Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Intel
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 23.03.2021., 18:56   #4441
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,769
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Meni performanse nisu tragične, dapače. Cijene su tragične. Daj i5 11400f za 800 kn i i7 11700f za 1500 kn i da vidiš. Sve priče staju, kupuje se i fura u tačkama.
Nisu tragične, ali čak i u usporedbi s prošlom Intel generacijom nisu ništa bolje, a kamoli sa Zen 3, pa je onda na kraju ipak tužno da su to "postigli" uz (opet) višu cijenu, potrošnju i zagrijavanje.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 23.03.2021., 18:56   #4442
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,159
Da, taj proces ako bude imalo sličan 10nm, biti će jako loše. Sadašnja uprava ne može napraviti ništa oko toga.

Zapravo, dokle god TSMC i AMD ne failaju, a nisu već jako dugo, to se ne može stići, pa sve i da Intelovi planovi budu savršeno izvršeni. 5nm (ekvivalent 7nm) je već vani, Apple proizvodi M1 na njemu, AMD će valjda dogodine. Ili neće, može ostati na oslobođenom 7nm kapacitetu koji će biti smiješno jeftin i pouzdan pa će ubijati Intel cijenom i arhitekturom. Intel svakako ima izuzetno skučen manevarski prostor.
Odinarius je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 23.03.2021., 18:59   #4443
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Nisu tragične, ali čak i u usporedbi s prošlom Intel generacijom nisu ništa bolje, a kamoli sa Zen 3, pa je onda na kraju ipak tužno da su to "postigli" uz (opet) višu cijenu, potrošnju i zagrijavanje.
jasno, ali želim naglasiti da su performanse i sada jako dobre, uz spuštanje cijena na diskontne problem nestaje. Zagrijavanje za neklokane 6/12 i 8/16 nije neki problem u gamingu i svakodnevnom zajebavanju.
Uz dobru cijenu sve se proda bez problema.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 23.03.2021., 18:59   #4444
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,769
Citiraj:
Autor Odinarius Pregled postova
Da, taj proces ako bude imalo sličan 10nm, biti će jako loše. Sadašnja uprava ne može napraviti ništa oko toga. Zapravo, dokle god TSMC i AMD ne failaju, a nisu već jako dugo, to se ne može stići, pa sve i da Intelovi planovi budu savršeno izvršeni. 5nm (ekvivalent 7nm) je već vani, Apple proizvodi M1 na njemu, AMD će valjda dogodine. Ili neće, može ostati na oslobođenom 7nm kapacitetu koji će biti smiješno jeftin i pouzdan pa će ubijati Intel cijenom i arhitekturom. Intel svakako ima izuzetno skučen manevarski prostor.
AMD ove godine postaje TSMC-ov drugi najvažniji klijent, odmah nakon Applea, a ovi uredno financiraju TSMC-ov R&D, jer svake godine žele novo, a nakon toga AMD i ostali imaju provjereni recept.
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
jasno, ali želim naglasiti da su performanse i sada jako dobre, uz spuštanje cijena na diskontne problem nestaje. Zagrijavanje za neklokane 6/12 i 8/16 nije neki problem u gamingu i svakodnevnom zajebavanju.
Uz dobru cijenu sve se proda bez problema.
Istina, ali IMHO rađe bi kupil prošlu generaciju, nego ovu novu, jer cijene za prethodne modele su već fino spustili, a razlike u performansama su nepostojoće.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 23.03.2021., 19:01   #4445
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,159
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
AMD ove godine postaje TSMC-ov drugi najvažniji klijent, odmah nakon Apple, a ovi uredno financiraju TSMC-ov R&D, jer svake godine žele novo, a nakon toga AMD i ostali imaju provjereni recept.
Pametan potez sa strane TSMC, jer kad padne Intelovo enterprise tržište, lova koju će zaraditi je neograničena.
Odinarius je offline   Reply With Quote
Staro 23.03.2021., 19:03   #4446
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,769
Šou kakav već dugo nismo vidjeli, a Intel ovaj put za razliku otprije 20 godina, više nije u stanju (pod)kupiti OEM/ODM društvo, jer ovi su sad prigrlili AMD sa svih strana.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 23.03.2021., 21:33   #4447
SlavoS
Premium
 
