Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 27.06.2008., 22:12   #1
bpodnar
Stari član
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Slatina
Postovi: 164
PC se ruši kod igranja

Nemam ideje zašto se to događa, ovak u idlu je sve ok, ali čim upalim neku igru npr. COD4 nakon par minuta samo se ekran zacrni i komp se ugasi. Nekad ga se niti ne može upaliti preko sklopke već moram na prekidaču od napajanja stisnit off/on i onda se normalno upali i digne sistem. BSOD-a nema, a nema ni minidumpa da ga izanaliziram. Komponente su slijedeće:

MB gigabyte MA790X-DS4
HDD maxtor 320gb
RAM ddr2 1066mhz kingmax 4 keksa od 1gb
VGA Zotac gf 8800 gts 640mb
napajanje Chieftec 550W GPS-550AB
CPU athlon64 6400+
hladnjak za CPU je ASUS triton
i još kućište je Thermaltake VF4000BNS Bach sa 2 venta od 12cm.

Ja sam posumnjao na napajanje ali nebi smjelo to biti. Možda se nešto drugo pregrijava? Ako je CPU onda bi hladnjak trebao biti puno topliji, a mlak je. Inače stavio sam u biosu da se gasi kad pređe 70°C. Jedino još grafička ostaje kao potencijalni krivac jer možda sukne struje u određenom momentu igranja.
Stvarno nekad ta kanta me izludi.
bpodnar je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2008., 12:28   #2
Tera
Premium
Moj komp
 
Tera's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Vinkuljaa
Postovi: 25
heh..i mene izluđuje upravo ovih dana..skoro sve iste stvari mi se događaju ko i tebi..očistila sam vent do proca i ostalo,ali opet se gasi usred igrice...a taj hladnjak od procesora sam izgelda tako dobro očistila da mu temp ne prelazi 30.. =)
dok grafa je ovako 55-58 a u loadu je oko 70..neznam više šta da radim,ali izgelda da ću mijenjati vent na grafi..pa ćemo viditi dalje..
__________________
Divide et impera!





Tera je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.06.2008., 12:54   #3
bpodnar
Stari član
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Slatina
Postovi: 164
sad sam pokrenuo Everest testiranje pa nek "melje". Koliko vidim za sad je sve u redu, uopće se nije srušio sistem, temperature su stabilne. Neznam samo jel on sam završi test ili ga treba zaustaviti? Sad radi već 2 sata.
bpodnar je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2008., 14:19   #4
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
@bpondar
Probaj s drugim napajanjem (posudi od nekog) i ako bude isto komotno možeš pakirati tu ploču i s njom na reklamaciju...

@Tera
Ako je i kod tebe takva situacija (nisi rekla koji su to točno problemi i kolko su "slični") isto sljedi i tebi napravit...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2008., 15:21   #5
bpodnar
Stari član
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Slatina
Postovi: 164
Jebga, ja imam još neko MS napajanje od tobože 550w, ali mislim da neće uspjeti to pogurat sve. Probaću njega montirat pa da vidim šta će bit.
bpodnar je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2008., 15:28   #6
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Probaj ga, nije bitno da savršeno tjera stvari (možeš čak i downklokat grafu) bitno je samo da potvrdiš ispravnost ili neispravnost Chiefteca jer jedino ploča i PSU ti daju takve gluposti da se nemre palit kanta bez čupanja iz struje (a ovo gašenje iza na klackalici ti je ekvivalent toga) mislim mogu i neke krive postavke (s3 mod sa nepodržanim komponentama) ili loš BIOS to napravit ali ako se pojavilo bez prčkanja na kanti koja je prije radila onda nema govora o tome...

Edit:
Inače ja sam imao sličnu konfu na Smrtboxu "550w" i išlo je pa nema nekog razloga da se ne pokrene i kod tebe, vjerojatno OC nemre tjerati ali regularne taktove bi moralo izdržati iako može se i na oba PSUa spojit ako misliš da je jedno preslabo...
__________________
--
Have a nice day...

Zadnje izmijenjeno od: yedwy. 28.06.2008. u 15:38.
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2008., 16:11   #7
bpodnar
Stari član
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Slatina
Postovi: 164
Izgleda da sam riješio problem. Ne ruši se više otkad sam izvadio jedan memorijski modul.
bpodnar je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2008., 16:22   #8
~Kaiser_Chief~
Premium
Moj komp
 
~Kaiser_Chief~'s Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zabok
Postovi: 1,187
a kakva je situacija bila kad si stavio msa ?*!
__________________
~Kaiser_Chief~ je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2008., 17:05   #9
bpodnar
Stari član
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Slatina
Postovi: 164
Nisam ga ni stavljo, samo sam izvadio memoriju jedan keks. Ali sad sam ga opet vratio i već pola sata se igram cod4 i sve štima, ne ruši se. Možda je taj modul bio loše utaknut u slot pa je zezalo.
bpodnar je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2008., 20:08   #10
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,361
Istestiraj ti te module sa MemTestom. Prvo jedan po jedan, a onda oba skupa.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.06.2008., 22:27   #11
bpodnar
Stari član
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Slatina
Postovi: 164
Heh, imam ih 4, a ne 2. Kasnije kad sam ga vratio, otišo sam u bios i digo graničnu temperaturu procesora na 80°C i instalirao sam zadnje nvidia drivere. Nakon toga sam upalio COD4 i ostavio da radi 2,5h i nije se srušio. Nakon toga sam još ja sjeo za komp i igrao se 45 minuta i sve 5. Sad mi preostaje da čekam i vidim kako će se ponašati.
bpodnar je offline   Reply With Quote
Staro 29.06.2008., 17:11   #12
de sign
Premium
 
de sign's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 466
Da, to prokleto gašenje kompa kod igranja mi se dešava već dugo vremena pa niti ne igram. Istina, imam napajanje 300w i nisam ga još mijenjao da ispitam tu soluciju. Mada su mi tu neke stvari paradoksne.
Testirao sam konfu svim mogućim benchmark-ima, memtest (15 sati), 3DMark u bezbroj navrata, everest stability test, sandra.....i pod najžeščim testnim optrerećenjima je sve bilo ok i nije bilo gašenja.
Druga stvar, bavim se produkcijom glazbe i često se dešava da je i procesor i memorija pod žestokim opterečenjem i komp se ne gasi.
Logično bi bilo da i u takvim trenutcima napajanje popušta.

