Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Intel
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 07.02.2023., 16:30   #1201
Lungz
Registrirani Korisnik
Moj komp
 
Lungz's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Županja
Postovi: 400
i7-13700 vs i7-13700k + Z790

Ako je K CPU stock, u igrama, koliko se može očekivati cca veće temperature i potrošnja, a koliko generiranje topline (znam da je ovo teško reći koliko, ali ono jesu zanemarivo ili ipak primjetno različiti)?

Ako smanjim power limite na K CPU da budu isti kao non-K, mogu li očekivati iste temp, potrošnju i toplinu ili i dalje više?

Naime, za neznatno vise € mogu uzeti K, koji mi ne treba i neću OCat, no ako nema minusa uzeo bih, zašto ne. A minusu su mi veća potrošnja, temperature i najviše što ne želim - veće zagrijavanje sobe kod igranja.

Guglam satima i ne mogu naći odgovor pa ako može netko pomoći kod odluke?

Bonus pitanja - može li se smanjiti power limit na non-K (različite odgovore sam našao)? Kakav je i5-13600K u odnosu na i7-13700 po pitanju temperature/topline/potrošnje?

Kao referenca, trenutno sam na i7-8700+GTX 1080 i prezadovoljan sam navedenim karakteristikama, soba nikad nije prevruća, no kad gledam koliko je TDP porastao, strah me pretvoriti sobu u peć. GPU će također ići upgrade i to možda all in na 4090 pa sve skupa djeluje previše extra topline.

Zadnje izmijenjeno od: Lungz. 07.02.2023. u 16:37.
Lungz je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2023., 16:54   #1202
ansha
¯\_(ツ)_/¯
Moj komp
 
ansha's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sibenik
Postovi: 1,042
K model je uvijek bolji ako ti nije mrsko izgubit nesto vremen na stelanje procesora.
Default postavke uvijek daju previse napona, kod K procesora ti odredjujes i takt i napon, mozes ga namjestit da radi na isom taktu kao non-K model al uz nizi napon pa ce naravno biti hladniji i manje trositi.
ansha je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.02.2023., 17:20   #1203
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Tako je, slažem se s kolegom anshom, ja sam svoj 13600K undervoltao za 0.1V bez problema, procesor je i nadalje brz na 4.5Gz s maksimalnom temperaturom oko 70°C u testovima tipa Cinebench.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2023., 18:29   #1204
markecSMB
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Cro
Postovi: 945
Citiraj:
Autor Lungz Pregled postova
i7-13700 vs i7-13700k + Z790

Ako je K CPU stock, u igrama, koliko se može očekivati cca veće temperature i potrošnja, a koliko generiranje topline (znam da je ovo teško reći koliko, ali ono jesu zanemarivo ili ipak primjetno različiti)?

Ako smanjim power limite na K CPU da budu isti kao non-K, mogu li očekivati iste temp, potrošnju i toplinu ili i dalje više?

Naime, za neznatno vise € mogu uzeti K, koji mi ne treba i neću OCat, no ako nema minusa uzeo bih, zašto ne. A minusu su mi veća potrošnja, temperature i najviše što ne želim - veće zagrijavanje sobe kod igranja.

Guglam satima i ne mogu naći odgovor pa ako može netko pomoći kod odluke?

Bonus pitanja - može li se smanjiti power limit na non-K (različite odgovore sam našao)? Kakav je i5-13600K u odnosu na i7-13700 po pitanju temperature/topline/potrošnje?

Kao referenca, trenutno sam na i7-8700+GTX 1080 i prezadovoljan sam navedenim karakteristikama, soba nikad nije prevruća, no kad gledam koliko je TDP porastao, strah me pretvoriti sobu u peć. GPU će također ići upgrade i to možda all in na 4090 pa sve skupa djeluje previše extra topline.
U igrama ti svi procesori troše tek malo više od 100W na AUTO.

Na kužim to ne bi htio da ti se grije soba, a razmišljaš o grafičkoj od 450W?
Al da se i ona na nekih 300W smanjit. Nove AMD grafike se nedaju dobro undervoltat i limitirat po TDP, tako da ako ti je grijanje i tišina prioritet odi na nvidiju.

A i intel kad se poigraš s njima manje troše od AMD te su znatno brži na manjoj snazi.
Pogledaj ovo, https://www.youtube.com/watch?v=H4Bm...nel=der8auerEN
markecSMB je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2023., 19:52   #1205
Lungz
Registrirani Korisnik
Moj komp
 
Lungz's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Županja
Postovi: 400
Citiraj:
Autor ansha Pregled postova
K model je uvijek bolji ako ti nije mrsko izgubit nesto vremen na stelanje procesora.
Default postavke uvijek daju previse napona, kod K procesora ti odredjujes i takt i napon, mozes ga namjestit da radi na isom taktu kao non-K model al uz nizi napon pa ce naravno biti hladniji i manje trositi.
To znači da non-K ne mogu podešavati? Možda samo power limit?

