Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > DIY i Tinkering
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 27.09.2022., 10:29   #211
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,204
Shelly 1 ti i je ESP8266 sa nekim kineskim relejem samo ima neke druge stvari bolje (nezapaljiva plastika, neke senzore, ovisno o modelu, zastitu od prenapona i slično) A bas 1 mislim da ni nema senzora jer je dry contact i mana je sta se napaja sa minimalno 24V
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 30.09.2022., 00:20   #212
STmateo
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2011
Lokacija: Split
Postovi: 17
Pozdrav,

- Instalirao sam HA na Raspberry 4 - nije htio raditi sa SSD i uzrokovao mi je slom zivaca.
- Instalirao ga na stari Raspberry 3 - radi uredno. Instaliran je na SD karticu pa sam kasnije dodao SSD prateći neki tutorial. Sad radi super. Zašto ne radi na R4 - ne znam.
---
Planiram renovaciju stana uskoro, pa testiram HA i uređaje koje bi želio ugraditi. Imao sam plan naruciti proizvode raznih proizvođača i testirati kako rade... ali to je skup sport pa je mozda lakse postaviti ovdje par pitanja:

- Raspberry je super mali uređaj ali bi radije instalirao HA na Synology NAS. Je li to zaista bolje rješenje?

- Zigbee uređaji - čine mi se kao bolje i jednostavnije rješenje nego wifi uređaji (iako su skuplji). Jedino me brine što mi se čini da je manja ponuda Zigbee nego Wifi uređaja (npr. Sonoff). Jesam li u pravu?

- Neke uređaje, npr. Xiaomi door sensor ne mogu dodati jer rade preko bluetootha, nov je uređaj, nema još nigdi načina kako ga dodati, itd.
Postoji li negdi normalno napisana i redovno updejtirana lista uređaja koji 100% rade?

- Želim da sve radi lokalno, bez Alexe i Googlea. Više me zanima automatizacija rada nekih uređaja nego da ja to direktno kontroliram. Ne treba mi vanjski pristup, iako vidim da je i to lako riješit preko VPN-a i sl.

- Postoji li obični zigbee switch (samo jedan kanal) koji se ugrađuje u zidni prekidač? Sve šta nalazim je nešto kao Sonoff Mini 3.0, koji kontrolira 2 spojena prekidača (ako sam dobro shvatio). Ima onaj "basic" koji kontrolira jednog, ali je on WiFi. Ima li neka zigbee alternativa?

- Kako ste te switcheve ugradili iza prekidača? Meni se čini da u kutiji nema mjesta za takvo nešto, pogotovo za one veće switcheve koji imaju npr. 4 kanala.
Razmišljam da ostavim praznu kutiju kraj kutije od prekidača, pa da smart switch ima svoju kutiju. Ima li potrebe za tim?

- Ima li itko iskustva sa Mitsubishi klima uređajima i HA?
- Koji temp senzori rade bez problema, da ne moram provesti dan u potrazi za tutorialom koji će mi omogućiti da ga spojim sa HA? Da ga bar za sat vremena mogu spojit?
- Koji door/window senzori su vam se pokazali najjednostavniji za spojit sa HA?
- Koji motion senzor?
- FM radio?

- I za kraj, vi s naprednim setupima, koji ROUTER koristite?

Hvala
STmateo je offline   Reply With Quote
Staro 30.09.2022., 06:53   #213
marko_st
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Split
Postovi: 204
Velika većina odgovara na pitanja je na: https://www.zigbee2mqtt.io/

Dobri/dostupni/pristupačni/pouzdani senzori su Aqara.

Ako ti je većina toga na zigbee, router tu nema puno posla pa vjerovatno nije bitna stavka po tom pitanju.

