Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 16.07.2021., 01:50   #601
Inovator
Premium
Moj komp
 
Inovator's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 464
Kako sam iz unutrasnjosti RH, a nametnula se pptreba za kupnjom stana/apartmana na obali, molio bih upucene u poneki savjet,.na sto pripaziti, koji su uobicajeni nedostaci i sl. Ne znam je li dolje razvijen sustav odvodnje/kanalizacije ili je s time problem....

Hvala.
Inovator je offline   Reply With Quote
Staro 16.07.2021., 08:13   #602
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Pitao si nešto slično: Tražim auto crvene boje, molim savjet...

Brdo stvari ovisi, što kupuješ, što gledaš, koliko si spreman love dati, kvadratura, energetski razred, lokacija, starost nekretnine, kvaliteta nekretnine, izvođači i investitori, ulaganja, očuvanost itd. Da ne idem dalje.

Po meni je važno izvagati:
Starogradnja + ulaganja i renoviranje + režije dugoročno
vs
Novogradnja (i naravno viša cijena).

Ja sam dugo vagao i skužio da novogradnja ima više smisla, jer ću razliku u cijeni novogradnje (koja više nije toliko velika), kompenzirati godinama kroz režije i nikakva ulaganja prvih ohoho godina.

Zadnje izmijenjeno od: Mommistake. 16.07.2021. u 08:31.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 26.07.2021., 17:40   #603
PR3DA70R
Premium
Moj komp
 
PR3DA70R's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Yautja Prime
Postovi: 1,110
Ekipa imam malu situaciju ne znam što napraviti.
Dakle kupujemo stan gdje je prodavatelj i agencija pod istim imenom. Mi smo stan našli preko oglasnika, oglas koji je oglasila agencija. Dakle nismo nikog angažirali.

Sada se od nas traži plaćanje provizije agenciji a ispada da je agencija ujedno i vlasnik.
Zašto bi mi bili dužni to platiti kada nismo nikog niti angažirali? Što piše u ugovoru da kao fol jesmo.
Predugovor za stan smo potpisali i kaparu moramo platiti vlasniku. Jedino ugovor o proviziji još nismo potpisali jer evo ne znamo što napraviti. Totalna debilana. Ima tko iskustva s ovakvom situacijom?
PR3DA70R je offline   Reply With Quote
Staro 26.07.2021., 17:43   #604
prileee
laser
Moj komp
 
prileee's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Split
Postovi: 2,274
Nisi ti nikog angazira ali i ne moras, tako stvari funkcioniraju. Prodavac da agenciji da mu oglasi stan, oni rjesavaju dalje a kupac placa 2% proviziju (manje vise). Standardna praksa. Obicno i traze da potpises ugovor o posredovanju prilikom prvog pregleda stana bas zato da ih ne mozes izbjec.


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
prileee je offline   Reply With Quote
Staro 26.07.2021., 19:07   #605
PR3DA70R
Premium
Moj komp
 
PR3DA70R's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Yautja Prime
Postovi: 1,110
E pa oni nama nisu dali prilikom prvog pregleda već nam sada daju da popišemo (traže 3%) kad smo već potpisali predugovor i uplatili kaparu. Dali su samo da potpišemo da smo pogledali.
Mislim očito nas veslaju kao i svi. Al praktički sada ja njih mogu veslat...
Tehnički nisam dužan niti platiti zar ne?
PR3DA70R je offline   Reply With Quote
Staro 26.07.2021., 19:12   #606
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Znači... Ti si našao na oglasniku stan koji je prodavala agencija.

Pogledao si ga i odlučio uzeti? Kapara je bila navedena u predugovoru, koju si platio?

I sada oni tebe još terete s 3%, kao neki trošak agencije, koji je naveden gdje točno? Postoji kakva stavka u ugovoru/predugovoru ili je sve rekla-kazala APP sistem?

Ako si potpisao predugovor/ugovor, gdje je navedena x% kapara, to si dužan platiti. Ostalo, što nije navedeno, nisi. Ako pak u ugovoru/predugovoru piše da si dužan još 3% platiti agenciji, jebiga, dužan si. Imaš dvije opcije, odustati ili platiti.

Ako je APP sistem, na tebi je, platiti/odustati/ne platiti i ne odustati, ali sretno dalje s dogovaranjem.

