Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 23.01.2022., 19:21   #31
bacelj
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2012
Lokacija: Osijek
Postovi: 129
Jel plin otisao vec gore ili treba otici? Pitam jer smo za nekih 22-23 dana dobili 1150 kn plina. i to prvi mjesec nakon sto smo stavili podno, Vaillantova cirko petica, i spremnik za PTV od 120l Polaz za podno je na 40 *C namjesten, a PTV, ako se ne varam na 57. Za razliku od ovih cca7 danas mo se grijali na klime i dobili smo 600+kn struje. A za cijeli 11. mjesec smo dobili 600kn struje na te iste klime! WTF!?

EDIT: @Pomo - Ja sam 100% siguran da kod nas u Osijeku rade neke prevare s kvalitetom plina!
bacelj je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2022., 20:47   #32
dragutin985
Premium
Moj komp
 
dragutin985's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: zagreb
Postovi: 168
Citiraj:
Autor Pomo Pregled postova
Glede plinske potrošnje, imam susjeda ovdje koji tvrdi da mu je u Zg duplo manja potrošnja naspram Rijeke. I krivi kvalitetu plina. Pa ti vidi.
Daleko smo ošli, a tema dizalice topline
Kvaliteta je sigurno pala i u okolici zga. Znam preko posla,zagrijavanje stroja na odredjenu temperaturu nam je prije trebalo oko 45min, a sada je vec na sat vremena..no kako se kod nas ne prodaje kaloricnost vec volumen,lako muckati i zaradjivati

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
dragutin985 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 23.01.2022., 21:42   #33
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
..evo listam ovu temu pa da upitam koliko struje troše te dizalice topline naprema TA peći koju imam.
Uključim TA 3,5kW u 21h i ugasim ujutro u 7h (dakle po jeftinoj tarifi) a većinom u 24h jer se potpuno ugrije za 3h .

Termostat mi je na 22°C i potraje mi toplina do 21h navečer kad je ponovo stavim na punjenje.
Vanjska izolacija zgrade je par cm žbuke (vjerovatno ima neku topl. izolaciju ).
Nezgodno je u stanu kad je vanjska temp. oko nule jer se desi da oko 20h navečer jedva ispuhuje topli zrak.
Po mojoj računici to mi ispada oko 160kn struje na grijanje mjesečno .
Plina nema osim ako ja penzić ne odem po bocu plina i donesem na 5 kat (bez lifta).
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2022., 22:00   #34
webstartm
Sandy!!!
Moj komp
 
webstartm's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,674
Mislim da uz ove cijene plina i poskupljenja više nema smisla imati išta na plin.
Boca plina za kuhanje je 140-150kn,a kvaliteta nikakva. Mislim da mi manje struje novčano potrosi indukcija koja ima ogromnu iskoristivost, nego rešo sa plinom koji razbacuje toplinu svuda okolo.


Dizalice topline/klima uređaji i to je to. Je da će i struja poskupit za kućanstva uskoro, al ni blizu koliko i plin.


Još ako Putinko počme radit sranja u Ukrajni, adio jeftini ruski plin
webstartm je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2022., 22:06   #35
hash
Premium
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,431
Disclamier, nemam iskustva s grijanjem na termoakumulacijsku pec niti dizalicom topline. Pricam s nekog teoretskog pogleda koji bi morao biti tocan ali savjetujem da pricekas jos neko miisljenje.

Dizalice topline (iliti klima uredjaji) rade to efikasnije sto je vanjska temperatura blizu one koju zelis postici unutra. Skuplje klime su efikasnije. S obzirom da si na moru mozda bi mogao to sve izgurati i sa klimom prihvatljive cijene. Povrat investicije uz neki skuplji uredjaj bi mogao biti upitan ako trosis 160kn/mj.

Imaj na umu da klima puse sto je nezanemarivo manje ugodno od TA peci koja grije dominantno radijacijom.

S obzirom na mjesecne troskove koje spominjes i naviku/disciplinu rada s TA peci mislim da bi ti najjeftinije bilo dokupiti par samotnih cigli i "podebljati" kapacitet te peci. Ako imas prostora. Vjerojatno tu ima i estetski prihvatljivijih nacina ali na tvom mjestu bi gledao u tom smjeru.
hash je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2022., 23:38   #36
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,103
Citiraj:
Autor Pomo Pregled postova
Glede plinske potrošnje, imam susjeda ovdje koji tvrdi da mu je u Zg duplo manja potrošnja naspram Rijeke. I krivi kvalitetu plina. Pa ti vidi.
Kod susjeda u Centru, dosli majstori, armirali pojedine zidove, maljali, a sve u poznatoj maniri, ajmo-sto-prije-zavrsiti-da-idemo-dalje-raditi-druge-poslove,
te fino prva ruka boje ide na potpuno mokre zidove, koji su jos debelo obradjivani i nisu mozda ni tjedan dana za maljanje.

