Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 13.04.2022., 12:26   #601
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,572
Pa vidi šta smo pisali više puta za slično pitanje ...
opće poznato da su routeri od ISP - a većinom šroteks ...

Na roteru od ISP - a ostavi VoIp i IpTv, ugasi WiFi i traži da postave Bridge mode za Internet, sa SZK potvrdiš user / pass za PPPoE Internet konekciju,

uzmeš RB2011xxxx i na njemu složiš PPPoE Internet konekciju ...
Jasno da se treba malo pognjaviti, skužiti kako to ide kod MikroTika, obrati pažnju da mu usput složiš zaštitu kako ga nebi napali iz vani + ostalo potrebno.

Nakon toga ide ostatak mreže ...
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2022., 19:11   #602
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,069
uzmi odvojeno switch od poe switcha.

nikad neznaš šta će ti trebat točno, kakav POE... dal 24v, dal 48v, 802af, at, bt...


rb2011 nije baš nov uređaj. budućnost je na arm-u, gledaj neki ccr. mada možeš složit i ovoga pa ćeš ben otkrit koji mu je limit.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2022., 19:20   #603
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,529
treba tko mikrotika 1100AHx2 ?
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2022., 21:17   #604
rokoko
In Rainbows
Moj komp
 
rokoko's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 705
Pozdrav,
provedena mi je optika u kuci s njihovim routerom bez ONT-a. Taj router pokriva 2 kata zicno i bezicno, treba mi za jos jedan kat drugi router koji bih spojio u bridge sa njihovim routerom i da on sluzi za wlan i zicni net u drugom stanu iz tog novog routera. Proveo sam utp kabel do mjesta di bi trebao doci novi router. Znaci da ima dobar wifi i da podrzava vise od 100mbps zicno. Je li ok Tplink C80 AC1900 ili da uzmem nesto jeftinije?
__________________
"Success can only be achieved with a kind of pioneer spirit and repeated use of three tools: failure, introspection and courage." - Soichiro Honda
rokoko je offline   Reply With Quote
Staro 20.04.2022., 10:42   #605
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,572
Znači da trebaš uređaj u AP + switch funkciji.
Vidi šta smo preporučali za takvu ulogu, nemoj previše štedjeti ..

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 20.04.2022. u 15:27.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 21.04.2022., 09:20   #606
shanta
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2015
Lokacija: Split
Postovi: 87
Molim za pomoć. Laik sam i zanima me postoji li nešto bolje u rangu 500-tinjak kn za koliko mi nude u A1 Huawei uređaj (mislim da je B535-235)? Uzeo bih Home Box za 179kn.
A ako slučajno ima nešto povoljnije (bežično), samo recite, ja nisam uspio pronaći.
Hvala
shanta je offline   Reply With Quote
Staro 21.04.2022., 09:54   #607
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,782
Za 500kn tesko, B535 je u tom rangu oke izbor. Rabljeni B715 bi bio neki logican skok nakon njega (3CA podrska), ali je i nesto skuplji. Imho, ako ti je net jako bitan, svakako bi se isprsio u startu i potencijalno se osigurao sljedecih x godina. Pretpostavljam da na tvojoj lokaciji imas dostupne 3 frekvencije na tornjevima, mislim da je A1 tu jos i dobar, pa ces moci iskoristiti puni potencijal mreze.

U najgorem slucaju, B535/715/818 se barem puno lakse prodaju dalje kada ti vise ne budu trebali.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 21.04.2022., 10:51   #608
shanta
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2015
Lokacija: Split
Postovi: 87
Hvala na brzom odgovoru. Najbolje da naručim online pa imam 14 dana za povrat ako ne bude zadovoljavajuće.
shanta je offline   Reply With Quote
Staro 21.04.2022., 11:22   #609
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,782
Ako nemas kako drukcije testirati (npr posuditi ruter, ili mobom ako ti se da) to ti je najbolja/najbezbolnija opcija.

