Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > DIY i Tinkering
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 27.12.2020., 20:11   #511
fre@k
Premium
Moj komp
 
fre@k's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: osijek
Postovi: 1,860
Trebao bih jednostavan uredaj za mjerenje temp, ali da su mi temperature prikazane na mobitelu, kad bi imao 3 ili 4 zice za mjerenje vrhunski ali pristajem i na 2 mjerna mjesta samo da nije biber doza

Konkretno radi se o cijevima za grijanje.
__________________


CPU: I5 2500k
GPU: MSI TF 660 OC
MBO: Asrock Z68 PRO3
RAM: 2x4gb G. Skill (1333mhz)
PSU: Seasonic 620W
HDD: SSD 180gb Intel 520 | WD Green 2TB
CASE: CM Elite 370
Ostalo: MX518, Logitech Ultra Flat, DELL U2412M, Hyper 212+



Ako Vam je život tužan, ne brinite! Barem Vam je plaća smiješna
fre@k je offline   Reply With Quote
Staro 27.12.2020., 21:13   #512
tOta
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: ...
Postovi: 680
Citiraj:
Autor fre@k Pregled postova
Trebao bih jednostavan uredaj za mjerenje temp, ali da su mi temperature prikazane na mobitelu, kad bi imao 3 ili 4 zice za mjerenje vrhunski ali pristajem i na 2 mjerna mjesta samo da nije biber doza

Konkretno radi se o cijevima za grijanje.
Meni isto treba, za sada sam našao samo Sonoff TH10 ili TH16, bilo bi lakše jedan senzor a više žica za mjerenja...

Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk
tOta je offline   Reply With Quote
Staro 27.12.2020., 21:35   #513
fre@k
Premium
Moj komp
 
fre@k's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: osijek
Postovi: 1,860
Najslicnije sto sam nasao su samo za "kuhare"
https://www.amazon.com/Wireless-Remo.../dp/B084L7TC8F
https://thermapen.co.uk/bbq-barbecue...ermometer.html

Kolega ima nesto slicne 4 zice wifi, fino prikazuje grafove, ali mislim da mu je cijena oko 1000kn
__________________


CPU: I5 2500k
GPU: MSI TF 660 OC
MBO: Asrock Z68 PRO3
RAM: 2x4gb G. Skill (1333mhz)
PSU: Seasonic 620W
HDD: SSD 180gb Intel 520 | WD Green 2TB
CASE: CM Elite 370
Ostalo: MX518, Logitech Ultra Flat, DELL U2412M, Hyper 212+



Ako Vam je život tužan, ne brinite! Barem Vam je plaća smiješna
fre@k je offline   Reply With Quote
Staro 27.12.2020., 22:13   #514
daki
amigo
Moj komp
 
daki's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: VG
Postovi: 241
Mozda bi se nesto i moglo sloziti uz Sonoff TH10 i više DS18B20 senzora. DS18B20 se spajaju na sabirnicu pa ih je moguce imati vise na jednoj zici. Treba vidjeti jel Sonoff podrzava takvu konfiguraciju. Ako ne, onda mozda neki custom firmware rijesi tvar.
daki je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2020., 08:05   #515
vex
Premium
Moj komp
 
vex's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2003
Lokacija: sl. brod
Postovi: 1,288
Citiraj:
Autor RainZG Pregled postova
Što je bio spojeno gore?
Meni su samo svjetla na njima i u 3 godine nisam imao niti jedan takav slučaj pa bi info bio dobar da izbjegnem potencijalne probleme
To je od frenda, ne znam sve detalje, ali znam da je bilo spojeno 2.1kw kontinuirano . Ne znam koliko dugo. 6mj cca
vex je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2020., 14:04   #516
tOta
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: ...
Postovi: 680
Citiraj:
Autor daki Pregled postova
Mozda bi se nesto i moglo sloziti uz Sonoff TH10 i više DS18B20 senzora. DS18B20 se spajaju na sabirnicu pa ih je moguce imati vise na jednoj zici. Treba vidjeti jel Sonoff podrzava takvu konfiguraciju. Ako ne, onda mozda neki custom firmware rijesi tvar.
Ja uopće ne vidim nigdje da eWelink šalje notifikaciju za temperaturu da mogu staviti ako je veća od npr. 90°C.