Nije im po volji bilo kako on grije, pa mu lijepo digli termostat na plafon, eto, da se zidovi sto prije osuse. Kad su dobili prvu potrosnju, isli su pisati na tri uplatnice po ratama, koliko ih kondi olaksao.




...
Visage je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2022., 04:19   #37
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
Citiraj:
Autor bacelj Pregled postova
EDIT: @Pomo - Ja sam 100% siguran da kod nas u Osijeku rade neke prevare s kvalitetom plina!
Neću reći nemoguće, ono što ja vidim da meni potrošnja raste sa padom temperature. I to je ok.
Plinski bojleri, čak i oni stari atmo, su efikasniji pri nižem polazu i to je činjenica.
E, sad. Po meni, dosta ljudi griješi sa gašenjem grijanja.
Zašto?
Tendencija svih novijih sustava je da su predviđeni za izolirane objekte i fizički velika/efikasnija grijaća tijela, ono što je Visage napisao 30% veći radijatori, podno, ventilokonvektori, štogod.
Ako ste na režimu 18c noću, 22 danju, po meni, kondenzacijski bojler će imati veću potrošnju da postigne sa 18 do 22, nego da je cijelu noć grijao na 22. Govorim o neizoliranim objektima, koji uvrh glave imaju termo žbuku i noviju stolariju, kao kod mene, gdje temperatura stvarno i padne preko noći na 18.
Isto vrijedi i za klime i dizalicu topline.
A istu stvar sam i sa peletima provjeravao u prošlom stanu. Kad je najhladnije, nisam imao računicu gasiti grijanje.
100m2 neizoliranog stana i alu stolarija, 24h je bilo cca 2 vreće peleta kad je bilo najhladnije, gasio ja ili ne po noći.
Vreće s iste palete, tako da nema govora da je tu netko muljao, peleti identični.
Jednostavno temperatura u neizoliranom objektu previše padne preko noći.
Sad je kod mene 21 noću, 22 danju. Ujutro se grijanje zaleti na pola sata/sat na 75 polaza i ostatak dana održava s puno nižim polazom.
A to da će nam svima iduće godine prisjest grijanje na plin, hoće.
Osobno, uvjeren sam da struja neće poskupljenjem toliko pratiti plin.
Meni je plan multisplit za spavaću i dječju sobu, dnevni već ima klimu i vozi Miško.
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.

Zadnje izmijenjeno od: Pomo. 24.01.2022. u 05:01.
Pomo je online   Reply With Quote
Staro 24.01.2022., 09:12   #38
Problem
Pijem samo KAJ
Moj komp
 
Problem's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Vž
Postovi: 2,664
Da se i ja uključim

Nadam se da mi na jesen krećemo s izgradnjom kuće (ako završim glavni proj, žena će me zadaviti inače ). Bude prizemnica nekih 155m2 neto s ravnim krovom, s jako dobrom izolacijom (pod xps 5cm ispod ploče + 20cm iznad, krov 40cm EPS, fasada 15cm grafitni stiropor, prema negrijanoj garaži 10cm vuna koja je ujedno firewall). Odluka je pala definitivno da DT, ali nikako da se ne odlučim na brand. U igri su mi Mitsubishi Ecodan, Daikin Altherma, Toshiba Estia ili Viessman Vitocal. Iskreno, u ukupnoj tarifi koliko će kompletna kuća, gradilište, priključci koštati, na DT me +-15k kn ne dira. Bitno mi je da imam podršku servisera (želim da je majstor kod mene isti dan kad se nešto pokvari i da se dijelovi ne moraju naručivati iz Japana ili DE i čekati tj/dva). U kući bude i rekuperacija pa se neće rasipavati toplina na luftanje.
Problem je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2022., 10:19   #39
fre@k
Premium
Moj komp
 
fre@k's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: osijek
Postovi: 1,860
Citiraj:
Autor bacelj Pregled postova
Jel plin otisao vec gore ili treba otici? Pitam jer smo za nekih 22-23 dana dobili 1150 kn plina. i to prvi mjesec nakon sto smo stavili podno, Vaillantova cirko petica, i spremnik za PTV od 120l Polaz za podno je na 40 *C namjesten, a PTV, ako se ne varam na 57. Za razliku od ovih cca7 danas mo se grijali na klime i dobili smo 600+kn struje. A za cijeli 11. mjesec smo dobili 600kn struje na te iste klime! WTF!?