Poslano sa mog RMX2170 koristeći Tapatalk
marko_st je offline   Reply With Quote
Staro 30.09.2022., 08:14   #214
SPLiFF
Premium
Moj komp
 
SPLiFF's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,020
Ajme kolko pitanja

rpi4 uredno radi sa SSD-om, koliko se sjećam postupak se razlikuje od rpi3 pa je vjerojatno tu došlo do greške, nisi imao dobar tutorial

Ne vjerujem da bi ti HA bolje radio na nekom Synology NAS-u, bolje pokušaj još jednom to napraviti na rpi4

Zigbee preferiram za senzore, remote switcheve (buttone).
Imam i 2 zidna zigbee "šaltera", postoje jednostruki, dvostruki, trostruki... Koristim Aqara D1 ali mislim da su sad aktualni neki noviji modeli. Postoje sa nulom i bez nule. Obje vrste mi rade dobro.
Što se tiče zigbee vs. wifi, ipak su mi bolji zidni prekidači na wifi, pod uvjetom da možeš flashati tasmotu. Tasmota mi daje mogućnost da odvojim sam prekidač od releja, tako da prekidač ne mora direktno upravljati trošilom nego slati mqtt naredbu.
Neki šalteri imaju statusne ledice. Kod tasmote recimo mogu podesiti da ledice svijetle dok je svjetlo isključeno (da vidiš šalter u mraku), a kod Aqara zigbee šaltera ne mogu - ledica radi dok je svjetlo uključeno.

Jednostavnim googlanjem "taj i taj uređaj + homeassistant" možeš saznati je li podržan, na koji način se uparuje i ostalo.
HA mi uredno prepoznaje i nudi pairing sve moguće uređaje koji se pojave, bili oni na wifi, zigbee ili bluetooth.

Iza prekidača mi ne stane baš ništa, jedva da mi vodiči stanu ako su duži od 5cm. Vjerojatno postoje zidovi sa dubljim i većim kutijama ali kod mene nema takvih, sve male okrugle u armiranom betonu.
Zato shelly/sonoff releje stavljam u rasvjetna tijela ili razvodne kutije.

I ja sam u potrazi za dobrim pouzdanim motion senzorom, mogu ti samo reći da Silvercrest iz Lidla nije to. Navodno je Philisov nenadjebiv ali košta 2-3 puta više od ostalih. Nakon njega bi trebao biti Aqara (jako je ružan i glomazan).
SPLiFF je offline   Reply With Quote
Staro 30.09.2022., 08:48   #215
marko_st
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Split
Postovi: 204
Na koji Philips motion ciljas?
Ovako brzinski nailazim da skoro 4 Aqare stanu u volumen jednog Philipsa.
O dizajnu nebi, dizajner se inače bavi dizajniranjem oblika kutije čaja 😂😂😂

Poslano sa mog RMX2170 koristeći Tapatalk
marko_st je offline   Reply With Quote
Staro 30.09.2022., 08:52   #216
marko_st
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Split
Postovi: 204
Jel to to? Click image for larger version

Name:	Aqara-Motion-Sensor-vs-Philips-Hue.jpg
Views:	386
Size:	38.4 kB
ID:	25561

Poslano sa mog RMX2170 koristeći Tapatalk
marko_st je offline   Reply With Quote
Staro 30.09.2022., 09:28   #217
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Citiraj:
Autor SPLiFF Pregled postova
Ajme kolko pitanja

rpi4 uredno radi sa SSD-om, koliko se sjećam postupak se razlikuje od rpi3 pa je vjerojatno tu došlo do greške, nisi imao dobar tutorial

Ne vjerujem da bi ti HA bolje radio na nekom Synology NAS-u, bolje pokušaj još jednom to napraviti na rpi4

Zigbee preferiram za senzore, remote switcheve (buttone).
Imam i 2 zidna zigbee "šaltera", postoje jednostruki, dvostruki, trostruki... Koristim Aqara D1 ali mislim da su sad aktualni neki noviji modeli. Postoje sa nulom i bez nule. Obje vrste mi rade dobro.
Što se tiče zigbee vs. wifi, ipak su mi bolji zidni prekidači na wifi, pod uvjetom da možeš flashati tasmotu. Tasmota mi daje mogućnost da odvojim sam prekidač od releja, tako da prekidač ne mora direktno upravljati trošilom nego slati mqtt naredbu.
Neki šalteri imaju statusne ledice. Kod tasmote recimo mogu podesiti da ledice svijetle dok je svjetlo isključeno (da vidiš šalter u mraku), a kod Aqara zigbee šaltera ne mogu - ledica radi dok je svjetlo uključeno.

