Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > ISP
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 23.09.2023., 23:45   #2431
Bono
Uptime 99.99%
Moj komp
 
Bono's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb Croatia
Postovi: 2,477
Citiraj:
Autor Tirkiz Pregled postova
Piše ti na tom linku odgovor:
"Ne brinite - tehničar dolazi i spaja sve."

Dobivaš cijelu opremu
Vidio sam, pitam jer ne zelim da mi tehnicar spaja, treba mi samo sim eventualno router.

Sent from my SM-S901B using Tapatalk
__________________
“Those who surrender freedom for security will not have, nor do they deserve, either one.”
Bono je offline   Reply With Quote
Staro 23.09.2023., 23:48   #2432
Tirkiz
Poludrago kamenje
 
Tirkiz's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2023
Lokacija: Ogulin
Postovi: 197
Citiraj:
Autor Bono Pregled postova
Vidio sam, pitam jer ne zelim da mi tehnicar spaja, treba mi samo sim eventualno router.

Sent from my SM-S901B using Tapatalk
Piše ti na samom dnu kod često postavljenih pitanja da samo ide njihova oprema, unutarnja i vanjska jedinica i tehničar sve radi

Tak da ne vjerujem da će ti izaći u susret

Nek ti odrade pa ti poslije sam napravi što hoćeš, prebaci SIM u svoju opremu ili što već želiš
__________________

Celmmapper karte tornjeva: A1 4G / HT 4G / Telemach 4G / HT 5G NR
Moj 4G/5G setup i brzine (FOTO)
Tema routeri 4G/5G LTE-A,4G+ - usporedbe internet i govornih tarifa mobilnih operatera...

Kako mapirati HT N78 tornjeve preko Cellmappera?
Mob koji ima Exynos ili Snapdragon čipset i Telemach SIM u mobu.
Instalirati NetMonster app, dolje u kutu desno klik na tri točkice > Phone info > kada se otvori app naći polje "Set Preferred Network Type" i odabrati "NR only".
Treba restartati mob.
Upaliti Cellmapper i šetati gradom. Neće raditi ni data ni voice ali spajat će se na HT N78 gdje može.
Poslije mob spojiti na WiFi ili SIM prebaciti na 5G/4G/3G/2G mode i normalno uploadati podatke da se pojave na cellmapper karti.
Do sada potvrđeno da ovo radi na Samsung Galaxy A52s 5G (Qualcomm Snapdragon) i S21 (Exynos)
Tirkiz je offline   Reply With Quote
Staro 24.09.2023., 09:31   #2433
djzuza
Premium
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Pula
Postovi: 327
Ima li po Puli standalone baznih stanica? Na cellmapperu su prisutne, ali mislim da je netko pričao da su krivo mapirane.
djzuza je offline   Reply With Quote
Staro 24.09.2023., 09:53   #2434
Tirkiz
Poludrago kamenje
 
Tirkiz's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2023
Lokacija: Ogulin
Postovi: 197
Citiraj:
Autor djzuza Pregled postova
Ima li po Puli standalone baznih stanica? Na cellmapperu su prisutne, ali mislim da je netko pričao da su krivo mapirane.
U Puli nisu krivo mapirani

Za krivo mapirane smo pričali kod Umaga i Novigrada
Tirkiz je offline   Reply With Quote
Staro 24.09.2023., 09:56   #2435
Dottore
Extrema Thule
Moj komp
 
Dottore's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: 「 ✖ ✖ ✖ 」
Postovi: 7,316
Citiraj:
Autor Bono Pregled postova
Da li se moze ovo dobiti samo sa sim karticom ili tehnicar mora instalirati opremu?
https://www.a1.hr/poslovni/internet/5g-internet-biz

Sent from my SM-G970F using Tapatalk
Ne, lijepo piše OIB tvrtke.
__________________