EDIT: @Pomo - Ja sam 100% siguran da kod nas u Osijeku rade neke prevare s kvalitetom plina!
Kako baba u podrumu stalno kuha stalno komentiram koliko plin u 1mj smrdi ko kuga, Boja se mjenja kao RGB na ventialtorima. Kontam kad uzimaju mjerenje ide dobar plin kad to prode udri sra*je. Zadnje 3 god drzim dan/noc upaljeno (na 24.5 po ariston termostatu relano unutri je 22.5-23C) kad krenu temp ispod 10C negasim do kraja sezone. Radi se o Aristonu atmo bojleru, 140-150 m2 grijanog prostora. Za 12mj/2021 rata 950kn to mi je do sad u 3 god najveca rata, nisam presao 750kn do sada.

Konkretno maksimalna temp je 55C namjestena na bojleru, pumpa ima namjesten naknadni protor od 7min, to je neko vrijeme koje treba da radijatori prenesu energiju u prostor, bez da pumpa prestane s radom a u sljedecem paljenju bojler odrzava samo plamicak kako bi dogrijao vodu. Kuca je izolirana 10cm Stiroporom.

Koliko vidim dosta vas ima dodatne spremnike s vodom, da se mene pita to bih iscupao van, netreba bojleru toliko dugo da ugrije vodu koju ti pustis, ako je u istom prostoru vec za 10 sek ti imas toplu vodu. Ja imam na profilu namjesteno da je do 9h ujutro 40C preko dana dok su klinci kod kuce voda je na 34C navecer je opet na 40C, ako ti treba veca temp povecas si s par klikova. Cim ti nesto pomrdas i vremenski upadne po tablici on opet resetira na vrijednosti koje si postavio, tako da nema rasipanja energije na tom dijelu.

Mislim da bi ove god mogli ocekivati hrpu EU drangulija po pitanju dizalica topline i njihovo uvodenje.

Svakako bi trebalo imati u obziru par panela + Dizalica, recimo kod mene u opcini mozes dobiti za energetsku ucinkovitost ali ne mozes dobiti nista sufinancirano za obrt/firmu. Tako da tko ima na umu mijenjati samo pratite.
__________________


CPU: I5 2500k
GPU: MSI TF 660 OC
MBO: Asrock Z68 PRO3
RAM: 2x4gb G. Skill (1333mhz)
PSU: Seasonic 620W
HDD: SSD 180gb Intel 520 | WD Green 2TB
CASE: CM Elite 370
Ostalo: MX518, Logitech Ultra Flat, DELL U2412M, Hyper 212+



Ako Vam je život tužan, ne brinite! Barem Vam je plaća smiješna

Zadnje izmijenjeno od: fre@k. 24.01.2022. u 10:25.
fre@k je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2022., 11:16   #40
Ziiky
Premium
Moj komp
 
Ziiky's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,865
Mi smo prije 2 godine ugradili grijanje na multi klime i mogu reći da smo vrlo zadovoljan. Negdje sam i pisao, dal ovdje na topicu ili pod klimama ...
Lomili smo se dal ici na prave DT, al visina ulaznih troskova i komplicirana ugradnja nas je odvratila i sad (nakon 2 godine) mislim da nismo pogriješili.
Pošto nam je to osnovno grijanje išli smo na višu klasu, 2 Daikinova seta multiklima:
Daikin 2MXM50M (vanjska)
Daikin FTXP25M (unutarnja)
Daikin FTXP35M (unutarnja)
Za setove smo dobili odličnu ponudu, oko 2500kn (20-ak % popusta po setu) i jeftinije od bilo koje izvučene sa weba, a kasnije u nagradnoj igri Daikina, osvojili smo 2500kn na potrošačkoj kartici. Tako da ... mi smo zadovoljni 😆😁

Kompletnih 100tinjak m² trenutno grijemo na visokih 25°c za 300tinjak kn mjesečno, dok je recimo ukupni godišnji trošak po wifi aplikaciji za 2021. godinu na grijanje i hladenje bio 2349kn.