Ja sam prije useljavanja u stan dolazio na lokaciju po nekoliko sati ujutro i navecer i testirao, testirao, testirao... Tek kad sam bio hepi s jednim providerom, napravio sam ugovor. Dobro da jesam jer onda je dosla korona, rad od doma itd...
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 21.04.2022., 11:27   #610
tomov
Premium
Moj komp
 
tomov's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 586
Prošla mi je priprema apartmana gdje mi borave roditelji i imam slijedeći problem. 4G router koji je korišten zadnja tri ljeta je ZTE MF286 (svojevremeno kupljen kao pokućni od Tele 2) i nije bilo nekih većih problema odnosno služio je svojoj svrsi. Prije par dana ubačena kartica od A1 (kao i prošlo ljeto) te je router povukao novi FW upgrade od Telemach. Od tog trenutka kreće šitšou koji se odlikuje slijedećim simptomima:
1) po rebootu routera pokušava se zakačiti na 3G mrežu te isto ne uspjeva
2) po ručnom odabiru isključivo 4G mreže (što mora biti u kratkoj pauzi između pokušaja spajanja na mrežu) te uključenju LTE switcha na glavnom screenu router se uredno spoji na A1 mrežu (4G)
Problem je što se u određenom momentu roter smrzne i po rebootu istog potrebno je provesti proceduru iz prikazana dva koraka a to nije opcija za "informatički nepismene" osobe.


Da li je netko imao ovakav slučaj? Može li se vratiti stari Tele 2 FW? Što kupiti kao zamjenu za ovaj router ako se ne da složiti da radi out of the box?
tomov je offline   Reply With Quote
Staro 21.04.2022., 11:59   #611
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,572
Bilo je priča sa sličnim problemom kod nekog uređaja, pokušaj složiti custom "profil" (čitaj postavke) i odabrati da njega koristi umjesto default - nog.
Vidi jeli ima šta korisnog ovdje > https://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=293707
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 21.04.2022., 12:27   #612
tomov
Premium
Moj komp
 
tomov's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 586
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Bilo je priča sa sličnim problemom kod nekog uređaja, pokušaj složiti custom "profil" (čitaj postavke) i odabrati da njega koristi umjesto default - nog.
Vidi jeli ima šta korisnog ovdje > https://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=293707

Sve je isprobano... Jednostavno nakon što mu je Telemach stavio novi FW sve pošlo u krasan k....
tomov je offline   Reply With Quote
Staro 21.04.2022., 12:59   #613
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,572
Krasno, najvažnije je da ima novu slikovnicu / ime ...

Onda jedino nekako doći do eu / international fw - a i upucati ga,
bojim se da će to biti malo teži zadatak.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 14.05.2022., 18:49   #614
BUG
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: CROATIA
Postovi: 63
Pozdrav.


Što na Asus routerima, konkretno na Asus RT-AC86u nije moguće tagirati sve portove, tj. dodjeliti im vlan id?
Ima pod LAN->IPT stavljanje VLANova na LAN port 1 (internet), 3 i 4 (iptv). Što je sa lan portom 2? Potrebano mi je da si i toga posložim.



Ne koristim dual wan, od ISP mi je u bridgu i Asus spojen na ONT.
BUG je offline   Reply With Quote
Staro 14.05.2022., 21:34   #615
denied
Premium
Moj komp
 
denied's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,182
Citiraj:
Autor BUG Pregled postova
Pozdrav.


Što na Asus routerima, konkretno na Asus RT-AC86u nije moguće tagirati sve portove, tj. dodjeliti im vlan id?
Ima pod LAN->IPT stavljanje VLANova na LAN port 1 (internet), 3 i 4 (iptv). Što je sa lan portom 2? Potrebano mi je da si i toga posložim.



Ne koristim dual wan, od ISP mi je u bridgu i Asus spojen na ONT.
Ja imam RT-AC88U i podešavanje za internet je za sve portove (ne samo za prvi) a onda dodatno za IPTV imaš portove 3 i 4. Ja imam MaxTV na 3 i 4 a na ostale su mi kompovi spojeni.......i isto imam direktno spojeno na ONT (onaj prvi Ericssonov)....
denied je offline   Reply With Quote
Staro 08.08.2022., 20:11   #616
Risnjak
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Grobnik
Postovi: 81
Preporuke za dobar router. Da ima wifi 2,4 Ghz i 5Ghz. Mesh pod obavezno. Sada imam ArcherAX50 i nisam previše zadovoljan, pogotovo kod pokretanja Netflixa čas hoće pa neće pa moram resetirati mrežu. Išao bih do jedno 1200 kn.
Lp

