Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Zaključane teme
 
Uređivanje
Staro 30.09.2007., 16:53   #31
Baja 001
Banned
Moj komp
 
Baja 001's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 7,504
Citiraj:
Autor pablito Pregled postova
Pozdrav prijatelji,
evo ovih dana mi stiže novi komp pa me zanima da li ću na njega moći instalirati OS X, i ako da , koju verziju i gdje ju mogu " KUPITI ".

Komponente su sljedeće:
Gigabyte P35 DS4
Intel 6550
KINGMAX 2 GB 6400
SATA seagate 320 GB
PowerColor HD2600 XT 512 MB
Koliko ja znam OS X se nemože "KUPIT" kod trgovaca jedino kod piratskih dilera jer opet koliko ja znam Jobs nije nikad govorio o X86 inačici za PC.Jedino si pomiša možda bootcamp tj alat koji omogućuje instalaciju Windowsa na MAC-u!
Baja 001 je offline  
Staro 30.09.2007., 18:36   #32
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Pa sad ako je novi Mac zapravo C2D sa Apple matičnom i sve ostalu unutra je zapravo isto kao i PC osim rečene matične onda recimo da nema zakonskog razloga zašto neko nebi mogao zamjeniti tu matičnu a da mu ostane OS koejg je kupio sa strojem jel...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline  
Staro 04.10.2007., 22:00   #33
Baja 001
Banned
Moj komp
 
Baja 001's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 7,504
Citiraj:
Autor yedwy Pregled postova
Pa sad ako je novi Mac zapravo C2D sa Apple matičnom i sve ostalu unutra je zapravo isto kao i PC osim rečene matične onda recimo da nema zakonskog razloga zašto neko nebi mogao zamjeniti tu matičnu a da mu ostane OS koejg je kupio sa strojem jel...
U tom je i bit ima neki čip koji to ne omogućava pa onda moraš koristi ack verziju!
Baja 001 je offline  
Staro 05.10.2007., 17:43   #34
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Jasno je meni ali kladio bih se da nigdje ne piše "ako vaša ploča nema Apple čip za aktivaciju OSa nesmijete ga koristiti" jel...

A poznato je da ako nije eksplicite zabranjeno zakonom ona je dozvoljeno zakonom...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline  
Staro 05.10.2007., 21:53   #35
jonyb
Registered User
Moj komp
 
jonyb's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: zg
Postovi: 887
Citiraj:
Autor yedwy Pregled postova
Jasno je meni ali kladio bih se da nigdje ne piše "ako vaša ploča nema Apple čip za aktivaciju OSa nesmijete ga koristiti" jel...

A poznato je da ako nije eksplicite zabranjeno zakonom ona je dozvoljeno zakonom...
nema aktivacije kod osx-a jedino kaj se možeš registrirati. update radi isto bez frke...

i nije samo taj čip razlika več i EFI...
jonyb je offline  
Staro 06.10.2007., 08:03   #36
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Ma sve je to ok i ja znam da Apple != PC ploča ali ja samo velim - da te npr. Apple tuži i ti doneseš račun da si npr. kupio neki powermac c2d i da si nakon toga kupio drugu matičnu (recimo primjera radi nek je neka Asus intel p35 ploča) i sve ostalo premjestio na nju - dal je to sad nezakonito da dalje želiš/možeš koristiti tvoj OS? Ja kužim da ti treba "patchana" verzija i to ali teoretski ti imaš pravo na njega dok kod imaš Mac s kojim je došao kujiš...

Ali odlutali smo već predaleko u OT...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline  
Staro 09.11.2007., 14:58   #37
iggyone
u borbi protiv sna
Moj komp
 
iggyone's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Kruge, ZG
Postovi: 175
Pitanjce je jednostavno: bi li OS-X mogao raditi na mojoj konfi, i iz vaših postova još uvijek nisam skužio jel moguće napraviti dual boot?

I znam da ima mnogo guide- ova na netu, ali nadam se da će mi oni koji su već s time kemijali mogli otprilike reći koja verzija "bi meni najviše pasala" i na kaj moram sve paziti...itd.

