Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno > RETRO hardware i software
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 02.09.2023., 15:37   #8461
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,604
Kod keelog-a ima i "duplo" napajanje pa sa jednim pokriješ C64 i FDD,
mada je prijedlog kolege acer - a vjerojatnije jeftinije, konektor je DIN 4-pin,
https://www.c64-wiki.de/wiki/Commodore_1541-II
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 02.09.2023., 16:40   #8462
D00D
Premium
 
Datum registracije: Jun 2020
Lokacija: Zg
Postovi: 224
Citiraj:
Autor acer Pregled postova
Nemoj ovo poljsko nikako, zavrsna kontrola uzas
Jel? A oni kazu
Citiraj:
Every single Electroware C64 PSU unit is triple tested before dispatch. To assure flawless quality and long lasting performance we are testing with original Commodore gear from our collection as well as by burn-in test with customized load simulating devices causing 150% overload (comparing to regular C64 system).
Stay with the original Electroware products to gain top build quality, unique features unavailable with the clone products.
Lazovi znaci. Ionako me Keelog vise privlaci zbog izgleda. Znaci troje nas je ako se Nbdy slaze (njegovo kosta par eura vise, nije posteno da ga silimo u trosak ak nece).
D00D je offline   Reply With Quote
Staro 02.09.2023., 19:15   #8463
acer
Whatever :)
Moj komp
 
acer's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka,Bulevard
Postovi: 1,733
Ja davno bio uzeo, spojim ne radi kazic.
Otvorim imam sto vidjeti, dva kontakta uopce nisu bila zalemljena, plus što mi je radio smetnje na TV-u
__________________



GIGABYTE B450 AORUS PRO
Fractal Design Define XL R2
Chieftec A-80, CTG-750C, 750W
AMD Ryzen 5 3600
Be Quiet Dark Rock Pro 4
Asus Nvidia GTX 1060 OC Edition, 3GB
Avermedia Live Gamer HD Lite
GEIL Evo Spear AMD GASB416GB3200C16ADC, DDR4 3200MHz, kit 2x8GB
SAMSUNG 970 Evo Plus NVMe M.2, 250GB
LG BH16NS55 Bluray writer
LG GGW-H20L Bluray writer
27" Philips
Brother HL-2240
Das Keyboard 4 Professional, MX brown
Logitech mouse G402
Scanner HP Photosmart G3010
Cambridge Audio DacMagic 100
Scythe SDAR-2100 + Scythe Kro Craft Speaker SCBKS-1000
Windows 10 PRO x64



acer je online   Reply With Quote
Staro 03.09.2023., 09:39   #8464
D00D
Premium
 
Datum registracije: Jun 2020
Lokacija: Zg
Postovi: 224
Gledao sam reviews za Keelog i Electroware i ljudi su imali zamjerke na oba. Acer je dobio nezavrseni Electro out of the box, znam jednog iz Finske koji kaze da je super. Nbdy vec ima Keelog i radi mu dobro, YT ljudi kazu da su dobili krive voltaze i stajaznam.

Znaci moze biti hit or miss. Keelog mi je ljepsi jer pase uz komp ali kazu i da ga je tesko otvoriti jer je shell zalijepljen dok se Electro samo odsrafi, to moze biti bitno vama koji se kuzite u struju. Obje firme su izgleda u Poljskoj pa nas pokriva 2 godine EU garancije.

Sto mislite? @Nbdy32 @medo
D00D je offline   Reply With Quote
Staro 03.09.2023., 16:32   #8465
Roy
15/JG52
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 725
Prvo kveščn...BH6 jutros pokupio na Hreliću/Jakuševcu poprilično prljavu a bilo je nešto i oksidacije po čipovima. Nakon dobrog (višestrukog) čišćenja proradila ali video signal daje samo sa PCI karticom, kod AGP bipne da se inicijalizirala ali nema slike na monitoru. Ne vidim fizičkih oštećenja vodova, pokušao sa više kartica...ideje?