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 09.08.2022. u 10:09.
Risnjak je offline   Reply With Quote
Staro 08.08.2022., 20:58   #617
Karlo666
Premium
Moj komp
 
Karlo666's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Kaštel Lukšić
Postovi: 1,401
Citiraj:
Autor Risnjak Pregled postova
Preporuke za dobar router. Da ima wifi 2,4 Ghz i 5Ghz. Mesh pod obavezno. Sada imam ArcherAX50 i nisam previše zadovoljan, pogotovo kod pokretanja Netflixa čas hoće pa neće pa moram resetirati mrežu. Išao bih do jedno 1200 kn.
Lp
Za koju uslugu?
FTTH? xDSL? COAX?
Koji je ISP u pitanju?


Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
__________________
Pošten trgovac:
1,2,

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 09.08.2022. u 10:08.
Karlo666 je offline   Reply With Quote
Staro 08.08.2022., 23:34   #618
the chosen one
Premium
Moj komp
 
the chosen one's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 618
Citiraj:
Autor Risnjak Pregled postova
Preporuke za dobar router. Da ima wifi 2,4 Ghz i 5Ghz.Mesh pod obavezno. Sada imam ArcherAX50 i nisam previše zadovoljan, pogotovo kod pokretanja Netflixa čas hoće pa neće pa moram resetirati mrežu. Išao bih do jedno 1200 kn. Lp
Ako ti odgovara, moja topla preporuka je za FritzBox 4060. Spojen je kod mene na ONT od HT-a i radi perfektno.
Samo jedna napomena, nema u sebi nikakav modem, pa direkt/solo za npr VDSL ga ne mozes koristiti nego samo u bridgu sa modemom/routerom od operatera (neka me ispravi netko ako grijesim )
the chosen one je offline   Reply With Quote
Staro 09.08.2022., 09:59   #619
Risnjak
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Grobnik
Postovi: 81
Citiraj:
Autor Karlo666 Pregled postova
Za koju uslugu?FTTH?xDSL?COAX?
Koji je ISP u pitanju?


Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
Optika preko RUNE. ISP _ Fenice/Fibernet 500/250. Kad je njihov tehničar dolazio po njihov router i vidio da sam stavio Archer ax50,veli da su oni imali problema sa tp-linkom samo sa slabijom verzijom routera baš što se tiče Netflixa. Imam LG TV i ažuriranje i instalacija ne ide preko archera a kod Netflixa mi se pojavi kod NW-3- 6 što znači problem sa vezom. Zato bi uzeo novi router. Lp
Risnjak je offline   Reply With Quote
Staro 09.08.2022., 10:20   #620
vlatko27
Premium
Moj komp
 
vlatko27's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 668
Ima kakav solidan router za 5G internet? Treba mi za viksu, Dramalj/Crikvenica, 4g signal je užasno spor ali LTE dobro radi. Do sada sam koristio neki mali prijenosni tp-link koji ima samo 4G ali kako sam uzeo A1, full loš mi je 4G(na HT-u je bilo prihvatljivo). Tako da sada bih probao sa 5G routerom, ne bi dao više od 800, 900 kn - ne treba mi neka zvijer tu.
vlatko27 je offline   Reply With Quote
Staro 09.08.2022., 12:06   #621
Karlo666
Premium
Moj komp
 
Karlo666's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Kaštel Lukšić
Postovi: 1,401
Citiraj:
Autor Risnjak Pregled postova
Optika preko RUNE. ISP _ Fenice/Fibernet 500/250. Kad je njihov tehničar dolazio po njihov router i vidio da sam stavio Archer ax50,veli da su oni imali problema sa tp-linkom samo sa slabijom verzijom routera baš što se tiče Netflixa. Imam LG TV i ažuriranje i instalacija ne ide preko archera a kod Netflixa mi se pojavi kod NW-3- 6 što znači problem sa vezom. Zato bi uzeo novi router. Lp
Da nisi nešto krivo konfigurirao?
Dali daju ONT ili bridge?
Jeli taj problem samo na Netflixu?
Koji Router ISP stavlja korisnicima jer kod većine su problemi kad se bridgea Interneta veza a neki uopće nedaju bridge.
Dali su poznati VLAN IDovi i priorityi od Fiberneta?

