Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 22.03.2024., 13:23   #4201
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,756
Preko kojeg appa radis backup na C2? Ako je Hyper backup prouci backup rotation/retention i manualno podesi sto zelis da ti cuva (osobno sam to podesio pod "customized retention policy").

https://kb.synology.com/en-ca/DSM/he...ings?version=7

Jednom kada to podesis, PRIJE NEGO SEJVAS, dobro provjeri da si zadovoljan i razumijes sto si podesio! Nakon sejvanja, kod sljedeceg pokretanja backupa Hyper backup ce obrisati sav visak i pustiti samo ono sto je u skladu s postavkama koje si gore unio. Ukratko, pocet ce pratiti retention policy i sacuvat ce ti podatke, a obrisati karikiram sve starije od 30 dana. Jasno ti je da u tren oka s par postavki gubis dosta starih backupova, zato polako i pazljivo

Ne trebas kretati od nule, ali je to isto jedan od nacina (barem u slucaju Hyper backupa, samo odmah podesis i retention policy).
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 29.03.2024., 11:45   #4202
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,756
Ugreen se jako pokusava ugurati u NAS trziste pa vam je YT feed vjerojatno pun placenih "recenzija". Ako ste zainteresirani za taj proizvod, komotno pogledajte ova dva videa koji pokazuju mane trenutnog stanja proizvoda/OS-a (stock):
https://youtu.be/qse9YnpnsmA

i kako bootati drugi OS:
https://youtu.be/R8t-Wqx_E3U

Sve u svemu, izgleda zanimljivo, ali nemam velika ocekivanja od njihovog prvog NAS-a.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 10.04.2024., 09:44   #4203
Igor_Zg
Premium
Moj komp
 
Igor_Zg's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 883
Pozdrav ljudi, trebao bih preporuku što kupiti...

Trebam nekakav NAS/serverić (ne znam ni sam kaj mi je najpovoljnije i najbolje kupiti) koji mora zadovoljiti sljedeće:

1. RAID 1 za 2 diska od 4 TB svaki- redundancija
2. Da stroj može vrtiti WIN virtualku koja između ostalog ima videonadzor i da mogu dodatni disk nakačit ekskluzivno na tu virtualku koji je storage za snimanje - ništa pre zahtjevno za CPU / RAM
3. mala potrošnja el.energije - sada imam 2U server koji cica fino

Imam doma nekakav i3-10100 cpu + 8 GB ram pa možda to iskoristit (fali mbo, cpu hladnjak, kučište)

Gledao sam DS723+ ali je onako... 550€ kaj mi izgleda puno + diskovi ne...
Igor_Zg je offline   Reply With Quote
Staro 10.04.2024., 09:48   #4204
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,937
mozda onda Synology DS 224+ koji je ispod 400 EUR ?
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 10.04.2024., 09:58   #4205
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,756
Hmm provjeri mozes li uopce vanjski storage dodijeliti virtualci. Nisam vidio tu opciju kod kreiranja iste.

Kod inicijalnog setupa VM managera kreiras ujedno i storage pool za VM-ove. On se nalazi na postojecim diskovima u NAS-u. Budem kasnije pogledao moze li se sto naknadno dodati na vec aktivni VM pa javim.

Kod mene DS220+ i keks od 8GB RAM-a (10 ukupno) vrti dvije virtualke. Lista za RAM module:
https://docs.google.com/spreadsheets...t?usp=drivesdk
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 10.04.2024., 10:00   #4206
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,466
Slozi servercic, TrueNAS na to... i vozi misko
Pozeljno samo dodati jos 8GB RAM-a (da imas 16), i to je to.
__________________
Idiocracy. Kad satira postaje stvarnost.
Nick7 je offline   Reply With Quote
Staro 10.04.2024., 10:06   #4207
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,471
S tim i3 možeš složiti lijepu Xpenology mašinu koja će biti jača od bilo koje Synology mašine.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 10.04.2024., 10:13   #4208
Igor_Zg
Premium
Moj komp
 
Igor_Zg's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 883
pa iskreno neću koristiti 90% funkcionalnosti Synology/QNAP ili sl. NAS-a...

a mbo, case, cooler i psu mogu koštat kolko? 150 - 200€?

