Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Intel
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 31.05.2021., 20:50   #31
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Zanima te potrošnja, stock performanse i onda misliš bacati lovi na K procesor? Ako te brine potrošnja i ak ne misliš pošteno klokati onda ne gledaš K procesor. Takođe ako ti ne treba integrirana grafa onda gledaš F procesor.
Bila ti je sad akcija u Limksu i7 10700F 1950 kn i i9 10900F 2500 kn pa prati tako nešto kad bude opet.
Ili uzmi ryzen 3800X koji je bolji u potrošnji i performansama.
Mladenxy je online   Reply With Quote
Staro 31.05.2021., 21:07   #32
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Citiraj:
Autor igofanatic Pregled postova
znači mene zanima dali ima koji link di se vide točna očitanja potrošnje i temperature? stock perfomanse su mi posebno zanimljive.
AnandTech ima dosta detaljan osvrt, imaš potrošnju i po pojedinačnim jezgrama, dok ostali (1 - 2 - 3) standarno mjere potrošnju cijelog sustava.

AM4 socket ionak maksimalno isporučuje 142W, tak da svi procesori budu oko te brojke (+/- koji W) kaj se maksimalne potrošnje tiče.

Još, ako tome dodatno ručno podesiš PBO2, LLC i ostala čuda tehnike i možeš fino složiti sve kaj ti paše.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 31.05.2021., 22:34   #33
igofanatic
Guest
 
Postovi: n/a
gledam stvari dugoročno. jer jednom kad kupim to onda i mislim dugoročno koristiti, 5+ godina.
da zanima me potrošnja u određenim fazama i u istom trenutku temperatura. kao što je u jednom od navedenih videa i prezentirano.
jer opčenito smatram da 10700k troši više kad je na full load, ali u svakodnevnim prilikama kao i igrama i programima me zanima. jer koliko vidim u ovim video uradcima da je potrošnja i zagrijavanje manje kod 10700k u odnosu na 5800x. zato me zanima dali ima još kakvi tablica, videa ili štogod di se vide te usporedbe.
intel k zato jer je kao stock već jak, a imati kao opciju ako mi zatreba da ga razvrtim. sa naravno jakom mbo.
igpu sam već naveo prije da mi treba, odnosno da ju želim imati kao rezervu. zato i ne želim f verziju.
i kako sam naveo, ne kupujem sada, već istražujem mogučnosti. a na jesen će se znati smjer šta i kako.

ta sva mjerenja na anandtech i svuda di nailazim su uglavnom full load, klokani podaci. mene zanima normalono day users okruženje kao i mjerenja u igrama, prvenstveno stock.
  Reply With Quote
Staro 31.05.2021., 22:54   #34
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Jebogaled, pa TechPowerUp ti to sve ima, stock procesori i onda OC vrijednosti za maksimalne pizdarije. Svaki današnji procesor ionako ima hrpu automatike koja određuje kak će se ponašati radni taktovi pojedinih ili svih jezgri ovisno o opterećenju.

U slučaju da tražiš baš totalno bez toga, onda teško da budeš našel, jer danas je to stock, a većina automatike odrađuje bolji OC za većinu prosječnih korisnika, nego bi to sami ručno mogli složiti.

Za ovo kaj ti pričaš, teško da budeš osim u cijeni skužil razliku između 10700K i 5800X. Jedno i drugo bude radilo kak spada i igre se onda vrte u pristojnom broju sličica u sekundi.

I naposljetku, točno znamo kaj donosi Intel na jesen, samo je pitanje da li bude se odmah išlo na čisti high-end + DDR5 ili bude još par godina dobar i DDR4, kad Alder Lake podržava jedno i drugo.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 01.06.2021., 00:45   #35
igofanatic
Guest
 
Postovi: n/a
ne znam, meni ovako izgleda 10700k bolji kandidat, bez obzira na sve mogučnosti ryzen 5800x. i samim time zato što je jeftiniji.
da, pričekajmo jesen.
  Reply With Quote
Staro 01.06.2021., 08:21   #36
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
No, pa to i pričam, 10700K je za tu cijenu bolji izbor, jer razlike u igrama ionak ne budeš skužil kad su zanemarive.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 01.06.2021., 08:48   #37
zvonac
Premium
Moj komp
 
zvonac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Sv.Nedelja
Postovi: 5,642
Citiraj:
Autor igofanatic Pregled postova
ne znam, meni ovako izgleda 10700k bolji kandidat, bez obzira na sve mogučnosti ryzen 5800x. i samim time zato što je jeftiniji.
da, pričekajmo jesen.
Ili čak obični 10700.. Ja sam isto gledao 5800x, al cijena je značajno veća spram 10700, a dal je tolko bolji, sumnjam..