Najjednostavnije je da ti daju ONT pa uredno taggaš promet.
Nikada raditi Plug and Play vulgaris konekciju,obavezno provjeriti kakve postavke ISP koristi jer može lako doći do DoubleNAT i multiDHCP problema.

EDIT #1

Ako ćeš samo spojiti LAN kabelom iz ISPovog rutera u svoj onda fino isključi DHCP i NAT na svome i postavi mu Gateway na IP od ISPovog rutera.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
__________________
Pošten trgovac:
1,2,

Zadnje izmijenjeno od: Karlo666. 09.08.2022. u 13:31.
Karlo666 je offline   Reply With Quote
Staro 09.08.2022., 14:21   #622
Risnjak
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Grobnik
Postovi: 81
Citiraj:
Autor Karlo666 Pregled postova
Da nisi nešto krivo konfigurirao?
Dali daju ONT ili bridge?
Jeli taj problem samo na Netflixu?
Koji Router ISP stavlja korisnicima jer kod većine su problemi kad se bridgea Interneta veza a neki uopće nedaju bridge.
Dali su poznati VLAN IDovi i priorityi od Fiberneta?

Najjednostavnije je da ti daju ONT pa uredno taggaš promet.
Nikada raditi Plug and Play vulgaris konekciju,obavezno provjeriti kakve postavke ISP koristi jer može lako doći do DoubleNAT i multiDHCP problema.

EDIT #1

Ako ćeš samo spojiti LAN kabelom iz ISPovog rutera u svoj onda fino isključi DHCP i NAT na svome i postavi mu Gateway na IP od ISPovog rutera.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
ONT je od RUNE. Fibernet donese svoj router konfiguriran i spojiš se na ONT, a svoje uređaje spojiš preko wifi ili kablova. Prvo sam imao Xiaomi njihov router i sve je radilo. Onda sam odlučio da imam svoj router ( oni to dozvoljavaju ) dobio sam postavke za svoj router, ubacio i to je to. HBOMax radi normalno, Eon preko APK na TV normalno, HRTi normalno, IPTV preko raznih APK normalno. Samo Netflix koji puta hoće koji puta neće pa moram resetirati. LG Tv update, i instaliranje aplikacija nikako preko AX50. Danas sam TP linku napisao e mail i objasnio problem pa ćemo vidjeti.
Risnjak je offline   Reply With Quote
Staro 09.08.2022., 17:47   #623
Karlo666
Premium
Moj komp
 
Karlo666's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Kaštel Lukšić
Postovi: 1,401
Citiraj:
Autor Risnjak Pregled postova
ONT je od RUNE. Fibernet donese svoj router konfiguriran i spojiš se na ONT, a svoje uređaje spojiš preko wifi ili kablova. Prvo sam imao Xiaomi njihov router i sve je radilo. Onda sam odlučio da imam svoj router ( oni to dozvoljavaju ) dobio sam postavke za svoj router, ubacio i to je to. HBOMax radi normalno, Eon preko APK na TV normalno, HRTi normalno, IPTV preko raznih APK normalno. Samo Netflix koji puta hoće koji puta neće pa moram resetirati. LG Tv update, i instaliranje aplikacija nikako preko AX50. Danas sam TP linku napisao e mail i objasnio problem pa ćemo vidjeti.
Dakle tvoj ruter se direktno ušteka LAN kabelom u ONT ili?
__________________
Pošten trgovac:
1,2,
Karlo666 je offline   Reply With Quote
Staro 09.08.2022., 17:55   #624
Risnjak
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Grobnik
Postovi: 81
Citiraj:
Autor Karlo666 Pregled postova
Dakle tvoj ruter se direktno ušteka LAN kabelom u ONT ili?
Da. Iz utičnice ide optički kabel u ONT a iz ONTA LAN kabel u WAN na routeru, Kod prvog pokretanja imaš quick setup i vrlo jednostavno te navodi da upišeš, drugo nisam dirao osim šifru za Wifi. Za napredne neke postavke nisam baš pri ti više na Vi. Ma bio je i njihov router dobar ali sam nešto čačkao pa onda fizički resetirao router jer sam mislio da će kao i kod HT sam povući podatke ali to kod njih ne ide tako, nakraju sam bio 4 dana bez interneta i odlučio uzeti svoj router. Tu sam možda malo pogriješio al što se može. Mogu se opet vratiti na njihov ali mi se ne da. Lp