ASUS V3000, Riva 128



2X Nvidia TNT2



i zgodan dodatak, ASUS VR1000. Moram jednog dana upogoniti to 3D čudo da vidim što to zapravo radi
Roy je offline   Reply With Quote
Staro 03.09.2023., 16:46   #8466
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,991
Citiraj:
Autor Roy Pregled postova
i zgodan dodatak, ASUS VR1000. Moram jednog dana upogoniti to 3D čudo da vidim što to zapravo radi
Koliko se sjećam (pra)davnih dana, izaziva glavobolje i to je otprilike to
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 03.09.2023., 19:13   #8467
Iluzionist
Premium
Moj komp
 
Iluzionist's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2019
Lokacija: Oovaj...zapravo...čekaj malo...
Postovi: 388
Citiraj:
Autor D00D Pregled postova
Gledao sam reviews za Keelog i Electroware i ljudi su imali zamjerke na oba. Acer je dobio nezavrseni Electro out of the box, znam jednog iz Finske koji kaze da je super. Nbdy vec ima Keelog i radi mu dobro, YT ljudi kazu da su dobili krive voltaze i stajaznam.

Znaci moze biti hit or miss. Keelog mi je ljepsi jer pase uz komp ali kazu i da ga je tesko otvoriti jer je shell zalijepljen dok se Electro samo odsrafi, to moze biti bitno vama koji se kuzite u struju. Obje firme su izgleda u Poljskoj pa nas pokriva 2 godine EU garancije.

Sto mislite? @Nbdy32 @medo
I mene zanima što mislite jer bih se isto tako priključio za potencinalni group buy, sa time da predlažem da narudžbu napravi netko tko je iskusan sa ovim stvarima i spretan sa multimetrima i štatijaznam, tako da može odmah pošiljku po prispjeću provjeriti na ispravnost svakog uređaja i reklamirati ako nešto neispravno dođe (jasno , ako se kome dade takvo što).
..
Btw, ima tko za prodati 2-digit/3-digit lcd turbo display (čitav sklop, ispravan)?
Trebam obje verzije, ako imate.

Zadnje izmijenjeno od: Iluzionist. 03.09.2023. u 19:20.
Iluzionist je offline   Reply With Quote
Staro 03.09.2023., 21:16   #8468
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,280
Bio je dugo na aukcijama jedan display. Nitko ga nije htio


Citiraj:
Autor Roy Pregled postova
Prvo kveščn...BH6 jutros pokupio na Hreliću/Jakuševcu poprilično prljavu a bilo je nešto i oksidacije po čipovima. Nakon dobrog (višestrukog) čišćenja proradila ali video signal daje samo sa PCI karticom, kod AGP bipne da se inicijalizirala ali nema slike na monitoru. Ne vidim fizičkih oštećenja vodova, pokušao sa više kartica...ideje?
Našpricaj kontakt spreja ispod NB-a u sva 4 smjera.

Ja sam oživio danas Asus P2L-B iz Trekkijevog Caspera. Zadnji BIOS iz '98 radi.
Xgecu T48 je stigao pred koji tjedan s AliExpress-a, bez carine . Zanimljivo da mi nije htio raditi preko USB passthrough-a na virtualci (znači passthrough bus number + device number sa device ID). Kaže da je spojen na hub i da ga spojim direktno. Tak da sam ga morao spajati na Winblows na kraju.

Zadnje izmijenjeno od: stef. 03.09.2023. u 21:40.
stef je offline   Reply With Quote
Staro 04.09.2023., 00:14   #8469
D00D
Premium
 
Datum registracije: Jun 2020
Lokacija: Zg
Postovi: 224
Citiraj:
Autor Iluzionist Pregled postova
I mene zanima što mislite jer bih se isto tako priključio za potencinalni group buy, sa time da predlažem da narudžbu napravi netko tko je iskusan sa ovim stvarima i spretan sa multimetrima i štatijaznam, tako da može odmah pošiljku po prispjeću provjeriti na ispravnost svakog uređaja i reklamirati ako nešto neispravno dođe (jasno , ako se kome dade takvo što).
Ja na zalost nisam taj spretni, volio bi da jesam.
D00D je offline   Reply With Quote
Staro 04.09.2023., 08:41   #8470
Solo761
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 60
Citiraj:
Autor stef Pregled postova
Bio je dugo na aukcijama jedan display. Nitko ga nije htio




Našpricaj kontakt spreja ispod NB-a u sva 4 smjera.

