Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno > RETRO hardware i software
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 09.02.2021., 11:52   #2671
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Alien je barem čuo / čitao, dalje ?

Čak i nije neka posebna ludorija / kemija.
Sorry... Iskreno, nemam pojma! Sjećam se jedino faze prije Sound Blaster kartice i faze nakon, ali ne i metode koja bi omogućila neko kemijanje. Stoga pametno šutim i čekam odgovor
  Reply With Quote
Staro 09.02.2021., 12:08   #2672
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,596
Hihi, šutnja je zlato

Da pričekamo još malo ili nema smisla ?
Nikky je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 09.02.2021., 12:35   #2673
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Hihi, šutnja je zlato

Da pričekamo još malo ili nema smisla ?
Pričekajmo još malo da se javi dežurno "osoblje" teme, Overclock, Roy, Staromodan i drugi
  Reply With Quote
Staro 09.02.2021., 14:19   #2674
Overclock
Premium
Moj komp
 
Overclock's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 993
@Nikky
Nemam pojma, bilo je zvuka i zvucnika oduvijek, pa nije bilo potrebe za takvim avanturama
Overclock je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2021., 14:34   #2675
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,596
Ma kakva avantura, 5 min. posla,
zvučnika u beep - er funkciji da, ali zvučne kartice i ne,
trebalo ih je dodatno kupovati a tek kasnije su došle kao std. oprema mobo.

Dalje, još netko ?
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 09.02.2021., 15:03   #2676
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,280
predajemo se
stef je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2021., 15:06   #2677
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,178
Reci nam, zanima i moje frendove cak hahaha
Alien_200581 je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2021., 15:10   #2678
b1tterman
Takozvani influenser
Moj komp
 
b1tterman's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Dublin
Postovi: 648
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Ne znam koliko vi svi imate iskustva u okviru vremena i prostora sa starim hardverom kojeg nabrajate ovdje, ali "mrtav PcChips" i "steta" ne idu u istu recenicu. Osim mozda "steta sto nije krepala ranije".

Zajedno s ECS-om, Matsonicom, Amptronom i ostalm drlozima tog doba koji su dolazili iz iste tvornice.

Prisjetimo se i Solteka, pokoj mu duši.
b1tterman je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2021., 15:54   #2679
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Ma kakva avantura, 5 min. posla,
zvučnika u beep - er funkciji da, ali zvučne kartice i ne,
trebalo ih je dodatno kupovati a tek kasnije su došle kao std. oprema mobo.

Dalje, još netko ?
Sjećam se "starijih" dana kad se igrao Lotus 3, The Ultimate Challenge u DOSu i to bez zvučne. I tako je bilo sve od 1994 pa do negdje 1996 (mislim) kad smo napokon nadogradili i stavili Audio Excel zvučnu, zajedno sa GoldStar 16X CD-ROM pogonom. Razlika je bila kao dan i noć, nisam se mogao naslušati novog, punog i kvalitetnog zvuka na mojoj 486-ici


Zanimljivo, danas mi to više i nije neka fora. Radije preferiram PC Speaker, i u sve moje konfe stavljam pravi 0.5W (katkad 0.25W), 8Ohm-ski zvučnik umjesto onog plastičnog buzzera



U stvari, baš mi je nedavno stigla pošiljka iz Kine, naručio sam si dva komada i upotrijebio priključne kabele onih buzzera za sastaviti "pravi" komplet. Jedan od njih je stavljen i u onu Sleeper Adison mašinu.
  Reply With Quote
Staro 09.02.2021., 17:59   #2680
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,596
Dakle, "krivac" je stari dobri veliki i u ono vrijeme skupi HP LaserJet 4/4M printer,
uz njegov drajver za W98 (moguće i za XP ali nisam siguran) dolazio je i instalirao se speaker.drv,

drajver je preko njega reproducirao cca 5 - 6 pripremljenih poruka kao paper ja, feed the paper, add the paper, printer ready i sl.
Jasno da je to davalo vau efekat a pomagalo ako radiš kakav multitasking a ne da stojiš ispred mrcine i čekaš da isprinta.