TrueNAS vs Xpenology - koji je generalno bolji za simple usera da je user friendly?
Igor_Zg je offline   Reply With Quote
Staro 10.04.2024., 10:16   #4209
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 982
Citiraj:
Autor Igor_Zg Pregled postova
Pozdrav ljudi, trebao bih preporuku što kupiti...

Trebam nekakav NAS/serverić (ne znam ni sam kaj mi je najpovoljnije i najbolje kupiti) koji mora zadovoljiti sljedeće:

1. RAID 1 za 2 diska od 4 TB svaki- redundancija
2. Da stroj može vrtiti WIN virtualku koja između ostalog ima videonadzor i da mogu dodatni disk nakačit ekskluzivno na tu virtualku koji je storage za snimanje - ništa pre zahtjevno za CPU / RAM
3. mala potrošnja el.energije - sada imam 2U server koji cica fino

Imam doma nekakav i3-10100 cpu + 8 GB ram pa možda to iskoristit (fali mbo, cpu hladnjak, kučište)

Gledao sam DS723+ ali je onako... 550€ kaj mi izgleda puno + diskovi ne...

Je li ti uopće treba NAS funkcionalnost ili ti je dovoljno to da vrti VM? Možeš uzeti neki mali PC, možda kakvu miniITX ploču sa i3 i podići na njoj Proxmox virtualizaciju u kojem možeš dići Windows mašinu na kojoj će se vrtiti taj videonadzor. A ako i treba NAS funkcionalnost digneš NAS distribuciju po želji kao dodatnu virtualku. Pošto se sve da izvesti u opensource priči onda nemaš nikakvih troškova osim hardvera, koji platiš puno manje nego jako precjenjeni Synology.

Druga opcija je uzeti neki Celeron bazirani Qnap 2bay NAS, na njima možeš podići OS koji ti odgovara, bilo da je Proxmox bilo OpenMediaVault.
Night je offline   Reply With Quote
Staro 10.04.2024., 10:21   #4210
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 982
Citiraj:
Autor Igor_Zg Pregled postova
pa iskreno neću koristiti 90% funkcionalnosti Synology/QNAP ili sl. NAS-a...

a mbo, case, cooler i psu mogu koštat kolko? 150 - 200€?

TrueNAS vs Xpenology - koji je generalno bolji za simple usera da je user friendly?

Xpenology je gnjavaža i s njim nikad ne znaš na čemu si i hoće li ti neki update rasturiti cijelu priču. Imao sam ga neko vrijeme, ali na kraju ga pobrisao i stavio OMV. Složio to na miniITX ploči sa i7-4790 i 16GB RAMa i to melje bilo kakvog Synologya koji košta triput više. Kroz Docker vrti što mi padne na pamet, RAID sam stavio hardverski, ali može i softverski tko voli.

Idi na neku NAS distribuciju, znači TrueNAS, OpenMediaVault, ako si avanturist slaži na Debianu od nule, ali XPenology je previše gnjavaža ni za što.
Night je offline   Reply With Quote
Staro 10.04.2024., 10:28   #4211
Igor_Zg
Premium
Moj komp
 
Igor_Zg's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 883
E da, zaboravio sam da moram imati jedan share disk/folder koji bi bio taj 2 x 4 TB - pa da trebam tu NAS funkcionalnost. Tu idu backup-i od svih mojih računala/podataka u kućanstvu

sve mi je izgledno onda ići na TrueNAS, OpenMediaVault - tu mi je opet pitanje može li se u jednom od 2 OS-a podignuti WIN virtualka i njoj dedicirat disk da ga OS vidi kao svoj za videonadzor?

sa miniITX pločom i vidjet malo za HW RAID ako se da kaj povoljno skombat
Igor_Zg je offline   Reply With Quote
Staro 10.04.2024., 10:38   #4212
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,389
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Hmm provjeri mozes li uopce vanjski storage dodijeliti virtualci. Nisam vidio tu opciju kod kreiranja iste.