Datum registracije: May 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 1,115
E Mladene, 800kn CPU, a odakle onda dobit rekordnu zaradu.......
__________________
SS
SlavoS je offline   Reply With Quote
Staro 23.03.2021., 22:21   #4448
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,769
Novi CEO je opet svašta nešto najavil i obećal, čak 20 milijardi za nove fabove, dok Samsung i TSMC idu skoro 10 puta toliko svaki u godinama koje dolaze. Jebe lud zbunjenog u Intelu.
Citiraj:
Pat Gelsinger also stated that Intel’s CPU roadmaps are already baked in through 2021, 2022, and 2023. The company is thus looking to 2024/2025 for ‘unquestioned CPU leadership performance’, which traditionally means the fastest processor for single thread and multi-thread workloads. Intel stated that its 7nm process is now comfortably on track to deliver Meteor Lake, a client CPU using tiles/chiplets, in 2023, however we are likely looking to a 7nm variant or even external processes for a 2024/2025 product. Intel has also stated that it is looking to consider the core of its leading edge compute on external foundry processes, although one might argue that this doesn’t explicitly say ‘CPU’.
Izvor: AnandTech

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 24.03.2021. u 00:15.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 24.03.2021., 06:13   #4449
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 813
Chiplet tj MCM dizajn je buducnost, sjecam se one rasprave koje smo vodili s onim baniranim Intelovcem (gerra ili tako nesto) i kako je kritizirao chiplet dizajn, a na kraju i njegov Intel prelazi na to jer boljeg rjesenja nema. I Alder Lake ce imati samo 8 pravih jezgri zbog monolitnog dizajna, dok ce AMD-u to bit nizi segment proizvoda. A da ne pricam koliko GPU proizvodjaci ulazu truda u chiplet dizajn i da ga omoguce, cekaju nas velike stvari i u tom segmentu kad uspiju u naumu.
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Staro 24.03.2021., 06:55   #4450
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Da, niži segment po 3500 kn za komad.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 24.03.2021., 10:34   #4451
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,769
Nek bude i 10.000 kn, jer koliko imamo prilike vidjeti po GPU situaciji cijena nije problem, a dokle god Intel u eter plasira ovakva sranja koja su namijenjena smirivanju dioničara - za drugo ni nisu.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 24.03.2021., 10:39   #4452
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Nek bude kaj se mene tiče, smo sam reagirao na niži segment...po broju jezgri je niži segment ali taj "niži" segment sad košta 3500 kn, pa kome pravo kome krivo.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 24.03.2021., 11:26   #4453
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,769
Jasno, to je sad situacija koju smo svih ovih godina imali s Intelom, ali su onda bili 4C/8T modeli u pitanju, a konkurencije nigdje na vidiku. Samo Intel je sam sebe sjebal s ovim kaj sad izvode.

AMD je šrot bil i ostal, pa nisu mogli niže od toga pasti, a Intel sa svim nofcima i čim sve ne i dalje vrti samo njima jasne filmove.
EDIT:
Citiraj:
Citiraj:
Intel’s IDM 2.0

There has been a lot of talk about why Intel does not just go fabless like AMD did. There are several reasons why this is not a comparable situation:
  • AMD went fabless because they had too, they simply could not afford to maintain a competitive fab capability.

  • Intel has roughly 15 logic fabs with around 450k wpm of capacity. Who is going to buy and be able to support that scale of manufacturing?

  • If Intel were to try to transfer all their business to a foundry even TSMC would need many years to build up the capacity and to take over Intel fabs but they would likely want to do a lot of retooling.

  • In my opinion the best option for Intel is to get 7nm out the door, get back on track and make their products internally.


TSMC to continue making chips for Intel
Citiraj:
Third-party foundries will continue to play an important role in Intel's freshly unveiled IDM 2.0 strategy. TSMC is currently a major contract chipmaker for the US chip giant, and is expected to remain so in the foreseeable future.
TSMC to remain major foundry partner of Intel: TSMC has been a major foundry partner of Intel and will remain so in the foreseeable future, despite the ambitious foundry plan that the US chip vendor has just unveiled.
Izvor: DigiTimes
Izvor: SemiWiki

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 25.03.2021. u 13:55.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 24.03.2021., 17:31   #4454
SlavoS
Premium
 
Datum registracije: May 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 1,115
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Nek bude kaj se mene tiče, smo sam reagirao na niži segment...po broju jezgri je niži segment ali taj "niži" segment sad košta 3500 kn, pa kome pravo kome krivo.
Budimo realni, AMD ostavlja prošlu generaciju kao niži segment i za 3500kn možeš kupiti CPU+MBO+RAM.....
__________________
SS
SlavoS je offline   Reply With Quote
Staro 24.03.2021., 23:06   #4455
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,769
Heavy Metal Steve vs. Rocket Lake
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 25.03.2021., 16:01   #4456
C128
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 202
Kod Intela ništa nova.
Da su radili razvoj kao od 2009. - 2015. bili bi na 4,5 nm.
-->
Processor Number: i9-11900
Status: Launched
Launch Date: Q1'21
Lithography: 14 nm

