Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 22.12.2020., 21:01   #2611
Branx
kripl. ing.
Moj komp
 
Branx's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 289
Sustav se odzracuje na potpuno hladan sustav, ugasena pumpa za cirkulaciju, ugaseno sve.
Svi radijatori otvoreni na max, sve prigusnice takodjer otvoriti.

Podigne se pritisak u sustavu na 2.5 ili 3 bar i onda odzracivati jedan po jedan radijator.
Na kraju odzracivanjem spustiti pritisak, ovisno o bojleru to moze biti 0.8, 1.0, 1.2, kod mene na Viessmannu je 1.0 na hladno.

Razlika izmedju tlaka 'na hladno' i tlaka kad je sve zagrijano uglavnom bude oko 0.8-1.0bar.

Na kraju price pokrenuti grijanje i poigrati se sa prigusnicama dok se ne dobije jednoliko zagrijavanje radijatora (da voda prebrzo ne istice iz njega, onda neovisno o odzracivanju radijator bude na ulazu vruc a na izlazu vec mlacan).
__________________


ALL SOLD :\
|

Lap: MacBook Pro 2019
CPU: 8th gen i5-8257u (4c/8t)
RAM: 8GB DDR
HDD: 256GB NVME | 512GB NVME USB-C (TB)
Dock: HP Thunderbolt Dock G2
Monitori: 2* Dell P2418D 2K
Periferija: Lenovo Essential Keyboard | Logitech MX Master 2S | Sennheiser HD 4.40 BT
OS: MacOS Big Sur | BootCamp Windows 10
Branx je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2020., 22:49   #2612
fre@k
Premium
Moj komp
 
fre@k's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: osijek
Postovi: 1,860
Citiraj:
Autor Branx Pregled postova
Na kraju price pokrenuti grijanje i poigrati se sa prigusnicama dok se ne dobije jednoliko zagrijavanje radijatora (da voda prebrzo ne istice iz njega, onda neovisno o odzracivanju radijator bude na ulazu vruc a na izlazu vec mlacan).
Sto se tice ovog dijela razlika bi trebala u nekim idealnim uvjetima biti 5-8C°. Tko ima bolji termostat i spaja se preko servisnog moda moze pratiti polaz i povrat na bojleru i preko njega malo finije podesit prigusnice. Napomena za prigusnice ide prvi do bojlera maksimalno prigusen da dobije sto sporije toplu vodu kako nebi ukrao toplinu drugim radijatorima. I u cijelom sustavu mora jedan radijator uvijek imati bar puni protok i da nije nereguliran preko termoglave (ili da je termoglava skorz otvorena), da pumpa moze vrtit kroz cijeli sustav vodu.
__________________


CPU: I5 2500k
GPU: MSI TF 660 OC
MBO: Asrock Z68 PRO3
RAM: 2x4gb G. Skill (1333mhz)
PSU: Seasonic 620W
HDD: SSD 180gb Intel 520 | WD Green 2TB
CASE: CM Elite 370
Ostalo: MX518, Logitech Ultra Flat, DELL U2412M, Hyper 212+



Ako Vam je život tužan, ne brinite! Barem Vam je plaća smiješna
fre@k je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2020., 08:31   #2613
tOta
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: ...
Postovi: 680
Jesi probao ispustiti zrak iz pumpe? Imaš na svakoj pumpi šaraf koji lagano odviješ, voda teče ispod njega, malo ispustiš i zaviješ opet.
tOta je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2020., 09:13   #2614
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,973
Citiraj:
Autor tOta Pregled postova
Jesi probao ispustiti zrak iz pumpe? Imaš na svakoj pumpi šaraf koji lagano odviješ, voda teče ispod njega, malo ispustiš i zaviješ opet.
Nisam.
To ovaj veliki na sredini?
https://drive.google.com/file/d/1w2W...w?usp=drivesdk

__________________
Sent from my mobile using Tapatalk
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2020., 09:51   #2615
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
Citiraj:
Autor Neo-ST Pregled postova
Nisam.
To ovaj veliki na sredini?
https://drive.google.com/file/d/1w2W...w?usp=drivesdk

__________________
Sent from my mobile using Tapatalk
po manualu da, broj 8 iliti Venting
https://cms.media.wilo.com/dcidocpfi.../wilo44033.pdf
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2020., 10:05   #2616
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,973
Citiraj:
Autor Psycho Pregled postova
po manualu da, broj 8 iliti Venting
https://cms.media.wilo.com/dcidocpfi.../wilo44033.pdf
Hmm, zanimljivo.
Mislim da ne treba odzračiti pumpu, jer u manualu kaže da se to radi samo ako su radijatori skroz hladni i voda uopće ne cirkulira, šta nije u mom slučaju.