Kao može se to uraditi preko IFTTT, ali to podržava samo eWelink VIP/Pro verzija koja košta godišnje 10$.

Malo sam tražio dalje pa naletio na Shelly 1PM + dodatak za temperaturu.
Koliko sam shvatio 1PM je smart prekidač, ali ovaj dodatak omogućava i očitavanje temperature. Aplikacija izgleda puno ozbiljnije i bolje od Sonoff-ove, a cijena kompleta dođe jeftinije jer može se čak tri senzora zakačiti na jedan Shelly 1PM.




tOta je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2020., 23:16   #517
BoTiA
Registered User
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 215
NEO Coolcam Smart Plug WiFi Socket 3680W 16A Power Energy Monitoring Timer Switch EU Outlet Voice Control by Alexa Google
https://a.aliexpress.com/_mNwNK4h

Da li bi ovo mogao koristiti za kontrolu kuhinjskog bojlera, Pise da je 16A, znaci trebalo bi raditi...


Poslano sa mog Redmi Note 9 Pro koristeći Tapatalk
BoTiA je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2020., 00:13   #518
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,209
Koliko virujes random brendu sa aliex-a Meni je tplink zadimio... na TA pec na 3500W
I shelly ima te uticnice no 10A ili ti cca 2400W ali kažu ljudi da su ok i "legit brand" pa sad...
OuttaControl je online   Reply With Quote
Staro 29.12.2020., 07:42   #519
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,151
Da se mene pita ja sam skloniji neo nego mnogim kineskim igračkama. Neo ima cijelu gamu Smart home, nisu pali s Marsa jučer kao pol ali-a. Znam ekipu koja je veći dio kuće na neu radila.

Od kvalitetnijih stvari meni prihvatljivo je qubino, aeotec ili osnovni bauhaus intertechno ali sve to zahtjeva gateway koji odrađuje on/off (pamet). Ja bojler dnevno kontroliram na osnovnom intertechno iz bauhausa. https://www.intertechno.at/product-p...-powerschalter

Sent using Tapatalk
mann je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2020., 10:23   #520
BoTiA
Registered User
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 215
Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
Koliko virujes random brendu sa aliex-a Meni je tplink zadimio... na TA pec na 3500W
I shelly ima te uticnice no 10A ili ti cca 2400W ali kažu ljudi da su ok i "legit brand" pa sad...
https://shelly.hr/web-trgovina/plug-...shelly-plug-s/

Na ovo mislis?

Bojler je 2000W ...

Poslano sa mog Redmi Note 9 Pro koristeći Tapatalk
BoTiA je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2020., 11:46   #521
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,209
Pa da, sigurno je pouzdanije od. ovog s AliEx, oni znanu napuhati brojke.
Uzmes il to il sto kolega spominje il neki malo "cijenjeni" brend. Bolje da crkne uredjaj nego da se zaoali kuca

A isto tako kinez ti mrtvo ladno ugasi servere za aplikaciju i onda imas običnu uticnicu , u slučaju npr shellya imas podrzanu integraciju sa svim živim open source alternativama.
EDIT: Aha sad vidim da radi sa Tuyom ovaj plug, to je ok.

Samo da znas shelly ima jako jako jako sporu dostavu. Neznam kakav je taj shelly.hr ja sam naručio preko shelly.cloud.
Napomena narucio 30.11, jos ni traga ni glasa. Doduse glasa je bilo ispricali su se dva puta da kasni, samoinicijativno.


Evo danas su mi shippali, točno misec dana iza Zanimljivo je da sam dobio hrvatski tracking number.