E sad štos, jer sam zaboravio precizno detalje, ali koliko se sjećam,
moglo se relativno jednostavno bez da instaliraš gore navedeni printer drajver (jer kojeg će ti vraga ako nemaš taj printer),
expand - copy na pravo mjesto speaker.drv, isto tako se upiše gdje treba (mislim) sistem.ini i vola:

dobiješ play device u winsima.

Sasvim dovoljno za sistemske zvukove, čak i za kakav - takav zvuk multimedije a znaš da nemaš ni zvučnu karticu ni zvučnike.

That's it
Nikky je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 09.02.2021., 18:10   #2681
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Dakle, "krivac" je stari dobri veliki i u ono vrijeme skupi HP LaserJet 4/4M printer,
uz njegov drajver za W98 (moguće i za XP ali nisam siguran) dolazio je i instalirao se speaker.drv,

drajver je preko njega reproducirao cca 5 - 6 pripremljenih poruka kao paper ja, feed the paper, add the paper, printer ready i sl.
Jasno da je to davalo vau efekat a pomagalo ako radiš kakav multitasking a ne da stojiš ispred mrcine i čekaš da isprinta.

E sad štos, jer sam zaboravio precizno detalje, ali koliko se sjećam,
moglo se relativno jednostavno bez da instaliraš gore navedeni printer drajver (jer kojeg će ti vraga ako nemaš taj printer),
expand - copy na pravo mjesto speaker.drv, isto tako se upiše gdje treba (mislim) sistem.ini i vola:

dobiješ play device u winsima.

Sasvim dovoljno za sistemske zvukove, čak i za kakav - takav zvuk multimedije a znaš da nemaš ni zvučnu karticu ni zvučnike.

That's it
Zanimljivo... E, ovo moram probati! Strah me jedino da ne spigam W98 instalaciju, jer bi to značilo (najmanje) 3-4 dana posla, a nemam backup.
  Reply With Quote
Staro 09.02.2021., 18:18   #2682
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,178
Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
Zanimljivo... E, ovo moram probati! Strah me jedino da ne spigam W98 instalaciju, jer bi to značilo (najmanje) 3-4 dana posla, a nemam backup.
Hirens + Ghost ? Pa si miran
Alien_200581 je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2021., 18:22   #2683
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,596
Nekad se dalo naći i "uputa" na internetu,
bemu miša, non stop pričamo da backup glavu čuva, pa napravi ga
Kasnije lako vratiš ako šta zezneš.

Da ne bude zabune, ovim štosem zvuk "radi" u winsima, ne u DOS - u.

I još nešto, tada se još radilo i trudilo oko specijalnih features kao navedena,
u prelasku XP > W7 je bila "sječa" takvih opcija a na aktualnom W10 se tako nešto ne može ni zamisliti, samo bezlični M$ stock.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 09.02.2021., 18:30   #2684
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Ma nije u tome stvar, već u količini podataka... 40GB igrica, samo na jednoj particiji, i sa W98 SE instalacijom. Koristio sam Acronis True Image neko vrijeme, ali transfer podataka kroz USB 1.1 sučelje traje jako, JAKO dugo.

Toliko dugo da sam na kraju dignuo ruke od svega toga

Inače, vezano uz temu ... imam nekoliko mašina koje utiliziraju integrirani PC zvučnik i za druge funkcije osim jednostavnih tonova prilikom POSTa. Na Pentium Pro mašini recimo imam situaciju gdje je PC speaker integriran u matičnu ploču (i integrirani zvuk), tako da svi zvukovi koji bi inače dolazili kroz zvučnike, dolaze kroz ugrađeni "PC Speaker", i to radi sasvim OK. Naravno, mogu se spojiti i standardni zvučnici preko 3.5mm konektora, prilikom čega se integrirani zvučnik gasi.