Lenovo ThinkPad T14 Gen 1


CPU: Intel Core i7-10510U
RAM: 16GB soldered + 16GB Samsung DDR4-2666
SSD: Kioxia/Toshiba XG6 512 GB NVMe M.2
Graphic: Intel UHD Graphics
LCD: 14" Matte IPS @ 1920 x 1080
OS: Windows 11 Pro 23H2

Mice: Logitech MX Master 3S
External storage: uGreen M.2 enclosure USB-C + WD SN570 2 TB

Connected To A1 optical 1 Gbit



Lenovo ThinkPad T14s Gen 1

CPU: AMD Ryzen 7 PRO 4750U
RAM: 16GB soldered LPDDR4
SSD: Samsung 970 EVO Plus 512 GB NVMe M.2
Graphic: AMD Radeon
LCD: 14" IPS @ 1920 x 1080
OS: Windows 11 Pro 23H2

Mice: Logitech VX Nano
External storage: uGreen M.2 enclosure USB-C + Samsung 980 1TB



Lenovo X1 Carbon 7th Gen

CPU: Intel Core i7-8665U
RAM: 16GB soldered LPDDR3
SSD: Samsung 970 EVO Plus 512 GB NVMe M.2
Graphic: Intel HD 620
LCD: 14" IPS @ 2560x1440
OS: Windows 11 Pro 23H2



Dottore je offline   Reply With Quote
Staro 24.09.2023., 16:55   #2436
Bono
Uptime 99.99%
Moj komp
 
Bono's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb Croatia
Postovi: 2,477
Citiraj:
Autor Dottore Pregled postova
Ne, lijepo piše OIB tvrtke.
Ne kuzim? Samo sam pitao da li mogu dobiti sim karticu bez instalacije, eventualno router.
Morati cu zvati za to.

Sent from my SM-S901B using Tapatalk
__________________
“Those who surrender freedom for security will not have, nor do they deserve, either one.”
Bono je offline   Reply With Quote
Staro 24.09.2023., 17:38   #2437
RimtuTiTuki
Premium
Moj komp
 
RimtuTiTuki's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,514
Poprilično sam siguran da ne možeš
__________________
I never make the same mistake twice I make it five or six times just to be sure...
RimtuTiTuki je offline   Reply With Quote
Staro 26.09.2023., 18:55   #2438
njuskalo
Premium
Moj komp
 
njuskalo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Remetinec
Postovi: 924
Pozz ekipa, može li savjet. Naime imam problem na vikendici koja je kraj rijeke u kanjonu i signala uglavnom nema, tu i tamo na nekom ćošku terase se ulovi i ponekad se mob uspije zakačit na 4G i onda čak i nešto prođe, ali nisam još uspio skužit neko pravilo di je bolja lokacija. Dok već kod susjeda 50m dalje je puno bolji signal. Naravno da nemam line of sight sa tornjem već vjerojatno hvatam refleksije signala. Dali bi mogao očekivat ikakvo poboljšanje sa B818-263 routerom? Dali u mojem slučaju pomažu eksterne antene, i kakve? Pošto ne mogu antenu usmjerit prema tornju jer je brdo između. Da dobijem 10mbit-a polu stabilnog signala bio bi full sretan
njuskalo je offline   Reply With Quote
Staro 26.09.2023., 19:24   #2439
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,077
odeš na cellmapper i pogledaš šta imaš oko sebe i od kojeg providera...
najjednostavnije je promijenit providera.