Ali ovaj dio pod 8.2 mi je zapeo za oko:

Citiraj:
If rooms cannot be heated sufficiently, the speed of the pump
may be too low. It is then necessary to switch over to a higher
speed. If, on the other hand, the pump is set to a speed which is
too high, flow noises are created in the lines and in particular at
throttled thermostatic valves
. They can be resolved by switching to a lower speed
Prije nismo imali termostatske ventile nego obične "otvoreno-zatvoreno".
Nekidan kad su stavljali nove cijevi, stavili su nam i nove termostatske ventile. Možda oni stvaraju kavitaciju ako je protok pre brz, baš ću probat smanjit brzinu kasnije pa javim jel nestalo grgljanje.

Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2020., 10:10   #2617
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,998
Ako dobro kužim grafiku na pumpi, sada ti je na najmanjoj brzini.


Citiraj:
Autor Pomo Pregled postova
Krivo gledaš, na srednjoj brzini mu je pumpa.
Obzirom na samo 4 radijatora u sustavu, rekao bi da slobodno može spustiti na najniže.

Lol, zabrijao sam. To je za odzračivanje a gore su setingsi
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2020., 10:12   #2618
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Ako dobro kužim grafiku na pumpi, sada ti je na najmanjoj brzini.
Krivo gledaš, na srednjoj brzini mu je pumpa.
Obzirom na samo 4 radijatora u sustavu, rekao bi da slobodno može spustiti na najniže.
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.
Pomo je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2020., 10:34   #2619
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,973
Citiraj:
Autor Pomo Pregled postova
Krivo gledaš, na srednjoj brzini mu je pumpa.
Obzirom na samo 4 radijatora u sustavu, rekao bi da slobodno može spustiti na najniže.
11 ih je, 7 dolje i 4 gore.
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2020., 14:26   #2620
zkljaja
Brat od Đon Vejna
Moj komp
 
zkljaja's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: zg-vg
Postovi: 1,176
Ekipa. Nisam siguran u kojoj temi se pricalo o grijanju, cijenama i slicno. Ova mi se cini najizglednija.

Uselio sam u stan od 32m2, u zgradu koja je izgrađena 2009. Fasada postoji, stolarija je drvena. Radijatori su u boravku od cca 18m2, spavacoj koja je cca 5m2 i kupaoni koja je cca 4m2, bojler je plinski Valliant. 1 strana stana je vanjski zid kojem je dosta površine u staklu. 1 ipo krilni prozor, 1ipo krilna vrata za balkon, i u spavacoj također 1ipokrilni prozor sto je zapravi citav jedan zid.

Uselio sam 10.12. Te u stanu nije bilo ukljuceno grijanje 10ak dana. Od kada sam ušao, do danas sam potrošio 43m3 plina što mi se cini previše. Temperaturu držim na 21-22c i smanjim na 20c preko noci ili kada idem na posao, ne luftam cesto. Prijatelj koji grije slican prostor kao ja potrosi upola manje plina. Ispada da bih u sezoni potrošio mjesečno preko 70m3 s time da sam prilično štedljiv. Kako se vama cini ova racunica?
__________________
"South-Korea is the only nation whose national sport has a sequel."
zkljaja je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2020., 14:37   #2621
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,937
Pa dobro to je cca 200kn za grijanje na mjesecnoj bazi (ako bi trosio samo 70m3), ne cini mi se puno ali neznam kako si dosoa do samo 70m3 ako si za 13 dana potrosio 43m3 ?
Po tome mi se cini da ces trositi preko 100m3 a ne 70m3, pogotovo kad prava zima pocne jer sadasnje vansjke temp su i dalje prilicno tople za 12ti mjesec.
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2020., 14:42   #2622
buljaka
Premium
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,849
To je nekih 200 kn mjesečno za plin. Kako to može biti puno?