Jednostavnim googlanjem "taj i taj uređaj + homeassistant" možeš saznati je li podržan, na koji način se uparuje i ostalo.
HA mi uredno prepoznaje i nudi pairing sve moguće uređaje koji se pojave, bili oni na wifi, zigbee ili bluetooth.

Iza prekidača mi ne stane baš ništa, jedva da mi vodiči stanu ako su duži od 5cm. Vjerojatno postoje zidovi sa dubljim i većim kutijama ali kod mene nema takvih, sve male okrugle u armiranom betonu.
Zato shelly/sonoff releje stavljam u rasvjetna tijela ili razvodne kutije.

I ja sam u potrazi za dobrim pouzdanim motion senzorom, mogu ti samo reći da Silvercrest iz Lidla nije to. Navodno je Philisov nenadjebiv ali košta 2-3 puta više od ostalih. Nakon njega bi trebao biti Aqara (jako je ružan i glomazan).

rPi4 bi trebao raditi out of the box sa ssd-om, tako da je kolega vjerojanto nešto previdio.
rPi3 treba malo nagovaranja i odgovarajući adapter. Ne radi sa svime kako si napisao.


Što se tiče Lidl senzora, što ti ne radi dobro? Ja ga koristim, i zadovoljan sam.


Endgame bi trebao biti ovaj senzor, tj. senzori.



ali će i cijena biti takva. Ne sjećam se cijene, al znam da je bilo dosta. Shop trenutno ne radi.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 30.09.2022., 10:00   #218
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,148
Isprobao sam većinu popularnijih zigbee i zwave stvarčica. Wifi nisam jer ne želim toliko ip stvari upitne podrške i sigurnosti. Da me netko pita što bi preporučio u budget segmentu rekao bi zigbee Aqara H1 I slične kao što.su već neki spomenuli.

U samom prekidacu ti je sve. Dostupno, jeftino I kud I kamo bolja podrška od čudnovatih aliex uredjaja.

Sent using Tapatalk
mann je offline   Reply With Quote
Staro 30.09.2022., 10:20   #219
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,204
Citiraj:
Autor SPLiFF Pregled postova

rpi4 uredno radi sa SSD-om, koliko se sjećam postupak se razlikuje od rpi3 pa je vjerojatno tu došlo do greške, nisi imao dobar tutorial
Ispravak, ne radi uredno, prvo moras imat dobar adapter, po mogucnosti sa liste odobrenih:
https://jamesachambers.com/raspberry...-flash-drives/
Ili provjeris nalazi li se na pibenchmarks sajtu adapter kojeg oces koristit.


Drugi problem je koji je mene izbijao iz cipela, RPI 4. i usb 3.0 znaju stvarat smetnje WiFiju, i ja kad ustekam ssd u USB3.0 port, rpi se ne spaja na WiFi, a pošto mi pi radi u headless modu, ja sam mislio da ne boota sa diska
Workaround je koristiti lan, ili naci neki dobar shielded usb 3.0 kabel(tako kazu na redditu)
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 30.09.2022., 14:35   #220
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,767
Dodao bih samo na gornji post - svakako probajte usb 2.0 i vecina problema ce biti vjerojatno rjesena. Moguce cak i problem loseg sata adaptera, tj bootanja s njega.

Mrzim usb 3.0
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 30.09.2022., 15:57   #221
STmateo
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2011
Lokacija: Split
Postovi: 17
Hvala svima na odgovorima.

Pogledat cu Aqara senzore. Vidim da ih ima i kod nas kupit pa ne moram čekat da dođu iz Kine.

Ima li kod nas negdi kupiti SONOFF zigbee releje?
Po Splitu sam naša samo da prodaju WiFi verzije, ali ništa Zigbee.

