Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 06.06.2004., 17:06   #1
kole_os
Premium
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: osijek
Postovi: 64
pocetak pocetaka umrezivanja

Gospodo (i dame ukoliko ih ima) vidim ja da vama to lijepo ide..pomazete se i razmjenjujete podatke..ali kad se govori o spajanju dva racunala (umrezavanju)ja vas gotov nista ne razumijem. imam pc i laptop i zelim ih povezati tako da mogu prebacivati podatke sa jednog na drugog i obratno. oba kompa imaju mreznu karticu i mrezni kabel. na oba je xp home. Ima li tko volje da apsolutnog pocetnika vodi kroz postupak spajanja ovih kompica i to step by step. O ovome pojma nemam i zivi sam dokaz da neandertalci u toj sferi jos uvijek postoje....vjecno zahvalan! Bok!
kole_os je offline   Reply With Quote
Staro 06.06.2004., 17:26   #2
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,949
Pod pretopstavkom da su obje mrežne dobro instalirane (čitaj: sve u redu pod device manager, nema žutih upitnika) daljni postupak je jednostavan. Pod control panel/Network and Internet Connections/Network Connections imaš s lijeve strane set up a home or small office network. Pokreneš wizarda, on te priupita par logičnih pitanja (tipa koji comp ima vezu na net, a koji se spaja preko njega ) i to je to. Samo pazi da imaš dobar kabel. Ima dvije vrste, jedan za direktno spajanje kom-komp (kakv tebi treba) a drugi za spajanje preko svitcheva ili hubova i on je drugačiji. Samo nemoj zaboraviti sherati foldere ili particije kojima želiš pristupiti s onog drugoga kompa i to je to. To je ono, najednostavniji način za takvo nešto. Ako želiš to sve poslati na net, pazi. Onda dolaze u igru firewallovi, drugačije postavke mreže itd. Uglavnom javi se ako trebaš daljnu pomoč.
tor je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 06.06.2004., 18:46   #3
kole_os
Premium
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: osijek
Postovi: 64
Hvala na trudu Tor ali nije to ono sto trebam. Procitao sam negdje da je moguce povezati dva racunala bez neta, dakle spojim i prebacujem podatke sa jednog na drugi bez spajanja na net.
kole_os je offline   Reply With Quote
Staro 06.06.2004., 18:52   #4
Freek
Premium
Moj komp
 
Freek's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2004
Lokacija: Zagreb/Dubrava
Postovi: 2,869
Citiraj:
Originally posted by kole_os
Hvala na trudu Tor ali nije to ono sto trebam. Procitao sam negdje da je moguce povezati dva racunala bez neta, dakle spojim i prebacujem podatke sa jednog na drugi bez spajanja na net.
Pa naravno da je moguće ih povezat bez neta.
Uzmeš mrežni kabel jedan u Laptop drugi u komp i to je to. Možda bi ih čak i XP odmah prepoznat vezu ako ne pogledaj pod Connections pa si namjesti.
Freek je offline   Reply With Quote
Staro 06.06.2004., 18:58   #5
kole_os
Premium
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: osijek
Postovi: 64
Povezani su ali nista. Mora biti neka kvaka....ali kao sto sam rekao..apsolutni sam pocetnik i nemam pojma sto uciniti...gdje kliknuti...
kole_os je offline   Reply With Quote
Staro 06.06.2004., 19:17   #6
miato
(°_°)
 
miato's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Samobor
Postovi: 3,249
Citiraj:
Originally posted by kole_os
Povezani su ali nista. Mora biti neka kvaka....ali kao sto sam rekao..apsolutni sam pocetnik i nemam pojma sto uciniti...gdje kliknuti...
nebi smjelo biti kvake ako je sve ispravno.
provjeri da imas dobar kabl, "crossover"
__________________

Toshiba m200 TabletPC + Samsung 205BW
miato je offline   Reply With Quote
Staro 06.06.2004., 19:27   #7
kole_os
Premium
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: osijek
Postovi: 64
Imam mrezni kabel koji sam dobio u paketu sa laptopom. Osim toga treba valjda negdje i nesto kliknuti a ja nemam ni predodzbu sto to..kako izgleda...dakle ako vam hrvatski neide nista od svega...jer stvarno o tome neznam apsolutno nista pa cak niti osnovne nazive. Znaci doslovce mi treba sve nacrtati...tko zna ''crtati'' nek crta a tko ne...nek ne gubi vrijeme sa neznalicom kao sto sam ja (barem po tom pitanju).....
kole_os je offline   Reply With Quote
Staro 06.06.2004., 19:39   #8
STRMX
Premium
 
STRMX's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: kuca
Postovi: 1,567
Citiraj:
Originally posted by kole_os
Imam mrezni kabel koji sam dobio u paketu sa laptopom. Osim toga treba valjda negdje i nesto kliknuti a ja nemam ni predodzbu sto to..kako izgleda...dakle ako vam hrvatski neide nista od svega...jer stvarno o tome neznam apsolutno nista pa cak niti osnovne nazive. Znaci doslovce mi treba sve nacrtati...tko zna ''crtati'' nek crta a tko ne...nek ne gubi vrijeme sa neznalicom kao sto sam ja (barem po tom pitanju).....
doci na LAN OS LAN pa ce ti se podesiti
__________________
STRMX je offline   Reply With Quote
Staro 06.06.2004., 19:46   #9
kole_os
Premium
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: osijek
Postovi: 64
Kod vas nevidim nista sto ima veze sa mojim problemom (neznanjem)...forum ''mreze'' je prazan....
kole_os je offline   Reply With Quote
Staro 06.06.2004., 21:56   #10
kole_os
Premium
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: osijek
Postovi: 64
???