Ako i bude drastičnog poskupljenja struje koje najavljuju, mislim da imam solidnu zalihu u vidu smanjivanja temp što bi smanjilo račune za 6-10%/1°c

Grijanje troši malo struje jer jako dobro moduliraju i u režimu održavanja troše 200-400w. Hlađenje za ljetnih mjeseci još manje, 50-100kn mjesečno.
__________________




CPU: Intel™ i5@3,0GHz & CM Hyper EVO 212+
MBO: MSI Mortal
RAM: Crucial DDR4 8gb
GPU: Gigabyte GF GTX 1050 ti
HDD: SSD 128gb + WD blue 1TB
RW: LG
MON: Acer 24"
CASE: Antec Fusion Remote Max
PS: Fortron 550w modular
KB+MICE: Logitech™ K800 illuminated & G500
NAS: Synology 210j WDred4TB
HEADPHONES:Bluedio t3 plus BT





TV: Philips 55pus7805
REC: DENON x1600H
ZVUČNICI: Q Acoustics = QA3050i, QA3010i, QA3090i
SUB: SVS PB1000
MEDIAPLAYER: CoreELEC @ BeeLink GT King

Ziiky`s HTPC (some kind of it) ... LINK na topic






Trenutno ništa ...






Moje njuškalo



Ne svađaj se sa budalom jer će te spustiti na svoju razinu i pobijediti iskustvom

Zadnje izmijenjeno od: Ziiky. 24.01.2022. u 11:30.
Ziiky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 24.01.2022., 11:47   #41
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,529
Dizalice topline

Ja imam L poziciju gradnje
160 m2


Lokacija?
Ovo zvuci bagatela
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2022., 11:57   #42
Ziiky
Premium
Moj komp
 
Ziiky's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,865
Mene pitaš? Sl. Brod
__________________




CPU: Intel™ i5@3,0GHz & CM Hyper EVO 212+
MBO: MSI Mortal
RAM: Crucial DDR4 8gb
GPU: Gigabyte GF GTX 1050 ti
HDD: SSD 128gb + WD blue 1TB
RW: LG
MON: Acer 24"
CASE: Antec Fusion Remote Max
PS: Fortron 550w modular
KB+MICE: Logitech™ K800 illuminated & G500
NAS: Synology 210j WDred4TB
HEADPHONES:Bluedio t3 plus BT





TV: Philips 55pus7805
REC: DENON x1600H
ZVUČNICI: Q Acoustics = QA3050i, QA3010i, QA3090i
SUB: SVS PB1000
MEDIAPLAYER: CoreELEC @ BeeLink GT King

Ziiky`s HTPC (some kind of it) ... LINK na topic






Trenutno ništa ...






Moje njuškalo



Ne svađaj se sa budalom jer će te spustiti na svoju razinu i pobijediti iskustvom
Ziiky je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2022., 11:59   #43
adaksinjo
Premium
Moj komp
 
adaksinjo's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Virje
Postovi: 574
komfor življenja u kućanstvu koje se grije na klime i podno grijanje (bilo da ga pogoni DT ili plin) je meni osobno neusporediv. znam da će argument biti da jednom dok klime zagriju prostor, gotovo se uopće ne osjeti "puhanje", ali jednostavno mi to nije to.

baš da je i đabe, odnosno da mi netko plaća račun za struju cijele godine, ne bih pristao na to da mi klima bude primarno i jedino grijanje. naravno, govorim o dilemi nekoga tko je u procesu planiranja novogradnje, ti očito nisi imao previše izbora je trgati glazure i slagati podno grijanje u stanu je često nemoguća misija, a o isplativosti nema govora, slažem se da ti se ulaganje u DT nikad ne bi isplatilo.
adaksinjo je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2022., 12:11   #44
Badboy
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Jastrebarsko
Postovi: 294
Citiraj:
Autor dadoremix Pregled postova
Ja imam L poziciju gradnje
160 m2


Lokacija?
Ovo zvuci bagatela
lokacija ovisi jako puno a tek izolacija

Poslano sa mog POCOPHONE F1 koristeći Tapatalk
__________________
Život je samo san na putu prema smrti!
Badboy je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2022., 12:29   #45
Ziiky
Premium
Moj komp
 
Ziiky's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,865
Citiraj:
Autor adaksinjo Pregled postova
komfor življenja u kućanstvu koje se grije na klime i podno grijanje (bilo da ga pogoni DT ili plin) je meni osobno neusporediv. znam da će argument biti da jednom dok klime zagriju prostor, gotovo se uopće ne osjeti "puhanje", ali jednostavno mi to nije to.

baš da je i đabe, odnosno da mi netko plaća račun za struju cijele godine, ne bih pristao na to da mi klima bude primarno i jedino grijanje. naravno, govorim o dilemi nekoga tko je u procesu planiranja novogradnje, ti očito nisi imao previše izbora je trgati glazure i slagati podno grijanje u stanu je često nemoguća misija, a o isplativosti nema govora, slažem se da ti se ulaganje u DT nikad ne bi isplatilo.