Što se tiče Raspberry Pi 4, toliko me iznervira taj glupi uređaj da bi ga najradije ritualno spalia na plinskom kuvalu.
Treba mu poseban kabel, poseban SSD, pa uštekat u poseban USB, pa posebno napajanje - WTF?!
Potrošia sam 150 EUR na sve šta mi treba i sad to kao ne valja nego trebam kupit neke druge diskove i kabele?!
Ako USB ne radi sa USB uređajima meni to znači da je uređaj pokvaren!
Za te novce sam moga kupit neki stari NUC i vrtit sve na njemu bez problema. Uglavnom, nisam fan R4...
A da ne govorim o kućištu u koje stane i R4 i SSD - košta više od R4 i SSD-a skupa... Pa ko je tu lud?
STmateo je offline   Reply With Quote
Staro 30.09.2022., 16:04   #222
marko_st
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Split
Postovi: 204
Hgspot


Poslano sa mog RMX2170 koristeći Tapatalk
marko_st je offline   Reply With Quote
Staro 30.09.2022., 16:26   #223
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Ja ti imam dosta sonofa, ok rade, ali baterijski uređaji troše baterije dosta. Imam aqara i sonof senzor za temperaturu, dok u aqari promjenim jednu batku, u sonofu bar 2.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 30.09.2022., 17:07   #224
SPLiFF
Premium
Moj komp
 
SPLiFF's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,020
Citiraj:
Autor marko_st Pregled postova
Jel to to? Privitak 25561
OMG znači nisam pojma imao da je philipsov toliki očito sam pobrkao lončiće
Kažu da najbolje radi od tih serijskih

Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
rPi4 bi trebao raditi out of the box sa ssd-om, tako da je kolega vjerojanto nešto previdio.
rPi3 treba malo nagovaranja i odgovarajući adapter. Ne radi sa svime kako si napisao.
Što se tiče Lidl senzora, što ti ne radi dobro? Ja ga koristim, i zadovoljan sam.
Onda ja nemam sreće jer mi tu i tamo u potpunosti prestane raditi, pa moram čupat bateriju + često ne registrira pokret nakon dužeg vremena, kao da ode u neki sleep.
Moj je ovakav - https://zigbee.blakadder.com/assets/...dl_HG06335.jpg

Istina, usb case igra ulogu navodno, ja sam imao sreće pa potrefio onaj koji radi normalno preko USB 3.0

Citiraj:
Autor mann Pregled postova
Isprobao sam većinu popularnijih zigbee i zwave stvarčica. Wifi nisam jer ne želim toliko ip stvari upitne podrške i sigurnosti. Da me netko pita što bi preporučio u budget segmentu rekao bi zigbee Aqara H1 I slične kao što.su već neki spomenuli.
U samom prekidacu ti je sve. Dostupno, jeftino I kud I kamo bolja podrška od čudnovatih aliex uredjaja.
Dijelim mišljenje

Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
Drugi problem je koji je mene izbijao iz cipela, RPI 4. i usb 3.0 znaju stvarat smetnje WiFiju, i ja kad ustekam ssd u USB3.0 port, rpi se ne spaja na WiFi, a pošto mi pi radi u headless modu, ja sam mislio da ne boota sa diska
Workaround je koristiti lan, ili naci neki dobar shielded usb 3.0 kabel(tako kazu na redditu)
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Dodao bih samo na gornji post - svakako probajte usb 2.0 i vecina problema ce biti vjerojatno rjesena. Moguce cak i problem loseg sata adaptera, tj bootanja s njega.