Uzet obični 10700 unlockat PL i proc vozi full snagom.. A ak se baš traži OC, onda K verzija, al opet i tu je pitanje potrošnje, zagrijavanja a nisu ni dobici u performansama nešto veći.
zvonac je offline   Reply With Quote
Staro 01.06.2021., 09:26   #38
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,159
5800x je bolji čip (performanse i potrošnja), ali 10700 je bolji bang for buck.
Odinarius je offline   Reply With Quote
Staro 01.06.2021., 09:30   #39
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Pogotovo ak uzmeš plovni za 1500 kn
Mladenxy je online   Reply With Quote
Staro 01.06.2021., 11:26   #40
igofanatic
Guest
 
Postovi: n/a
sve jasno.
trenutno se ne kupuje, osim ako se mora ili ti uletila luda komba. AL će reči na jesen šta ima, cijene će se možda korigirati opčenito, tu mislim i na gpu paletu. tak da kroz godinu dana je opcija.

gledao sam i mbo koje su primjerene za oba proca. i sad. ono kaj bi meni bilo interesantno za uzeti kod intela ili amd-a u konačnici dođem da je amd mbo skuplja cca500kn. pa to kad sve zbrojim sa procom, ispada mi cca skoro 1500kn više. za te pare uzme se kvalitetniji ram i jebački kuler.
  Reply With Quote
Staro 01.06.2021., 11:45   #41
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Poanta priče je da je svako palamuđenje oko toga totalno suvišno
Ako ti ne treba zadnji i najzadnjiji FPS iz 2000EUR grafičke na 1000EUR monitoru kako bi se pripremio za osvajanje svemira u gamingu, tak svejedno ti je kaj misliš kupit.

Možeš se orjentirati po čemu želiš i kaj ti je bitno, ako nisi zadovoljio (a nisi) gorenavedeni uvjet sa monitorom i grafičkom.

Jel naginješ Intelu ili AMDu, jel ti bitno jel CPU ima nogice ili ne, koje matične ti se više sviđaju - za po doma svejedno - kao što je od 2017 bilo cijelo vrijeme svejedno uz razliku da danas 2021 su ostali oni koji su cijelo vrijeme to govorili, a oni koji su šprickali na "najboljije za igrice" nestali po prdac na Senjskoj buri

Uglavnom, ako nađeš ovako nešto kaj je kupio Mlađo, ne razmišljaj niti se javljaj ovdje da pitaš jel ok - samo kupuj. A što se tiče dugovječnosti - ljudi tek danas menjaju i7 2600K za novo a prošlo je 10 godina od njegova izlaska. Nebi ti taj 10700 zastario niti bu ga vrijeme pregazilo za 3-5 godina. Da, bit će bržih od njega. Hoćeš li to osjetiti? Hoćeš - ako nabaviš ono i kreneš u ono sa početka posta

Za kraj - kažeš, cijene će se korigirati. Jasno da hoće - u plus. 2020 i 2021 su dokazale da ljudi kupuju po u startu nabrijanim cijenama novo a bogami nije im problem ni kod švercera/scalpera dati još malo više na nabrijanu cijenu. Tako da svakako očekuj korekcije u cijenicima. Doduše, ne možda u smjeru kojem si želio
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 01.06.2021., 12:05   #42
igofanatic
Guest
 
Postovi: n/a
kak sam rekal, pričekajmo jesen
  Reply With Quote
Staro 01.06.2021., 12:07   #43
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Na jesen budeš čekao proljeće jer će se onda znati kad dolazi Zen4
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 01.06.2021., 12:09   #44
igofanatic
Guest
 