Isto tako, imam Asus P4B - Socket 478 mašinu koja umjesto standardiziranih "beepova" verbalno javlja POST poruke i greške kroz integrirani zvučnik. Recimo "System Completed Power-on self check, you may now boot the operating system". Ili "No Keyboard connected", "CPU fan fail", ili pak "No CPU detected", što je rijetkost je u većini slučajeva matična bez procesora ne javlja nikakve greške. Postiji i program koji omogućuje manipulaciju poruka, te stavljanje svojih poruka, snimki što nisam nikada probao

Edit
Pronašao sam i YouTube video...

Zadnje izmijenjeno od: Trekkie4. 09.02.2021. u 18:47.
  Reply With Quote
Staro 09.02.2021., 18:50   #2685
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,596
Onda radije nemoj dirati, bilo bi mi žao da napraviš "nered"

Za žuntu gore navedenom:
https://remember.the-aero.org/speaker/index.htm
http://www.mdgx.com/newtip23.htm#PSPK
Jasno da sam tada znao napamet kao pješke instalirati ili deinstalirati
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 09.02.2021., 18:56   #2686
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,178
Znaci ovo tko nema, ja ne znam kako živite bez toga. Ne mora biti taj identicni model, ali koji god zemete necete pogriješiti, punu su ih je ebay i ali-x. Disk pristekas na njega, ustekas u USB, napravis image za par minuta i gg. Interface nebitan, mali sve guta Topla topla preporuka za backupe storage, testiranje, kaj god vam padne na pamet. Btw ja sam platio oko 100-150 kuna a ne ovu cifru, kineski drugovi to rade bar duplo jeftinije.
https://www.amazon.com/SATA-Converte.../dp/B07S9JYG35

Ja nemrem zivjeti bez tih cudesa Taman mi je u dolasku externi 2.5/3.5 sata docking i sve onda bekapam. I kad snimim da neko dila povoljno 500gb ili veci disk fino bocnem i u ormar u kutiju. Diskova nikad dosta a ne zauzimaju puno mjesta

Zadnje izmijenjeno od: Alien_200581. 09.02.2021. u 19:09.
Alien_200581 je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2021., 09:17   #2687
tomekk82
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: ZG+20
Postovi: 40
Pozdrav ekipa da se i ja malo ubacim ovdje. evo i ja sam zapeo sa skupljanjem starih krama te da vas sada pitam nekaj. kak se točno zove RAM za stare laptope poput Siemens Nixdorf PCD-3NSX ?


https://images.app.goo.gl/3YJxoMUyk6SgvSor5


Nisam u to vrijeme ni komp imao a kamoli laptop vidio tak da takav 40 pinski RAM ne nalazim nigdje...
tomekk82 je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2021., 09:41   #2688
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,596
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 10.02.2021., 11:02   #2689
tomekk82
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: ZG+20
Postovi: 40
Nisam razmišljao da je to proprietary, zato je i teško nać. Dobro taj laptop ima tak i onak skurenu ploču napajanja pa će to biti duži projekat...



A kaj se tiče hard diska, ovi ''noviji'' laptopi koji imaju po par sto MB harda, jel se to može nadomjestiti CF na 2.5 IDE adapterom (sa CF ili Microdrive-om) recimo ? ili postoji druga opcija jer te stare 2.5 IDE je teže nać
tomekk82 je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2021., 11:51   #2690
Overclock
Premium
Moj komp
 
Overclock's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 993
CF je ATA, moze direktno na plocu s pasivnim adapterom.

Kad smo kod CF-a, je'l ima ko viska ~4GB kartica s brzinom 30-40MBs read i barem 20MBs write?
Overclock je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2021., 12:26   #2691
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,009
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Nekad se dalo naći i "uputa" na internetu,
bemu miša, non stop pričamo da backup glavu čuva, pa napravi ga
Kasnije lako vratiš ako šta zezneš.

Da ne bude zabune, ovim štosem zvuk "radi" u winsima, ne u DOS - u.

