Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 15.03.2024., 20:23   #31
darkydark
N0teb00k n00b
Moj komp
 
darkydark's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb/Koprivnica
Postovi: 2,087
Probaj oba spojiti kao active-active, da oba switcha mogu slat lacpdu pakete.

I jos dvaput provjeri da su lagovi dobro kreirani i da kabli idu u lag portove.

Sent from my 2201116SG using Tapatalk
__________________

i7 9850H, 64GB, 17.3” FHD, RTX Quadro 3000
512GB PM981a, 2x 1TB A2000
W10 Pro


i5 8500T, H310I-IM-B, 32GB, 10GbE X-3
1x 150GB Intel S3520, 3x2TB Crucial MX500, 4x12TB Toshiba MG07ACA12TE
Truenas Scale
File Share, Plex, Jellyfin, Nextcloud, qBittorrent
darkydark je offline   Reply With Quote
Staro 15.03.2024., 20:58   #32
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,793
Kablovi su ok, cak i redudancija radi kako treba (kada iskopcavam kablove).

Slagao sam active-passive (tako je pisalo u par uputa koje sam usporedjivao) pa cu probati promjeniti taj dio.

Probao sam upaliti na switchevima i RSTP sto sam naletio na par mjesta (za prevenciju broadcast storma), ali nisam siguran da sam ga skroz do kraja podesio. Mislim da ga treba upaliti i na razini LAN mreza (vidim tu opciju i tamo). Takodjer dojma sam da mi to nije potrebno za ovaj scenario ali nisam skroz siguran.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.03.2024., 21:45   #33
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,077
slagao sam lacp u firmi isto po active-pasive shemi ali sad kad kažeš - nemam pojma dal to radi. kad sam mijenjao sfp-ove uredno je radilo sa samo jednim kabelom, ali vidiš, nemam pojma dal rade agregaciju.

nisam čitao sad topic od početka - to radiš na običnim portovima, ne na optici?
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 15.03.2024., 22:39   #34
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,793
Da da, obicni gigabitni portovi, spajam dva SG2008P switcha medjusobno.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 15.03.2024., 22:51   #35
darkydark
N0teb00k n00b
Moj komp
 
darkydark's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb/Koprivnica
Postovi: 2,087
Nema veze jel su obcni ili optika, a i sam LACP nece uvek raditi s "dva na dva klijenta". Ima nekoliko algoritama load balncinga, a svaki se preferira za neku vrstu prometa. Nije uvek samo uštekam dva i imam 2x1gbps streama.

Možda s osjetno više klijenata ufatiš preko 1gbps.

Doduse za tvoje switcheve sam na par mjesta sam na netu našo da ekipa ne pronalazi lacpdu pakete u prometu di neki divajs komunicira sa switchom pa moguće da nit nemas lacp, vidi dal ima kakav fw update za svaki slucaj ili probaj nabit vise od dva streama da rokaju kroz lag, stavi 6-7 pa zbrajaj.

Kod par klijenata imamo kombinacije sa at-gs950 i ex2300 lacp linkove i kad su decki inicijalno radili testove sa samo dva klijenta neugodno su se iznenadili ko i ti, dok su dodali 6-7 klijenata u igru promet na oba lag porta bi uvek krenuo.

Sent from my 2201116SG using Tapatalk
__________________

i7 9850H, 64GB, 17.3” FHD, RTX Quadro 3000
512GB PM981a, 2x 1TB A2000
W10 Pro


i5 8500T, H310I-IM-B, 32GB, 10GbE X-3
1x 150GB Intel S3520, 3x2TB Crucial MX500, 4x12TB Toshiba MG07ACA12TE
Truenas Scale
File Share, Plex, Jellyfin, Nextcloud, qBittorrent
darkydark je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2024., 18:25   #36
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,793
Znaci nista nisam napravio od sinoc i sad sjednem, probam, rade dva puna gigabit linka istovremeno. Bit ce da je pomoglo to sto sam stavio switch na switch, da se griju i bolje osjete.

Uglavnom, popratim jos ovo. Guglao sam i vidim da je to seks samo takav, taj LACP protokol i sve to skupa. Ako bude radilo, super. Ako ne bude valjalo, odoh na SG2016P (ako netko zeli kupiti iskljucivo oba SG2008P, slobodno me pingajte).
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2024., 18:31   #37
darkydark
N0teb00k n00b
Moj komp
 
darkydark's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb/Koprivnica
Postovi: 2,087
Realno imas 12 portova sad pa ono, ne znam kolko stvarno skuplje ispadne 16 portni kad to uzmeš u obzir. A ak hoces brze baci oko na 2.5/10g igracke.