Kod inicijalnog setupa VM managera kreiras ujedno i storage pool za VM-ove. On se nalazi na postojecim diskovima u NAS-u. Budem kasnije pogledao moze li se sto naknadno dodati na vec aktivni VM pa javim.

Kod mene DS220+ i keks od 8GB RAM-a (10 ukupno) vrti dvije virtualke. Lista za RAM module:
https://docs.google.com/spreadsheets...t?usp=drivesdk
Može, redovno spajam USB diskove na VM. Na jedan USB port na NAS-u mi je spojen UPS, na drugom je HDD dock koji ima još jedan USB port na kojem mi je redovno spojen MFP (print/scan uredno radi), ali služi i za sve ostalo da se ne zavlačim dole u ormar. Mount/dismount storagea radi bez problema, jedino UPS nisam uspio povezati sa VM-om da preko PowerChutea namjestim postavke, kratko se pojavi pa nestane, valjda ga DSM power manager otima od VM-a.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 10.04.2024., 11:02   #4213
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,471
Citiraj:
Autor Night Pregled postova
Xpenology je gnjavaža i s njim nikad ne znaš na čemu si i hoće li ti neki update rasturiti cijelu priču.
Imam Xpenology na i3 preko godinu dana, nikakvih problema. Nisam OS ažurirao, ali aplikacije redovno ažuriram kako dođu nove verzije. Trenutni uptime je 60 dana, mislim da je tada bilo nestalo struje.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 10.04.2024., 11:12   #4214
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 982
Citiraj:
Autor Libertus Pregled postova
Imam Xpenology na i3 preko godinu dana, nikakvih problema. Nisam OS ažurirao, ali aplikacije redovno ažuriram kako dođu nove verzije. Trenutni uptime je 60 dana, mislim da je tada bilo nestalo struje.

Ako tebi radi super, i meni je radio, ali sam uvidio da to nije vrijedno truda jer na tom Synology OSu nemam ništa što ne mogu složiti preko Dockera. I nedostatak updatea za moguće exploite mi nije bio baš dobra stvar. OMV i Debian updejtam kad hoću i mogu biti na latest and greatest bez brige.
Night je offline   Reply With Quote
Staro 10.04.2024., 11:24   #4215
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,756
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Može, redovno spajam USB diskove na VM. Na jedan USB port na NAS-u mi je spojen UPS, na drugom je HDD dock koji ima još jedan USB port na kojem mi je redovno spojen MFP (print/scan uredno radi), ali služi i za sve ostalo da se ne zavlačim dole u ormar. Mount/dismount storagea radi bez problema, jedino UPS nisam uspio povezati sa VM-om da preko PowerChutea namjestim postavke, kratko se pojavi pa nestane, valjda ga DSM power manager otima od VM-a.
Aaa vidim, treba upaliti USB kontroler kod kreiranja VM-a i onda mozes napraviti passthru USB uredjaja. Tnx!
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro Jučer, 22:02   #4216
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,471
Danas sam se napokon nakanio nadograditi Xpenology instalaciju staru oko 12 mjeseci.

Imao sam DSM 7.1, koji nisam nadograđivao godinu dana jer mi se nije dali maltretirati. Kako sam prilikom početne instalacije odabrao DS920+ zbog iGPU, pa onda shvatio da ga ne mogu koristiti i samo imam problema zbog toga zbog novog hardwarea (i3 13100t), sada sam prilikom nadogradnje odlučio se za 3622xs+ instalaciju jer je native Intel bez igpu.

Suprotno od mog straha, bilo je poprilično jednostavno.

Skinuo ARC loader od https://github.com/AuxXxilium/AuxXxilium
Snimio na usb, bootao i preko mreže pristupio. Dalje je nekoliko klikova, sam skida zadnji DSM i pegla sve. Treba samo biti strpljiv dok ne instalira.

Uglavnom, neočekivano ugodno iskustvo i sve radi od prve bez dodatnog podešavanja.
Libertus je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na