Mrzim usb 3.0
Vidiš dobra fora, spojiti na USB 2.0. Za HA ionako neće smetati, sumnjam da ikada iskoristi USB 3.0 propusnost.
WiFi izbjegavati za HA

Citiraj:
Autor STmateo Pregled postova
Što se tiče Raspberry Pi 4, toliko me iznervira taj glupi uređaj da bi ga najradije ritualno spalia na plinskom kuvalu.
Treba mu poseban kabel, poseban SSD, pa uštekat u poseban USB, pa posebno napajanje - WTF?!
Potrošia sam 150 EUR na sve šta mi treba i sad to kao ne valja nego trebam kupit neke druge diskove i kabele?!
Ako USB ne radi sa USB uređajima meni to znači da je uređaj pokvaren!
Za te novce sam moga kupit neki stari NUC i vrtit sve na njemu bez problema. Uglavnom, nisam fan R4...
A da ne govorim o kućištu u koje stane i R4 i SSD - košta više od R4 i SSD-a skupa... Pa ko je tu lud?
To to

Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Ja ti imam dosta sonofa, ok rade, ali baterijski uređaji troše baterije dosta. Imam aqara i sonof senzor za temperaturu, dok u aqari promjenim jednu batku, u sonofu bar 2.
Jel taj sonoff senzor isto zigbee?
Kod mene baterija najdulje traje u Xiaomi Mija switchu, a najviše se koristi, to je ovakav - https://mi.hr/mi-smart-wireless-switch
Zatim Aqara, pa najlošiji Tradfri
Ali govorim o switchevima (buttonima), nemam senzore.
SPLiFF je offline   Reply With Quote
Staro 02.10.2022., 09:32   #225
SPLiFF
Premium
Moj komp
 
SPLiFF's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,020
Je li uspio netko podesiti SSL za vanjski pristup HA?
SPLiFF je offline   Reply With Quote
Staro 02.10.2022., 09:53   #226
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Gotovo svi senzori su mi na zigbiju, imam 3 sonoff senzora, aqara senzor i neki random.

Što koristiš za zigbee broker?



Moj lidl senzor je isto takav, mislim da ova druga verzija nije bila kod nas još u ponudi.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 02.10.2022., 10:08   #227
SPLiFF
Premium
Moj komp
 
SPLiFF's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,020
Conbee II imam + Deconz
Pa ako radi tebi trebao bi i meni, idem ja to probati ponovno staviti u pogon.
Senzori temperature mi zapravo ne trebaju (gradsko grijanje) ali volio bih staviti poštene motion senzore. Taj lidlov mi je prvi, razočarao se, spremio ga i odustao.
SPLiFF je offline   Reply With Quote
Staro 02.10.2022., 10:21   #228
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Ja imam sonoff mrežni broker flashan s tasmotom.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 02.10.2022., 17:15   #229
marko_st
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Split
Postovi: 204
Koji bi to komad hardwarea bio?

Poslano sa mog RMX2170 koristeći Tapatalk
marko_st je offline   Reply With Quote
Staro 02.10.2022., 18:12   #230
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 02.10.2022., 21:14   #231
marko_st
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Split
Postovi: 204
Ovo je Bridge tj uparuje Zigbee uređaje i prima/šalje mqtt podatke putem wifi mreže na broker.
Broker ti je instaliran negdje, Pi, NAS,PC,...

Poslano sa mog RMX2170 koristeći Tapatalk
marko_st je offline   Reply With Quote
Staro 03.10.2022., 06:09   #232
SPLiFF
Premium
Moj komp
 
SPLiFF's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,020
Ako je flashao tasmotu gore onda je tasmota broker?

Ja stavio opet u pogon Lidl PIR i gle čuda - radi. Ispričavam se Lidlu što sam popljuvao njihov senzor
Sad imam novu igračku za sljedećih nekoliko dana
SPLiFF je offline   Reply With Quote
Staro 03.10.2022., 12:47   #233
marko_st
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Split
Postovi: 204
Da, tehnički je to broker 100%. Doduše samo za uparene zigbee uređaje (ne i za ostatak wifi mqtt uređaja).

Poslano sa mog RMX2170 koristeći Tapatalk
marko_st je offline   Reply With Quote
Staro 03.10.2022., 13:13   #234
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Citiraj:
Autor marko_st Pregled postova
Ovo je Bridge tj uparuje Zigbee uređaje i prima/šalje mqtt podatke putem wifi mreže na broker.
Broker ti je instaliran negdje, Pi, NAS,PC,...

