Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 02.07.2023., 08:50   #61
dax-lax
Premium
Moj komp
 
dax-lax's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2010
Lokacija: Jastrebarsko
Postovi: 67
Kontroler je na istoj mreži, isti subnet. Intel nuc s ubuntuom na kojem se vrti home assistant pa je 24/7 upaljen.
Moja je želja da mi usg bude dhcp server i firewall umjesto innboxa.
dax-lax je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2023., 09:22   #62
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,151
Citiraj:
Autor dax-lax Pregled postova
Kontroler je na istoj mreži, isti subnet. Intel nuc s ubuntuom na kojem se vrti home assistant pa je 24/7 upaljen.

Moja je želja da mi usg bude dhcp server i firewall umjesto innboxa.
Firewall bi trebao biti prvi na edge spoju a to na adsl vdsl priči možeš samo ako ti je pppoe na usg. Koliko se sjećam usg nije imao gui za pppoe trebalo je kroz config fileove to odrađivati plus isp u bridge. Možeš ti double nat staviti ali to je ono iz šuplje u prazno. Propustas portove na isp, pa onda na svom fw. To za kućne okoline nema smisla.

Ja danas imam UDR, on ima podršku za pppoe ali ti treba naravno bridge.

Sent from my SM-S901B using Tapatalk
mann je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.07.2023., 09:55   #63
dax-lax
Premium
Moj komp
 
dax-lax's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2010
Lokacija: Jastrebarsko
Postovi: 67
Fala na objašnjenju. Ne znam kak je prije bilo ali usg sad ima opciju pppoe ukucavanja. Doduše, nije mi to želja bila.
Kak onda najjednostavnije napravit da usg služi kaodhcp server i poslje mi je plan složit vlan da prikrijem HA iza svega?
Moguće da bubam gluposti i tražim nešto neizvedivo
dax-lax je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2023., 10:19   #64
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Ako želiš složiti po zanatu onda treba:
- Inbbox prebaciti u Bridge mode za Internet konekciju + zabilježi user / pass od PPPoE konekcije
- ugasit mu DHCP Server
- dalje slažeš PPPoE na USG pa dalje ....
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2023., 21:32   #65
dax-lax
Premium
Moj komp
 
dax-lax's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2010
Lokacija: Jastrebarsko
Postovi: 67
Freš njuz.
Prebaciše me danas u bridge i dali pppoe podatke za prijavu.
Dođem s job-a i reko, idem to odma složit.
Vidim da innbox ima dsl a internet samo blinka. Ok, to je u redu.
Uđem u sučelje, isključim dhcp server, resetiram Usg i u njegovom sučelju prebacim na pppoe, ukucam podatke, dns-ove, popalim dhcp server i definiram range.
I sad, ima još jedna stavka zvana "use vlan id", koja je ugašena.
Pošto iskon bitstream koristi 3979, ukucam njega, ali se uz taj vlan usg ne spaja na net. Ako ostavim prazno, onda se spoji.

Još jedno pitanje. Da li se mora još nešto promjeniti u innboxu nakon kaj ga je operater šibnuo u bridge? Pitam jer v80 ima dodatno stavke u kojima nudi dynamic ip, pppoe, bridge i još neki mod kojeg se ne mogu sjetiti u ovom trenutku, a nalazi se u wan opcijama v80.
Događa mi se problem da nakon kaj usg tako podesim, i on se spoji na net, mogu mu dalje pristupiti na taj namješteni ip ali, kad nakon uspješnog setupa prebacim lan s kompa na unifi managed switch, unifi kontroler vidi usg, adopta ga i dalje nema boga da se išta drugo spaja na net, a još je zanimljiviji podatak da mi kontroler dobije neku čudnu ip adresu u vidu ne-lokalne.

Btw, Nikky fala za rješenje po ps-u. Tak mi je najlakše dok se još "školujem" osnovam.
dax-lax je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2023., 22:28   #66
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Pošto je Innbox direkt na liniji ne treba ti Vlan na USG a i sam vidiš da tako radi.
Ne trebaš ništa drugo na Innbox - u, eventualno ugasiti i njegov WiFi jer samo smeta.
Ako trebaš WiFi to slažeš na svojim uređajima "iza" USG - a.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2023., 22:37   #67
dax-lax
Premium
Moj komp
 
dax-lax's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2010
Lokacija: Jastrebarsko
Postovi: 67
Iza usg-a mi je us8 switch i u njega zakeljen ap ac lr tanjur.
Ok, znači, v80 više ništa ne trebam prčkarati. V redu i tnx.