Postovi: n/a
tak je u pravu si. i napisao sam gore kroz godinu dana poželjno tražiti HW
  Reply With Quote
Staro 01.06.2021., 12:14   #45
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Ti si s ovim kaj imaš u situaciji da kaj god kupiš danas-sutra, nemreš fulati, jer je sve redom bolje od tvojeg trenutnog. Na jesen budu se kockice samo malo bolje posložile.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 01.06.2021., 12:32   #46
igofanatic
Guest
 
Postovi: n/a
znam. s time da i onak nemam potrebu trenutno otiči sa 1080p.
i iskreno. ova konfa me još uvijek jako dobro služi za sve što radim.
ali ono, nedavno se upitah koliko je prošlo da sam to sagradio i shvatim da bi trebalo polako gledati drugo.
  Reply With Quote
Staro 01.06.2021., 12:42   #47
zvonac
Premium
Moj komp
 
zvonac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Sv.Nedelja
Postovi: 5,642
Citiraj:
Autor Odinarius Pregled postova
5800x je bolji čip (performanse i potrošnja), ali 10700 je bolji bang for buck.
Uvijek se gledalo ovo drugo, jedino ak se nije kaj do tad promjenilo

@igofanatic, ak oćeš čekat, čekaj sljedeću godinu, dok se sve ne iskristalizira, a onda će bit najavljeni drugi noviteti i tako u nedogled...
Ak imaš lovu, kupuj ili vozi dok ne krepa nekaj ili dok ne postane raritet u kućištu
zvonac je offline   Reply With Quote
Staro 01.06.2021., 14:01   #48
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,426
Citiraj:
Autor zvonac Pregled postova
Uvijek se gledalo ovo drugo, jedino ak se nije kaj do tad promjenilo

@igofanatic, ak oćeš čekat, čekaj sljedeću godinu, dok se sve ne iskristalizira, a onda će bit najavljeni drugi noviteti i tako u nedogled...
Ak imaš lovu, kupuj ili vozi dok ne krepa nekaj ili dok ne postane raritet u kućištu
+1 na ovo. Može se čekat do unedogled, jer stalno izlazi neš novo :

__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 01.06.2021., 14:36   #49
igofanatic
Guest
 
Postovi: n/a
dečki, nije nikakav problem. piše sve gore više.
konfu trenutnu imam da me služi još kvalitetno.
favorita 10700k sam izabrao ako kroz godinu ne bude ništa drugo zanimljivije za moje potrebe.
a ovi amd ratovi me i ne zanimaju previše.
zanimljivo je to da svi ti youtuberi forsaju samo i naj više fps u igrama i full load klokane vrijednosti.
ok, i to je zanimljivo pogledati, znati šta koji može.
ali nas veliku večinu običnih korisnika zanima ono normalno korištenej kompa i to po mogučnosti snimljenu u stock i klokanoj verziji. znači prvenstveno, mene osobno, zanima potrošnja proca u toj nekoj radnji kao i u tom trenu temp.
a ovi svi na youtube forsaju samo turbaču. koda je to mjerilo svega.
  Reply With Quote
Staro 01.06.2021., 14:44   #50
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,426
Ne forsaju, to su ''out of the box'' performanse. Tako ti procesori funkcioniraju. Pričam o trubo/boost kakogod frekvencijama. OC je OC, imaju i te rezultate.
A čini mi se da ovo što ti spominješ, da zapravo misliš na onaj osnovni takt koji je ograničen TDP-om.
Moderni procesori sami iskorištavaju svaki mhz koji mogu dobiti ovisno o temperaturi, potrošnji i opterećenju.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 01.06.2021., 14:48   #51
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Većina JubiTjubera poput Linusa i sl. nema pojma o čemu priča, već samo odrađuju plaćene "recenzije", tj. reklamne kampanje. Ono malo korektnih (Hardware Unboxed i GamersNexus) si ionak sam pronašel, a ja sam ti linkal pisane recenzije u kojima imaš sve kaj trebaš. Isto tak ti većina ljudi preporuča da sad kupiš 10700K i voziš mirno dalje, a u godinama koje dolaze opet lako kupiš nekaj novo. Kaj se AMD-ovih ratova tiče, iskreno ne znam na kaj misliš, ali oni se trenutno bore sami sa sobom, jer Intel je pod dojmom da, ako vele da imaju nešto, to onda stvarno znači da imaju nešto, dok je realnost sasvim drukčija. Velim, na jesen se točno zna kaj stiže i ne djeluje previše obećavajuće. Proljeće-ljeto 2022. je već druga priča.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 01.06.2021., 15:16   #52
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor igofanatic Pregled postova
tak je u pravu si. i napisao sam gore kroz godinu dana poželjno tražiti HW
Na jesen ionako nećeš moći kupiti novu gpu, bar ne po normalnim cijenama, da bi mogao vidjeti proper pomak u gamingu jel, i tako u krug...
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 01.06.2021., 15:24   #53
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,159
Igofanatic, ako čekaš da cijene procesora padnu, ain't gonna happen. Cijene su manje više parkirane na MSRP i nema nikakvog disruptive događanja na vidiku koji bi ih snizio, barem ne do kraja ove godine kako kolege kažu.

