Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 13.02.2013., 13:57   #1
..::Matej::..
Premium
 
..::Matej::..'s Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 390
Organizacija mreze

Mjenjam mrezu sa 100mbita na 1gbitnu pa trebam savijet, dva. Trebo bih sloziti mrezu na novo. Ovako sam zamislio:
(ovaj bijeli box je mediaplayer)

Slucaj 1:

Prije sam imao komp 1 direktno spojen u modem, a ostatak mreze u switch. U tom slucaju komp mi nije vidio ostatak mreze, nisam se mogao spojiti na AP. Zato ovo drzim s rezervom jer ne znam kako bi radilo.

Slucaj 2:

Ovo mi je najbolja opcija, jer ovaj switch na kojega su spojeni NAS i komp1 bi bio u mojoj sobi di mi je potrebno jos LAN portova.

Slucaj 3:


Switchevi bi u svim slucajevima bili gigabitni, a modem je sx763. Zanima me za slucaj 2 i 3 da li ce biti kakve razlike u brzini prijenosa podataka/opterecenja mreze ? Najbitnije mi je izmedu komp 1 i NAS-a. Mediaplayer bi vukao materijal preko mreze sa NAS-a. Da li mu je svejedno da li mora vuci preko 2 switcha ili preko jednog ?
..::Matej::.. je offline   Reply With Quote
Staro 13.02.2013., 14:21   #2
Booger
Premium
Moj komp
 
Booger's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Iza Karpata (Sisak)
Postovi: 306
Pa gle, mislim da ti je to svejedno s tom brzinama, nećeš pogriješiti niti s jednom. Ali ako baš hoćeš bolju, mislim da je bolja opcija s jednim switchom.
Znači jedna obrada framea manje, a i imaš ful propusnost kabla jer bi ti u slučaju s dva switcha i komp 1 i media player koristili ovaj kabal između dva switcha.
__________________
People, have some bananas!
Booger je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.02.2013., 15:24   #3
vision19
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2011
Lokacija: Vinkovci / Njemačka
Postovi: 494
Za komp1 i NAS je najbolji slučaj 2, naravno, jer su direktno preko 1 switcha vezani. Ako je sve gigabitno i ako nemaš neke enormne količine podataka onda će to sve raditi kao vurica.

Pitanje je samo kolika je količina podataka (odnosno jel to više od unutarnje propusnosti switcheva). Vjerujem da nije i da će biti sve ok.

P.S. To je najčešći podataka o kojem nitko ne misli kada kupuje switch (koliko on u biti može switchat u sekundi podataka). Govorim sad za primjer koji znam, recimo ozbiljni manage switchevi Cisco, ista serija, isti IOS, L2, 24 portni, jedan je 2-3 puta skuplji od drugoga.
__________________
"Anyone who has never made a mistake has never tried anything new." A.E.
vision19 je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2013., 20:51   #4
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,589
Evo jedan test "malih" Gigabit switch - eva > 8 Port Gigabit Switch Roundup
Kao po običaju neki nisu dobavljivi kod nas a i ovi kojih ima imaju cijenu napumpanu do bola.
Nikky je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na