Na poslu u zgradi od jedno 50-ak prostorija imamo ugrađene Mitsubishi jeve DT zrak/zrak
Na krovu su 3 velika tornja od 2m. Googlao sam ih i sjecam se da su oko 7000e po komadu.
Penjao sam se da snimim koji su uredaji u pitanju, mogu potražiti ...
Svaka prostojija ima 1 ili 2 stropne puhalice ovisno o velicini i svaka prostorija ima svoje kontrole na zidu. Uglavnom svi drže na 24-26°c. Ne znam koliki je racun za zgradu, ali ugođaj je vrhunski bez daljnjeg.

Glede našeg stana ...
Riječ je o stambenoj zgradi sagradenoj 90-tih dobre kvalitete i vrlo dobre izolacije.
Ispod sebe i sa 2 strane sam u sendviču, a pod je topal od stana ispod.
Naravno da nije bolje od nekog podnog grijanja pogonjeno plinskim bojlerom ili sa DT zrak/voda, ali jedino s njime se ne moze mjeriti, a s podnim na drva ili pec u boravku pa makar da imam i vlastitu šumu nikad se ne bih zajebavao.

Imam nekoliko nekretnina i u njima su klasicne klime cak i nesto bolje srednje klase.
Vecina njihov rad smatra radom svih takvih uređaja, al to nije tako.
To je nebo i zemlja ...
__________________




CPU: Intel™ i5@3,0GHz & CM Hyper EVO 212+
MBO: MSI Mortal
RAM: Crucial DDR4 8gb
GPU: Gigabyte GF GTX 1050 ti
HDD: SSD 128gb + WD blue 1TB
RW: LG
MON: Acer 24"
CASE: Antec Fusion Remote Max
PS: Fortron 550w modular
KB+MICE: Logitech™ K800 illuminated & G500
NAS: Synology 210j WDred4TB
HEADPHONES:Bluedio t3 plus BT





TV: Philips 55pus7805
REC: DENON x1600H
ZVUČNICI: Q Acoustics = QA3050i, QA3010i, QA3090i
SUB: SVS PB1000
MEDIAPLAYER: CoreELEC @ BeeLink GT King

Ziiky`s HTPC (some kind of it) ... LINK na topic






Trenutno ništa ...






Moje njuškalo



Ne svađaj se sa budalom jer će te spustiti na svoju razinu i pobijediti iskustvom

Zadnje izmijenjeno od: Ziiky. 24.01.2022. u 13:06.
Ziiky je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2022., 12:30   #46
fre@k
Premium
Moj komp
 
fre@k's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: osijek
Postovi: 1,860
Citiraj:
Autor Ziiky Pregled postova
Mi smo prije 2 godine ugradili grijanje na multi klime i mogu reći da smo vrlo zadovoljan. Negdje sam i pisao, dal ovdje na topicu ili pod klimama ...
Lomili smo se dal ici na prave DT, al visina ulaznih troskova i komplicirana ugradnja nas je odvratila i sad (nakon 2 godine) mislim da nismo pogriješili.
Pošto nam je to osnovno grijanje išli smo na višu klasu, 2 Daikinova seta multiklima:
Daikin 2MXM50M (vanjska)
Daikin FTXP25M (unutarnja)
Daikin FTXP35M (unutarnja)
Za setove smo dobili odličnu ponudu, oko 2500kn (20-ak % popusta po setu) i jeftinije od bilo koje izvučene sa weba, a kasnije u nagradnoj igri Daikina, osvojili smo 2500kn na potrošačkoj kartici. Tako da ... mi smo zadovoljni 😆😁

Kompletnih 100tinjak m² trenutno grijemo na visokih 25°c za 300tinjak kn mjesečno, dok je recimo ukupni godišnji trošak po wifi aplikaciji za 2021. godinu na grijanje i hladenje bio 2349kn.

Ako i bude drastičnog poskupljenja struje koje najavljuju, mislim da imam solidnu zalihu u vidu smanjivanja temp što bi smanjilo račune za 6-10%/1°c

Grijanje troši malo struje jer jako dobro moduliraju i u režimu održavanja troše 200-400w. Hlađenje za ljetnih mjeseci još manje, 50-100kn mjesečno.
Ovo zvuci savrseno. Kako imas rijeseno grijanje u kupaoni? Topla voda?