Zadnje izmijenjeno od: Mommistake. 26.07.2021. u 19:33.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 26.07.2021., 19:29   #607
Lika091
Premium
Moj komp
 
Lika091's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zagreb - Brinje
Postovi: 786
Ovo je mrak da je prodavatelj ujedno agencija😂, tog se treba sjetit🤣, dakle platiš stan prodavatelju a zatim posredniku (opet prodavatelju) njegovo posredništvo. 😂. Čovječe što nisi pobjegao od toga
Lika091 je offline   Reply With Quote
Staro 26.07.2021., 19:35   #608
tpm4
Premium
Moj komp
 
tpm4's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Split
Postovi: 315
Da li si ti ili je agencija platila sastavljanje ugovora, vadenje svih potrebnih dokumenata i javnog biljeznika? Ako si ti, onda nemaju sto trazit.

Edit: potpisao si ugovor i platio kaparu. Ako oni odustanu "moraju" ti vratit duplu. Ako oni imaju racune da su sudjelovali u posredovanju, e nzn onda da li ti to mogu prisit i naplatit uslugu.
tpm4 je offline   Reply With Quote
Staro 26.07.2021., 22:05   #609
zgmmax
(-(-(-(--)-)-)-)
Moj komp
 
zgmmax's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,617
Prijaviš ih.
Dal imaš to napismeno il u emailu?

Ako nemaš traži da ti pošalju emailom da te traže da sklopite ugovor o posredovanju al pazi na datume da ti ne bi stavili datum prije od onoga na ugovoru pa da se na to izvlaće.

A ako je na predugovoru to bilo navedeno i vi ste potpisali onda jbga...treba pročitat kaj piše u ugovorima
zgmmax je offline   Reply With Quote
Staro 26.07.2021., 22:40   #610
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,480
Ako nisi potpisao s njima ugovor, ništa od toga. Isto tako i prodavatelj može platiti agenciji posredovanje, pa im reci da se obrate prodavatelju s kime sigurno imaju ugovor.
Libertus je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.07.2021., 11:43   #611
PR3DA70R
Premium
Moj komp
 
PR3DA70R's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Yautja Prime
Postovi: 1,110
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Znači... Ti si našao na oglasniku stan koji je prodavala agencija.
Tako je.

Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Pogledao si ga i odlučio uzeti? Kapara je bila navedena u predugovoru, koju si platio?
Tako je.

Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
I sada oni tebe još terete s 3%, kao neki trošak agencije, koji je naveden gdje točno? Postoji kakva stavka u ugovoru/predugovoru ili je sve rekla-kazala APP sistem?
Provizija je navedena u ugovoru o posredovanju koji smo dobili tek nakon predugovora i plaćanja kapare.
Dakle u potpisanom predugovoru se provizija nigdje ne spominje. A ugovor o posredovanju nismo potpisali i sad se čeka od nas da im odnesemo potpisani pa će poslati ponudu po kojoj trebamo uplatiti taj iznos od 3% ili na ruke.
Kojeg su nam btw podijelili na dva dijela jer smo ih tako tražili. Sad pola i druga polovica nakon sklopljenog ugovora i stambenog kredita. No svejedno, provizija je 3% od ukupne cijene stana.

Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Ako si potpisao predugovor/ugovor, gdje je navedena x% kapara, to si dužan platiti. Ostalo, što nije navedeno, nisi. Ako pak u ugovoru/predugovoru piše da si dužan još 3% platiti agenciji, jebiga, dužan si. Imaš dvije opcije, odustati ili platiti.
Nope, eto kao što sam napisao iznad. Nisam.
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Ako je APP sistem, na tebi je, platiti/odustati/ne platiti i ne odustati, ali sretno dalje s dogovaranjem.
Ja odustati u ovom slučaju neću niti ne želim. Stan je kapariran te je potpisan predugovor. U slučaju da ja odustajem njima ostaje kapara a ako oni odustaju onda meni ide dupli iznos natrag.
Mislim osjećam se izvozano i iskorišteno ako ću ja njima platiti proviziju a nisu prstom pomakli što bi se reklo.