A drugo. Zrači malo češće , barem dvaput na dan propuh na par minuta , da ne bi imao problema sa vlagom

Sent from my Mi 9 Lite using Tapatalk
buljaka je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2020., 15:32   #2623
zkljaja
Brat od Đon Vejna
Moj komp
 
zkljaja's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: zg-vg
Postovi: 1,176
Citiraj:
Autor Lewis Pregled postova
Pa dobro to je cca 200kn za grijanje na mjesecnoj bazi (ako bi trosio samo 70m3), ne cini mi se puno ali neznam kako si dosoa do samo 70m3 ako si za 13 dana potrosio 43m3 ?
Po tome mi se cini da ces trositi preko 100m3 a ne 70m3, pogotovo kad prava zima pocne jer sadasnje vansjke temp su i dalje prilicno tople za 12ti mjesec.
Prvih 2-3 dana je bojler nonstop radio, zidovi i pod su bili prilično hladni, u 3 dana je otišlo 25m3, pa se ustabililo...

Citiraj:
Autor buljaka Pregled postova
To je nekih 200 kn mjesečno za plin. Kako to može biti puno?

A drugo. Zrači malo češće , barem dvaput na dan propuh na par minuta , da ne bi imao problema sa vlagom

Sent from my Mi 9 Lite using Tapatalk
Uspoređujem s frendom i njegovom potrošnjom, obzirom da je moj stan 10ak m2 manji. Do sada nisam imao iskustva s grijanjem na plin, pa gledam informativno...u obiteljskoj kući smo ložili drva
__________________
"South-Korea is the only nation whose national sport has a sequel."
zkljaja je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2020., 15:38   #2624
buljaka
Premium
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,849
Citiraj:
Autor papčić Pregled postova
Prvih 2-3 dana je bojler nonstop radio, zidovi i pod su bili prilično hladni, u 3 dana je otišlo 25m3, pa se ustabililo...







Uspoređujem s frendom i njegovom potrošnjom, obzirom da je moj stan 10ak m2 manji. Do sada nisam imao iskustva s grijanjem na plin, pa gledam informativno...u obiteljskoj kući smo ložili drva
Ma iskreno mislim da ti se frend ili smrzava ili sere

Teško je uspoređivati prostore različite kvadrature,različitih izolacija i najbitnije, različitih navika

Npr meni frend sere kako ima račun 600 kn u najgoroj zimi, i ima, ali ja dodjem tamo i ne skidam jaknu. 20 stupnjeva drži, po noći spusti na 5 da mu se ne pali bojler. Grijanje mu radi samo od 16 do 20, kad je doma a u 20 gasi jer se prije spavanja voli rashladiti

I onda kako da ja to usporedim sa mojom situacijom gdje grijem na 23 cijeli dan i noć. Bili doma ili ne

Kažu da svaki stupanj koji snizis temp ušteda je 5%. Nisam testirao ali ovo tvoje je super cijena. Pa to je mjesečno metar drva

Sent from my Mi 9 Lite using Tapatalk
buljaka je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2020., 15:48   #2625
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,937
Citiraj:
Autor buljaka Pregled postova
...Kažu da svaki stupanj koji snizis temp ušteda je 5%. Nisam testirao ali ovo tvoje je super cijena. Pa to je mjesečno metar drva

Sent from my Mi 9 Lite using Tapatalk
Uuu, dugo ti nisi kupovo drva onda, meni je grab/bukva prosle godine bio 390-400 kn metar i onda jos rezanje 30kn po metru .

Znaci njegovih 200kn je jedva pola metra, osim ako ima svoju sumu .
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2020., 16:02   #2626
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
Citiraj:
Autor Lewis Pregled postova
Uuu, dugo ti nisi kupovo drva onda, meni je grab/bukva prosle godine bio 390-400 kn metar i onda jos rezanje 30kn po metru .

Znaci njegovih 200kn je jedva pola metra, osim ako ima svoju sumu .
nacjepana 450kn/metar.. svake godine sve skuplje i skuplje. samo se nadoda 50kn na metar
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2020., 16:05   #2627
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor Psycho Pregled postova
nacjepana 450kn/metar.. svake godine sve skuplje i skuplje. samo se nadoda 50kn na metar
Ako u šumu dođeš vlastitim vozilom, s crnom čarapom na glavi onda imaš samo trošak goriva
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2020., 16:26   #2628
buljaka
Premium
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,849
Citiraj:
Autor Lewis Pregled postova
Uuu, dugo ti nisi kupovo drva onda, meni je grab/bukva prosle godine bio 390-400 kn metar i onda jos rezanje 30kn po metru .