Trenutno u radioni koja je kuca. 50-55 m2 imam klimu koja grije na 15-16C. Trenutno je izolirano vise od 50% kuce, ostatak na proljece uhvatila me zima. Sad kad je vani -5 roka 700W - unutri je cca 14C do 1m visine nemogu raditi kad mi je pre vruce i ovo mi bude ok. Ali kad smo ju postavili ako hocu unutri imat 21-22C, vani je pritom bilo 0-5C potrosnja se kretala 750-1000W. Tako da ovo tvoje je za cistu desetku.
Cisto da napomenem, klimu negasim, radi 7 dana bez prestanka dnevna potrosnja je izmedu 12-16kwh.

FTXC50CV1B - Unutarnja
RXC50CV1B - Vanjska
__________________


CPU: I5 2500k
GPU: MSI TF 660 OC
MBO: Asrock Z68 PRO3
RAM: 2x4gb G. Skill (1333mhz)
PSU: Seasonic 620W
HDD: SSD 180gb Intel 520 | WD Green 2TB
CASE: CM Elite 370
Ostalo: MX518, Logitech Ultra Flat, DELL U2412M, Hyper 212+



Ako Vam je život tužan, ne brinite! Barem Vam je plaća smiješna
fre@k je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2022., 13:00   #47
Badboy
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Jastrebarsko
Postovi: 294
ova potrošnja je moguća samo zbog lokacije stana znaci sendvić i odozdo stan grije,kuća 100m2 cca nema šanse ta potrošnja

Poslano sa mog POCOPHONE F1 koristeći Tapatalk
__________________
Život je samo san na putu prema smrti!
Badboy je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2022., 13:42   #48
Paxton
Expert from the shadow
Moj komp
 
Paxton's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Sibinj
Postovi: 687
Citiraj:
Autor Ziiky Pregled postova
Mene pitaš? Sl. Brod
Tko ti je ugradjivao? Ja muku mucim sa pronalazenjem ovlastenog servisera da to odradi...
Paxton je online   Reply With Quote
Staro 24.01.2022., 14:26   #49
Ziiky
Premium
Moj komp
 
Ziiky's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,865
Imaju svoje kooperante po gradovima.
Zaboravio sam konkretno ime firme, al znam da održavaju klime firmi u regiji i rh. Imam broj majstora ako trebas kontakt
__________________




CPU: Intel™ i5@3,0GHz & CM Hyper EVO 212+
MBO: MSI Mortal
RAM: Crucial DDR4 8gb
GPU: Gigabyte GF GTX 1050 ti
HDD: SSD 128gb + WD blue 1TB
RW: LG
MON: Acer 24"
CASE: Antec Fusion Remote Max
PS: Fortron 550w modular
KB+MICE: Logitech™ K800 illuminated & G500
NAS: Synology 210j WDred4TB
HEADPHONES:Bluedio t3 plus BT





TV: Philips 55pus7805
REC: DENON x1600H
ZVUČNICI: Q Acoustics = QA3050i, QA3010i, QA3090i
SUB: SVS PB1000
MEDIAPLAYER: CoreELEC @ BeeLink GT King

Ziiky`s HTPC (some kind of it) ... LINK na topic






Trenutno ništa ...






Moje njuškalo



Ne svađaj se sa budalom jer će te spustiti na svoju razinu i pobijediti iskustvom
Ziiky je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2022., 14:46   #50
Paxton
Expert from the shadow
Moj komp
 
Paxton's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Sibinj
Postovi: 687
Zvao me majstor iz Vinkovaca maloprije, doci ce za par dana, ako zašteka, javim ti se za kontakt.
Paxton je online   Reply With Quote
Staro 24.01.2022., 16:04   #51
Problem
Pijem samo KAJ
Moj komp
 
Problem's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Vž
Postovi: 2,664
Citiraj:
Autor Badboy Pregled postova
ova potrošnja je moguća samo zbog lokacije stana znaci sendvić i odozdo stan grije,kuća 100m2 cca nema šanse ta potrošnja

Poslano sa mog POCOPHONE F1 koristeći Tapatalk
Moguća je moguća. Postoji nešto što se zove faktor oblika kuće, dobra izolacija, toplinski dobici od sunca, rekuperacija i da ne nabrajam dalje. Napominjem da 10cm izolacije poda/zida i bilokakva PVC stolarija za današnje standarde nisu energetski efikasna rješenja.