I još nešto, tada se još radilo i trudilo oko specijalnih features kao navedena,
u prelasku XP > W7 je bila "sječa" takvih opcija a na aktualnom W10 se tako nešto ne može ni zamisliti, samo bezlični M$ stock.
E, a kako smo Doom igrali nekad u DOSu preko PC speakera?

U sirotinjskoj varijanti, prije soundblastera.

To je radilo out of the box ili je bio driver?
Bome se ne sjećam da li sam trebao neki driver podešavati posebno.
c-shadow je online   Reply With Quote
Staro 10.02.2021., 12:31   #2692
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,178
Citiraj:
Autor c-shadow Pregled postova
E, a kako smo Doom igrali nekad u DOSu preko PC speakera?

U sirotinjskoj varijanti, prije soundblastera.
Ma jok, samo u setupu stavis pc speaker pod sound option, mislim da je cak i defoltno na njega stavljeno. Povremeno je zgodno zaigrati te stare igre na speaker, malo se puknut sa nostalgijom haha
Alien_200581 je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2021., 12:56   #2693
Roy
15/JG52
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 724
Citiraj:
Autor tomekk82 Pregled postova
A kaj se tiče hard diska, ovi ''noviji'' laptopi koji imaju po par sto MB harda, jel se to može nadomjestiti CF na 2.5 IDE adapterom (sa CF ili Microdrive-om) recimo ? ili postoji druga opcija jer te stare 2.5 IDE je teže nać

Ako imaš ambicije bolja solucija je 44pin na mSATA (ovakav adapter) i ako msata SSD nije neka kineska banana bolji je transfer nego sa CF karticama. Eskperimentirao sam svojevremeno sa 32GB x400 CF na T43P pa i sa PCMCIA adpterom, ide ali nisam bio zadovoljan.
Roy je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2021., 12:57   #2694
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,596
Pa da, DOS "igra" je imala sve u sebi i uposlila bi pc speaker direkt po defaultu,
kasnije si kroz setup podešavao hoće li njega koristiti ili sound karticu (trebalo je znati / odabrati po tipu ili si unosio interapt i hex adresu.

@tomekk82 & Roy
Radije ovakva izvedba, lakše stane > https://www.aliexpress.com/item/4000333853537.html
najčešće kao ovaj Jmicron kontroler koji u nekim hw kombinacijama zna zezati.

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 10.02.2021. u 13:05.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 10.02.2021., 13:06   #2695
Alien_200581
Premium
Moj komp
 
Alien_200581's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,178
Joj sada kako je kolega spomenuo Doom i speaker nikako iz glave izbaciti te zvukove vec pola sata haha... Sad bi si ga upalio najradije odma nakon posla, a MMX kanta na drugoj lokaciji

Nikad necu zaboraviti kada sam na infu vidio ekipu kako roka Doom1... Vilica do poda, još su imali neke "pile" od kompova (vjerovatno dx2 80 486ice i sb) pa se cuo i konkrerni zvuk a ne speaker... Ajme
Alien_200581 je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2021., 13:10   #2696
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Upravo ovo što su svi napisali, dakle PC speaker je bio default verzija u DOSu za SVE igre onog vremena. Neke čak nisu ni podržavale drugačiju opciju, ali to su stvarno bili izuzetci.

Sjećam se izložbe starih kompjutora koju sam organizirao mislim 2013. godine, imao sam (između ostalog) jedan 486, DX4 koji je bio glavna atrakcija. Međutim nitko nije reagirao, nitko nije ništa govorio ni komentirao, nije bilo onog "WOW" efekta dok nisam prebacio sa Sound Blaster kartice na PC speaker.