Zadnje izmijenjeno od: OuttaControl. 30.12.2020. u 16:19.
OuttaControl je online   Reply With Quote
Staro 31.12.2020., 18:58   #522
fre@k
Premium
Moj komp
 
fre@k's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: osijek
Postovi: 1,860
Citiraj:
Autor tOta Pregled postova
Ja uopće ne vidim nigdje da eWelink šalje notifikaciju za temperaturu da mogu staviti ako je veća od npr. 90°C.

Kao može se to uraditi preko IFTTT, ali to podržava samo eWelink VIP/Pro verzija koja košta godišnje 10$.

Malo sam tražio dalje pa naletio na Shelly 1PM + dodatak za temperaturu.
Koliko sam shvatio 1PM je smart prekidač, ali ovaj dodatak omogućava i očitavanje temperature. Aplikacija izgleda puno ozbiljnije i bolje od Sonoff-ove, a cijena kompleta dođe jeftinije jer može se čak tri senzora zakačiti na jedan Shelly 1PM.





Malo sam okrenuo pricu i vidim da za arduino i blynk ima hrpa toga gdje su ljudi to vec malo razradili

https://www.hackster.io/Rom3oDelta7/...mometer-0c7e7b

https://hackaday.io/project/27913-ec...heating-system

Gotovo rijesenje bi bilo inkbird, namjenjen je za meso pa stoga i nesto kvalittnije "pipalice" ima. Mislim da cu gonji prvi link pokusat prekopirati ali meni treba za mjeriti vodu u cijevima pa vjerujem da bi se dalo sloziti za cca 200-injak kn

https://www.amazon.com/Inkbird-Therm.../dp/B07XNTJKY4
__________________


CPU: I5 2500k
GPU: MSI TF 660 OC
MBO: Asrock Z68 PRO3
RAM: 2x4gb G. Skill (1333mhz)
PSU: Seasonic 620W
HDD: SSD 180gb Intel 520 | WD Green 2TB
CASE: CM Elite 370
Ostalo: MX518, Logitech Ultra Flat, DELL U2412M, Hyper 212+



Ako Vam je život tužan, ne brinite! Barem Vam je plaća smiješna
fre@k je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2021., 11:01   #523
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,636
"AUTOMATION" ...

Gdje sam stavio da "kada senzor ima motion detection (pokret)" se upali utičnica ...

Na utičnicu sam stavio 15 sec (neznam zašto ona radi 1.15, minutu i 15 sec) ...

Sad ona se upali i trebala bi se ugasiti nakon 15 sec (1.15 u ovom slučaju), no ona nekada radi 3 minute,nekada 5,nekada tu minutu,a nekada se uopće ne upali (pali led traku) ...

Što je krivo podešeno ...

Sve je na stolu na pola metra/metar jedno od drugoga ...

Thx
-->
Pozz,

Evo ljudovi,sigurno imate većeg iskustva nego ja pa da priupitam i objasnim situaciju ...

Uzeo iz lidla gateway,2x senzor,2x utičnica ...

Spojio to lijepo po opisu u manualu (prvi put da sam čitao manual prije ukapčanja) ...

Gateway spojen na mrežu,vidi se u lidl home-u ...

Senzor spojen na gateway, vidi se u lidl home-u ...

Utičnica spojena na gateway, vidi se u lidl home-u ...

E sad,složim "SMART" --> "AUTOMATION" ...

Gdje sam stavio da "kada senzor ima motion detection (pokret)" se upali utičnica ...

Na utičnicu sam stavio 15 sec (neznam zašto ona radi 1.15, minutu i 15 sec) ...

Sad ona se upali i trebala bi se ugasiti nakon 15 sec (1.15 u ovom slučaju), no ona nekada radi 3 minute,nekada 5,nekada tu minutu,a nekada se uopće ne upali (pali led traku) ...

Što je krivo podešeno ...

Sve je na stolu na pola metra/metar jedno od drugoga ...

Thx
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2021., 11:24   #524
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 525
Pametni prekidaci, senzori i hub: Sonoff, Shelly, Aqara itd.