Mi vidjeli oglas, došli pogledali stan, hoćemo stan i bok. Nikog mi nismo angažirali kao što se navodi u ugovoru o posredovanju. Nabijem ih na 3%. Da sam barem angažirao i da su mi našli/ponudili taj stan pa ajde. Ali ovo...
Još k svemu tome gledamo ugovore i na jednom su IME nekretnine d.o.o. kao prodavatelj a na drugom isto IME nekretnine j.d.o.o. kao agencija. Ili obrnuto... Ma kako god...
Prljavo, prljavo...

E sad ispada na nama ili ćemo zažmirit i samo praktički "poklonit" nekome novac ili odjebat pa nek si misle. Predugovorom smo vezani sad i kapara je prošla.

Jbt nisam pametan, baš nisam očekivao ovakvo sranje.

Citiraj:
Autor tpm4 Pregled postova
Da li si ti ili je agencija platila sastavljanje ugovora, vadenje svih potrebnih dokumenata i javnog biljeznika? Ako si ti, onda nemaju sto trazit.

Edit: potpisao si ugovor i platio kaparu. Ako oni odustanu "moraju" ti vratit duplu. Ako oni imaju racune da su sudjelovali u posredovanju, e nzn onda da li ti to mogu prisit i naplatit uslugu.
Oni su sastavili ugovor i koliko znam imaju javnog bilježnika koji im to rješava. Uglavnom da, nismo mi ništa od tog radili...
Mislim mi ćemo sklapati ugovor i plaćati javnog bilježnika kad dođe do stambenog kredita ako si na to mislio?
To da moraju vratiti duplo ako odustanu znam.

Zadnje izmijenjeno od: PR3DA70R. 27.07.2021. u 11:57.
PR3DA70R je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2021., 11:52   #612
Lika091
Premium
Moj komp
 
Lika091's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zagreb - Brinje
Postovi: 786
Fakat prljavo, prodavatelj i agencija ista osoba. Ajde se ti savjetuj s odvjetnikom. Nezaboravi ceka te i porez na promet nekretnine od 3% (valjda je toliko državi)
Lika091 je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2021., 12:02   #613
VandaL.pr!
Premium
Moj komp
 
VandaL.pr!'s Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: zaDAR
Postovi: 760
Mi smo kupovali kuću i "njihov" odvjetnik koji sastavljao ugovore je bio u cijeni.
Isto mi nije dalo mira pa sam i ja angazirao svog odvjetnika koji je pregledavao sve ugovore koje smo potpisivali.

Tako da svakako preporučam angaziranje odvjetnika kojem vjerujete i koji će stajati iza vas.
Ja sam svog platio 5000 kn što je ništa naspram ušparanih živaca.
__________________
ORIGIN: CR0_VandaL | STEAM: vandalzd | TDU2: VaandaL | R* Social Club: vandal_zd | DayZ: VandaL | battle.net: VandaL #2220

Zadnje izmijenjeno od: VandaL.pr!. 27.07.2021. u 12:10.
VandaL.pr! je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2021., 12:05   #614
PR3DA70R
Premium
Moj komp
 
PR3DA70R's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Yautja Prime
Postovi: 1,110
Citiraj:
Autor Lika091 Pregled postova
Fakat prljavo, prodavatelj i agencija ista osoba. Ajde se ti savjetuj s odvjetnikom. Nezaboravi ceka te i porez na promet nekretnine od 3% (valjda je toliko državi)
A gle zapravo i jesam, preko pravne osobe koju poznajem. Bez koje ne bi ni išli za tim stvarima.

Oslobođeni smo poreza kažu. Novogradnja je u pitanju.
PR3DA70R je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2021., 12:14   #615
zgmmax
(-(-(-(--)-)-)-)
Moj komp
 
zgmmax's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,617
Ja bi uzeo odvjetnika i neka im on lijepo objasni da je potpisan predugovor u kojem nije navedeno da ti moraš potpisati ugovor o posredovanju i da ako oni žele odustati od prodaje neka ti isplate duplu kaparu.

Jer sve ostalo nema smisla i samo će te navlačiti.
Dobro pročitaj uvjete u predugovoru i rokove u kojima im moraš isplatiti novce i potpisati ugovor.

kažem, bez odvjetnika ja opće više nebi pričao sa njima.
zgmmax je offline