I možda nisi uočio, sad je AMD kao Intel prije 5 godina, a Intel igra catch up, kao što je AMD igrao
Odinarius je offline   Reply With Quote
Staro 01.06.2021., 15:30   #54
igofanatic
Guest
 
Postovi: n/a
ah pardon. tu u ovoj temi nisam naveo da me gpu trenutno ne zanima toliko. ona bi došla u nekom perioudu iza.

evo da ponovim video koji sam okačio na stranici prije.
e kad bi bilo više ovakvih usporedbi, to bi bio bolji uvid kupcima. a tu se vidi da je 10700k manji potrošač i manje se grije. čak i nešto manje gpu muči.
dali je snimak istinit, to ne znam, jer nema ovakvih videa gotovo uopče di su svi parametri prikazani.
tako bi po meni zapravo trebalo raditi usporedne testove. to je za širu masu ljudi bitno.
https://www.youtube.com/watch?v=jnPM...nnel=DeviceLab

a to za pračenje amd vs intel se vidi da sam od neki dan upučen. naravno jer sam kako sam rekao to napustio jer mi to ne treba u životu. prije 10 godina sam stalno radio testiranja na amd koji sam imao tada i tada me to furalo. danas više ne.

Odinarius
ne znam zašto vi koji ovak uletitet sa savijetima prvo ne pročitate postove ranije, tak da se ne moram ponovno ponovljati
  Reply With Quote
Staro 01.06.2021., 19:28   #55
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,159
Gle, takve videe koji obično produciraju Youtube kanali koji nemaju pristup toj opremi baš ne cijenimo puno na ovom forumu. Kolege su lijepo ukazale na relevantne medije, primjerice Techpowerup koji ima tablicu potrošnje tijekom gaminga koja pokazuje da 10700K troši 30W više od 5800X, što je očekivani rezultat.
A na jesen 10700K možda više neće biti u prodaji, jer je to EOL model i naslijedio ga je lošiji i još neučinkovitiji 11700. Cijena 10700 je jako dobra sada i neće biti niža, samo viša kad rasprodaju zalihe.
To je sve što imam za reći
Odinarius je offline   Reply With Quote
Staro 01.06.2021., 20:53   #56
igofanatic
Guest
 
Postovi: n/a
25W
  Reply With Quote
Staro 24.06.2021., 22:47   #57
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
i5 10400f ponovno po dobrim cijenama, 1090 kn

https://www.nabava.net/search.php?q=i5+10400f&cod=&cdo=
Mladenxy je online   Reply With Quote
Staro 18.10.2021., 11:43   #58
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
i5 10400f ponovno po dobrim cijenama, 1090 kn

https://www.nabava.net/search.php?q=i5+10400f&cod=&cdo=
Dobio toga na poslu, solidan procesor iako mi se čini da u par videa koje sam pogledao na YT lažu o potrošnji, npr

https://www.youtube.com/watch?v=IljccxCltaw
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2021., 14:36   #59
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,159
Ovisi da li je TDP na matičnoj namješten na 65W ili 125W. Ili je to bila fora za 11400?
Odinarius je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2021., 15:23   #60
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Ide za oba modela, ako ploča podržava.
Citiraj:
Intel specifies the TDP at 65 Watts (PL1) but under full load up to 134 Watt are consumed (PL2) for up to 28 seconds (Tau).
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je online   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na