Znaci njegovih 200kn je jedva pola metra, osim ako ima svoju sumu .
Haha ma htio sam napisati pola metra i zeznio se. Ali da. Nisam znao da je toliko lol

Sent from my Mi 9 Lite using Tapatalk
buljaka je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2020., 17:20   #2629
Ziiky
Premium
Moj komp
 
Ziiky's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,862
Citiraj:
Autor papčić Pregled postova
Ekipa. Nisam siguran u kojoj temi se pricalo o grijanju, cijenama i slicno. Ova mi se cini najizglednija.

Uselio sam u stan od 32m2, u zgradu koja je izgrađena 2009. Fasada postoji, stolarija je drvena. Radijatori su u boravku od cca 18m2, spavacoj koja je cca 5m2 i kupaoni koja je cca 4m2, bojler je plinski Valliant. 1 strana stana je vanjski zid kojem je dosta površine u staklu. 1 ipo krilni prozor, 1ipo krilna vrata za balkon, i u spavacoj također 1ipokrilni prozor sto je zapravi citav jedan zid.

Uselio sam 10.12. Te u stanu nije bilo ukljuceno grijanje 10ak dana. Od kada sam ušao, do danas sam potrošio 43m3 plina što mi se cini previše. Temperaturu držim na 21-22c i smanjim na 20c preko noci ili kada idem na posao, ne luftam cesto. Prijatelj koji grije slican prostor kao ja potrosi upola manje plina. Ispada da bih u sezoni potrošio mjesečno preko 70m3 s time da sam prilično štedljiv. Kako se vama cini ova racunica?
Ma to je ok potrosnja. Možda je malo veća s obzirom na jako malu kvadraturu al zidovi su bili hladni pa dok ne prime toplinu treba hajcati.
Drži 21-22°c preko dana tj dok ste prisutni, a 19° po noći i dok ste dulje odsutni i ne gasi ga do proljeća
__________________




CPU: Intel™ i5@3,0GHz & CM Hyper EVO 212+
MBO: MSI Mortal
RAM: Crucial DDR4 8gb
GPU: Gigabyte GF GTX 1050 ti
HDD: SSD 128gb + WD blue 1TB
RW: LG
MON: Acer 24"
CASE: Antec Fusion Remote Max
PS: Fortron 550w modular
KB+MICE: Logitech™ K800 illuminated & G500
NAS: Synology 210j WDred4TB
HEADPHONES:Bluedio t3 plus BT





TV: Philips 55pus7805
REC: DENON x1600H
ZVUČNICI: Q Acoustics = QA3050i, QA3010i, QA3090i
SUB: SVS PB1000
MEDIAPLAYER: CoreELEC @ BeeLink GT King

Ziiky`s HTPC (some kind of it) ... LINK na topic






Trenutno ništa ...






Moje njuškalo



Ne svađaj se sa budalom jer će te spustiti na svoju razinu i pobijediti iskustvom

Zadnje izmijenjeno od: Ziiky. 23.12.2020. u 17:26.
Ziiky je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2020., 17:30   #2630
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,937
Citiraj:
Autor buljaka Pregled postova
Haha ma htio sam napisati pola metra i zeznio se. Ali da. Nisam znao da je toliko lol

Sent from my Mi 9 Lite using Tapatalk
Da, presao sam na plin zbog tih "lihvara", em svake godine dizu cijenu drva (kad sam uselio u kucu 2006te sam placao 200kn po metru isto grab-bukva) em na 20 metara drva ukradu 2-3m ladno svaki put na "slaganje".

Uglavnom sad pratim potrosnju preko aplikacije od condens bojlera/termostata te preko stvarne u sanduku/na racunu pa cu vidit do nagodinu kolko me kosta plin vs drva (s tim da ja grijem 23-25°C zavisno od doba dana (po noci oko 23h smanjim je na 22C do 6 ujutro kad se dize na 24) te grijem 2 etaze, pola podruma i garazu).
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2020., 17:37   #2631
buljaka
Premium
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,849
Ma nema do drva što se tiče topline ali ako plin odvrnes lijepo a imaš dobru izolaciju i kondenzacijska bojler ne bi trebala biti velika rata a čišće grijanje i nema posla oko njega

Nego koji bojler i termostat koristiš?