Ja sam oživio danas Asus P2L-B iz Trekkijevog Caspera. Zadnji BIOS iz '98 radi.
Xgecu T48 je stigao pred koji tjedan s AliExpress-a, bez carine . Zanimljivo da mi nije htio raditi preko USB passthrough-a na virtualci (znači passthrough bus number + device number sa device ID). Kaže da je spojen na hub i da ga spojim direktno. Tak da sam ga morao spajati na Winblows na kraju.
Ja za progamatore imam thin client Futro S400, vrti XP, ima serijski, paralelni, usb, sve što bi po potrebi moglo zatrebati ako naletim na neki legacy programator. I ne zauzima puno mjesta 😁.

Zakeljio sam mu 2,5" IDE HDD od 60gb za OS i sve ostalo i super fercera 😁.
Solo761 je offline   Reply With Quote
Staro 04.09.2023., 12:35   #8471
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,639
Citiraj:
Autor acer Pregled postova
Nemoj ovo poljsko nikako, zavrsna kontrola uzas
Ja koristim original od C128 sa adapter kabelom koji ima DIN konetkor za C64.

Što se tiče floppija pretpostavljam da se radi ok 1541-II driveu, napajanje radim sam, kupiš preko njuške ili negdje drugdje napajanje za ext drive, ima 5V i 12V, zalemiš konektor i vozi
Hmmmm ....

onda bi mogel i od PC-a složiti i imam za jedno i drugo :-)

Molex na din plug ... heh ....

Nisam uopće razmišljal o tome :-)


Tak svaki floppy ima prekidač ....


Jbte tak bum i dosta penez zašparal ...

Zadnje izmijenjeno od: Nbdy32. 04.09.2023. u 12:43.
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 04.09.2023., 13:01   #8472
Trekkie4
Registered User
Moj komp
 
Trekkie4's Avatar
 
Datum registracije: May 2023
Lokacija: Out of Sight, Out of Mind
Postovi: 255
Citiraj:
Autor stef Pregled postova
Bio je dugo na aukcijama jedan display. Nitko ga nije htio




Našpricaj kontakt spreja ispod NB-a u sva 4 smjera.

Ja sam oživio danas Asus P2L-B iz Trekkijevog Caspera. Zadnji BIOS iz '98 radi.
Xgecu T48 je stigao pred koji tjedan s AliExpress-a, bez carine . Zanimljivo da mi nije htio raditi preko USB passthrough-a na virtualci (znači passthrough bus number + device number sa device ID). Kaže da je spojen na hub i da ga spojim direktno. Tak da sam ga morao spajati na Winblows na kraju.
Ajde napokon! Već sam se pobojao da je ploča dala svoje, iako mi ni dan-danas nije jasno što joj je, i zašto želi raditi sa samo jednom verzijom BIOSa, tako nešto nisam nikad prije imao (a ni vidio).
Trekkie4 je offline   Reply With Quote
Staro 04.09.2023., 13:04   #8473
acer
Whatever :)
Moj komp
 
acer's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka,Bulevard
Postovi: 1,733
Ne možes o PC napajanja napraviti za C64/128, nemaš 9VAC.
Za floppy možeš.
__________________



GIGABYTE B450 AORUS PRO
Fractal Design Define XL R2
Chieftec A-80, CTG-750C, 750W
AMD Ryzen 5 3600
Be Quiet Dark Rock Pro 4
Asus Nvidia GTX 1060 OC Edition, 3GB
Avermedia Live Gamer HD Lite
GEIL Evo Spear AMD GASB416GB3200C16ADC, DDR4 3200MHz, kit 2x8GB
SAMSUNG 970 Evo Plus NVMe M.2, 250GB
LG BH16NS55 Bluray writer
LG GGW-H20L Bluray writer
27" Philips
Brother HL-2240
Das Keyboard 4 Professional, MX brown
Logitech mouse G402
Scanner HP Photosmart G3010
Cambridge Audio DacMagic 100
Scythe SDAR-2100 + Scythe Kro Craft Speaker SCBKS-1000
Windows 10 PRO x64



acer je online   Reply With Quote
Staro 04.09.2023., 14:06   #8474
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,639
Citiraj:
Autor acer Pregled postova
Ne možes o PC napajanja napraviti za C64/128, nemaš 9VAC.
Za floppy možeš.

Ma za floppy mi i treba ...


Ove druge imam ....
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 04.09.2023., 20:25   #8475
D00D
Premium
 
Datum registracije: Jun 2020
Lokacija: Zg
Postovi: 224
@medo @Iluzionist
Malo se premisljam.