Processor Number: i7-5775C
Status: Discontinued
Launch Date: Q2'15
Lithography: 14 nm

Processor Number: i7-975
Status: Discontinued
Launch Date: Q2'09
Lithography: 45 nm

Od Broadwell-a je prošlo 6 godina --> Kod Intela ništa nova.
Da su radili razvoj kao od 2009. - 2015. bili bi na 4,5 nm.

Zadnje izmijenjeno od: C128. 29.03.2021. u 16:47.
C128 je offline   Reply With Quote
Staro 25.03.2021., 17:13   #4457
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,769
Ništa od ovoga kaj su najavili i prezentirali ne ulijeva ni trunku povjerenja ili da općenito nudi neku dozu optimizma. PreCtava za javnost i dioničare, dok je realnost malo drugačija. CEO koji se sad sav ponosan busa o prsa dok priča borbene o svojim prvim danima u Intelu prije 30 godina, već je u nekoliko navrata slal odbijenicu na poziv za mjesto glavnog direktora, ali sad kad su mu obećali i omogućili 100 milijuna u plaći i donicama, e onda ga je odjednom obuzela nostalgija, pa reko dajte da vam pomognem. Nadalje, pričaju priče o otvaranju svojih proizvodnih kapaciteta za druge, posebice se spominju Apple i Xilinx, kao klijenti kakvima bi Intel bio idealan za pružanje svoje stručnosti i usluga općenito.

U prijevodu, sami ne možemo složiti vlastite proizvodne procese, te u tome sad već jako i potpuno javno ovisimo o drugim i trećim izvorima, koje smo do jučer ismijavali, ali dajte vi navratite kod nas i naš superioran 10nm ili 7nm proces, jer mi smo prava firma za sva vaša ARM, RISC-V i FPGA rješenja. Naravno, mi ćemo u međuvremenu baš kao i vi, uredno koristiti usluge TSMC-a, Samsunga i GlobalFoundriesa (za koje smo cijelo ovo vrijeme pričali da nisu dostojni naših proizvoda), ali samo zato jer je potražnja za našim proizvodima tolika da ne možemo i ne stignemo sve sami, pa konkurenciji bacamo mrvice da nam pomogne tako da vama dragi kupci, klijenti i partneri bude bolje.

Ukoliko netko sumnja u Intelove jako ozbiljne namjere, dajte da vas odmah uvjerimo kako svemu najavljenom pristupamo nadasve profesionalno, jer eto u startu ulažemo ogromnih 20 milijardi, dok recimo SK Hynix samo za EUV ASML strojeve namjerave ove godine potrošiti 28 milijardi, ali lako za to - Intel ima magična rješenja u kojima će samo na njima poznati način nabaviti mašine koje u prvom redu bezicira TSMC, pa onda ostali, dok je Intel zadnja rupa na svirali u tom pogledu.

IMHO, samo je pitanje vremena (možda kakve dvije godine kao u slučaju Jima Kellera) da i ovaj CEO digne sidro, jer već sad zna da ne može puno toga napraviti, ali će zato iskoristiti priliku za rekordne zarade.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2021., 11:20   #4458
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,429
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2021., 12:46   #4459
SlavoS
Premium
 
Datum registracije: May 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 1,115
Od ovoga boli mozak......
__________________
SS
SlavoS je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2021., 12:54   #4460
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Citiraj:
Autor SlavoS Pregled postova
Od ovoga boli mozak......
Da, boli mozak kao i njihov 14nm+++++ proizvodni proces.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2021., 14:55   #4461
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,769
Ovo su trenutno najjači potezi ikada u povijesti Intela, jer sad svom silom žele preskočiti sami sebe i 10+ godina stajanja na mjestu.

Mogu preimenovati Isusa i Boga, to i dalje ne mijenja činjenicu da su u debelom zaostatku u odnosu na sve oko sebe.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2021., 15:49   #4462
darkijas
Premium
Moj komp
 
darkijas's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,791
Hipotetski,sta bi bilo kad bi bilo,tj. da je novi i5 11600k proizveden u 7nm,jel bi tada teoretski mogao parirati perfomansama i potrosnjom ryzenu 5600x
darkijas je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2021., 15:53   #4463
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,769
Mogu ih momentalno kao GPU (nVidia i Radeon su godinama bili na istom TSMC-u) staviti na isti proizvodni proces, ali ako arhitektura nije u rangu, onda su opet u problemima.