Jesi namjestio temp više za grijanje ispod 56 da radi u kondenzacijakom modu?

Sent from my Mi 9 Lite using Tapatalk
buljaka je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2020., 17:46   #2632
zkljaja
Brat od Đon Vejna
Moj komp
 
zkljaja's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: zg-vg
Postovi: 1,176
Citiraj:
Autor Ziiky Pregled postova
Ma to je ok potrosnja. Možda je malo veća s obzirom na jako malu kvadraturu al zidovi su bili hladni pa dok ne prime toplinu treba hajcati.
Drži 21-22°c preko dana tj dok ste prisutni, a 19° po noći i dok ste dulje odsutni i ne gasi ga do proljeća
Dosta je staklene površine u igri, kada smanjim na cca 20°c preko noći točno se osjeti kako hladan zrak dolazi od prozora.

Ne znam koliko je dugo stanodavka u stanu, ali na mjerilu je 612m3 bilo prilikom useljenja, nekako mi je čudno da ću ja to podići na 800+ u jednoj zimi.
__________________
"South-Korea is the only nation whose national sport has a sequel."
zkljaja je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2020., 17:52   #2633
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,937
Citiraj:
Autor buljaka Pregled postova
Ma nema do drva što se tiče topline
Istina da na drva grije jako ali na drva je problem (osim cijene zadnjih godina) da sto god ubacis izgorit ce zavrnuo ti radijatore ili ne pa sam redovito znao otvorit prozore da smanjim temp .
Dok na plin mogu bar regulirat da ne "bacam" toplinu van .

Plus sad kad palim grijanje preko mobitela-tableta ili termostata radijatori griju vec za 10 minuta jako dobro, dok na drva mi je trebalo bar 35-40 minuta da krene sistem (stara Staedlerica 35k kalorija treba vremena da zagrije svoj kotao a i vatri treba da se posteno razgori).
I narvno nisam imao bas vatru u 6 ujutro prije ustajanja da se zagrije prostor nego se navece prije spavanja ubacivalo do vrha da ostane nesto zari do jutra .
Sto sad mogu lagano programirat/regulirat po satnici u svakom danu (aplikacija dozovljava do 6 razlicitih pali/gasi kombinacija u danu + scheduler za neke specijalne dane/evente po zeljama).

Luksuz i costoca su neusporedivi naravno a i ja racunam ako mi sezona prodje za oko 10.000kn ja zadovoljan jer drva su me kostala oko 9500kn zadnje dvije sezone.

Citiraj:
Autor buljaka Pregled postova
ali ako plin odvrnes lijepo a imaš dobru izolaciju i kondenzacijska bojler ne bi trebala biti velika rata a čišće grijanje i nema posla oko njega

Nego koji bojler i termostat koristiš?
- Bojler je Bosch condens 7000iW 35kW
- Termostat je Bosch CT200 sa instlairanom aplikacijom za upravljanje Bosch Easy Control

Citiraj:
Autor buljaka Pregled postova
Jesi namjestio temp više za grijanje ispod 56 da radi u kondenzacijakom modu?
Hhmm nemam pojma, nisam dirao po samom bojleru nista osim podesio temp za toplu vodu (na 53C) i za radijatore (na 60C).
Kakav mod jos ima osim kondenzaciskog u "condens" bojleru ?
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2020., 17:54   #2634
mighty
Premium
Moj komp
 
mighty's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: ZG
Postovi: 515
Citiraj:
Autor papčić Pregled postova
Ne znam koliko je dugo stanodavka u stanu, ali na mjerilu je 612m3 bilo prilikom useljenja, nekako mi je čudno da ću ja to podići na 800+ u jednoj zimi.
Ako je zgrada iz 2009, plinsko brojilo je zamijenjeno za novo prošle godine. Svakih 10 godina plinara mijenja brojilo, bar je tako kod mene odrađeno prije 2 godine u cijelog zgradi koja je izgrađena 2008.
mighty je online   Reply With Quote
Staro 23.12.2020., 18:02   #2635
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor Lewis Pregled postova
Istina da na drva grije jako ali na drva je problem (osim cijene zadnjih godina) da sto god ubacis izgorit ce zavrnuo ti radijatore ili ne pa sam redovito znao otvorit prozore da smanjim temp .
Dok na plin mogu bar regulirat da ne "bacam" toplinu van .
To se može riješiti puferom za centralno gdje se skladišti toplina tako da se izbjegava ta situacija koju si opisao, plus, možeš staviti drva navečer i ne moraš ložiti ujutro jer će ostat vruća voda u spremniku.