Hvala!
__________________


Asrock B550M Pro4
AMD Ryzen 5600 @ Thermalright Assassin King 120SE
2×8GB Corsair DDR4 CL16 3600MHz
Sapphire Nitro+ RX580 4GB
Kingston KC3000 SSD 512GB + Kingston NV2 SSD 2TB
LG DVD-RW
XFX ProSeries CoreEdition 550W
Dell S2716HN
Fractal Design Define Mini
mouse&keyboard Logitech vulgaris
Predzadnja trgovina | Zadnja trgovina
iggyone je offline  
Staro 09.11.2007., 15:14   #38
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,644
Ja sam nabavio sve verzije počevši od 10.4.7 Tiger pa do 10.5 Leopard. Samo sam uspio instalirat 10.4.9, ali nemam drivere za zvuk, wlan i još par sitnica. Instalacija počinje odmah u grafičkom sučelju i to samo kad disk spojim na USB. Sve ostalo verzije koje imaju "dos like" nekakvo loganje prije instalacije mi neće krenut ni kad je disk na USB, ni na ATA, ni na SATA ( probao i podešavanje kontrolera između AHCI i IDE i uvijek "waiting for root device". Vjerojatno je do JMicrona i nikak to riješit.
1v@n je offline  
Staro 09.11.2007., 15:27   #39
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
@iggyone
Ovako ja sma ti na svoj komp (dok sam još imao Venice) uspio instlalirati MAc OS ali na kratko i nije bilo drivera za dosta toga ali onda sm još imao Ati grafu i pata disk, sad sam (s istog instalacijskog DVDa) nedavno išao nešto isprobavati i nije prošla instalacija na SATA disk, a čitao sam i po netu da ima problema sa nvidija SATA stvarima tako da ćeš vjerojatno teško to uspjeti bez pata diskovlja...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline  
Staro 09.11.2007., 17:42   #40
iggyone
u borbi protiv sna
Moj komp
 
iggyone's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Kruge, ZG
Postovi: 175
Citiraj:
Autor yedwy Pregled postova
@iggyone
Ovako ja sma ti na svoj komp (dok sam još imao Venice) uspio instlalirati MAc OS ali na kratko i nije bilo drivera za dosta toga ali onda sm još imao Ati grafu i pata disk, sad sam (s istog instalacijskog DVDa) nedavno išao nešto isprobavati i nije prošla instalacija na SATA disk, a čitao sam i po netu da ima problema sa nvidija SATA stvarima tako da ćeš vjerojatno teško to uspjeti bez pata diskovlja...
Znači dual boot na SATA otpada...ok, al evo iskopao doma nešto stariji IDE disk od 60GB, pa bi recimo bila opcija tako da instaliram OS-X na taj disk, i samo u biosu mijenjam boot sekvencu kad poželim dići Win XP i obratno.

Eh da, kolko vidim, najviše problema bi bilo sa driverima za sata diskove, možda bi bilo problema sa grafuljom i zvučnom...a pitanje je i jel bi chipset prošao, jer kolko vidim npr. SIS chipset nemože natjerat OS-X ni pod razno.

A niš, prosurfat ću dobro net jedan dan, vidjeti sve koji su imali sličan setup i probali MAC natjerat na obični PC.
__________________


Asrock B550M Pro4
AMD Ryzen 5600 @ Thermalright Assassin King 120SE
2×8GB Corsair DDR4 CL16 3600MHz
Sapphire Nitro+ RX580 4GB
Kingston KC3000 SSD 512GB + Kingston NV2 SSD 2TB
LG DVD-RW
XFX ProSeries CoreEdition 550W
Dell S2716HN
Fractal Design Define Mini
mouse&keyboard Logitech vulgaris
Predzadnja trgovina | Zadnja trgovina
iggyone je offline  
Staro 09.11.2007., 17:45   #41
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Reko meni se instaliralo ali nisam baš radio na njemu jer rekoh nije bilo drivera a nisam niti USB tastu imao (bila je posuđena) pa nisam ništa puno radio na njemu...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline  
Staro 10.11.2007., 14:33   #42
jonyb
Registered User
Moj komp
 
jonyb's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: zg
Postovi: 887
Citiraj:
Autor iggyone Pregled postova
Znači dual boot na SATA otpada...ok, al evo iskopao doma nešto stariji IDE disk od 60GB, pa bi recimo bila opcija tako da instaliram OS-X na taj disk, i samo u biosu mijenjam boot sekvencu kad poželim dići Win XP i obratno.