Poslano sa mog RMX2170 koristeći Tapatalk
Imaš pravo da, hebe me terminologija.


Imam fizički bridge za zigbee od sonofa (s linka) flashan s tasmotom, a broker je mosquito koji mi je dignut u HA-i.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 03.10.2022., 13:39   #235
marko_st
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Split
Postovi: 204
Hvala takoder 😂. Dobro radi za sada.
U usporedbi sa sonoff usb verzijom (crni stick) upogonjenim zigbee2mqtt čini se da radi malo sporije... Sitni delay vjerojatno zbog wifija.

Poslano sa mog RMX2170 koristeći Tapatalk
marko_st je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2022., 13:30   #236
tudum12
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Zagreb
Postovi: 73
marko_st, misliš na ovo?
https://sonoff.tech/product/diy-smar...dongle-plus-p/

Znači taj stick je namijenjen da se spaja na RPI, a onda preko zigbee2mqtt šalje podatke o senzorima na mqtt topic-e?

Koja je zapravo razlika između toga i ovoga : https://sonoff.tech/product/smart-ho...rity/zbbridge/
tudum12 je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2022., 13:35   #237
SPLiFF
Premium
Moj komp
 
SPLiFF's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,020
Citiraj:
Autor tudum12 Pregled postova
marko_st, misliš na ovo?
https://sonoff.tech/product/diy-smar...dongle-plus-p/

Znači taj stick je namijenjen da se spaja na RPI, a onda preko zigbee2mqtt šalje podatke o senzorima na mqtt topic-e?

Koja je zapravo razlika između toga i ovoga : https://sonoff.tech/product/smart-ho...rity/zbbridge/
U odnosu na tvoj prvi link ovaj bi trebao biti bolji: https://sonoff.tech/product/diy-smar...dongle-plus-e/

A razlika između toga i wifi bridgea je očita - bridge je samostalan uređaj povezan na wifi, a sticku je potrebno računalo da bi upravljalo uređajima.
Ako ti je dovoljan super jednostavan setup možeš koristiti samo bridge i upravljati mobitelom, na bridge uparuješ sonoff uređaje i možda još neke kompatibilne

E da, stick se ne mora koristiti u kombinaciji sa mqtt, možeš koristiti i ZHA integraciju u Home Assistantu
SPLiFF je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2022., 13:53   #238
marko_st
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Split
Postovi: 204
Stikovi su dobri, imam ovaj stariji.
To radi sa zigbee2mqtt. Imaš na njihovoj stranici tutorial.
Možeš povezati razne proizvođače.
Napomena koju mnogi preskaču iako jasno piše je da udaljis sam stick od RPi-ja zbog mogućih interferencija sa wifi-jem.

Ovaj wifi je namjenjen sonoff uređajima i sve što je kolega već rekao.

Možeš ga flashat sa tasmotom i tada dobiješ benefit da ti komunikacija ide wifi-jem, tj možeš ga smjestiti na neko optimalno(centralno) mjesto neovisno o položaju RPi ili PC na kojima vrtiš ostatak softwarea.
Kod mene radi već neko vrijeme, pouzdano i stabilno.
Mislim da je manje snage/osjetljivosti od stika i ima koliko pamtim limit od max 32 uređaja.




Poslano sa mog RMX2170 koristeći Tapatalk
marko_st je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2022., 23:12   #239
STmateo
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2011
Lokacija: Split
Postovi: 17
Citiraj:
Autor SPLiFF Pregled postova
Je li uspio netko podesiti SSL za vanjski pristup HA?
Ja sam koristio ovaj tutorial za external access, radi odlično.
STmateo je offline   Reply With Quote
Staro 05.10.2022., 08:40   #240
SPLiFF
Premium
Moj komp
 
SPLiFF's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,020
Citiraj:
Autor STmateo Pregled postova
Ja sam koristio ovaj tutorial za external access, radi odlično.
Izgleda drugačije od onog što sam isprobavao, hvala, probat ću i ovo
SPLiFF je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na