Ali naravno, plin je daleko veći komfor što se tiče muke oko loženja, spremanja drva i toga svega čega nema.

Zadnje izmijenjeno od: Exomaniac. 23.12.2020. u 18:07.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2020., 19:47   #2636
buljaka
Premium
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,849
Citiraj:
Autor Lewis Pregled postova
Istina da na drva grije jako ali na drva je problem (osim cijene zadnjih godina) da sto god ubacis izgorit ce zavrnuo ti radijatore ili ne pa sam redovito znao otvorit prozore da smanjim temp .
Dok na plin mogu bar regulirat da ne "bacam" toplinu van .

Plus sad kad palim grijanje preko mobitela-tableta ili termostata radijatori griju vec za 10 minuta jako dobro, dok na drva mi je trebalo bar 35-40 minuta da krene sistem (stara Staedlerica 35k kalorija treba vremena da zagrije svoj kotao a i vatri treba da se posteno razgori).
I narvno nisam imao bas vatru u 6 ujutro prije ustajanja da se zagrije prostor nego se navece prije spavanja ubacivalo do vrha da ostane nesto zari do jutra .
Sto sad mogu lagano programirat/regulirat po satnici u svakom danu (aplikacija dozovljava do 6 razlicitih pali/gasi kombinacija u danu + scheduler za neke specijalne dane/evente po zeljama).

Luksuz i costoca su neusporedivi naravno a i ja racunam ako mi sezona prodje za oko 10.000kn ja zadovoljan jer drva su me kostala oko 9500kn zadnje dvije sezone.



- Bojler je Bosch condens 7000iW 35kW
- Termostat je Bosch CT200 sa instlairanom aplikacijom za upravljanje Bosch Easy Control



Hhmm nemam pojma, nisam dirao po samom bojleru nista osim podesio temp za toplu vodu (na 53C) i za radijatore (na 60C).
Kakav mod jos ima osim kondenzaciskog u "condens" bojleru ?
"Da bi kondenzacijski bojler mogao iskoristiti blagodati kondenzacije (odnosno štediti do 10% energije, naglašavam "DO") temperatura povratnog voda ne bi smjela biti viša od 56 C jer nakon te temperature više nije moguće ostvariti efekt kondenzacije. Budući da većina bojlera na indikatoru prikazuje polaznu temperaturu, a budući da ne želimo da nam kondenzacija radi u rubnim uvjetima onda je prikladno uzeti da nam na temperaturi polaza oko 56 C više nema značajnije kondenzacije.
No, ušteda u takvim okolnostima je svega koji postotak, budući da se maksimalna ušteda od 10-11 % postiže kod temperature povrata od teoretski 0 (nula) C. U praksi najveća ušteda se postiže kod podnog grijanja gdje je povrat dvadesetak C.
Dakle, kod naknadne ugradnje kondenzacijskog bojlera u stari sustav s radijatorima koji nije moderniziran (npr. s temperaturom 70/55 C) kondenzacijski bojler neće raditi ništa efikasnije od klasičnog bojlera.
Jednostavan je naćin da se provjeri efikasnost kond. bojlera. Za 1m3 potrošenog plina trebalo bi se u idealnom slučaju stvoriti oko 2,5 l kondenzata. Što ga je manje, to je i efekt kondenzacije, a time i ušteda manji.
Ako se radijatorski sustav malo "predimenzionira" može se postići smanjenje polazne temperature i time povećati efekt kondenzacije. Tako je kod mene npr. pri vanjskoj temperaturi 0C temperatura povrata oko 42C što me dovodi skoro na pola uštede koju bi teoretski mogao izvući iz bojlera."


"Prava istina je da kondenzacijski plinski bojleri bolju energetsku učinkovitost imaju jedino ako je temperatura grijanja niža od 55 Celzijevih stupnjeva pa u većini slučajeva to postižu samo niskotemperaturni sustavi grijanja. "

https://euractiv.jutarnji.hr/euracti...ojlera-8704502

Vailantov serviser mi je to rekao pa sam išao googlati i istina je

Moraš smanjiti sa 60 na 55 temperaturu ako želiš da radi u kondenzacijakom modu, sad ti radi u običnom turbo modu

Postupak kondenzacije je na vrhuncu kada je površina izmjenjivača topline jednaka ili ispod temperature rosišta.