Dakle nista od ''crtanja''...razumljivo,tko jos ima volje napisati dvije stranice o spajanju racunala...u svakom slucaju hvala svima koji su se javili...Bok!
kole_os je offline   Reply With Quote
Oglas
 
Oglas
Oglasni prostor

Staro 07.06.2004., 03:19   #11
Chuby
Premium
Moj komp
 
Chuby's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,275
:confused:
tor ti je rekao bas ono sto ti treba a ti si ga vjerojatno krivo razumio, ako nisi probao ono sto ti je napisao obavezno probaj i rijesit ces sve probleme
Chuby je offline   Reply With Quote
Staro 07.06.2004., 13:20   #12
mirkoB
Premium
 
mirkoB's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2003
Lokacija: Karlovac
Postovi: 783
Uz laptop si dobio "običan" mrežni kabel koji služi za spajanje na mrežu, dakle, utakneš ga u nekakvu utičnicu koja vodi do mrežnog uređaja (switch ili hub, svjedno) pomoću kojeg se povezuju računala u mreži.
Na mrežnim kabelima su razdvojeni smjerovi komunikacije, smjer "od računala" ide po svoje dvije žice (tzv parice), a dolazni smjer ide po svojoj parici.
Kod normalnog kabela te parice nisu ukrižene, tj. zamjenjene - možeš ga smatrati produžnim kabelom za struju s više žica.

Tebi treba "kros-over" kabel, koji je namijenjen spajanju dva računala direktno, što je postignuto zamjenom smjerova tj. žica u samom kabelu - mrežni izlaz s jednog računala je spojen na mrežni ulaz od drugog računala i obrnuto.


Što se izlaza na net tiče, ako ti nije bitan, u wizzardu ima ponuđeno i nešto kao "network without internet" pa možeš to odabrati.

Nadam se da sam ovim barem malo pomogao.
__________________

| AVG Free 7 | SPF 5.6 | SS&D 1.4 | MBSA 2.0 |
| Firefox & Thunderbird 1.5 | MozBackup 1.4.4 | POPFile 0.22.2 |
| 7-Zip 4.32 | VMWare Player | nLite 1.0RC7 | Qemu 0.7.2 |
| PDFCreator 0.8.0 | Open Office 2.0 | Readiris Pro 8 |
| UltraVNC 1.0.1 | Media JukeBox 8.0 | Burn4Free 2.3 |

| Pentium D 805 | ThermalTake BigTyp 120 |
| Gigabyte G945P-S3 | 1024/667 Kingmax DDR2 | 160 GB Hitachi SATA2 |
| Enlight 430W | Antec Solution SLK3700AMB | OKI OL400w |
| XP Home SP2 zakrpan do jaja + Windows 98SE Virtual Machine |

| 178/81 |
| Cipele br. 42 |
| 35 godina |
mirkoB je offline   Reply With Quote
Staro 07.06.2004., 19:29   #13
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,949
Nisam stigao prije vidjeti odgovor. Ovako, moraš provjeriti ovo što ti je mirko rekao. Vjerojatno ti je to mrežni kabel. Lijepo se ti čučni i pogledaj na mrežnu karticu na nekom od kompova. Na njoj imaš dvije lampice i ako ti svijetle onda je to OK.
Ajd probaj ovo. Control panel/Network and Internet Connections/Network Connections. Tamo bi trebao imati konekcije za spajanje na net (ono Iskon, Htnet i sl) i pokraj toga još jednu na za mrežu. Kad na nju klikneš dobiješ prozorčić sličan onome kad si spjen na net. Pogledaj pod odlazni i dolazni promet jel imaš nekakve brojke. Ako ti piše npr. sent 1245411 i received 1248451 (brojke su otipkane bezveze, naravno) onda je sve OK i problem je negdje drugdje. Ako ti ijedna od tih brojki stoji na 0 onda nešto nevalja od hardvera (mrežne, kabel). Onaj vizard koji sam ti bio napisao napočetku služi i za mrežu i za net samo odabereš opciju da nijedan komp nema pristup netu.
Iako, po pravilu ako su na oba stroja instalirani XP i kabeli valjaju kod uključenja win ti sami prepozanju mrežu. Kad smo kod toga. Imaš odvojene mrežne ili integrirane na matičnu? Pogledaj u BIOSU,ako su integrirane na matičnu jesu li uključene itd...
tor je offline   Reply With Quote
Staro 07.06.2004., 19:58   #14
RAK
Feldwebel
Moj komp
 
RAK's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: bolnica
Postovi: 3,739
Re: ???

Citiraj:
Originally posted by kole_os
Dakle nista od ''crtanja''...razumljivo,tko jos ima volje napisati dvije stranice o spajanju racunala...u svakom slucaju hvala svima koji su se javili...Bok!
Ovaj je garant otišao i neće se vratiti. A baš sam mu nactkao sve to. Samo što nije 2 stranice.
__________________
Tih kao mačka
Brz kao gepard
Jak kao lav
Elegantan kao leopard

Nisam to ja, to je moj komp.
RAK je offline   Reply With Quote
Staro 08.06.2004., 19:01   #15
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,949
Re: Re: ???

Citiraj:
Originally posted by RAK
Ovaj je garant otišao i neće se vratiti. A baš sam mu nactkao sve to. Samo što nije 2 stranice.
He, he i to se broji neboj se
tor je offline   Reply With Quote
Oglas
 
Oglas
Oglasni prostor

Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na