Motio senzor ti radi na principu da detekrira pokrete, vjerovatno je stvar u tome da ti detektira vise od jednog pokreta, tj detektira pokret svakih xy sekundi i radi toga produzuje vrijeme rada uticnice
RainZG je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2021., 11:43   #525
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,636
Ali stvar je u tome da nekada uopće ne odradi,sad i to mi je pitanje ..

Jer ovo bi trebalo služiti za svjetlo na jednom stubištu do izlaznih vrata,nemam opciju za prekidač i spajanje na trenutnu rasvjetu,a isto tako niti mogu razvlačiti struju za pametne žarulje ...
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2021., 23:13   #526
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,572
Mislim da ti je tu jednostavnije staviti gotovo svjetlo / reflektor s pir senzorom.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 04.01.2021., 07:01   #527
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,636
@nikky e sad jednostavnost ... :-) (da se bar ne bavim s time) ...

Htio sam povezati još neke dijelove s time ... ovo je trebao biti testni dio ...

Skužio sam između ostaloga da je delay cca 15-tak sekundi dok ja okinem senzor i dok se utičnica upali ...

Između ostaloga, i dok nikoga nema svjetlo se upali i gori (koliko neznam,nisam pratio) ... Skužio naime da preko noći kad prođem pored radione,da je traka upaljena, a ja nisam bio tamo cca 2-3 sata prije ...

i dalje primam savjete i pomoć ... :-)
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2021., 08:28   #528
SPLiFF
Premium
Moj komp
 
SPLiFF's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,020
To je novo na tržištu, sumnjam da netko već ima iskustva baš s tom opremom.
Trebalo bi taj senzor pokreta provjeriti recimo u node-red pa vidjeti kad točno okida i koliko dugo, te procijeniti koja mu je osjetljivost. Da li senzor pali i kad je prostorija dovoljno osvijetljena?
Baš mi treba jedan senzor, zaletit ću se do Lidla pa ću javiti ovdje ako saznam nešto korisno.

Mislim da je Nikky u pravu. Ili staviš gotovo svjetlo sa senzorom na kojem obično možeš podešavati osjetljivost i trajanje osvjetljenja ili koristiš napredniji home automation sustav pa si podesiš točno kako želiš, pogotovo ako planiraš ubaciti još toga.

E da, ovo što si primijetio da umjesto 15 sekundi svjetlo radi 1:15 - moja pretpostavka - senzor pokreta se ponaša kao sklopka, tvoj vjerojatno nakon detekcije pokreta 1 minutu drži "sklopku zatvorenu", kad prođe ta minuta bez dodatnih pokreta onda ti aplikacija drži uključeno svjetlo još 15 sekundi koje si ti podesio.

A što se tiče delaya to mora biti do gatewaya.
Koristio sam Ikea gateway jedno kratko vrijeme, brzo mi je dopizdio baš zbog takve nepouzdanosti, mada sam čuo da su kasnije ispravili te greške i da sad radi bolje.
SPLiFF je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2021., 12:28   #529
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,636
A gle radi na tom zigbiju, jel ima koja druga aplikacija,možda i nešto preko web-a da se da spojiti s tom opremom osim tog lidl home-a ...

Malo sam se zagužvao, pa nisam stigao googlati,no i ja se javim sa infoom ako nekaj saznam/istestiram :-)
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2021., 12:50   #530
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,636
"AUTOMATION" ...

Gdje sam stavio da "kada senzor ima motion detection (pokret)" se upali utičnica ...

Na utičnicu sam stavio 15 sec (neznam zašto ona radi 1.15, minutu i 15 sec) ...

Sad ona se upali i trebala bi se ugasiti nakon 15 sec (1.15 u ovom slučaju), no ona nekada radi 3 minute,nekada 5,nekada tu minutu,a nekada se uopće ne upali (pali led traku) ...

Što je krivo podešeno ...

Sve je na stolu na pola metra/metar jedno od drugoga ...