Sent from my 2201116SG using Tapatalk
__________________

i7 9850H, 64GB, 17.3” FHD, RTX Quadro 3000
512GB PM981a, 2x 1TB A2000
W10 Pro


i5 8500T, H310I-IM-B, 32GB, 10GbE X-3
1x 150GB Intel S3520, 3x2TB Crucial MX500, 4x12TB Toshiba MG07ACA12TE
Truenas Scale
File Share, Plex, Jellyfin, Nextcloud, qBittorrent
darkydark je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2024., 18:54   #38
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,793
A trebalo je biti samo jedan SG2008P, pa je uletio kontroler (softverski me zezao na Winsima) i još jedan uređaj i to mi je stvorilo manjak za jedan port. Kroz godinu dana ću vjerojatno uzeti još jedan POE AP... Trebao sam odmah uzeti SG2016P i pregrmiti inicijalni trošak, košta točno koliko i dva SG2008P. I ovako sam previše već uložio u ovu mrežu. Taman setup da vidim leži li mi Omada SDN ili ne - prije nego krenem jednog dana slagati svoju prvu mrežu
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2024., 21:06   #39
darkydark
N0teb00k n00b
Moj komp
 
darkydark's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb/Koprivnica
Postovi: 2,087
Znam kak to završi, bilo je samo mali mikrotik od 20€ pa još jedan managed switch pa jedna mašina za lab pa druga pa treca pa stari laptop više nije dosta za media server pa došo jedan tru nas pa drugi pa 2.5g pa dodal 10g i...

Sent from my 2201116SG using Tapatalk
__________________

i7 9850H, 64GB, 17.3” FHD, RTX Quadro 3000
512GB PM981a, 2x 1TB A2000
W10 Pro


i5 8500T, H310I-IM-B, 32GB, 10GbE X-3
1x 150GB Intel S3520, 3x2TB Crucial MX500, 4x12TB Toshiba MG07ACA12TE
Truenas Scale
File Share, Plex, Jellyfin, Nextcloud, qBittorrent
darkydark je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2024., 18:15   #40
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,793
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Uglavnom, popratim jos ovo. Guglao sam i vidim da je to seks samo takav, taj LACP protokol i sve to skupa.
Ma to je sve jedan krasan klip kukuruza. Ne znam je li do LACP standarda ili Omada SDN-a, danima mi je brzina na jednom klijentu 300/500 Mbps umjesto 1/1 Gbps, jer samo taj klijent radi promet izmedju dva switcha. Ono, wtf. Nakon sto rebootova opreme i klijenata sve je ostalo isto. To sto je prije radilo kako sam pisao, u nekom trenu je prestalo raditi. Samo od sebe. Dizem ruke! Neka ostane zapisano.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 26.04.2024., 21:05   #41
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,077
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
A trebalo je biti samo jedan SG2008P, pa je uletio kontroler (softverski me zezao na Winsima) i još jedan uređaj i to mi je stvorilo manjak za jedan port. Kroz godinu dana ću vjerojatno uzeti još jedan POE AP... Trebao sam odmah uzeti SG2016P i pregrmiti inicijalni trošak, košta točno koliko i dva SG2008P. I ovako sam previše već uložio u ovu mrežu. Taman setup da vidim leži li mi Omada SDN ili ne - prije nego krenem jednog dana slagati svoju prvu mrežu



šta će ti kontroler?

za išta manje od 10 ap-ova apsolutno ne vidim smisao. održavao sam cjelokupnu mrežu i firmi sa 20tak ap-ova ručnim konfigom. neš ti. uostalom napraviš to jednom i zaboraviš da postoje, dok ne prođe 10-12 godina pa ih se zamijeni s 4 generacije novijima.

slagao sam jednoj stranci omada tplinkove, 6 komada bez ikakvog kontrolera. trebalo mi je oko 10 min po ap-u. rade sad će 3. sezona da niš nije crklo i da nisam imao intervenciju.



