Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 03.05.2024., 16:10   #4231
FitzTN
Premium
Moj komp
 
FitzTN's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Samobor, HR
Postovi: 1,555
Gledam kupnju novog NAS-a i razočaran sam što Synology ne nudi neku jednostavniju (automatsku) varijantu migracije sa starih uređaja.

Imam DS214 s 2x WD20EFRX (2TB WD Red Plus) i u zadnje vrijeme prijavljuje da jedan disk ima bad sektor (1), pa nekad javi da "An I/O error occurred to Drive 1 in NAS", pa onda stavi da ima 2 bad sektora i kad se uđe ponovno i pokrene scan, nakon njega ima 0 bad sectora. Uglavnom, mora se mijenjati. Podaci su sigurni, backupirani na vanjski disk i u oblaku tako da brige nema.

Muči me jel preći na novi, npr 223 ili 224+ i prebaciti postavke (što ne ide jednostavno) ili mijenjati disk po disk u ovome. NAS zadovoljava potrebe, ali je sučelje sporo, ima samo 512MB RAM-a.

Jel tko mijenjao diskove na taj način da zamijeni jedan, rebuild polja, zamjena drugog, rebuild polja?
FitzTN je offline   Reply With Quote
Staro 03.05.2024., 16:23   #4232
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,950
Mozes te diskove ubaciti u novi Synolgoy (istim redom) i migrirat ce sve bez beda, Tvoj problem je sto imas jedan los disk pa je to veci problem (premda nije neizvedivo).

Ako imas RAID 1 (mirror) mozes to sigurno izvesti da mjenjas jedan po jedna disk i raid rebuild kad zamjenis nesipravn ce odraditi posao.

Samo po meni prelazak na novi model i zadrzati ExFAT4 nema smisla tako da posto sve ionako imas backupirano kupi novi/jaci model (svakako + seriju) i stavi BRTFS i sve lijepo nanovo konfiguriraj. Ds214 je stavrno stari model, eto sad vec 10 godina i ne podrzava vise novi DSM 7.x i slicno a i spor je tako da bolej nesto novo i cjela konfiguracija ispocetka...

I BTW na tvom mjestu ja bi ipak gledao neki 4 bay model sa 2GB+ RAMa pa makar u pocetku imao i samo dva diska (obavezno onda u SHR-1) pa kasnije dodas/expandeas volume kad zatreba mjesta...
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 03.05.2024., 16:24   #4233
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,483
Davno sam prebacivao s J serije na + seriju. Mislim da čak ne moraš jedan po jedan nego oba gurneš u novi NAS i radi. Ne znam na kojoj si DSM verziji i da li će baš ići bez problema, ali ako jesu iste, trebalo bi.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 03.05.2024., 16:36   #4234
FitzTN
Premium
Moj komp
 
FitzTN's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Samobor, HR
Postovi: 1,555
Citiraj:
Autor Lewis Pregled postova
Mozes te diskove ubaciti u novi Synolgoy (istim redom) i migrirat ce sve bez beda, Tvoj problem je sto imas jedan los disk pa je to veci problem (premda nije neizvedivo).

Ako imas RAID 1 (mirror) mozes to sigurno izvesti da mjenjas jedan po jedna disk i raid rebuild kad zamjenis nesipravn ce odraditi posao.

Samo po meni prelazak na novi model i zadrzati ExFAT4 nema smisla tako da posto sve ionako imas backupirano kupi novi/jaci model (svakako + seriju) i stavi BRTFS i sve lijepo nanovo konfiguriraj. Ds214 je stavrno stari model, eto sad vec 10 godina i ne podrzava vise novi DSM 7.x i slicno a i spor je tako da bolej nesto novo i cjela konfiguracija ispocetka...

I BTW na tvom mjestu ja bi ipak gledao neki 4 bay model sa 2GB+ RAMa pa makar u pocetku imao i samo dva diska (obavezno onda u SHR-1) pa kasnije dodas/expandeas volume kad zatreba mjesta...
Da, u tom slučaju prvo prebacim sve u novi NAS, pa onda u novom NAS-u prebacujem na nove diskove. Koliko vidim, to traje "beskonačno" iz nekog razloga.

Diskovi su u SHR/RAID1, ext4

To mislim, ako sad kupim 8TB diskove za isti NAS i na njega počnem spremat podatke koje sad spremam na eksterni 12TB "zaklat" ću ga.

Ovaj DS224+ se može upgradati na 6GB RAM-a, keks od 4GB košta tipa 100kn, a vidim da su neki stavljali i veće kekse i sve je uredno radilo.

Pogledam malo koliko bi 4bay bili skuplji.

Možda najbolje kupit vrijeme s novim 2TB WD-om umjesto ovog što zeza, 100€ simo-tamo.

Citiraj:
Autor Libertus Pregled postova
Davno sam prebacivao s J serije na + seriju. Mislim da čak ne moraš jedan po jedan nego oba gurneš u novi NAS i radi. Ne znam na kojoj si DSM verziji i da li će baš ići bez problema, ali ako jesu iste, trebalo bi.
Vjerujem da bi radilo, ali kod mene treba oba diska zamijeniti novima, većima, tako da ima puno "rebuildova" polja, a neki simple "export configuration" bi riješio sve probleme da ne moram ponovno postavljati sync, korisnička imena, shared foldere i sve ostalo. Tih < 2TB podataka se prebaci na novi NAS za čas.
FitzTN je offline   Reply With Quote
Staro Jučer, 12:36   #4235
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,809
Jednom kad se upgrejdas na DSM 7.x dobiti ces i opciju backupa konfiguracije NAS-a (nisam testirao) i nadam se da ce to dobro raditi na duze staze jednom kada sljedeci upgrade budem radio.

Ako ides na novi NAS, kao sto je Lewis rekao, problem je sto rebuildanjem novih diskova neces preci na BTRFS nego ces i dalje ostati na EXT4. A to nije bas neka sreca s obzirom na benefite BTRFS-a. Znaci ne mozes samo prebaciti diskove u novi NAS i izmjeniti/rebuildati ih. Morat ces rucno mirrorati sadrzaj, ili preko nekog alata kopiranjem preko smb-a (robocopy i sl., ali ovo je tlaka isusova i moras dobro pratiti proces da ti sve uredno iskopira, ovo sam radio i koma je), ili nekako kopirati na pouzdaniji nacin rsyncom ili tako nekako (nisam to radio, ali mora biti bolji nacin, nisam upoznat s alatima).
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro Jučer, 12:58   #4236
Zero Cool ZG
Premium
 
Datum registracije: Aug 2021
Lokacija: ZG
Postovi: 227
Citiraj:
Autor Zero Cool ZG Pregled postova
Imam konfan OpenVPN, ali iz nekog razloga povremeno zašteka. Naravno kada ti najviše treba.

Poslano sa mog Pixel 7 koristeći Tapatalk
Opet mi je zaštekao OpenVPN, naravno kada nisam doma i ne mogu pogledati kaj se događa. Mislim da ću probati Tailscale.

Poslano sa mog Pixel 7 koristeći Tapatalk
Zero Cool ZG je offline   Reply With Quote
Staro Jučer, 13:49   #4237
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,809
Meni je Tailscale kakti backup opcija, a redovito ga koristim kao primarni VPN :) So far so good
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na