Thx


P.S.:


Skužio sam između ostaloga da je delay cca 15-tak sekundi dok ja okinem senzor i dok se utičnica upali ...

Između ostaloga, i dok nikoga nema svjetlo se upali i gori (koliko neznam,nisam pratio) ... Skužio naime da preko noći kad prođem pored radione,da je traka upaljena, a ja nisam bio tamo cca 2-3 sata prije ...

i dalje primam savjete i pomoć ... :-)
-->
Pozz,

Evo ljudovi,sigurno imate većeg iskustva nego ja pa da priupitam i objasnim situaciju ...

Uzeo iz lidla gateway,2x senzor,2x utičnica ...

Spojio to lijepo po opisu u manualu (prvi put da sam čitao manual prije ukapčanja) ...

Gateway spojen na mrežu,vidi se u lidl home-u ...

Senzor spojen na gateway, vidi se u lidl home-u ...

Utičnica spojena na gateway, vidi se u lidl home-u ...

E sad,složim "SMART" --> "AUTOMATION" ...

Gdje sam stavio da "kada senzor ima motion detection (pokret)" se upali utičnica ...

Na utičnicu sam stavio 15 sec (neznam zašto ona radi 1.15, minutu i 15 sec) ...

Sad ona se upali i trebala bi se ugasiti nakon 15 sec (1.15 u ovom slučaju), no ona nekada radi 3 minute,nekada 5,nekada tu minutu,a nekada se uopće ne upali (pali led traku) ...

Što je krivo podešeno ...

Sve je na stolu na pola metra/metar jedno od drugoga ...

Thx


P.S.:


Skužio sam između ostaloga da je delay cca 15-tak sekundi dok ja okinem senzor i dok se utičnica upali ...

Između ostaloga, i dok nikoga nema svjetlo se upali i gori (koliko neznam,nisam pratio) ... Skužio naime da preko noći kad prođem pored radione,da je traka upaljena, a ja nisam bio tamo cca 2-3 sata prije ...

i dalje primam savjete i pomoć ... :-)
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2021., 17:13   #531
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Citiraj:
Autor SPLiFF Pregled postova
To je novo na tržištu, sumnjam da netko već ima iskustva baš s tom opremom.
Trebalo bi taj senzor pokreta provjeriti recimo u node-red pa vidjeti kad točno okida i koliko dugo, te procijeniti koja mu je osjetljivost. Da li senzor pali i kad je prostorija dovoljno osvijetljena?
Baš mi treba jedan senzor, zaletit ću se do Lidla pa ću javiti ovdje ako saznam nešto korisno.

Kupio, ubacio ga u Hass, preko ZHA, hass ga vidi, ali jednostavno ne okida u hassu.
Danas pročitao da jos sam uređaj nije importan u ZHA. Ne znam jel radi preko Z2M, na Deconzu mislim da radi
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2021., 18:15   #532
SPLiFF
Premium
Moj komp
 
SPLiFF's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,020
Radi u deconzu, evo otprilike kako sam mislio, senzor kod detekcije pokreta šalje signal i onda nakon cca 1:07 ako nije detektirao pokret šalje opet signal da nema kretanja.

Code:
msg.payload : Object
{ lastupdated: "2021-01-04T17:09:19.060", lowbattery: false, presence: true, tampered: false }
msg.payload : Object
{ lastupdated: "2021-01-04T17:10:26.297", lowbattery: false, presence: false, tampered: false }
Code:
{ lastupdated: "2021-01-04T17:12:13.862", lowbattery: false, presence: true, tampered: false }
msg.payload : Object
{ lastupdated: "2021-01-04T17:13:20.991", lowbattery: false, presence: false, tampered: false }