No svakako, ne bi trebalo biti problem od K napraviti non-K u vidu koliko topline generira s jednakim performansama?

Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
Tako je, slažem se s kolegom anshom, ja sam svoj 13600K undervoltao za 0.1V bez problema, procesor je i nadalje brz na 4.5Gz s maksimalnom temperaturom oko 70°C u testovima tipa Cinebench.
Power limit nije dovoljan, moram baš se igrati s UV-om?

Citiraj:
Autor markecSMB Pregled postova
U igrama ti svi procesori troše tek malo više od 100W na AUTO.

Na kužim to ne bi htio da ti se grije soba, a razmišljaš o grafičkoj od 450W?
Al da se i ona na nekih 300W smanjit. Nove AMD grafike se nedaju dobro undervoltat i limitirat po TDP, tako da ako ti je grijanje i tišina prioritet odi na nvidiju.

A i intel kad se poigraš s njima manje troše od AMD te su znatno brži na manjoj snazi.
Pogledaj ovo, https://www.youtube.com/watch?v=H4Bm...nel=der8auerEN
Gledao sam neke gaming benchmarke koji pokazuju i po 50W razlike. Nažalost nigdje ne mogu naći i7-13700 vs i7-13700k usporedbu.

Svakako bi 4090 limitirao. Upravo ona i je razlog što se oko CPU brinem jer će svaki W postat bitan kad se ide u toliko veću potrošnju. A razlog zašto razmišljam o 4090 je jednostavan, jedino ona mi može dati smooth 3440x1440 120Hz gaming. Druga opcija mi je 4070Ti, ako ću se "pomiriti" s 60+ gamingom, tu se još lomim.
Lungz je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2023., 20:22   #1206
ansha
¯\_(ツ)_/¯
Moj komp
 
ansha's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sibenik
Postovi: 1,042
4090 je overkill i za 3440x1440@120hz...
ansha je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2023., 20:24   #1207
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Citiraj:
Autor Lungz Pregled postova
/CUT
Power limit nije dovoljan, moram baš se igrati s UV-om?
Power limit ti samo ograniči krajnju maksimalnu potrošnju, ali na tih 100% opterećenja CPU i dalje dobiva viši napon nego što mu treba za normalan rad. Undervolt riješi taj problem.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2023., 20:42   #1208
Lungz
Registrirani Korisnik
Moj komp
 
Lungz's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Županja
Postovi: 400
Citiraj:
Autor ansha Pregled postova
4090 je overkill i za 3440x1440@120hz...
Pogledao sam hrpu benchmarka i ne izgleda tako. Da, u mnogim igrama sigurno jeste, no u ne tako malom broju taman isporuči traženo, pogotovo ako je u igri RT. S druge strane, čak i da jeste overkill, 4070TI, a ni 4080 ne može to isporučiti. Da je 4080 bliže performansama 4090 onda bi možda ona bila dobar izbor, ali bliže je 4070Ti pa i dalje nije to to.

Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
Power limit ti samo ograniči krajnju maksimalnu potrošnju, ali na tih 100% opterećenja CPU i dalje dobiva viši napon nego što mu treba za normalan rad. Undervolt riješi taj problem.
Kužim. Mislim da će biti K pa kud puklo.
Lungz je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2023., 21:01   #1209
ansha
¯\_(ツ)_/¯
Moj komp
 
ansha's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sibenik
Postovi: 1,042
Citiraj:
Autor Lungz Pregled postova
Pogledao sam hrpu benchmarka i ne izgleda tako. Da, u mnogim igrama sigurno jeste, no u ne tako malom broju taman isporuči traženo, pogotovo ako je u igri RT. S druge strane, čak i da jeste overkill, 4070TI, a ni 4080 ne može to isporučiti. Da je 4080 bliže performansama 4090 onda bi možda ona bila dobar izbor, ali bliže je 4070Ti pa i dalje nije to to.
Na toj rezoluciji ce dosta manja biti razlika u performansama izmedju 4080 i 4090 nego sta je razlika u cijeni... 4070 Ti je previse gimpana i ja ne bi isao na gpu sa 12GB vrama da sad kupujem nesto relativno high-end...