Keelog salje iz Poljske ali je americka firma i vjerojatno ne spadaju pod EU zakone (2 godine garancije). Stovise, na stranici im pise 1 godina i ako nesto krepa kupac placa slanje neispravnog proizvoda njima, znaci ako krepa nije dobro.

Electroware nigdje na stranici ni ne spominje garanciju sto nije bas legalno i acer ih je popljuvao ali svakako spadaju pod EU zakone pa mi se to cini sigurnije (inace radim za web shop pa moram znat te stvari).

Sto vi mislite? Ako zelite Keelog, onda cu i ja, i dalje mi je ljepse njihovo. Ako idemo na sigurnost onda mozemo Electroware.
D00D je offline   Reply With Quote
Staro 04.09.2023., 22:12   #8476
Trekkie4
Registered User
Moj komp
 
Trekkie4's Avatar
 
Datum registracije: May 2023
Lokacija: Out of Sight, Out of Mind
Postovi: 255
Ovo bude bilo off-topic, i nema veze sa vašim konkretnim slučajem, ali čitajući vaše postove želio bih podijeliti iskustvo sa online kupovinom ... i to unutar EU, sa svim zakonima koji te brane i garantiraju ovo ili ono.

Sad već davne 2019 kupio sam gramofon iz Muzikera u Slovačkoj. Nije baš jeftin, tu kod nas se i dan-danas prodaje za oko 3,700kn a koliko sam primjetio cijena mu je u zadnje vrijeme malo i narasla. Uglavnom, privuklo me to što su ga ovi nudili po cijeni od 2,800kn, sa besplatnom poštarinom u Zg i uz navedeno mi GARANTIRALI da ako se upišem kao član Muziker potrošačkog kluba dobijem dodatnih godinu dana jamstva.

Ne budem ulazio u detalje da ne spamam temu off-topicom, ali uz gomilu problema koje smo riješili na obostrano zadovoljstvo sve je bilo OK dok mi se nije dogodio blesavi "kvar", i da je pregorila žaruljica/LEDica koja služi za iluminaciju igle, tonske ruke u mraku. Ja sam im se ponovo obratio, rekao u čemu je problem i tražio da to srede ... uz napomenu da je uređaj još pod jamstvom cca 3-4 mjeseca, ali i da imam produljeno jamstvo kao član kluba.

Nedugo zatim stigao mi je odgovor kako moje jamstvo vrijedi samo još dva mjeseca, i da nikakvo produljeno jamstvo ne postoji (a ni vrijedi) za gramofon i kako se moram obratiti njihovoj administraciji ako želim više informacija.

Dopisivanje simo-tamo je trajalo nekoliko dana, sa time da sam im poslao i broj svoje članske "iskaznice", ali sam u međuvremenu i spakirao, pripremio gramofon za transport natrag u Slovačku da mi se ne dogodi da jamstvo istekne prije nego što ga ovi zaprime. Uglavnom, produljeno jamstvo mi nikad nije bilo priznato, a gramofon je zaglavio u servisu preko mjesec dana, uz izgovor da kao nemaju nigdje žaruljicu takvog tipa za zamijeniti jer sve traje usporeno zbog Covid epidemije.

U stvari, cijela stvar je TOLIKO dugo trajala da mi je jednog dana puknuo film, i (čim mi je to klauzula u ugovoru dopustila) pozvao se na točku iz ugovora koja garantira popravak uređaja unutar 30 dana i zatražio potpuno vraćanje novaca što sam i dobio, bez ikakve filozofije. Što bi se dogodilo da nisam, i da li bi se to zavlačilo toliko dugo dok jamstvo ne bi isteklo nemam pojma, ali očito je da su "pecali u mutnom" i probali preokrenuti stvar u svoju korist.