moj "home lab" je jedna polica u ormaru iz 70ih sa 4 routera unutra, 2 sff servera i switchem od prije 10 godina. i na podu su 2 ups-a. i to sve drži jedno 15km wifi linkova na 10 lokacija. ne mora to izgledati kao one boleštine sa reddita, sve skupa nema 1000 eura u ovome. tj moguće da je tu negdje ili malo više, arube nisu bile baš jeftine. i ne vrtim nikakve perverzije, samo adguard home kroz kojeg ide samo kućni promet.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2024., 21:44   #42
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,793
Imam vise ap-ova pa zbog fast roaminga imam kontroler. Prije sam ga vrtio na svom hardveru i sjebo par puta pa digo ruke, nije bilo odrzivo (tlaka je to odrzavat i necu to) pa uzeo hardverski i zaboravio na njega. Potpuno bacene pare, ali jbga, svi mi ovdje bacamo pare na nesto. Nazalost (ili na srecu, necu nikad saznati) isao sam otpocetka na SDN soluciju s kontrolerom i nisam nikad probao standalone mode. Kasnije mi se vise nije dalo ici nazad i probati.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2024., 22:18   #43
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,077
rade oni solidno i bez... nije loše kao na mikrotiku. non fa bitno. ali malo si si ga zakomplicirao.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2024., 23:38   #44
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,793
Hmm daleko od toga da sam zadovoljan s dometom wifija na eap653, ali oke, zakomplicirat cu ove tri etaze i 300m2 s jos nekoliko ap-ova pa ce biti bolje. Definitivno sam mogao proci jeftinije s asus meshom, ali onda se ne bi mogao tako lijepo igrati i uciti o mrezama :)
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro Jučer, 17:37   #45
benny_blanco
another brick in the wall
Moj komp
 
benny_blanco's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: osk
Postovi: 191
Da se nadovezem na na omada rijesenje.

Pred nesto vise od 2 godine odlucim se na kombinaciju:
Router - ER 605
Switch - sg2210mp
AP - EAP245 i EAP225

Controller - u Dockeru

Sam kontroler sporo update-aju, tako da mi je startu falilo par features, nakon cca god dana odlucio sam izbaciti kontrolac iz igre.


Na switch 8 POE portova je radilo 2 godine non-stop, bez prevec problema. Takodjer druga 2spf porta su bila u pogonu.
Tokom druge godine (citaj nakon isteka garancije) port 5 i 6 poceli se nasumicno iskljucivati/ukljucivati. Ne moram ti objasnjavati koji je to bio pain in the a$$ skuziti kako malo rade malo ne.

Odlucim se izbaciti switch, kako je istekla garancija otvorim switch pogledam stanje ploce, i vidim kako je na mjestu oko CPU kao "zagorilo"...
TL;Dr hladnjak se drzi na dva sarafa, pasta na CPU je samo jedna mala tocka koja se stvrdnula te se sam hladnjak mogao "klackati" na CPU. Pretpostavljam da je to bio jedan od uzroka problema s switchem. Dalje nisam testirao vec na reciklazu.

Isti router mi se nalazi na drugoj lokaciji, te moram pohvaliti kako VPN izmedju lokacija radi jako dobro, koristim kombinaciju OpenVPN i IPsec koji je ugraden u routeru.

APovi su se pokazali kao pun pogodak, kako unutarnji tako i vanjski.



Kupio sam takodjer novi router ER707-m2, pa budem u nekom periodu konfigurirao isti.



Ostala rijesenja koja sam gledao, traze nesto vise uloga, tako da mi se ovo cinilo kao najbolji omjer ulozeno/dobiveno.
benny_blanco je offline   Reply With Quote
Staro Jučer, 18:28   #46
Dobro Namazan
Registered User
 
Datum registracije: Apr 2024
Lokacija: ŽIVIM
Postovi: 34
Koristim Ruter Archer AX80

Telemah ruter u bridge modu

TV, PS5, XBOX serija X, onn. google box, firestick, EON BOX, drugi TV gdje je Xbox prikopčan na OneMesh preko TP-Link RE500X AX1500 Wi-Fi 6 Range Extender, treći TV ista stvar.

Za dnevnu sobu koristim i SWITCH TP LINK 8 port LiteWave Gigabit Desktop gdje sam nakačio sve što se može kablom nakačit.

Koristim CAT7 i CAT6 kablove.

Preko rutera imam ugrađene VPN klijente NordVPN i Surfshark VPN.

Ostalo se može radit u opcijama OpenVPN, Wireguard itd.
Dobro Namazan je offline   Reply With Quote
Staro Jučer, 18:33   #47
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,793
Citiraj:
Autor benny_blanco Pregled postova

Ostala rijesenja koja sam gledao, traze nesto vise uloga, tako da mi se ovo cinilo kao najbolji omjer ulozeno/dobiveno.
To je bio jedini razlog zasto sam isao na Omadu. I cinjenica da imam 3 etaze, zelim separirati 3 mreze i opciju da se mogu zaj u labu i uciti bez da shebem net po kuci. I hocu napokon dobar wifi u stanu i maknuti sve zice. I da sve lako mogu prosiriti po potrebi jer sam krenuo samo sa dva AP-a i dobro da jesam! Sad sam malo pametniji i znam sto dalje.