Naravno da to nije moglo dugo, nakon nekog vremena je cijelom osoblju počelo ići na živce, ali bilo je zabavno dok je trajalo! Koliko me sjećanje služi, imali smo i TV ekipu, novinara koji je sjeo upravo ispred 486-ice i napravio reportažu To su bili dani...
  Reply With Quote
Staro 10.02.2021., 13:12   #2697
Overclock
Premium
Moj komp
 
Overclock's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 993
Citiraj:
Autor Roy Pregled postova
Ako imaš ambicije bolja solucija je 44pin na mSATA (ovakav adapter) i ako msata SSD nije neka kineska banana bolji je transfer nego sa CF karticama. Eskperimentirao sam svojevremeno sa 32GB x400 CF na T43P pa i sa PCMCIA adpterom, ide ali nisam bio zadovoljan.
Treba vidjeti kakav je interface na ploci, jer se treba ravnati po najsporijem članu. Do 100 MB/s ima CF kartica po relativno normalnim cijenama. Sve brzine iznad toga nemaju smisla na mnogim konfama jer (U)DMA i CPU nemreju probaviti.

Paralel to serial ATA kontroleri su OK kad rade OK, a s kinezima je to otprilike 50/50.... ja sam imal jednog di je read bil lockan na 25MB/s a write 6 MB/s i neće brže neovisno o FAT, NTFS ili ext.
Overclock je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2021., 13:35   #2698
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,009
Citiraj:
Autor Alien_200581 Pregled postova
Joj sada kako je kolega spomenuo Doom i speaker nikako iz glave izbaciti te zvukove vec pola sata haha... Sad bi si ga upalio najradije odma nakon posla, a MMX kanta na drugoj lokaciji

Nikad necu zaboraviti kada sam na infu vidio ekipu kako roka Doom1... Vilica do poda, još su imali neke "pile" od kompova (vjerovatno dx2 80 486ice i sb) pa se cuo i konkrerni zvuk a ne speaker... Ajme

Haha, kad bi neka beštija zavrištala, pc speaker je tiltao, distorzija samo tako

Sad sam se sjetio kako smo kod frenda u firmi igrali u mreži, preko modema (svaki komp im je imao neku eksternu kantu, vjerojatno USR ili tako nešto), a bili u istoj prostoriji
Doma bilo preskupo držati liniju tako dugo dignutu

Sad me lijepi feeling obuzeo kad sa se sjetio zvuka shotguna nakon ugradnje prvog soundblastera.

Hm, sad sam na linuxu, baš me zanima da li bi Doom 1 radio u npr. dosboxu s driverom za PC speaker. Modul je još uvijek živ pod linuxom: snd-pcsp :-)
Samo što ovi danas pcspeakeri baš i nisu nešto.
c-shadow je online   Reply With Quote
Staro 10.02.2021., 13:41   #2699
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,596
Evo nešto iz crne knjižice na temu tih adaptera > http://forum.pcekspert.com/showpost....postcount=1666
bilo je u planu za stari Thinkpad R51 ali sam na kraju odustao
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 10.02.2021., 13:50   #2700
tomekk82
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: ZG+20
Postovi: 40
Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
Upravo ovo što su svi napisali, dakle PC speaker je bio default verzija u DOSu za SVE igre onog vremena. Neke čak nisu ni podržavale drugačiju opciju, ali to su stvarno bili izuzetci.

Sjećam se izložbe starih kompjutora koju sam organizirao mislim 2013. godine, imao sam (između ostalog) jedan 486, DX4 koji je bio glavna atrakcija. Međutim nitko nije reagirao, nitko nije ništa govorio ni komentirao, nije bilo onog "WOW" efekta dok nisam prebacio sa Sound Blaster kartice na PC speaker.

Naravno da to nije moglo dugo, nakon nekog vremena je cijelom osoblju počelo ići na živce, ali bilo je zabavno dok je trajalo! Koliko me sjećanje služi, imali smo i TV ekipu, novinara koji je sjeo upravo ispred 486-ice i napravio reportažu To su bili dani...

ajd sad znam koga ću tražit pomoć za otvaranje muzeja al još moram skupit stare krame i treba to sve dobro tematski osmislit...
tomekk82 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na