promjena routera nema smisla ako nemaš mogućnost agregacija, koje ovise o signalu. sa komatoznim signalom, nema smisla. rađe vanjske antene, s time da navedi koji router imaš i kojeg operatera.
tele2 je počeo sa b28 i ako ti ga router podržava to bi moglo solidno radit, sporo ali solidno. za b28 ti trebaju one novije iskra antene za 5G, neznam napamet oznaku, ali kreću od 700mhz.
uglavnom trebaš dat neku početnu informaciju da biš mogao dobit nazad neku drugu informaciju.
napravi domaću zadaću pa se javi
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 26.09.2023., 20:57   #2440
njuskalo
Premium
Moj komp
 
njuskalo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Remetinec
Postovi: 924
Ne znam jel to samo meni al ovaj cell mapper je užasno neintuitivan
Uspio sam nać 4 bazne stanice oko sebe al nemam pojma kak vidjet neke korisne informacije niti procijenit dal kakav uopće signal mogu ulovit od njih.
Lokacija je tu negdje di piše Erdelji, uz rijeku. Sjeverozapadno u Generalskom stolu jedna HT bazna stanica (2252) - koja je na mapi navedena na 2 lokacije(?), jugozapradno ispod Donjih Dubrava HT (2280) i A1 (4925) dok je istočno, kod Mateškog sela, blizu "Bosiljevo" vrha jedan Telemach toranj (4746). Ja sam bliže A1/HT stanicama, ali po HAKOM interaktivnom pregledniku nisam u rangeu (piše da je radius 1500m), dok sam taman na rubu range-a ovom "Mateško selo" - radius 3000m.
Trenutno nemam nikakav router, već jedino iskustvo mi je da s mobitelom je jako teško ili nemoguće dobiti ikakav signal u većem djelu kuće, dok na nekim mjestima i ponekad se dobije dovoljno signala za SMS poruku/poziv (edge signal), dok UMTS signal dođe svake prijestupne i bude jako slab ili nikakav. Iskustvo je da A1 nekad ima bolji signal i to na jednoj terasi, dok HT nekad na drugoj terasi, al manje više nijedan provajder ne radi kak se spada.
Meni je želja imat ikakav internet, čitao sam da ovaj Huawei router ima dost ok integrirane antene, pa pretpostavljam da možda može ulovit signal di mobitel ne može. A ima i opciju spajanja vanjskih antena.
BTW, kaj znači mogućnost agregacija? Jel to spajanje na više baznih stanica u isto vrijeme? Ako mora bit isti operater za to, i ako je vjerovat cell mapperu da je svaka stanica od samo jednog operatera, teoretski je na ovoj lokaciji to moguće samo sa HT-om jer jedini ima 2 tornja unutar par kilometara (sad pitanje dali se i kakav signal hvata od njih).

Zadnje izmijenjeno od: njuskalo. 26.09.2023. u 21:07.
njuskalo je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2023., 07:35   #2441
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,077
po karti niti jedan provider ti ne pokriva to, ali to nije nužno točno jer ako nitko nije mjerio iz te lokacije, onda tih podataka nema.



neće tebi ovdje skuplji router pomoći, jer su dignuti samo bandovi 20 i 28. dovoljan ti je najjeftiniji cat4 modem kojega ćeš zakačit na b20 ili b28 - a to je trenutno huawei b535 jer jedino on od jeftinijih podržava b28. trebaju ti vanjske antene za 5g za to jer routeri imaju inače jako loš gain na tako niskim frekvencijama, a i dignut ćeš antene na neku visinu i time dobit neki signal... moglo bi to solidno radit kad skužiš koji provider, po ovome a1
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2023., 08:02   #2442
njuskalo
Premium
Moj komp
 
njuskalo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Remetinec
Postovi: 924
Hvala ti na savjetima, sad malo vise kuzim kaj mi treba
Ako uzmem taj B535, koju antenu za njega? Lako nabavim A1 i Telemach sim kartice za testiranje, HT imam. I trebalo bi mi bar 5m kabela za antenu ako bi router stavio u kucu a antenu na krov, valjda to ne gusi signal previse.
Posto sad nemam nikakav signal a kamoli internet, bilo sta bi bilo veliko poboljsanje, mozda ne jako isplativo al jbg, takva je situacija...
edit: Di molim te vidiš koji bandwidth postoji? Ja samo vidim da svi koriste E-GSM (8FDD), to je 3G (HSPA/UMTS) ?

