Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 20.06.2010., 00:03   #1
mačkica
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4
Display na laptopu ne radi, daje loše boje

Pozdrav,
imam problem s prikazivanjem slike na laptopu. Računalo je Lenovo R61i, Vista x86 SP2 i visoka rezolucija i pojavilo mi se tokom rada da postoji neka nekompatibilnost u displayu. Sat-dva nakon toga stvar je zapela, pojavio se BSOD i više ne mogu podići sustav. Nakon nekoliko puta uspješno je došao do ekrana gdje se pokreće safe mode i ušao u safe mode, no to se poslije više nikako nije dalo ponoviti. Slika je bila jako loša i ne može se ni ući u BIOS (od samog početka ne radi).
Spajanjem na eksterni monitor pokazalo se da su u pozadini neke bijele, zelene ili crvene točkice, u safe mode se može sasvim dobro ući, no bootanje s Vista DVD-a iz nekog razloga uopće ne želi ići i ne želi uopće pokrenuti OS normalno. Bez eksternog prikaza više nemam nikakvu sliku. Dakle, na eksternom monitoru imam lošu sliku i ne mogu ući u OS bez safe moda ili bootati, bez eksternom monitora nemam nikakvu sliku. Što mi je činiti?
mačkica je offline   Reply With Quote
Staro 20.06.2010., 00:59   #2
Nybelung
Guest
 
Postovi: n/a
Ne možeš preko eksternog monitora nikako reinstalirat Windowse?

Vrlo vjerojatno je problem u grafičkoj kartici. A ako je ona integrirana u matičnu popravak neće bit jeftin.
Ako imaš važeće jamstvo ne otvaraj laptop već ga odmah nosi u ovlašteni servis.
Ako nemaš, pogledaj koja je grafička unutra. Ako je Intel GMA X3100 ili sl. onda se radi o integrirki i jedini popravak je zamjena matične ploče.

Taj model bi trebao dolazit i u verziji sa nVidia Quadro grafičkom, a za nju ne znam je li zamjenjiva.
  Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 20.06.2010., 12:31   #3
mačkica
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4
Display je 15,4'', a grafička je 128MB nVidia Quadro NVS 140M. U Safe modeu dubina boja izgleda kao i za uobičajenog rada (rezolucija je jedino niža), a što se reinstalacije tiče, čudno je što nakon DVD pogona za boot ne dobijem uopće početak stvarnog bootanja, već mi nudi opciju da pokrenem Windowse normally (tu stvar stane), ili safe mode, tu radi preko eksternog prikaza. Kome mi se najviše isplati javiti za ovaj problem? Neki ovlašteni servis? Neki guru koji bi to mogao popraviti? Pitati na newsima?
Puno hvala na odgovoru!

EDIT:

Nakon pokušaja vraćanja na restore point od prije dva dana više ne mogu ući ni u safe mode. Kako sada stvari stoje ne mogu nikako ući u OS. Jedino čemu mogu pristupiti putem i to samo preko eksternog monitora su BIOS i ekrani s kojih biram s kojeg uređaja bootati i koju vrstu safe modea.
Svaka pomoć je dobro došla

Zadnje izmijenjeno od: domy_os. 20.06.2010. u 15:18. Razlog: spajanje postova
mačkica je offline   Reply With Quote
Staro 20.06.2010., 13:49   #4
Dawg
kernel panic
 
Dawg's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: Kroejša
Postovi: 30
Da li si dobio poruku "display driver has stopped responding and recovered"? Probaj flashat zadnji bios, u nekoliko sličajeva sam imao takvih problema i flash je pomogao.
Dawg je offline   Reply With Quote
Staro 20.06.2010., 13:59   #5
Nybelung
Guest
 
Postovi: n/a
Ubaci Windows CD u laptop. I odi u BIOS.
Tamo potraži "BOOT" izbornik, ili "BOOT DEVICE PRIORITY" i sl.
Postavi CD/ROM na listu ispred HDD-a. Onda "Save and Exit" iz BIOSA.
Laptop bi se trebao restartat i boot-at s CDa, tj dobit ćeš poruku:
"Press any key to boot from CD..." - pritisni neku tipku i poslije toga samo slijedi izbornik.
  Reply With Quote
Staro 20.06.2010., 15:11   #6
mačkica
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4
@Nybelung, bilo je već tako postavljeno. Kad ubacim windows DVD (nisu na CD-u, samo na DVD-u) jednostavno nikako da dođem do toga da boota s DVD-a. Dakle, ništa od opcijen bootanja s DVD-a. Mislio sam da je možda disableano negdje u BIOS-u, ali ne nalazim ništa.

@Dawg, čini mi se da se ta poruka pojavila kad su se pojavili prvi problemi. Ono što mi nije jasno je kako flashati BIOS kad ne mogu bootati u ništa. Da snimim BIOS boot na USB stick i onda će htjeti flashati? Kako mogu znati da situaciju neću učiniti još gorom (i uništiti matičnu)?
mačkica je offline   Reply With Quote
Staro 20.06.2010., 15:55   #7
Nybelung
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor mačkica Pregled postova
@Dawg, čini mi se da se ta poruka pojavila kad su se pojavili prvi problemi. Ono što mi nije jasno je kako flashati BIOS kad ne mogu bootati u ništa. Da snimim BIOS boot na USB stick i onda će htjeti flashati? Kako mogu znati da situaciju neću učiniti još gorom (i uništiti matičnu)?
O flashanju biosa imaš masu materijala online: linkić.
Mislim da ti je najbolje odnijet to nekome tko ima više iskustva ili negdje na servis.
  Reply With Quote
Staro 20.06.2010., 17:12   #8
mačkica
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4
Nakon flasha BIOS-a na najnoviju verziju sve je isto kao i prije. Da pokušam bootati neki drugi OS? (padaju mi napamet XP i Win 7. Možda staviti Win 7 preko Viste?)
mačkica je offline   Reply With Quote
Staro 20.06.2010., 17:37   #9
asdf123
Premium
 
asdf123's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Zg ilili
Postovi: 253
probaj live linux.. i takve. .. (Boot s cd-a. bez instalacije )

Ako se stvar ne promjeni onda je stvar u hardveru! onda nikaj ne pomaže.. osim servisa...

LP
asdf123 je offline   Reply With Quote
Staro 22.06.2010., 15:48   #10
Dawg
kernel panic
 
Dawg's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: Kroejša
Postovi: 30
http://www-307.ibm.com/pc/support/si...IGR-67890.html

Ovdje imaš zadnje drivere za grafu (najprije provjeri Machine type, da si siguran da je to ta grafička). Probaj ih instalirati, možda pomogne.
Dawg je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 22.06.2010., 18:19   #11
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,196
prvo pokušaj sa Ubuntu live cd-om. Imaš ga skiniti sa njihove stranice (ne znam je li zabranjeno postati direktne linkove za download), on ima u sebi drivere za nvidiu, i ako ti pri bootanju pokaže normalnu rezoluciju bez artefakata, onda je problem softwerski. Inače...
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na