Slicno kao kod tebe, ER605, 2x EAP653 i 2x SG2008P. Planiram na jos jednu lokaciju staviti ruter i povezat ih. S vremenom bi najradije eliminirao jedan switch i sve prebacio na wifi.

Ukratko, sve radi vec mjesec i nesto, doma napokon imam wifi vrijedan spomena. Zanimljiv mi je setup s kontrolerom s jednog mjesta. Vrijeme ce pokazati.

Ps: u startu kad sam vrtio softverski kontroler bezveze sam ga dignuo na win masini. Kasnije kad sam sve slozio i htio ga dignuti na linuxu/dockeru, skuzim da je win verzija novija od linuxa i da mjesecima nisu updejtali linux verziju. Srecom hardverski kontroler sam mogao updejtati na noviju verziju od one na windowsima i lagano restorao backup.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro Jučer, 19:19   #48
Dobro Namazan
Registered User
 
Datum registracije: Apr 2024
Lokacija: ŽIVIM
Postovi: 34
Lakše i jeftijije da uzmeš meki mesh wifi6 i tako povežeš 10 spratova zgradu a ne kuću.

https://youtu.be/Y_Pih6dm_ZA?si=jcqjBfvVLd2FMJuq
Dobro Namazan je offline   Reply With Quote
Staro Jučer, 19:42   #49
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,793
Kad bi imao zgradu ne bi pisao tu po forumu :D
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro Jučer, 19:45   #50
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,077
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
To je bio jedini razlog zasto sam isao na Omadu. I cinjenica da imam 3 etaze, zelim separirati 3 mreze i opciju da se mogu zaj u labu i uciti bez da shebem net po kuci. I hocu napokon dobar wifi u stanu i maknuti sve zice. I da sve lako mogu prosiriti po potrebi jer sam krenuo samo sa dva AP-a i dobro da jesam! Sad sam malo pametniji i znam sto dalje.

Slicno kao kod tebe, ER605, 2x EAP653 i 2x SG2008P. Planiram na jos jednu lokaciju staviti ruter i povezat ih. S vremenom bi najradije eliminirao jedan switch i sve prebacio na wifi.

Ukratko, sve radi vec mjesec i nesto, doma napokon imam wifi vrijedan spomena. Zanimljiv mi je setup s kontrolerom s jednog mjesta. Vrijeme ce pokazati.
ovo boldano zna bit problem ako sve vrtiš na istoj mašini, tj routeru.
nije nikakav problem imat 2 routera u mreži, pod uvjetom da imaš dignute vlanove. odvoji si subnet za igranje da ne diraš ostatak mreže.

recimo ja imam 2 porta na mikrotiku fizički odvojena od ostatka mreže i virtulni wlan s njima, i šta god da utaknem unutra je odvojeno dok ne sredim konfiguraciju i pustim u bridge sa ostatkom mreže. nije to sad nešto često, ali znalo se desit da pustim default config nečega drito u mrežu i stvar krene davati ipjeve po mreži. bolje to spriječit.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro Jučer, 20:03   #51
Dobro Namazan
Registered User
 
Datum registracije: Apr 2024
Lokacija: ŽIVIM
Postovi: 34
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Kad bi imao zgradu ne bi pisao tu po forumu
komplikujete umjesto da jednostavno mesh sistemom riješite sve.
Dobro Namazan je offline   Reply With Quote
Staro Jučer, 20:15   #52
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,793
A reci mi sad, kad si tako uletio pun znanja i bez razumijevanja, sto ja tocno slazem? :D Wtf
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro Jučer, 20:39   #53
Dobro Namazan
Registered User
 
Datum registracije: Apr 2024
Lokacija: ŽIVIM
Postovi: 34
pišem da mesh sistemom puno lakše i jeftijije možeš cijelu kuću, zgradu, okućnicu uvezati kako želiš i sve uređaje pametne naravno mislim na WIFI6.

Što se mene tiče svoje sam odradio mesh sistemom a pokrivenost i stabilnost je za 10.

Ljudi masovno uzimaju wifi6 mesh sistem elem smanje troškove razvođenja kablova, bušenja zidova, kupovine rutera, switch i omada cloud ili vpn rutera.

Sa 3 komada mesh uređaja pokrije se 3 spratna kuća.

Svaka komunicira sa drugom a podržavaju konekcije do 250 uređaja odjednom ja sam svoju testirao na 70 uređaja odjednom i wifi6 nije zakašljucao a mislio sam svašta nešto bušit, razvodit, switch onde i ovde itd.

Nego nastavite komplikovano kada može jednostavno.
Dobro Namazan je offline   Reply With Quote
Staro Jučer, 21:10   #54
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,793
Ja... Ne, ne mogu, ne u subotu navecer! I'm out
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na