Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 15.03.2004., 03:26   #1
blento
Premium
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 56
Question par osnovnih pitanja (adsl, ...)

Buduci da nemam pojma o mrezama i da imam blagi osjecaj da me na hinet FAQ-u fukaju...
Molio bih da me se uputi na neki dobar link gdje su objasnjene napredne osnove o adsl-u i (kucnom) umrezavanju opcenito, tj. gdje bih mogao naci odgovore na slijedeca blentava pitanja:

- u cemu su razlike izmedju adsl modema, jel je to svejedno, na sto treba obratiti paznju ?
- ak ima adsl modema s firewall-om, u cemu je prednost pred softverskim rjesenjem ?
- jel bolja USB veza il ethernet(adsl modem-komp) il je to isto ?
- ak ocu spojit jos jedan komp na isti asdl, bit ce mi sporija veza, koliko? dal se to povecava s brojem prikopcanih kompova ? router to the rescue ? router ? ama, dal mi komp mora bas bit upaljen 24/7 ?
- ak ocu na isti adsl povremeno spajat laptop(win 98) koji je konfiguriran za mrezu na poslu kak to spojit i rijesit ?
- i sl.

Naravno, ak se nekom da odgovarat na ova pitanja super... link bi svejedno dobrodosao...hvala
blento je offline   Reply With Quote
Staro 15.03.2004., 07:42   #2
RAK
Feldwebel
Moj komp
 
RAK's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: bolnica
Postovi: 3,735
Evo posla ko u priči.

HT FAQ te ne fukaju. Izvalili su bisere svojeg dubokoumlja.

- Razlike između ADSL "modema" nema. Daju ti ono što daju.

- Postoje ADSL routeri s firewallom. To je sve dječija igračka i ono što možeš očekivati s tim su problemi. Kao firewall ti NE MOŽE odigrati zato jer su danas crvi daleko napredniji od tog sistema. Jedino što ćeš napraviti je ulupati 2000+ kuna. Pametnije je tih 2000 kn uložiti u server (stara kanta) sa pravim softverskim firewallom.

- To je samo priključak kojim ćeš se spojiti s kompom. Nema nikakve velike razlike ali preporučam Ethernet je ne iskorištava proc. Uzmeš u paketu onaj s oba priključka pa biraš što ti se više svidi.

- Priključenjem još jednog kompa će se usporiti veza samo ako oba iskorištavaju vezu. Odnosno ako oba rade na internetu. Ako jedan miruje, imaš istu brzinu. Možeš imati 100 kompova koji nisu na internetu a jedan će imati cijeli bandwith. Ako su dva na internetu, svako dobije pola.

- Kao router iskoristi gore opisani server sa dodatkom huba ili switcha.

- Zašto bi komp morao biti upaljen 24/7? Isto tako, zašto ne bi?

- Imaš program koji se zove NetSwitch. S njim možeš konfigurirati spajanje na više različitih mreža. Ne znam kako djeluje na Win98 iako ne vidim da ne bi radio isto. Problem ti je u tome da možeš sa posla donesti i nepočudne crviće.

- Tražeći sistem za svoju mrežu nisam našao ništa što bi me zadovoljio. Sve je to manje više isto i jako nesigurno i nepouzdano. Svi preporučuju one "hardverske" firewalle kao zaštitu a poslije toga tulum. Spojiš lap na kojem imaš crvića pa da vidiš belaja. Probat ću negdje naći shemu kakvu MORAŠ imati za kakvu takvu sigurnost. Sve ostalo je igračka.

- Nemoj se igrati sa umrežavanjem kompova spojenih na net ako baš ne znaš. Samo ćeš imati probleme. I još jednom, router s firewallom nije rješenje ni za što. Izbjegavaj bacanje novaca.
__________________
Tih kao mačka
Brz kao gepard
Jak kao lav
Elegantan kao leopard

Nisam to ja, to je moj komp.
RAK je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 16.03.2004., 01:21   #3
blento
Premium
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 56
Hvala na odgovorima...jos samo par pitanja

-koliko stara kanta (cca celeron 300/128mb dosta) ?
-da li "konfigurirana kao firewall" znaci prtljanje s linuxom ?(moze link-iskreno, to je "way over my head", ali "when the shit hits the fan"...)
-da li cinjenica da bi se radilo o mrezici 3 kompa, koja bi bila nadzirana teskom totalitarnom diktaturom pomaze sigurnosti?
("Mozes samo surfat i mejlat i to samo s programima koje odredim i samo s postavkama koje postavim - svako krsenje tih pravila okrutno se kaznjava" - jos pokoja ideja za pravila? (a da ipak ne dozivim sudbinu okrutnih diktatora))

- znajuci za svakakve pizdarije s lapom (i crvici i virusi) on u mrezu nece (iako bi to bilo jako lijepo)...
blento je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2004., 08:46   #4
RAK
Feldwebel
Moj komp
 
RAK's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: bolnica
Postovi: 3,735
Stara kanta je bilo što što moše vrtiti Server 2000. Može ići to ali bi bilo dobro staviti 256 rama. Nije neophodno ali će biti jako sporo kod boota.

Nikakav linux u to ne ide. Imao sam i ja tu ideju ali me g. Američanac popljuvao napreskokce. Poklopio sam se ušima i zaplakao. Ide Win2000Server kojem konfiguriraš NAT i postaviš ZoneAlarm pro. Na klijente nabaciš ZA non pro.

Diktatura pomaže sigurnosti ali ne smiješ pretjerati. Evo mene, opakog diktatora kako ti pišem upravo na taj način.

Laptop može u mrežu ako ga posebno zaštitiš i očistiš. Prvo postaviš ZA, pa očistiš antivirusom, fixevima od virusa, pročešljaš alatima koje preporuča Costa (vidi pod viruse). Ili Clean install. Pitenje je jedino kako ti je u firmi konfiguriran i kakva imaš pravila firme. To nekada hoće raditi probleme. Ali bi netSwitch i to mogao popraviti.
__________________
Tih kao mačka
Brz kao gepard
Jak kao lav
Elegantan kao leopard

Nisam to ja, to je moj komp.
RAK je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na