Zadnje izmijenjeno od: njuskalo. 27.09.2023. u 08:28.
njuskalo je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2023., 08:33   #2443
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,077
sa iskra antenama dobiješ 10m kabela, pri toj frekvenciji nije to neko gušenje, gotovo zanemarivo.



a glej, imaš 3 izbora:
stavit jednu antenu samo - dobit ćeš na brzini ali ti neće radit MIMO. čitaj, maksimalna brzina će biti kojih 50% u odnosu da staviš dvije antene.

https://shop.kerman.hr/Katalog/Detal...00MHz,-9-11dBi


uzet MIMO set antena i spojit obe, i nadat se najboljem:
https://shop.kerman.hr/Katalog/Detal...Hz,-7.5-10.5dB


i varijanta za takvu ruralnu vukojebinu gdje nije za očekivati da ikad dođu veće brzine i drugi bandovi ti je ovaj set, prilagođen za niske frekvencije, antene su "jače" ali pokrivaju samo B20 i B28 (700-800mhz).

to je čak i najbolji izbor jer dobiješ puno bolji prijem tih niskih frekvencija:
https://shop.kerman.hr/Katalog/Detal...0-900-5G,-13dB


po onome šta je vidljivo na cellmapperu, ta zadnja opcija ti je jedina logična jer repetitori tamo imaju b20 i b28, samo jedan od telemacha ima sve frekvencije ali teško da se probiju tako daleko.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2023., 12:34   #2444
Tirkiz
Poludrago kamenje
 
Tirkiz's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2023
Lokacija: Ogulin
Postovi: 197
Citiraj:
Autor njuskalo Pregled postova
Ne znam jel to samo meni al ovaj cell mapper je užasno neintuitivan
Uspio sam nać 4 bazne stanice oko sebe al nemam pojma kak vidjet neke korisne informacije niti procijenit dal kakav uopće signal mogu ulovit od njih....
Link koji si stavio otvara 3G kartu a svi iduće godine gase 3G, to niti ne razmatraj, gledaj samo 4G kartu

Obavezno kupi vanjsku antenu Iskra P-56 MIMO, dobiješ dvije antene, 10m kabel tvornički zalemljen, savršeno dosta, znaju itekako iznenaditi svojim pojačanjem. Kod njih je važan razmak i da budu na što većoj visini ali o tom-potom.

Router, za početak i ako hoćeš što jeftinije, može Huawei B535.
Gore navedene antene se normalno spajaju na njega preko SMA konektora.
Također za taj router ima skripta pa možeš ručno forsirati koji band da koristi, možda ti antene ulove i 1800 MHz sa udaljenih tornjeva.

Kod mene P-56 uredno love i B1 sa 9,5 km dalekog HT tornja i u agregaciji B20+B3+B1 dobijem nekih 100/60 Mbps.
Kod tebe teško zbog brda i šume, ali bi mogao loviti i agregirati B20+B3.

Agregacije znači da ti router/mob istovremeno spojeni na više frekvencija a ne samo jednu, pa dobiješ veće brzine.
Huawei B535 može najviše dvije agregacije, tamam dovoljno za početak.

Rijetki su routeri koji znaju agregirati B28+B20, uglavnom ovi noviji 4G/5G i skuplji. Ovaj B535 ti ne podržava agregaciju B28+B20 (koristio sam ga). Tako da ćeš s njim vjerojatno stalno biti na B20 ili B28 ili ako uspiješ loviti i B3 agregirati B20+B3 (ovisi koji telekom uzmeš na kraju).

Ja povremeno mapiram taj dio glavnom cestom ali nisam već dugo...
Možeš mi javiti na poruku da ti dam upute kako da mob forsiraš samo na 4G mrežu i mapiraš sva tri telekoma kod sebe da updateamo kartu i da vidimo što loviš na 4G prije ikakve kupnje
__________________

Celmmapper karte tornjeva: A1 4G / HT 4G / Telemach 4G /