Core i5-11600K se dosta dobro drži u odnosu na Ryzen 5 5600X, tak da bi s prelaskom na TSMC 7nm dobili najviše na smanjenju potrošnje, odnosno povećanju učinkovitosti.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2021., 16:00   #4464
darkijas
Premium
Moj komp
 
darkijas's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,791
Jer u slucaju da na istom proizvodnom procesu dobimo slicne perfomanse dva rivala 6c12t,tada intel nije u nikakvom zaostatku arhitekture,vec samo proizvodnog procesa. Barem taj trenutak bi trebalo tako biti. Buduce perspektive arhitekture su ipak nesto drugo
darkijas je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2021., 16:13   #4465
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,769
Da, tak bi trebalo biti, ali Intel ima problem skaliranja, jer oni tek sad najavljuju svoja chiplet/tiles rješenja, dok AMD već ima tri generacije 32C i 64C čudovišta, bez naznaka da uskoro posustaju.

Evo, pričali smo o Alder Lakeu, koji bude 10nm i koristil 8 većih + 8 manjih jezgri, tako da marketing može reći da i Intel ima 16C desktop model, a realnost je drukčija.

Intel tek 2024./2025. očekuje i najavljuje ravnopravnost s AMD-u na svim poljima i tržišnim segmentima, a do onda - tko zna kaj ih još može zadesiti.

Dosad im ništa nije prošlo po planu i programu. Nažalost.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2021., 16:47   #4466
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,429
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Da, tak bi trebalo biti, ali Intel ima problem skaliranja, jer oni tek sad najavljuju svoja chiplet/tiles rješenja, dok AMD već ima tri generacije 32C i 64C čudovišta, bez naznaka da uskoro posustaju.

Evo, pričali smo o Alder Lakeu, koji bude 10nm i koristil 8 većih + 8 manjih jezgri, tako da marketing može reći da i Intel ima 16C desktop model, a realnost je drukčija.

Intel tek 2024./2025. očekuje i najavljuje ravnopravnost s AMD-u na svim poljima i tržišnim segmentima, a do onda - tko zna kaj ih još može zadesiti.

Dosad im ništa nije prošlo po planu i programu. Nažalost.
Do onda ćemo opet imat R9 8550 FX 51 Black Edition za koji ćemo morati dati bubreg. Cijena tadašnja, uvećana za inflaciju.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2021., 17:55   #4467
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Uopće nije loša situacija sa intelom kao underdogom. i510400f 1100 kn, i5 10600kF 1500 kn, i7 10700F 2100 kn, i9 10900F kje nedavno iašo po 2700 kn
novi i5 11400f 1300 kn, i5 11500KF 1980 kn. Do kraja godine ima da spuste te cijene.

Prva liga

Ako se intel priključi sa proizvodnim procesom i recimo stigne AMD što neće biti lagano, možda i nemoguće...imati će mo dva ekstra skupa proizvođača, kao sad u GPU segmentu. Pa kome pravo, kome krivo.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2021., 18:21   #4468
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor darkijas Pregled postova
Hipotetski,sta bi bilo kad bi bilo,tj. da je novi i5 11600k proizveden u 7nm,jel bi tada teoretski mogao parirati perfomansama i potrosnjom ryzenu 5600x
Sa naprednijim nodeom bi intel imao bolju potrosnju odnosno efikasnost, no to ne znači da temp nebi ostale visoke, te ne znači da bi mogli pratiti ryzene sa brojem jezgri jer je za to potreban chiplet dizajn.

Dakle samo bi dobili efikasnost + eventualno 2 jezgre više sa monolitnim čipom (dakle umjesto 8 core možda 10 ili umjesto 10 core - 12 core) zbog veće gustoće tranzistora po istoj povrsini naspram 14nm

Uglavnom bi bilo bolje nego sada, no nije rješenje problema bez nove (chiplet) arhitekture
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2021., 19:20   #4469
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,769
Evo, primjera radi, da je sve idealno i da Intel ima sve isto što i AMD, samo je njihova arhitektura na nivou Zen 2, dok bi AMD-ova bila na nivou Zen 3, pa je opet konkretna razlika u pitanju. Kamoli bilo kakve druge kombinacije.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2021., 19:36   #4470
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Ali bez intelovih 16 jezgri (pravih)
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na