Moguće je čak po zimi pregrijati kuću solarnim dobicima ako se ne pazi u fazi projektiranja i odabira adekvatne stolarije, tj ostakljenja.
Problem je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2022., 16:26   #52
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,319
@problem
Mali OT: mislim da ti je takva izolacija overkill. Duplo deblja izolacija od one koja ti realno treba da zadovolji tvoje potrebe ti neće donijeti duplo veću uštedu energije već samo veću cijenu izolacijskog materijala.
Ovdje kod nas dosta zgrada je išlo na energ. obnovu gdje moraš zadovoljiti uštedu energije od min. 50%. Po proračunima, dovoljna izolacija bi ibla 8cm mineralne vune, ali se stavlja 10cm i zgrada imaju (proračunatu) uštedu >60%. Na krovove ide 15cm vune (XPS ne smije jer je zapaljiv pa ga protupožarci zabranjuju). I nitko se nije žalio da mu je hladno u takvom stanu.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2022., 17:30   #53
adaksinjo
Premium
Moj komp
 
adaksinjo's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Virje
Postovi: 574
@problem zna što piše i u potpunosti se slažem s njim.

kod novogradnje, ali i kod svake ozbiljnije adaptacije postoji nešto što se zove strojarski projekt, a njegov najvažniji dio je toplinska bilanca objekta koja je temelj za sve ostalo.

jedino struka može dati optimalno rješenje grijanja, hlađenja i ventilacije, sve ostalo su nagađanja, igra pokušaja i pogreške, a na kvalitetnom projektiranju ovako skupih sustava se stvarno ne isplati štedjeti.
adaksinjo je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2022., 17:33   #54
bacelj
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2012
Lokacija: Osijek
Postovi: 129
Citiraj:
Autor fre@k Pregled postova
Kako baba u podrumu stalno kuha stalno komentiram koliko plin u 1mj smrdi ko kuga, Boja se mjenja kao RGB na ventialtorima. Kontam kad uzimaju mjerenje ide dobar plin kad to prode udri sra*je. Zadnje 3 god drzim dan/noc upaljeno (na 24.5 po ariston termostatu relano unutri je 22.5-23C) kad krenu temp ispod 10C negasim do kraja sezone. Radi se o Aristonu atmo bojleru, 140-150 m2 grijanog prostora. Za 12mj/2021 rata 950kn to mi je do sad u 3 god najveca rata, nisam presao 750kn do sada.

Konkretno maksimalna temp je 55C namjestena na bojleru, pumpa ima namjesten naknadni protor od 7min, to je neko vrijeme koje treba da radijatori prenesu energiju u prostor, bez da pumpa prestane s radom a u sljedecem paljenju bojler odrzava samo plamicak kako bi dogrijao vodu. Kuca je izolirana 10cm Stiroporom.

Koliko vidim dosta vas ima dodatne spremnike s vodom, da se mene pita to bih iscupao van, netreba bojleru toliko dugo da ugrije vodu koju ti pustis, ako je u istom prostoru vec za 10 sek ti imas toplu vodu. Ja imam na profilu namjesteno da je do 9h ujutro 40C preko dana dok su klinci kod kuce voda je na 34C navecer je opet na 40C, ako ti treba veca temp povecas si s par klikova. Cim ti nesto pomrdas i vremenski upadne po tablici on opet resetira na vrijednosti koje si postavio, tako da nema rasipanja energije na tom dijelu.

Mislim da bi ove god mogli ocekivati hrpu EU drangulija po pitanju dizalica topline i njihovo uvodenje.

Svakako bi trebalo imati u obziru par panela + Dizalica, recimo kod mene u opcini mozes dobiti za energetsku ucinkovitost ali ne mozes dobiti nista sufinancirano za obrt/firmu. Tako da tko ima na umu mijenjati samo pratite.


U garazi mi je bojler i spremnik ispod njega. kupatilo je udaljeno nekakvih cca 20 metara cjevovoda. malo predaleko da ne bi imao spremnik i recirkulaciju...

btw, da se ispravim, voda mi se za spremnik grije na 47, a ne na 57, kako sam naveo u prijasnjem postu. u planu mi je prijava na dizalicu na sljedecem javnom pozivu. ali, do onda cu poluditi, jer ako je ovo ispravan racun, nema mi smisla. do prosle zime sam imao Vaillant star 22 godine, radijatorsko grijanje i polaz je bio na nekih 65C. i onda su racuni znali dolaziti tako, ali sada nakon nove stolarije, novog bojlera, polaza od 40C i nepunom mjesecu grijanja, dobijem isto toliko. a nadao sam se cca 300kn manje!
bacelj je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2022., 17:51   #55
Badboy
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Jastrebarsko
Postovi: 294
Citiraj:
Autor Problem Pregled postova
Moguća je moguća. Postoji nešto što se zove faktor oblika kuće, dobra izolacija, toplinski dobici od sunca, rekuperacija i da ne nabrajam dalje. Napominjem da 10cm izolacije poda/zida i bilokakva PVC stolarija za današnje standarde nisu energetski efikasna rješenja.