Dobio sam natrag 2,800kn te kupio isti model u Sonus Art-u po cijeni od 3,700. Da, skuplji je i morao sam "keširati" lovu da pokrijem razliku u cijeni na što nisam računao ali sam dobio jamstvo u Zg, sa prodavaonicom i adresom na koju se mogu obratiti u slučaju bilo kakvih problema. Što definitivno nije bio slučaj sa Muzikerom, ali i većinom sličnih internet prodavaonica danas.
Trekkie4 je offline   Reply With Quote
Staro 04.09.2023., 23:12   #8477
Iluzionist
Premium
Moj komp
 
Iluzionist's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2019
Lokacija: Oovaj...zapravo...čekaj malo...
Postovi: 388
@D00D: Meni iskreno svejedno, samo da radi unutar specifikacija i nastavi tako čim duže
Iluzionist je offline   Reply With Quote
Staro 05.09.2023., 00:02   #8478
D00D
Premium
 
Datum registracije: Jun 2020
Lokacija: Zg
Postovi: 224
Svi zelimo da nam kupljeno radi bez problema, naravno.

Osjecam se sigurnije u EU. Trekkie je imao problema, gubio vrijeme i zivce ali na kraju ga nisu izvarali nego je dobio natrag novce. Ako mi dodje napajanje koje ne radi kao aceru, necu ga ni otvarat nego im saljem nazad o njihovom trosku kako zakon kaze. Eto, onda ako se medo slaze mozemo od EW narucit.
D00D je offline   Reply With Quote
Staro 05.09.2023., 08:33   #8479
Solo761
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 60
Citiraj:
Autor Nbdy32 Pregled postova
Ma za floppy mi i treba ...


Ove druge imam ....
Možeš probati i sa PicoPSU-om, manja kvrga će ti biti nego sa klasičnim ATX napajanjem. Onda ti samo treba neko 12V napajanje koje upikneš u PicoPSU i imaš sve napone kao i na klasičnom napajanju.

Ograničeni su snagom, naravno, ne može dati 500W, no sa svojih 120-160W na koliko su deklarirani (zavisno od modela, a i samo 12v napajanje ograničava).

Koristio sam ih već za napajanje Amiga umjesto origigi starih napajanja. Tj. još uvijek ih i koristim za to 🙂.
Solo761 je offline   Reply With Quote
Staro 05.09.2023., 10:18   #8480
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,964
Citiraj:
Autor D00D Pregled postova
@medo @Iluzionist
Malo se premisljam.

Sto vi mislite? Ako zelite Keelog, onda cu i ja, i dalje mi je ljepse njihovo. Ako idemo na sigurnost onda mozemo Electroware.
A koja je alternativa? Ako rade u EU onda podliježu EU zakonima. Trenutno sam na GO. Raspitat ću se kod elektroničara za te stvari.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 05.09.2023., 10:46   #8481
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,639
Citiraj:
Autor Solo761 Pregled postova
Možeš probati i sa PicoPSU-om, manja kvrga će ti biti nego sa klasičnim ATX napajanjem. Onda ti samo treba neko 12V napajanje koje upikneš u PicoPSU i imaš sve napone kao i na klasičnom napajanju.

Ograničeni su snagom, naravno, ne može dati 500W, no sa svojih 120-160W na koliko su deklarirani (zavisno od modela, a i samo 12v napajanje ograničava).

Koristio sam ih već za napajanje Amiga umjesto origigi starih napajanja. Tj. još uvijek ih i koristim za to ��.
Jasno, ali napajanja imam doma, lemljenje mi nije strano, a i konektore za floppy imam (bar jedan s neispravnog napajanja) ...

Krimpalica za konektore je doma ...

Investicija - pola sata posla

Tak da budem složio jedan molex na 4 pin din, pa ako radi krenem i u proizvodnju toga

Još bum i modul složil, a mislim da imam doma i ispravljače za dc na ac, pa i tih 9V bumo skemijali ...
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 05.09.2023., 11:01   #8482
Solo761
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 60
Prije par godina sam sklepao alternativno napajanje za komodorca.

Uzeo 220V AC na 5 V DC malo napajanje, nisam više siguran koliko ampera je bilo, morao bih rastaviti da vidim. I mali transformator 220 V AC na 9 V AC i stvar radi OK.

Najveći "problem" je bilo naći kvalitetni 5V adapter, ako je neki žnj (osim pouzdanosti) problem je i smetnje na slici, takvi baš i nemaju "mirni" napon... Čak mi se pokazalo prilično dobar i USB adapter iz Ikee, mislim da je 3A izlaz, ima 3 USB-a na sebi. Da nisam našao ovo što sam na kraju stavio vjerojatno bih njega upotrijebio.
Za transformator sam upotrijebio jedan u ovakvom stilu



To sam imao, mada koliko vidim danas su ovakvi popularniji

https://www.chipoteka.hr/trafo-10-va...167-2380008503
Solo761 je offline   Reply With Quote
Staro 05.09.2023., 11:16   #8483
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,639
Ma imam doma 19V trafiće, mogao bi i iz toga slagati ...