Meni je ova moja 12GB 3080-ka super za 4K, a to je cca. 65-70% vise pixela od UW 1440p. Bilo bi mi zao uzet 4090 za tu rezoluciju i refresh rate...
ansha je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2023., 21:03   #1210
ansha
¯\_(ツ)_/¯
Moj komp
 
ansha's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sibenik
Postovi: 1,042
Nego vezano za procesor, nije to jos uvijek gpu pa da imamo slider za power limit, malo je kompleksnije, optimalno je undervoltat i max-at power limit...

Tvoja situacija je worst-case gaming scenarij iz perspektive cpu potrosnje - ultra brzi gpu i rezolucija koja ga nece previse namucit, treba to cpu nafilat...
ansha je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.02.2023., 21:28   #1211
Lungz
Registrirani Korisnik
Moj komp
 
Lungz's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Županja
Postovi: 400
Citiraj:
Autor ansha Pregled postova
Nego vezano za procesor, nije to jos uvijek gpu pa da imamo slider za power limit, malo je kompleksnije, optimalno je undervoltat i max-at power limit...

Tvoja situacija je worst-case gaming scenarij iz perspektive cpu potrosnje - ultra brzi gpu i rezolucija koja ga nece previse namucit, treba to cpu nafilat...
Ako imam 117 FPS limit, 4090 ako je overkill za određenu igru će jednostavno raditi underutilized, a CPU radi jednako koliko bi radio i s 4080 ako i ona ostvaruje istih 117 FPS, zar ne? S druge strane ako 4090 isporučuje manje od 117 FPS, onda CPU radi manje, jer je GPU bound. Ili sam nešto krivo shvatio?
Lungz je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2023., 23:08   #1212
ansha
¯\_(ツ)_/¯
Moj komp
 
ansha's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sibenik
Postovi: 1,042
Citiraj:
Autor Lungz Pregled postova
Ako imam 117 FPS limit, 4090 ako je overkill za određenu igru će jednostavno raditi underutilized, a CPU radi jednako koliko bi radio i s 4080 ako i ona ostvaruje istih 117 FPS, zar ne? S druge strane ako 4090 isporučuje manje od 117 FPS, onda CPU radi manje, jer je GPU bound. Ili sam nešto krivo shvatio?
Da, tako funkcionira ako ogranicis fps. Jedino sta ces nekad biti cpu bound i na <117fps
ansha je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2023., 08:36   #1213
markecSMB
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Cro
Postovi: 945
Citiraj:
Autor Lungz Pregled postova
i7-13700 vs i7-13700k + Z790

Ako je K CPU stock, u igrama, koliko se može očekivati cca veće temperature i potrošnja, a koliko generiranje topline (znam da je ovo teško reći koliko, ali ono jesu zanemarivo ili ipak primjetno različiti)?

Ako smanjim power limite na K CPU da budu isti kao non-K, mogu li očekivati iste temp, potrošnju i toplinu ili i dalje više?

Naime, za neznatno vise € mogu uzeti K, koji mi ne treba i neću OCat, no ako nema minusa uzeo bih, zašto ne. A minusu su mi veća potrošnja, temperature i najviše što ne želim - veće zagrijavanje sobe kod igranja.

Guglam satima i ne mogu naći odgovor pa ako može netko pomoći kod odluke?

Bonus pitanja - može li se smanjiti power limit na non-K (različite odgovore sam našao)? Kakav je i5-13600K u odnosu na i7-13700 po pitanju temperature/topline/potrošnje?

Kao referenca, trenutno sam na i7-8700+GTX 1080 i prezadovoljan sam navedenim karakteristikama, soba nikad nije prevruća, no kad gledam koliko je TDP porastao, strah me pretvoriti sobu u peć. GPU će također ići upgrade i to možda all in na 4090 pa sve skupa djeluje previše extra topline.
Z ploče i non K procesor su prilično loša kombinacija.

Z 790 nudi više PCI staza od ostralih, i to je jedina razlika.

Ako ideš na non k onda ti je jeftinije kupšit neku B ploču, ako te broj stazica zadovoljava.

Za što uopće slažeš taj pc, koja će mu bit svrha?
markecSMB je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2023., 09:36   #1214
Lungz
Registrirani Korisnik
Moj komp
 
Lungz's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Županja
Postovi: 400
Citiraj:
Autor markecSMB Pregled postova
Z ploče i non K procesor su prilično loša kombinacija.



Z 790 nudi više PCI staza od ostralih, i to je jedina razlika.



Ako ideš na non k onda ti je jeftinije kupšit neku B ploču, ako te broj stazica zadovoljava.



Za što uopće slažeš taj pc, koja će mu bit svrha?
Primarno gaming, ostalo casual korištenje, ništa zahtjevno.

Ali gaming želim minimum 100 FPS, smooth, bez ludih dropova, sve na minimalno hi