Temperatura točke rosišta je najpouzdanija mjerna jedinica za vlažnost zraka. U normalnim uvjetima, rosište za prirodni plin iznosi oko 56°C.

Stoga, kako bi bojler radio u kondenzacijskom načinu rada temperatura rashladnog tekućine u obratnoj petlji ne smije prelaziti 56°C.
https://exterim.hr/blog/zasto-odabra...ki-bojlerg-37/



Sent from my Mi 9 Lite using Tapatalk
buljaka je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2020., 20:58   #2637
fre@k
Premium
Moj komp
 
fre@k's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: osijek
Postovi: 1,860
U postavkama definiraj bojleru maksimalnu polaznu temp i preko toga nece grijat. Ovisi od sustava do sustava pa tako mozda negdje pumpa s sporijim rezimom i nizom temperaturom polaza ima bolji prijenos topline dok kod nekog to nece uopce imat smisla i imat ce bolje slozen sustav ako je voda u brzoj cirkulaciji s namjestenim prigusnicama.

Ima tu hvala bogu mali milion opcija koje bi bilo dobro nacimati malo po malo:
-krivulja
-paralelni pomak
-brzina cirkulacije pumpe (sporo, brzo ili variabilna - neki bojleri variabilno nemaju)
-stelanje prigusnica
-odgoda paljenja
-startna snaga plamenika prilikom odgode (kad dodem kod nekog imam osjecaj da ispuca top prilikom paljenja to isto mozes fino ustelat)
-naknadno cirkuliranje pumpe - xy minuta
-osjetljivost samog termostata na promjenu u temp

ovo bi bile po meni neke najbitnije stavke koje bi svatko trebao namjestiti, prije cackanja upises sta si sve promjenio ostavis 2 dana da vidis kako ti se ponasa pratis potrosnju i idemo opet, kad sve slozis sljedeca zima je jos toplija pa ces sve ispocetka
__________________


CPU: I5 2500k
GPU: MSI TF 660 OC
MBO: Asrock Z68 PRO3
RAM: 2x4gb G. Skill (1333mhz)
PSU: Seasonic 620W
HDD: SSD 180gb Intel 520 | WD Green 2TB
CASE: CM Elite 370
Ostalo: MX518, Logitech Ultra Flat, DELL U2412M, Hyper 212+



Ako Vam je život tužan, ne brinite! Barem Vam je plaća smiješna
fre@k je offline   Reply With Quote
Staro 24.12.2020., 07:35   #2638
Ziiky
Premium
Moj komp
 
Ziiky's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,862
Citiraj:
Autor Lewis Pregled postova
Istina da na drva grije jako ali na drva je problem (osim cijene zadnjih godina) da sto god ubacis izgorit ce zavrnuo ti radijatore ili ne pa sam redovito znao otvorit prozore da smanjim temp .
Dok na plin mogu bar regulirat da ne "bacam" toplinu van .

Plus sad kad palim grijanje preko mobitela-tableta ili termostata radijatori griju vec za 10 minuta jako dobro, dok na drva mi je trebalo bar 35-40 minuta da krene sistem (stara Staedlerica 35k kalorija treba vremena da zagrije svoj kotao a i vatri treba da se posteno razgori).
I narvno nisam imao bas vatru u 6 ujutro prije ustajanja da se zagrije prostor nego se navece prije spavanja ubacivalo do vrha da ostane nesto zari do jutra .
Sto sad mogu lagano programirat/regulirat po satnici u svakom danu (aplikacija dozovljava do 6 razlicitih pali/gasi kombinacija u danu + scheduler za neke specijalne dane/evente po zeljama).

Luksuz i costoca su neusporedivi naravno a i ja racunam ako mi sezona prodje za oko 10.000kn ja zadovoljan jer drva su me kostala oko 9500kn zadnje dvije sezone.



- Bojler je Bosch condens 7000iW 35kW
- Termostat je Bosch CT200 sa instlairanom aplikacijom za upravljanje Bosch Easy Control



Hhmm nemam pojma, nisam dirao po samom bojleru nista osim podesio temp za toplu vodu (na 53C) i za radijatore (na 60C).
Kakav mod jos ima osim kondenzaciskog u "condens" bojleru ?
Citiraj:
Autor Lewis Pregled postova
Istina da na drva grije jako ali na drva je problem (osim cijene zadnjih godina) da sto god ubacis izgorit ce zavrnuo ti radijatore ili ne pa sam redovito znao otvorit prozore da smanjim temp .
Dok na plin mogu bar regulirat da ne "bacam" toplinu van .

