Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Kriptovalute > Mining
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 19.05.2021., 08:26   #301
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,529
@dada-as .. jesi li ti šta unofčio do sada ? na toj chia
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 19.05.2021., 08:26   #302
strgani
Premium
 
strgani's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb-Križevci
Postovi: 552
Citiraj:
Autor dada-as Pregled postova
Samo da javim ako razmisljate kupiti QLC SSD, znamo da je spor i da ima 1TB 300TBW, ali taj ce sigurno trajat 5 godina ili koliko mu je vec warrranty u godinama. Evo kod mene 1 plot radi 2 dana, znaci za 1tb mu treba 20 dana. 20 x 150 dana= ispadne da ce do 300 TBW doci za 8 godina. Nadams e da ce krepat prije i da mi vrate novce.
Tolko mi treba HDD-u da isplota
strgani je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 19.05.2021., 08:29   #303
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Onaj Hikvission 1TB TLC je duplo dbolji, njemu treba 1 dan. Dok recimo Samsung 970 Evo plus treba 7 sati, nekad i brze.

@dadoremix
gdje cu unovciti, sad ce tek past, pa ce HDDovi pojeftiniti. Polako idem, ne prodajem dok ne dodje do 40k. jer kazu da je CHIA bolja od BTCa, pa ono barem 40K onda nek udari, hehe
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 19.05.2021., 08:56   #304
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor dada-as Pregled postova
Samo da javim ako razmisljate kupiti QLC SSD, znamo da je spor i da ima 1TB 300TBW, ali taj ce sigurno trajat 5 godina ili koliko mu je vec warrranty u godinama. Evo kod mene 1 plot radi 2 dana, znaci za 1tb mu treba 20 dana, odnosno potrosi 2TBW. 20 x 150 dana= ispadne da ce do 300 TBW doci za 8 godina. Nadams e da ce krepat prije i da mi vrate novce.
Po toj računici, 1 plot u 2 dana znači da u 2 dana ispiše 2TB (1 plot je malo manje od 2TBW), što znači da je mrtav za manje od godinu dana, tj oko 300 dana
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 19.05.2021., 08:59   #305
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Tocno, hvala na ispravku, rano je, a odmah mi je bilo nesto sumnjivo, haha
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 19.05.2021., 09:22   #306
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,529
znači još nemas ništa .. samo mnogo hypa
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 19.05.2021., 09:40   #307
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Ohhh hypa imam jako mnogo. Ali evo nadam se sad dok CHIA padne, cijene HDD se malo stabiliziraju da ce i taj HYPE splasnut.
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 19.05.2021., 14:26   #308
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
https://www.tomshardware.com/news/an...-hdds-sold-out

"Due to the increased demand for hard drives from the Chia miners, the prices for models with a large HDD from retailers increased by several hundred dollars. Since the beginning of the year, the price of the Toshiba X300 12TB HDD has increased from $320 to $500, the BarraCuda Pro 14TB has risen from $480 to $649, and the most bulky NAS drives have doubled in some cases. Now the IronWolf Pro 16TB costs $1087, although in April its price was $500."
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 19.05.2021., 14:30   #309
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Da, ali ima tamo https://chiacalculator.com/ pa kad se ukuca u advanced neka predvidjanjna slicno kao ovaj video n aprethodnom pageu ispadne da je ROI nikada po tim cjenama, vjerojatno su gledali samo simple calculator, hahaha

Plus sad dok XCH pogleda da BTC je u slobodnom padu pa dok razmisli sto ja cekam...
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 19.05.2021., 23:11   #310
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Je li se iko dovoljno približio ili čak premašio TBW pa da malo podijeli iskustva, što se dešava?
segregator je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 20.05.2021., 11:24   #311
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Ovisi o SSDu. Neki krepaju, neki odu u read-only mode, a neki nastave raditi uz korupciju podataka. Rani opći znakovi upozorenja su sporije zapisivanje, zastajkivanje i Reallocated sectors count u SMARTu, ali to je više iznimka nego pravilo kod kućnih SSD-ova.