U ovih 20 minuta koliko ga testiram još nije bilo da propusti javiti kretanje.
SPLiFF je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2021., 06:52   #533
cyclone
life is a rollercoaster..
Moj komp
 
cyclone's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2003
Lokacija: Sl Brod
Postovi: 552
rekao bi da je mozda daleko senzor od gatewaya i signal je los/gubi se. taj isti lidlov motion senzor kod mene u sustavu (sa cc2531 gateway) nakon 1-2 sekunde pali lidlovu uticnicu. gasi je nakon cca 1:05 ako nema pokreta
cyclone je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2021., 12:17   #534
audiTT
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2020
Lokacija: HR
Postovi: 7
Imam ovlaživač zraka u stanu koji baca previše čak i na najmanjoj postavci, dok kad je na najjačoj praktički stol na kojem je bude mokar. Htio bih ga koristiti jer se grijemo na klimu i zrak ima taj neki suhi i loš feeling.

E sad, da bi izbjegao gljivice i prekomjerno vlaženje prostora, razmišljao sam složit nešto sa senzorom i pametnim prekidačem. Može li se ovaj senzor nekako u aplikaciji koju koristi složit sa na primjer ovom utičnicom da ukoliko vlažnost zraka padne na neku vrijednost da se utičnica (na koju bi bio spojen ovlaživač) upali na određeni period, na primjer 20 minuta?

Izbjegao bi neka kompleksnija i skupa rješenja ako je moguće, po mogućnosti neki senzor kao ovaj koji mogu i koristiti za očitati temperaturu i vlažnost + neka utičnica od istog brenda da rade unutar iste aplikacije.
audiTT je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2021., 12:29   #535
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Sensor koji si naveo je moguce ubacit u Hass, ali nije jednostavno. Ovo sto si naveo je moguce, pod pretpostavkom da imas slozen funkcionalan Hass.


S tim da bi jos bolja automatizacija bila da stavis recimo da ti se ovlaživac pali na npr 40% vlage i gasi kad pređe 60%. Probem nastaje sa samim ovlaživacem, jer oni obično imaju digitalne prekidače i pametrna utičnica ga nece pokrenut.


Znači ustekas ga u struju i uključiš, on radi, istekas ga iz struje i ponovo ustekas i tada ga trebas vjerojatno ponovo uključit na njegov prekidač, odnosno ne krene odmah radit kad ga ponovo ustekas.
Ako radi kad ga ponovo ustekas, onda nemas brige, pametna utičnica povezana sa senzorom (tipa ovaj) i automatizacija, sve bi trebalo (dobro) raditi
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2021., 12:36   #536
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,209
Da, taj je blutut connected senzor, znači mora biti spojen na neki fiksni uređaj koji podržava blutut što komplicira stvari dosta.

https://www.home-assistant.io/integrations/mitemp_bt/

Da ja imam isto ovlaživač koji kad uključiš u struju treba pritisnuti tipku da započme raditi.... To bi moga bit problemcic

Zadnje izmijenjeno od: OuttaControl. 05.01.2021. u 12:45.
OuttaControl je online   Reply With Quote
Staro 05.01.2021., 13:12   #537
audiTT
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2020
Lokacija: HR
Postovi: 7
Citiraj:
Autor srale7 Pregled postova
Sensor koji si naveo je moguce ubacit u Hass, ali nije jednostavno. Ovo sto si naveo je moguce, pod pretpostavkom da imas slozen funkcionalan Hass.
Imam viska rpi 3b+ pa mogu mozda razmislit o slaganju home assistanta, makar se nisam do sada bavio time.

Citiraj:
Autor srale7 Pregled postova
S tim da bi jos bolja automatizacija bila da stavis recimo da ti se ovlaživac pali na npr 40% vlage i gasi kad pređe 60%. Probem nastaje sa samim ovlaživacem, jer oni obično imaju digitalne prekidače i pametrna utičnica ga nece pokrenut.