Moguće je čak po zimi pregrijati kuću solarnim dobicima ako se ne pazi u fazi projektiranja i odabira adekvatne stolarije, tj ostakljenja.
ma ja pričam za standard izolaciju 10cm stiropora i pvc,tu na kontinentu u okolici Zg.grijanje na 2 daikin multisplit klime na 25 jako bi teško tak mali računi bili

Poslano sa mog POCOPHONE F1 koristeći Tapatalk
__________________
Život je samo san na putu prema smrti!
Badboy je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2022., 18:12   #56
Problem
Pijem samo KAJ
Moj komp
 
Problem's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Vž
Postovi: 2,664
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
@problem
Mali OT: mislim da ti je takva izolacija overkill. Duplo deblja izolacija od one koja ti realno treba da zadovolji tvoje potrebe ti neće donijeti duplo veću uštedu energije već samo veću cijenu izolacijskog materijala.
Ovdje kod nas dosta zgrada je išlo na energ. obnovu gdje moraš zadovoljiti uštedu energije od min. 50%. Po proračunima, dovoljna izolacija bi ibla 8cm mineralne vune, ali se stavlja 10cm i zgrada imaju (proračunatu) uštedu >60%. Na krovove ide 15cm vune (XPS ne smije jer je zapaljiv pa ga protupožarci zabranjuju). I nitko se nije žalio da mu je hladno u takvom stanu.
Ovo što ti pišeš je možda super nekome tko je prije en. obnove više grijao vanjski zrak nego svoj stan. Ja želim niskoenergetsku kuću, a za to mi 8 cm vune nije ni približno dosta. Svi mi koji se kuzimo u fiziku zgrade itekako znamo da dvostruko deblja izolacije ne smanji dvostruko Q"H,nd

Malo funfacta: pogrešno je mišljenje da je vuna osjetno bolji izolator od EPS-a, jako su blizu. Ako ne pricamo o egzotici, grafitni stiropor je osjetno bolji od oba. Cca 16cm grafitnog = 20cm vune
Problem je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2022., 18:30   #57
chief_wolfinjo
Premium
Moj komp
 
chief_wolfinjo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: DS9
Postovi: 4,164
dali je grafitni stiropor zapaljiv ?

kuća sa fasadom od vune diše, dok sa stiroporom ne.

barem ne, sa običnim stiroporom.
chief_wolfinjo je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2022., 18:39   #58
Problem
Pijem samo KAJ
Moj komp
 
Problem's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Vž
Postovi: 2,664
Grafitni = teško zapaljiv tj. ne podržava gorenje (DIN razred B1, Eurorazred E)

Cilj niskoenergetskih i pasivnih kuća je da su zrakonepropusne. BTW, difuzija vodene pare se dešava i kroz EPS
Problem je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2022., 14:05   #59
beli14
Premium
Moj komp
 
beli14's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Gotham City
Postovi: 511
Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
Još isplatljiviji zemlja - voda il zemlja-zrak al je i skuplji inicijalno.

Zemlja-zrak?

Imaš možda koji link za takvu DT? Ili još bolje nešto s cijenom.
Nekako si mislim da bi kod nas u kontinentalnoj Hrvatskoj bomba bio neki uređaj hibrid zrak/zemlja - zrak. Iliti klima koja ima "dva izmjenivača" topline na vanjskoj jedinici s obzirom da je broj sati ispod -10°C godišnje malen.


@Problem
Daj, ako ti nije problem, linkaj (ili napravi) neki graf debljina izolacije-toplinski gubitnci Za neki normalni deltaT (20, 30, i 40). top. koef. izolacije nek bude: 0,035

Čisto me zanima kako bi te krivulje izgledale, tj. na kolko cm izolacije se više ne bi tako drastično smanjivali gubitci.
beli14 je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2022., 14:51   #60
Problem
Pijem samo KAJ
Moj komp
 
Problem's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Vž
Postovi: 2,664
Cca 15 na zidu, 20 na podu i 30 na stropu/krovu su ti podjednaki gubici. To sam racunao prije nekih 5 godina. Sad nemam nista instalirano jer sam se specijalizirao za kul. bastinu i vise to ne racunam.
Problem je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na