HDD-ovi obično daju jasne znakove krepavanja često kroz dulje vrijeme dok SSD-ovi obično iznenade i naglo krepaju.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 20.05.2021., 11:30   #312
strgani
Premium
 
strgani's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb-Križevci
Postovi: 552
Znači zapravo je prepručljivo OS držat na disku na kojem se ne farma/plota
strgani je offline   Reply With Quote
Staro 20.05.2021., 15:55   #313
dakky
Uptime freak
Moj komp
 
dakky's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Ri, Cro
Postovi: 2,734
Stiglo 50 diskova, matične cpu rami i sve živo i neživo i danas se kreće na slaganje.

Nego, pošto nismo uspjeli doći do 2TB SSD-a sa velikim TBW, uzeti su 1TB Corsairi MP600 sa 1800TBW... e sad da bi se moglo plotati 3 istovremeno po jednom... ne smijem staviti OS na njih....

Pa pitanje glasi, na jedan SATA 8TB, kako da podijelim particije da mi bude taman za Win10, swap, cijeli blockchain i wallet... i drugu particiju za plotove... ostali diskovi ce biti samo 1 particija za plotove... Ali 3 diska za 3 masine cu morati particioirati tako da bude odvojeno za Windowse, za slucaj da se u buducnosti odlucimo za kakav Linux. Daklem, koliko ostaviti? 1 plot = 100 gb za winse pa sam siguran? i kako je pola diskova 7200 a pola 5400, pretpostavljam da mi je bolje Winse staviti na 7200 ?
dakky je offline   Reply With Quote
Staro 20.05.2021., 15:58   #314
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor dakky Pregled postova
Stiglo 50 diskova, matične cpu rami i sve živo i neživo i danas se kreće na slaganje.

Nego, pošto nismo uspjeli doći do 2TB SSD-a sa velikim TBW, uzeti su 1TB Corsairi MP600 sa 1800TBW... e sad da bi se moglo plotati 3 istovremeno po jednom... ne smijem staviti OS na njih....

Pa pitanje glasi, na jedan SATA 8TB, kako da podijelim particije da mi bude taman za Win10, swap, cijeli blockchain i wallet... i drugu particiju za plotove... ostali diskovi ce biti samo 1 particija za plotove... Ali 3 diska za 3 masine cu morati particioirati tako da bude odvojeno za Windowse, za slucaj da se u buducnosti odlucimo za kakav Linux. Daklem, koliko ostaviti? 1 plot = 100 gb za winse pa sam siguran? i kako je pola diskova 7200 a pola 5400, pretpostavljam da mi je bolje Winse staviti na 7200 ?
Eto, sad znamo ko je kriv za nestašicu diskova
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 20.05.2021., 16:03   #315
bleh
Premium
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 99
Citiraj:
Autor dakky Pregled postova
Stiglo 50 diskova, matične cpu rami i sve živo i neživo i danas se kreće na slaganje.

Nego, pošto nismo uspjeli doći do 2TB SSD-a sa velikim TBW, uzeti su 1TB Corsairi MP600 sa 1800TBW... e sad da bi se moglo plotati 3 istovremeno po jednom... ne smijem staviti OS na njih....

Pa pitanje glasi, na jedan SATA 8TB, kako da podijelim particije da mi bude taman za Win10, swap, cijeli blockchain i wallet... i drugu particiju za plotove... ostali diskovi ce biti samo 1 particija za plotove... Ali 3 diska za 3 masine cu morati particioirati tako da bude odvojeno za Windowse, za slucaj da se u buducnosti odlucimo za kakav Linux. Daklem, koliko ostaviti? 1 plot = 100 gb za winse pa sam siguran? i kako je pola diskova 7200 a pola 5400, pretpostavljam da mi je bolje Winse staviti na 7200 ?
1 plot = 256GB max temp spacea, bez problema vrtis 4 na 1 disku ili uzmes 200GB za OS...
meni je OS+full node na 120GB ssd-u, blockchain mi uzima 3GB zasad, ne raste to tolko brzo jos

btw vrti 1 full node samo na 1 kompu, a ostale kao remote harvestere (ako planiras sa nekoliko kompa farmati), radit ce ti taj 1 node puno bolje ako njemu port forwardas, a jednostavno je ostale postaviti
https://github.com/Chia-Network/chia...-many-machines
bleh je offline   Reply With Quote
Staro 20.05.2021., 16:03   #316
dakky
Uptime freak
Moj komp
 
dakky's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Ri, Cro
Postovi: 2,734
E i još jedno, oće winsi bootat bez grafičke? 5900X nema grafu u sebi, pa bi stavili jednu s ethereum riga samo da se instaliraju winsi... poslje je vratit na eth... ako ima kakva fora po tom pitanju... ionako će samo remote biti...