Znači ustekas ga u struju i uključiš, on radi, istekas ga iz struje i ponovo ustekas i tada ga trebas vjerojatno ponovo uključit na njegov prekidač, odnosno ne krene odmah radit kad ga ponovo ustekas.
Ako radi kad ga ponovo ustekas, onda nemas brige, pametna utičnica povezana sa senzorom (tipa ovaj) i automatizacija, sve bi trebalo (dobro) radit-
Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
Da, taj je blutut connected senzor, znači mora biti spojen na neki fiksni uređaj koji podržava blutut što komplicira stvari dosta.

https://www.home-assistant.io/integrations/mitemp_bt/

Da ja imam isto ovlaživač koji kad uključiš u struju treba pritisnuti tipku da započme raditi.... To bi moga bit problemcic
Srecom ovlazivac je govno i ima analogni potenciometar koji na pocetku ima switch, znaci radit ce ako ga ostavim na minmalnoj snazi na potenciometru.

Znaci onaj senzor sa ekranom mi bi trebao radit u tom slucaju? Koju uticnicu onda da uzmem? Moze ona koju sam linkao gore ili mi je svejedno jer ce svaka radit?
audiTT je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2021., 13:26   #538
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,209
Sreca pa je takav ovlaživač :P

Utičnica ti je dobra senzor je malo problematičan, ako ces tako sa raspberry pi, ja mislim da ima bluetooth modul za njega pa mozes tako slozit HA i kontrolirat oboje.

A fool proof je vjerojatno ako uzmes to dvoje i ovaj hub:
https://www.wowshop.hr/xiaomi-mi-smart-home-hub.html mozes oboje kombinirat, a mihome aplikacija ima "Automation" sekciju i pretpostavio bi da možeš konfigurirat kako ti paše, ali pogledaj malo bolje opcije.

Za aqaru je isto potreban hub, ide na zigbee. Ali se bas reklamira ko ono sta tebi treba https://www.aqara.com/us/temperature...ty_sensor.html
OuttaControl je online   Reply With Quote
Staro 05.01.2021., 13:32   #539
audiTT
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2020
Lokacija: HR
Postovi: 7
rpi 3b+ vec ima bluetooth pa mislim da mi ne treba nikakav dodatni modul? Proucit cu HA pa vidit mogu li ja to slozit.
audiTT je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2021., 13:34   #540
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
Da, taj je blutut connected senzor, znači mora biti spojen na neki fiksni uređaj koji podržava blutut što komplicira stvari dosta.

https://www.home-assistant.io/integrations/mitemp_bt/

Da ja imam isto ovlaživač koji kad uključiš u struju treba pritisnuti tipku da započme raditi.... To bi moga bit problemcic

Da se taj senzor ubaciti direktno u hass, ali treba ga prvo preflashati i onda preko ESP-a ubaciti u Hass. Ali ono, nije bas simple.


Citiraj:
Autor audiTT Pregled postova
Imam viska rpi 3b+ pa mogu mozda razmislit o slaganju home assistanta, makar se nisam do sada bavio time.

To ti je musthave za sve daljnje automatizacije, Rpi imas, treba ti samo jos neki cordinator, tipa jeftini CC2531 ako ne zelis investirati vecu sumu novaca (bar na pocetku)


Citiraj:
Srecom ovlazivac je govno i ima analogni potenciometar koji na pocetku ima switch, znaci radit ce ako ga ostavim na minmalnoj snazi na potenciometru.
Ovo je rijedak feature jer su vecina na digitalnim prekidačima.


Citiraj:
Znaci onaj senzor sa ekranom mi bi trebao radit u tom slucaju? Koju uticnicu onda da uzmem? Moze ona koju sam linkao gore ili mi je svejedno jer ce svaka radit?
Moguce ga je dobit da radi u Hassu, ali kazem, nije jednostavno, treba dobro proučiti ESP i njegove principe, ja sam zapeo na tom dijelu, jbga, nedostatak vremena


Utičnica bilo koja Zigbee ce radti.



Video sa uputama oko tog BLE senzora (fali detaljan dio oko ESP-a)

https://www.youtube.com/watch?v=K-HG...yT8OEj&index=9






EDIT: Moilim te zaobiđi bilo kakve cloud hubove, pogotvo Xiaomi, to nikako ne radi.
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na