Plus sad kad palim grijanje preko mobitela-tableta ili termostata radijatori griju vec za 10 minuta jako dobro, dok na drva mi je trebalo bar 35-40 minuta da krene sistem (stara Staedlerica 35k kalorija treba vremena da zagrije svoj kotao a i vatri treba da se posteno razgori).
I narvno nisam imao bas vatru u 6 ujutro prije ustajanja da se zagrije prostor nego se navece prije spavanja ubacivalo do vrha da ostane nesto zari do jutra .
Sto sad mogu lagano programirat/regulirat po satnici u svakom danu (aplikacija dozovljava do 6 razlicitih pali/gasi kombinacija u danu + scheduler za neke specijalne dane/evente po zeljama).

Luksuz i costoca su neusporedivi naravno a i ja racunam ako mi sezona prodje za oko 10.000kn ja zadovoljan jer drva su me kostala oko 9500kn zadnje dvije sezone.



- Bojler je Bosch condens 7000iW 35kW
- Termostat je Bosch CT200 sa instlairanom aplikacijom za upravljanje Bosch Easy Control



Hhmm nemam pojma, nisam dirao po samom bojleru nista osim podesio temp za toplu vodu (na 53C) i za radijatore (na 60C).
Kakav mod jos ima osim kondenzaciskog u "condens" bojleru ?
10000kn godišnje 😁🤑

Daikin dizalice topline zrak-zrak, 1 vanjska 4 unutarnje ... zadnja 4 mjeseca otkako sam ju ugradio 102m2 griju za 112-120-170-200kn mjesecno za poprilicnih 22-24°c u prostorijama
__________________




CPU: Intel™ i5@3,0GHz & CM Hyper EVO 212+
MBO: MSI Mortal
RAM: Crucial DDR4 8gb
GPU: Gigabyte GF GTX 1050 ti
HDD: SSD 128gb + WD blue 1TB
RW: LG
MON: Acer 24"
CASE: Antec Fusion Remote Max
PS: Fortron 550w modular
KB+MICE: Logitech™ K800 illuminated & G500
NAS: Synology 210j WDred4TB
HEADPHONES:Bluedio t3 plus BT





TV: Philips 55pus7805
REC: DENON x1600H
ZVUČNICI: Q Acoustics = QA3050i, QA3010i, QA3090i
SUB: SVS PB1000
MEDIAPLAYER: CoreELEC @ BeeLink GT King

Ziiky`s HTPC (some kind of it) ... LINK na topic






Trenutno ništa ...






Moje njuškalo



Ne svađaj se sa budalom jer će te spustiti na svoju razinu i pobijediti iskustvom
Ziiky je offline   Reply With Quote
Staro 24.12.2020., 08:47   #2639
VandaL.pr!
Premium
Moj komp
 
VandaL.pr!'s Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: zaDAR
Postovi: 760
Kad ste već na centralnim kako bi mogao izračunati potrošnju centralnog grijanja na struju za nekih 120 m2?
Čisto okvrino me zanima koliko bi mogla biti mj. rata struje.

Dosad je centralno bilo na lož ulje ali to otpada, sa peletima i drvima mi se neda zajebavati, plin jos nije dosao kod nas i onda jedino struja ostaje....
__________________
ORIGIN: CR0_VandaL | STEAM: vandalzd | TDU2: VaandaL | R* Social Club: vandal_zd | DayZ: VandaL | battle.net: VandaL #2220
VandaL.pr! je offline   Reply With Quote
Staro 24.12.2020., 09:03   #2640
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor Ziiky Pregled postova
10000kn godišnje 😁🤑

Daikin dizalice topline zrak-zrak, 1 vanjska 4 unutarnje ... zadnja 4 mjeseca otkako sam ju ugradio 102m2 griju za 112-120-170-200kn mjesecno za poprilicnih 22-24°c u prostorijama
Zgrada, kuća, ako je kuća je li u nizu ili samostojeća? Koliko izolacije na fasadi, na tavanu, kakvi su prozori?
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na