Inače imam stariji komp. Athlon 64 3200, socket 939 venice core, mbo Asus A8V, VIA chipset, VGA Geforce 6600 GT agp., Component Pro 300w napajanje.
Prije sam imao Supertalent ddr2 3200 2x 512 Mb a sada još dodao Kingmax 2x512 Mb.

Prvo sam otkrio da via hyperion pro nisu poželjni pa sam ih prestao instaliravat i na početku je bilo sve ok al nakon nekog vremena...sranje!

Znam da se neki neće složiti samnom ali slijedeći komp je Intel (svaka čast AMD-u).
de sign je offline   Reply With Quote
Staro 29.06.2008., 18:28   #13
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
A čuj Via je dosta problematičan izbor, uvjek bila i uvjek će bit iako ti s939 Via čipseti nisu bili na tako zlu glasu, kod AMDa kao i kod Intela ti je nažalost isto pravilo - ako oćeš vrrhunsku stabilnost moraš bljunuti pare za nju, dakle highend oprema ti ne gine a to su ili serverske ploče sa posebnim čipsetima ili makar highend deskop a za s939 to je bio nf4 ultra/sli a ne K8T900 jbga...
Iako niti nf4 nije bez svojih nedostataka (prije svega u mrežnom djelu) za profesionalnu uporabu ipak su ploče s njim genrealno ispale bolji izbor...

Inače ako ti je stvarno do max stabilnosti neka P35 highend ploča tipa abit bi ti trebala biti dobra...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 29.06.2008., 20:04   #14
de sign
Premium
 
de sign's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 466
Citiraj:
Autor yedwy Pregled postova
A čuj Via je dosta problematičan izbor, uvjek bila i uvjek će bit iako ti s939 Via čipseti nisu bili na tako zlu glasu, kod AMDa kao i kod Intela ti je nažalost isto pravilo - ako oćeš vrrhunsku stabilnost moraš bljunuti pare za nju, dakle highend oprema ti ne gine a to su ili serverske ploče sa posebnim čipsetima ili makar highend deskop a za s939 to je bio nf4 ultra/sli a ne K8T900 jbga...
Iako niti nf4 nije bez svojih nedostataka (prije svega u mrežnom djelu) za profesionalnu uporabu ipak su ploče s njim genrealno ispale bolji izbor...

Inače ako ti je stvarno do max stabilnosti neka P35 highend ploča tipa abit bi ti trebala biti dobra...
Nisam baš toliki skeptik. Mislim da nema potrebe bljunut 15 - 20 000 kn da bi konfiguracija bila stabilna. Treba samostalno birati komponente, prethodno prikupiti dovoljno informacija o njima i velika je mogućnost da konfa bude stabilna.
Sjećam se svog starog pentiuma 166Mhz i 350 Mhz, to je bio pojam stabilnosti za razliku od ove kombinacije koju sada imam. OC-anje do daske, bez ikakvog dodatnog hlađenja i napajanja.
de sign je offline   Reply With Quote
Staro 29.06.2008., 20:25   #15
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Pa niko nije rekao da mora bljunuti 20k kn...

Recimo ja sam svoju ploču kupio prije više od 2g za 400kn polovnu, proc sam kupio za 700kn (prošlo ljeto) prije njega je bio Venice od 800kn (kupljen kad i ploča), TakeMS memorija je stara oko 3g (koštala onda oko 700kn - oba modula, bila je još na tbredu-b ), još 700kn sam potrošio zimus na ove Super Talente (prije su bila dva 512mb PQIa od 500kn oba) i neka grafa za 200ak kn ti je dosta za audio PC, sve ostalo je ovisno o tome kolko ti diskovlja treba i kolko kvalitetnu zvučnu tražiš...
Dakle prvi komp me koštao 2600 a na upgrade sam potrošio još 1400kn nakon goddinu i sitno kaj sam ga već imao...

Ako te baš muče problemi sa mrežom na nf4 uzme se jedan realtek NIC za 35kn koji radi savršeno i rješen problem...

Ja na kompu nisam imao niti jedan crash u te 2g osim onda kad sam se igrao sa klokanjem i onda kad sam stavio ovu bugovitu pržu koja se ne voli s čipsetom ali ako uzmeš neku drugu pržu koja nema taj čipset toga neće bit...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 29.06.2008., 21:38   #16
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,417
Molim držite se teme, za slaganje konfiguracija imate prikladniji podforum.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 30.06.2008., 17:46   #17
Yoman
Premium
Moj komp
 
Yoman's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 706
lijepo vratis sve kako je bilo znaci 4 modula napajanje koje je bilo
i oderes everest sat vremena i stavis sve (u everest testu nema grafike)

ako prode onda stavis memtest jos par sati jer boga pitaj kolko je everestov za memu pouzdan

ako i to prode onda je napajanje sumljam da je grafa onda bi imo i drugacijih problema
MBO moze bit al to je 1% da je ona jer bi takoder imo milijun drugih problema (nebi se samo u igrama gasila a prolazila everestov stabiliti
Yoman je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na