inače čisto za info, nas 8 se skupilo, svako po 20k kn... ostalo je još 40k kn i ne možemo više diskova po normalnoj cijeni naći... ali ionako će i ovih 400TB plottat 2 mjeseca pa ce se do tad i unormaliti cijene.
dakky je offline   Reply With Quote
Staro 20.05.2021., 16:09   #317
dakky
Uptime freak
Moj komp
 
dakky's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Ri, Cro
Postovi: 2,734
Citiraj:
Autor bleh Pregled postova
btw vrti 1 full node samo na 1 kompu, a ostale kao remote harvestere (ako planiras sa nekoliko kompa farmati), radit ce ti taj 1 node puno bolje ako njemu port forwardas, a jednostavno je ostale postaviti
https://github.com/Chia-Network/chia...-many-machines
Ne znam, moja ideja je bila na pocetku 3 odvojena ful noda sa 3 walleta dok se sve ne isplota a onda skinut ful nodove i wallete i harvestere skroz sa 2 i sve pustiti preko sheranih foldera na jednom... tako mi se cini najjednostavnije za brzo krenuti jer nema vremena sad za podesavati sve kako spada... samo neka krene btw. na lokaciji je neki internet iza 17 rutera tako da mogu odmah zaboraviti port forward... valjda ce raditi bez njega...
dakky je offline   Reply With Quote
Staro 20.05.2021., 20:02   #318
bleh
Premium
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 99
ovo 3 walleta = svaki komp da ima svoj key? ne znam dal ces kasnije moc onda farmat sa jednog kompa sve plotove iz razlicitih keyeva, pojma nemam jel to funkcionira. ako ides tako importaj onda isti key na svaki komp
btw plotat svakako mozes krenut odmah odmah, ne ovisis o syncu..


joinao sam se u hpool, nazivcirao me vec chia sync. tu sam par mjeseci i imam razumijevanja za sve probleme, al izgleda da na rpi perf vise nije dobar i trebat ce par tjedana dok MOZDA to ne uspiju rijesit, to su sami sluzbeno rekli. primijetim probleme i na svom laptopu, chia_full_node na 100% i onda mi oni farm challengi preskacu sto moze znacit da u nekom trenu mogu izgubit reward samo zbog toga....
hpool mi se cini da krade jedno 20-25%, odnosno ne oni nego farmeri koji mineaju i solo s tim istim plotovima.
al klijent im bar radi savrseno. niti full node se ne vrti lokalno, sve to rjesavaju preko nekih svojih servera
bleh je offline   Reply With Quote
Staro 20.05.2021., 23:42   #319
dakky
Uptime freak
Moj komp
 
dakky's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Ri, Cro
Postovi: 2,734
Ma to sam mislio, 3 kompa, svaki svoj full node, ali isti key na sva 3.

Pa onda kad sve zavrsi ubit 2 noda, a plotove samo pustit preko prvog kompa.
dakky je offline   Reply With Quote
Staro 20.05.2021., 23:44   #320
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,468
Meni je draze vrtiti dva full node-a na dva servera.
Ako neki iz nekog razloga restartam, dodam onaj drugi d as spoji i odmah brzo synca.
U suprotnom.. zna potrajati.

Taj dio sa syncom su fakat traljavo odradili.
__________________
Idiocracy. Kad satira postaje stvarnost.
Nick7 je offline   Reply With Quote
Staro 20.05.2021., 23:47   #321
dakky
Uptime freak
Moj komp
 
dakky's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Ri, Cro
Postovi: 2,734
BTW. cisto iz znatizelje probao doma napraviti jedan k33 plot, evo 8 sati radi, tek je na 33%, i imam feeling da ce dobrano rashaubati ssd nesto citao da je sansa da k33 prodje proof ista kao i k32, ali navodno ako prodje proof onda ima duplo vecu sansu za blok... tako nesto... a dobro, probao jednom, necu vise ako ikad zavrsi hahaha

btw #2 ... eto 3 identična plotera složena... previše RAM-a za 1TB corsaire, ali što kad nije bilo većih. A dobro, doći će na red valjda 2 ili 4 TB SSD-i.