Zadnje izmijenjeno od: Risnjak. 09.08.2022. u 18:10.
Risnjak je offline   Reply With Quote
Staro 09.08.2022., 19:50   #625
the chosen one
Premium
Moj komp
 
the chosen one's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 618
Citiraj:
Autor vlatko27 Pregled postova
Ima kakav solidan router za 5G internet? Treba mi za viksu, Dramalj/Crikvenica, 4g signal je užasno spor ali LTE dobro radi. Do sada sam koristio neki mali prijenosni tp-link koji ima samo 4G ali kako sam uzeo A1, full loš mi je 4G(na HT-u je bilo prihvatljivo). Tako da sada bih probao sa 5G routerom, ne bi dao više od 800, 900 kn - ne treba mi neka zvijer tu.

Tipfeler ili…. Jer 4G = LTE, tak da bi “oba” trebala dobro raditi

5G routeri su jos podosta skupi, rabljeni su preko soma kn, osim ako ga ne iskombiniras u nekoj kombinaciji sa operaterom.

Trenutno koristim ZTE MC801 (T-com Firmware), preko njuskala ga nabavio za 1500kn i mogu ti reci da radi perfektno. Dapace, ima podosta upisa o njemu na ovom i drugim forumima i pokazao se kao super investicija. Isti postoji i u ponudi kod A1…

Od 4G routera preporuka Huawei B715 ili B818. Koristio B818 na A1 mrezi jedno vrijeme i pokazao se kao pun pogodak na mjestima sa slabom pokrivenoscu signalom.


Sent from my iPhone using Tapatalk
the chosen one je offline   Reply With Quote
Staro 09.08.2022., 20:10   #626
Karlo666
Premium
Moj komp
 
Karlo666's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Kaštel Lukšić
Postovi: 1,401
Citiraj:
Autor Risnjak Pregled postova
Da. Iz utičnice ide optički kabel u ONT a iz ONTA LAN kabel u WAN na routeru, Kod prvog pokretanja imaš quick setup i vrlo jednostavno te navodi da upišeš, drugo nisam dirao osim šifru za Wifi. Za napredne neke postavke nisam baš pri ti više na Vi. Ma bio je i njihov router dobar ali sam nešto čačkao pa onda fizički resetirao router jer sam mislio da će kao i kod HT sam povući podatke ali to kod njih ne ide tako, nakraju sam bio 4 dana bez interneta i odlučio uzeti svoj router. Tu sam možda malo pogriješio al što se može. Mogu se opet vratiti na njihov ali mi se ne da. Lp
Koliko sam istraživao neki ONTovi mogu se ponašati kao routeri.
Ima u njima više postavki tipa npr. klasičan Bridge mode kao u HTa i tipa kao u ovom videu.

https://www.youtube.com/watch?v=LnUmiBmO9nY

Zato kažem ako je moguće ući u GUI ONTa pogledati sve još jednom jer nesmiš imat dupli DHCP/NAT.
__________________
Pošten trgovac:
1,2,

Zadnje izmijenjeno od: Karlo666. 09.08.2022. u 20:26.
Karlo666 je offline   Reply With Quote
Staro 09.08.2022., 20:53   #627
vlatko27
Premium
Moj komp
 
vlatko27's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 668
Citiraj:
Autor the chosen one Pregled postova
Tipfeler ili…. Jer 4G = LTE, tak da bi “oba” trebala dobro raditi

5G routeri su jos podosta skupi, rabljeni su preko soma kn, osim ako ga ne iskombiniras u nekoj kombinaciji sa operaterom.

Trenutno koristim ZTE MC801 (T-com Firmware), preko njuskala ga nabavio za 1500kn i mogu ti reci da radi perfektno. Dapace, ima podosta upisa o njemu na ovom i drugim forumima i pokazao se kao super investicija. Isti postoji i u ponudi kod A1…

Od 4G routera preporuka Huawei B715 ili B818. Koristio B818 na A1 mrezi jedno vrijeme i pokazao se kao pun pogodak na mjestima sa slabom pokrivenoscu signalom.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ma tipfeler, kako na mobu piše VoLTE 5G, tako po automatizmu odem na LTE.