Al, to za ubuduće projekte ...

Nego stavio sam oglas, pa ako netko treba ...

http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=317600
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 05.09.2023., 23:19   #8484
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,964
Stari hardware za kojim se slinilo

Kažu ljudi koji se kuže baš u te stvari kažu da se sve staro može popraviti (napajanja) ali da se u pravilu uzima moderno novo. Vjerojatno jer je pouzdanije sa stabilnijim naponima i većim strujama.

Meni za QLa treba 9V DC s malo većom amperažom zbog expansiona ali microdriveovi uz to zahtjevaju 15.5V AC :-/ i htio bi da rade. Zato bi kupio gotov provjeren power brick.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2023., 07:26   #8485
Iluzionist
Premium
Moj komp
 
Iluzionist's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2019
Lokacija: Oovaj...zapravo...čekaj malo...
Postovi: 388
Znam da se govorilo o tome, ali volio bih finalni savjet o čišćenju korozije sa ploče: probao bih sa IPA, no kako se bojim da bi mikrofragmenti mogli zaostati negdje među nožicama/pinovima, koliko je pametno ispiranje sa destiliranom iza IPA? Mislio sam ići sa IPA pa onda nakon sušenja kompresor, ili ipak IPA, destilirana pa onda kompresor nakon sušenja...šta kažete?
I ta soda bikarbona...je li to uopće pametno razmatrati, jeste li ju koristili?
Iluzionist je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2023., 07:30   #8486
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,280
Alkohol nakon vode (da istisne vodu). Za sodu ne znam, ali bilo što praškasto mi se ne čini kao dobra ideja.
stef je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2023., 08:52   #8487
Solo761
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 60
Ja sam do sada koroziju (hrđu, procurene baterije...) rješavao sa alkoholnim octem, pa malo trljanja sa četkicom za zube, nakon toga ispiranje destiliranom vodom i na kraju IPA.

Nakon toga bih ostavio da se suši dan-dva.
Solo761 je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2023., 11:47   #8488
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,639
WD40 za čišćenje od korozije baterije ....


lagano zastrugati koroziju i naravno moliti se da se pinovi nisu digli ...


WD40 će i zaštititi od daljnjeg napredovanja korozije ...
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2023., 14:16   #8489
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,964
Ocat je kiseli a soda lužnata. Ni jedno ni drugo nije dobro jer se oboje vole zadržati na metalima i polako ih gristi čak i nakon ispiranja vodom.

WD40 Contact cleaner je sigurna stvar. Nije agresivan i brzo hlapi. Kontakt 40 iz Chipoteke je jači ali njega obavezno treba isprati sa isopropanolom.

Za zaštitu od korozije bi radije koristio silikonska ulja koja odbijaju prašinu nego WD40 koji je baziran na nafti i navlači prašinu na sebe.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2023., 15:06   #8490
Iluzionist
Premium
Moj komp
 
Iluzionist's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2019
Lokacija: Oovaj...zapravo...čekaj malo...
Postovi: 388
Hvala na savjetima
Još nešto: nakon čišćenja kućišta od korozije (donja ploha, obje strane umjereno korodirale, ali masivno je kućište, nema problema i da ga pobrusim, nije konstrukcijski kompromitirano), kakav premaz da stavim za zaštitu? Nekakav mat lak sprej za metal ili...(ne vidi se pa nije pretjerano važno, no ipak bih nešto bezbojno)? Ili ovo silikonsko ulje što medo kaže? Hoće se to ulje na dodir lijepiti ili kako?
I ovo: čitam da neki preporučuju ono sredstvo za čišćenje korozije na auto felgama...jel' to tko probao?
Za bakar sam naletio da je odličan kečap e sad ako nije patka, lik je Zalmana za gpu vratio u near mint stanje, sudeći po slikama.
Drugi se, opet, kune u light colu za koroziju na kućištu
Svašta ljudi rade, zato sam ipak pitao ovdje
...
Kečap... e ybeš mi swe ako neću probati

Zadnje izmijenjeno od: Iluzionist. 06.09.2023. u 15:16.
Iluzionist je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na