EDIT: Uspio sve složit noćas. Prebacio kontroler, homeassistant i sonoff sitničarije na odgovarajući subnet.
Zanimljivo, kad se konfigurira usg, odmah u meniju za pppoe/dns i ostalo, se podešava i dhcp server.
U trenutku kad introduceam usg unifi kontroleru, dhcp server se prebaci u kontroler. Moram istražit da li je izvedivo da to ostane i dalje na usg-u jer ak se nuc, na kojem je kontroler, ugasi, sruši, kajgod, onda će vjerojatno nastat i konflikti s adresama, odnosno, netom u kući.
Čak si mislim da bi za to malo postrojenje bilo dobro neki manji ups ubaciti u igru pošto sve češće nestane struje na sekundu. To sve zajedno ne guta 100w na vuru.

EDIT2: Pošto je iskonov default ip routera bio 5.1, odlučio sam ga prebaciti u subnet usg-a da ne moram manualno ak mi kaj zatreba na njemu, ali ga nakon toga više ne nalazim ni na postojećoj, ni u novoizabranoj adresi. Koja je caka s time? Da li je uopće preporučljivo mjenjati ip na isp-ovoj opremi, čak iako je u bridge-u?

Zadnje izmijenjeno od: dax-lax. 06.07.2023. u 10:46. Razlog: Dodatak
dax-lax je offline   Reply With Quote
Staro 07.07.2023., 06:13   #68
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,151
Citiraj:
Autor dax-lax Pregled postova
Iza usg-a mi je us8 switch i u njega zakeljen ap ac lr tanjur.
Ok, znači, v80 više ništa ne trebam prčkarati. V redu i tnx.

EDIT: .
U trenutku kad introduceam usg unifi kontroleru, dhcp server se prebaci u kontroler. Moram istražit da li je izvedivo da to ostane i dalje na usg-u jer ak se nuc, na kojem je kontroler, ugasi, sruši, kajgod, onda će vjerojatno nastat i konflikti s adresama, odnosno, netom u kući.
Čak si mislim da bi za to malo postrojenje bilo dobro neki manji ups ubaciti u igru pošto sve češće nestane struje na sekundu. To sve zajedno ne guta 100w na vuru.
Ovo oko dhcp-a, zašto misliš da je dhcp na kontroleru? Zato što vidiš adrese koje su dane na kontroleru ili? Ne radim više u okolini koja ima izdvojeni kontroler pa neću tvrditi ali dhcp do sada nije nikada bio na kontroleru. Pretpostavljam da te zbunjuje gdje je gui no to ne znači da kontroler daje adrese što lako provjeriš i na klijentima (dhcp address) I tako da npr ugasis na kratko kontroler.

Sent from my SM-S901B using Tapatalk
mann je offline   Reply With Quote
Staro 07.07.2023., 15:51   #69
dax-lax
Premium
Moj komp
 
dax-lax's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2010
Lokacija: Jastrebarsko
Postovi: 67
Zbog ovog sam mislio. Čim ga ubacim u kontroler, setting se tak promijeni i nema overrideanja.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Snimka zaslona 2023-07-07 154735.jpg‎
Views:	101
Size:	85.4 kB
ID:	26472  
dax-lax je offline   Reply With Quote
Staro 07.07.2023., 21:23   #70
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,151
Citiraj:
Autor dax-lax Pregled postova
Zbog ovog sam mislio. Čim ga ubacim u kontroler, setting se tak promijeni i nema overrideanja.
Govori ti tu da je usg upravljan centralizirano i da sve postavke stavljaš i kontroliras putem network app-a. Samo to ti je to. Dhcp po meni nije nikad bio na network app tj na kontroleru.

Sent from my SM-S901B using Tapatalk
mann je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.07.2023., 21:55   #71
dax-lax
Premium
Moj komp
 
dax-lax's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2010
Lokacija: Jastrebarsko
Postovi: 67
Citiraj:
Autor mann Pregled postova
Govori ti tu da je usg upravljan centralizirano i da sve postavke stavljaš i kontroliras putem network app-a. Samo to ti je to. Dhcp po meni nije nikad bio na network app tj na kontroleru.

Sent from my SM-S901B using Tapatalk
Many thanks
dax-lax je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na