Skupi znači 5g routeri...malo sam testirao i na mobu i tp-link routeru, signal mi je u kući koma. Na tp-linku bez crtice na 4g a na mobitelu ide i 5g ali svejedno užasno spora veza na A1 oboje(7-10 Mbps). Vani oboje fakat dobro šibaju, mislim što je i logično, ali HT mi u tom routeru u hodniku vukao solidnih 30-40 Mbps, cijela kuća bila pokrivena, čak i garaža je lovila WiFi. A1 mi skoro pa neupotrebljiv.

Tako da mislim da mi ni 5g router ne bi pomogao jel i na mobitelu (s20) čim sam unutra ili ispod tende na terasi, iako je signal dobar, propusnost je užas.
vlatko27 je offline   Reply With Quote
Staro 09.08.2022., 21:10   #628
Risnjak
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Grobnik
Postovi: 81
Citiraj:
Autor Karlo666 Pregled postova
Koliko sam istraživao neki ONTovi mogu se ponašati kao routeri.
Ima u njima više postavki tipa npr. klasičan Bridge mode kao u HTa i tipa kao u ovom videu.

https://www.youtube.com/watch?v=LnUmiBmO9nY

Zato kažem ako je moguće ući u GUI ONTa pogledati sve još jednom jer nesmiš imat dupli DHCP/NAT.
Hvala. Pokušati ću malo pronjuškati. A čekam da mi iz tp linka odgovore. Lp
Risnjak je offline   Reply With Quote
Staro 09.08.2022., 23:37   #629
the chosen one
Premium
Moj komp
 
the chosen one's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 618
Citiraj:
Autor vlatko27 Pregled postova
Ma tipfeler, kako na mobu piše VoLTE 5G, tako po automatizmu odem na LTE.


Skupi znači 5g routeri...malo sam testirao i na mobu i tp-link routeru, signal mi je u kući koma. Na tp-linku bez crtice na 4g a na mobitelu ide i 5g ali svejedno užasno spora veza na A1 oboje(7-10 Mbps). Vani oboje fakat dobro šibaju, mislim što je i logično, ali HT mi u tom routeru u hodniku vukao solidnih 30-40 Mbps, cijela kuća bila pokrivena, čak i garaža je lovila WiFi. A1 mi skoro pa neupotrebljiv.

Tako da mislim da mi ni 5g router ne bi pomogao jel i na mobitelu (s20) čim sam unutra ili ispod tende na terasi, iako je signal dobar, propusnost je užas.
Sve ovisi na koji toranj si spojen i koja vrsta 5G signala je na njemu. Kod nas operateri imaju dvije vrste "hibridnog" 5G signala - jedan je ko i 4G za nista, dok drugi u vecini slucajeva nije toliko opterecen i redovno se na njemu ostvaruju vece brzine (u dobrim uvjetima i preko 1Gbit).
Cisti primjer nedavno di sam bio na moru A1 mreza na 4G signalu bila koma, do 20Mbit ako dodje, dok na 5G potegnuo u jednom momentu i preko 600Mbit, ispod 300 Mbit nije padao nikada
A sto se tice pokrivenosti, provjeris si koji tornjevi su ti di tocno i sa koliko frekvencija ovdje, a imas i outdoor 4G/5G routere kao npr. ovaj ali i cijena mu je paprena + na kraju ti treba i wifi AP da ti siri signal po kuci
the chosen one je offline   Reply With Quote
Staro 11.08.2022., 15:31   #630
Risnjak
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Grobnik
Postovi: 81
Citiraj:
Autor Karlo666 Pregled postova
Koliko sam istraživao neki ONTovi mogu se ponašati kao routeri.
Ima u njima više postavki tipa npr. klasičan Bridge mode kao u HTa i tipa kao u ovom videu.

https://www.youtube.com/watch?v=LnUmiBmO9nY

Zato kažem ako je moguće ući u GUI ONTa pogledati sve još jednom jer nesmiš imat dupli DHCP/NAT.
Pokušavao ući u ONT ali ne ide. Iz TP linka mi odgovorili da pokušam smanjiti MTU na 1460 i za sada funkcionira. Probo na drugim TV - Panasonic, Philips i radi. Sada po meni izgleda da nisu baš braća LG i router. Lp
Risnjak je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na