Zadnje izmijenjeno od: dakky. 21.05.2021. u 00:48.
dakky je offline   Reply With Quote
Staro 21.05.2021., 11:06   #322
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor dakky Pregled postova
BTW. cisto iz znatizelje probao doma napraviti jedan k33 plot, evo 8 sati radi, tek je na 33%, i imam feeling da ce dobrano rashaubati ssd nesto citao da je sansa da k33 prodje proof ista kao i k32, ali navodno ako prodje proof onda ima duplo vecu sansu za blok... tako nesto... a dobro, probao jednom, necu vise ako ikad zavrsi hahaha

btw #2 ... eto 3 identična plotera složena... previše RAM-a za 1TB corsaire, ali što kad nije bilo većih. A dobro, doći će na red valjda 2 ili 4 TB SSD-i.
A možeš i ETC majnat tom grafičkom
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 21.05.2021., 19:58   #323
thunder11
Premium
Moj komp
 
thunder11's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: Umag
Postovi: 1,690
thunder11 je offline   Reply With Quote
Staro 22.05.2021., 12:12   #324
Prof.Chaos
Premium
Moj komp
 
Prof.Chaos's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zg
Postovi: 85
Instalirao sam 1.1.6. verziju te sada nemam problema sa syncom.. Imam 20+ konekcija i radi kako se spada.

Sent from my STK-LX1 using Tapatalk
Prof.Chaos je offline   Reply With Quote
Staro 22.05.2021., 13:13   #325
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Mene zanima kada ce Net space pocet padat...
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 22.05.2021., 19:16   #326
strgani
Premium
 
strgani's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb-Križevci
Postovi: 552
Citiraj:
Autor dada-as Pregled postova
Mene zanima kada ce Net space pocet padat...
Zašto misliš da će počet padat?
strgani je offline   Reply With Quote
Staro 22.05.2021., 19:26   #327
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Pa kad shvate neki da su se zaletjeli. Uvijek ima toga, evo vec se kao i graficke povavljuju HDDovi na njuskalo, naravno jos uvijek po velikim cijenama.

Tak ce vjerojatno doci i do toga, jer ako BTC padne, a velike su sanse da ce past, onda bi CHIa mogla past ispod 500, sto dok se stavi u onaj kalkulator mnogima ce izgledati kao waste of time.

Jer zamisli da CHIA vise nije tako hot, a nije ako se dobro postavi kalkulator, i akos e vec sada stavi 500$ to nije lijepo, pogotovo ako jos nisi poceo plotati, a onda kad shvatis da imas vise NVME SSDova ukupne vrijednosti preko 10 000kn pomislis da je bolje to prodat... Mislim da bi se to moglo pocet dogadjat... Pogotovo jer nema jos nikakvih novosti o pool protocolu...
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 22.05.2021., 21:16   #328
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Da li ja nešto krivo tumačim napisano, ili ovdje (skinuto sa službene stranice) zbilja piše što mislim da piše:

"Possibly the most debatable part of our planned pooling protocol is that fixed block rewards are set to go 7/8 to the pool and 1/8 to the farmer."
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 22.05.2021., 22:24   #329
dakky
Uptime freak
Moj komp
 
dakky's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Ri, Cro
Postovi: 2,734
Mnogo gigabajta.



Složit SWAR i krećemo
dakky je offline   Reply With Quote
Staro 22.05.2021., 22:45   #330
FRipper
MiningMod
Moj komp
 
FRipper's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 8,682
I to mislis plotati na jednom kompu?

Mislim da kasnis 2-3 tjedna...nema sanse da stignes mrežu...

Ja bi bolje čekao pool, jer ak se bude moralo ponovno plotati sve onda si u banani.

Ja sam stao na 800 plotova i čekam pool jer nema ovo smisla, 3 tjedna plotam 0kn zarade
FRipper je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na