Eh da, kolko vidim, najviše problema bi bilo sa driverima za sata diskove, možda bi bilo problema sa grafuljom i zvučnom...a pitanje je i jel bi chipset prošao, jer kolko vidim npr. SIS chipset nemože natjerat OS-X ni pod razno.

A niš, prosurfat ću dobro net jedan dan, vidjeti sve koji su imali sličan setup i probali MAC natjerat na obični PC.
ak imaš SIS chipset onda če ti trebati puno sreče...

kod AMD-a instalacija ide na PATA disk, jer je podrška za SATA slaba. ak koristiš PS2 tipkovnicu onda trebaš imati PS2 miš, ako je USB tipkovnica onda USB miš...

za AMD je odličan Uphuck 10.4.9
jonyb je offline  
Staro 10.11.2007., 14:45   #43
Matesonik
prcknedl
Moj komp
 
Matesonik's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,131
Krenuo instalirati OSX na Moj Komp, nakon prvog reboota prodje onaj bijeli ekran s jabukom i pojavi se plava pozadina s crnim kursorom i tak stoji. Koristio sam JaS 10.4.7 i odabrao patch Intel.SSE2. Koju mi verziju OS X-a preporucate i kolka je sansa da proradi, buduci da je komp prilicno star?
Matesonik je offline  
Staro 10.11.2007., 15:41   #44
iggyone
u borbi protiv sna
Moj komp
 
iggyone's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Kruge, ZG
Postovi: 175
Eto surfanjem našao da je ekipa sa mojom pločom normalno uspjela natjerati OS-X na komp, ista stvar je i sa procom - normalno ga detektira.
Za grafulju najvjerojatnije trebaju novi driveri, kao i za LAN, dok se Audigy neće ziher probuditi na OS-Xu, već ću morati skinuti drivere za integrušu koja isto tako s novijim driverima radi.

OS-X ide na PATA disk (neće biti dual boota), eh jedino trebam onda USB tipkovnicu, a to budem negdje iskopal.

Sutra ću probati baciti JaS 10.4.8 sa patchevima pa ću viditi kaj se bude dešavalo, a onda budem i javio kako je prošlo.

Edit: s obzirom na manjak vremena bit će dojmovi o instalaciji postani, samo još uvijek vršim pripreme...tj vidim da su ljudi s mojoj grafuljom imali hrpu problema, dok je nekima sve proradilo out of the box, tako da skidam sve moguće fajlove i upute za to srediti...
__________________


Asrock B550M Pro4
AMD Ryzen 5600 @ Thermalright Assassin King 120SE
2×8GB Corsair DDR4 CL16 3600MHz
Sapphire Nitro+ RX580 4GB
Kingston KC3000 SSD 512GB + Kingston NV2 SSD 2TB
LG DVD-RW
XFX ProSeries CoreEdition 550W
Dell S2716HN
Fractal Design Define Mini
mouse&keyboard Logitech vulgaris
Predzadnja trgovina | Zadnja trgovina

Zadnje izmijenjeno od: iggyone. 11.11.2007. u 01:27.
iggyone je offline  
Staro 10.11.2007., 15:47   #45
LAcy
Pink Floyd fan
Moj komp
 
LAcy's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Santa Clara, CA
Postovi: 5,332
Ja pratim iz prikrajka razvoj situacije, i sam gledam kako bih probao taj OSx pa kad nešto iskemijaš svakako javi!
__________________




Gigabyte Z170MX-Gaming 5 LGA1151
Core i7-6700K LGA1151 Skylake
Thermalright Le Grand Macho RT
Patriot Viper 4 Series DDR4 64GB (4 x 16GB) 3200MHz
RTX 2080 TI 11GB GDDR6
Samsung 850 EVO M.2 1TB SSD
Samsung 32" (2560x1440) CHG70 Gaming Monitor with Quantum Dot
MacBook M1 Pro
MacBook Air M2
Moto Edge





LAcy je offline  
Staro 10.11.2007., 16:57   #46
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Ja sam nedavno ubo jednu Geniousovu SlimStar 100 za 60ak kn dobra je, slična je po feelingu UltraX od logitecha (isti flat design sistem) ugodne tipke, IMHO dobar buy za igranje sa OSx om, prepoznaje ju bez problema...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline