Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > DIY i Tinkering
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 02.02.2021., 22:09   #61
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,180
Znaci u pravilu ako fidovka radi probleme :
Ili je fidovka neispravna?
Ili nesto nije u redu sa aparatima?
Ili nešto nije u redu sa instalacijama?

I to je vise manje to? U drugim slučajevima nece pravit probleme?
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2021., 22:28   #62
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,994
Ja sam ti imao problema u stanu, izbacivala mi je fidovka zbog žarulje sa žarnom niti. Stavljena druga žarulja na tom mjestu, više nikakvih problema.




Citiraj:
Autor LeskiRM Pregled postova
Malo sam se krivo izrazil, to fakat je najbezbolnije ali mi to ne izgleda bas primamljivo.
A gore je kakav strop? Ako je knauf ili nešto slično, jednostavno probuši drugu rupu, premjesti kabel i zatvori originalnu rupu. Ako je žbuka, onda možda imaš sreće pa ti kabel ide tim putem kojim trebaš. Uzmeš detektor kabela i gledaš gdje ide. Treća opcija je kanalica i četvrta razbijanje zida i produživanje kabela.

Ovo mene čeka. Sad mi padaju na pamet svakakve opcije. Od štemanja, to toga da sa šajbom izrežem 3 kanala u koje ću poleći žice i zažbukat ih. Ili treća, platiti nekome s frezom, da mi isfreza kanale. A deka tvrda da nemože biti tvrđa, u pravilu nakon svake druge rupe za luster, mjenjam borer
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 03.02.2021., 00:18   #63
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,702
Kad smo kod izbacivanja sklopki, ne znam apsolutno nista o tome, ali imam problem u stanu gdje sam podstanar. Novogradnja unazad 10ak godina, kada ukljucim klimu, pecnicu i npr kuhalo za vodu ili ves masinu ili bojler - iskoci uvijek ista sklopka. Sveo sam dojam da 3 veca potrosaca naprave sranje. Dogodilo mi se nekad i sa dva potrosaca, bojler i kuhalo za vodu. Naravno, tu ne racunam hladnjak i sitnice, ono sto ne mogu gasiti.

Druga stvar, dok klima radi, iz ploce s osiguracima nesto piskutavo zuji. Dosta visok ton pa se na par metara vise i ne cuje.

Sto to skace, limitator, glavna sklopka? Osiguraci mi nikad ne iskoce. Prvi put me ovo jebe. Nikad do sad nisam razmisljao koliko potrosaca mogu upaliti jbt, zivio sam u zgradi iz 70-tih i bez beda - bojler, klima, pecnica, sve je rokalo. Ako je ikad nesto puklo bilo bi do faulty uredjaja koje izbaci lokalni osigurac.

https://i.imgur.com/bMioNgp.jpg
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 03.02.2021., 00:39   #64
GreenLife
Čika Zeljeni
Moj komp
 
GreenLife's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: München
Postovi: 408
Tebi sigurno limitator izbacuje sklopku , jer je obvezan od 2006. godine.

Znači:
"Ugrađuju se limitatori s dozvoljenom snagom od 4,4 do najviše 7,7 kW kod jednofaznih potrošača"
U većini slučajeva default je 4,4, za svaki kW više, moraš doplatit.
__________________
GreenLife je offline   Reply With Quote
Staro 03.02.2021., 00:40   #65
webstartm
Sandy!!!
Moj komp
 
webstartm's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,671
Limitator 20A ,aka 4.4kW
Jbga, premal zakupljeni priključak.


Vidi sa stanodavcem da zakupi veći,jos par kW i bit će ok
webstartm je offline   Reply With Quote
Staro 03.02.2021., 00:55   #66
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,155
To je limitator. Ograničen si na 4,6kW. Čudi me da si i toliko popalio toga.
Inače,oni "trpe" i preko 30A neko kratko vrijeme jer su po klasifikaciji tromi osigurači. Ništa nenormalno. Zujanje također normalna pojava kad se javi velik teret na limitatoru. Sve radi kako treba kod tebe.

@ green life: Monofazni idu do 9 i kusur kW. Trofazni počinju na 10,04kW.

Poslano sa mog Redmi Note 8 Pro koristeći Tapatalk
smuchac je offline   Reply With Quote
Staro 03.02.2021., 00:59   #67
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,702
A to je to? Mati mila... Ko kameno doba Nece taj puno dati ni ulagati, s obzirom koliko je ulagao u izgradnju ove zgrade (nije stanoinvest, mali privatnik je). Ok, sad sam pametniji.

A sto bi moglo biti to zujanje? Znaci cuje se samo kad je klima upaljena

Edit: tnx Smuchac!
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 03.02.2021., 01:36   #68
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,180
Ja imam 6kwh na 2 stana a grijem se na struju(klima podna i termopec od 3.5kw), i iskakalo mi je masovno dok nisam ugradio par shellya. Jos nisam sve ni montira 2 su dovoljna zasad samo u bojlerima.

Ugl baza je stvar sta ne trosi skoro nista koliko je deklarirano, odnosno max sta je dobro. I limitator ti nece izletit odma, dapače dosta su spori. Na 1.1x nazivne snage nece uskočiti preko sat vremena, na 1.4x(6.5kw za taj od 4.6) nazivne snage ce iskocit u periodu od 2s do 15 minuta, iako i vise od 50 sekundi bar sto sam ja gledao karakteristiku, a i po avome iskustvu.
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 03.02.2021., 02:00   #69
webstartm
Sandy!!!
Moj komp
 
webstartm's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,671
A gledam dokup i nije toliko skup. 1350kn+PDV po kW ...Dokupis 3kW za 5000kn i imaš do kraja života.
webstartm je offline   Reply With Quote
Staro 03.02.2021., 08:04   #70
Renesis
Ex-Gastarbajter
Moj komp
 
Renesis's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Zagreb / Rijeka
Postovi: 5,428
dok ne dode da moras i auto punit, onda ti treba 11kW za auto jos ^^
__________________

Abit IS7-E + TR NB-1
Intel Pentium 4 2.8E@3500(250*14, 1.45V) na vodi
2x512Mb DDR Kingston (2.5-3-3-7, 200Mhz)
ATI Radeon 9800PRO 128Mb @ default (412/385 max)
Audigy 2 ZS, SkyStar 2, Hauppauge WinTV, Hitachi 160Gb
Logitech Z-5500, Xerox XA7-19i
Moja makina - tišina je prednost

A. Einstein - Samo su dvije stvari neograničene, ljudska glupost i svemir, a za svemir baš i nisam siguran.

Homemade custom kanta - projekt
Homemade vodeno part1
Homemade vodeno part2
Renesis je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 03.02.2021., 08:41   #71
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,155
Caka je u tome što nije Iksov stan koji bi možda i dokupio koji kW snage. Po komadu je 1650kn cca. Svaki automatski osigurač kad dugo trpi granični teret zna počet zujat a neke se ni ne čuje. Znaju osigurači nakon više padanja i oslabit pa padaju i za manje a neki i iz čista mira. Svega sam se nagledao. Probaj isprosit od gazde da kupi još bar 1kW da dođes na 5,75kW tj. da ti ugrade limitator od 25A. Meni takav drži kuću.
Neki dan mi lik tupi da mu limitator od 25A pada bezveze i da ne valja i ja odem s strujnim kliještima. Izletio je na 42A. 😁


Poslano sa mog Redmi Note 8 Pro koristeći Tapatalk
smuchac je offline   Reply With Quote
Staro 03.02.2021., 09:44   #72
C128
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 199
Ako fidovka izbacuje, treba se reagirati. Zamjeniš fidovku I ako opet izbacuje, onda je nešto zabrinjavajuće i bolje pozvat stručnog električara, a ne riskirat glavu.

Sve moguće kombinacije limitatora i snaga su prikazane u:
https://www.hep.hr/ods/UserDocsImage...OTRP_kupci.pdf

Postoji još nekoliko do ukupno 3 x 32 A za trofazni priključak, ali još nisu ažurirali dokument. Preko 22 kW ide brojilo s mjerenjem snage, daljinskim očitanjem i crveni tarifni model.

Za električni auto ne treba punionica od 22 kW (limitator 3x32 A) ili više. Zbog punionica su i pomaknuli snagu bez mjerenja snage s 20 na 22 kW.
Može se puniti i na šuko utičnicu s 10-13 A (oko 2-3 kW), ali to traje cijelu noć za manji auto. Ove novije s akumulatorima 40-90 kWh treba puniti par dana.
C128 je offline   Reply With Quote
Staro 03.02.2021., 10:09   #73
devilldey
Registered User
Moj komp
 
devilldey's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2020
Lokacija: Chemnitz
Postovi: 25
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova

Druga stvar, dok klima radi, iz ploce s osiguracima nesto piskutavo zuji. Dosta visok ton pa se na par metara vise i ne cuje.



https://i.imgur.com/bMioNgp.jpg
Zuji ili pucketa? Iz nekog mog iskustva zna se desit da vijak na osiguracu nije dovoljno zategnut i zbog toga dolazi do problema.

Isto tako koliko vidim sve je na jefnoj fazi i jos k tome ogranicen si s limitatorom


Poslano sa mog ELS-NX9 koristeći Tapatalk
devilldey je offline   Reply With Quote
Staro 03.02.2021., 11:40   #74
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,702
Samo zuji.
Stan od 50ak m2, nista specijalno. Peh je jedino sto sam se ocito naviknuo zivjeti bez limitatora. Cijeli zivot me uce da se bojler ne gasi, a klima manje trosi ako konstantno odrzava temp. Kuhalo za vodu po speckama ide do 2,2kW... Nisam spomenuo ni elektricni radijator u sobi kombinirano 1/1,3/2,3kW.

Sreca da kuham na plin
Hvala za pojasnjenje svega ovoga. Bacim gazdi prijedlog za upgrejd limitatora. Low hopes!
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 03.02.2021., 12:15   #75
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,525
Zujanje može biti neopasno a može biti i jako zafrknuta stvar. Zna zujiti zbog loših spojeva (tada postoji mogućnost od zapaljenja), a može biti i da neki osigurač/limitator zuji.

Za početak treba otvoriti ploču i pregledati crni li se što te grije li se neka žica negdje. Korisno je i ponovno pritegnuti sve vijke odnosno spojeve. Možeš i ploču popipati s vanjske strane da bi vidio grije li se negdje više nego što bi trebalo.

Kod mene je u stanu zujao HEP-ov limitator kod većeg opterećenja i kad sam to prijavio došli su u roku par dana i zamijenili ga, o svom trošku.

@xlr što se bojlera tiče najbolje onda da ga pališ prije spavanja, a gasiš ujutro, tako da ti radi kad ništa drugo nije uključeno + po jeftinijoj tarifi. Tako ćeš možda čak nešto i uštedjeti na struji ako nema puno članova kućanstva i ako se ne tuširaš više puta dnevno. Ako ti voda bude hladna popodne, pojačaj temperaturu na termostatu. Ako je vrela sve do navečer, onda je smanji
tiki66 je offline   Reply With Quote
Staro 03.02.2021., 12:41   #76
markecSMB
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Cro
Postovi: 945
Citiraj:
Autor C128 Pregled postova
1. Što je tu loše? Ljudi znaju kako sa strujom i neće biti mrtvih poslije njih.
2. Inženjeri nisu imali nikakvu praksu kod školovanja, a većina nije bila u potrebi da si sami rade instalacije po stanu i usput nauče posao. Uvijek ima i izuzetaka, poput jednog direktora elektre koji je išao na sve tečajeve kao i njegovi monteri, pa kad je frka može rukovati i motornom pilom ako je drvo palo na dalekovod.
3. Dobar inženjer neće podcijeniti kolegu jer o njegovom radu ovisi hoće li ono nacrtano biti i izvedeno kako je nacrtano i raditi kako treba.

U kupaonici i oko sudopera FiD treba biti 30 mA. Najveći neprijatelj FiD-ovke je ljetno nevrijeme. Ako je uzemljenje dobro, instalacija se može izvesti i bez fidovke, ali od viška glava (uglavnom) ne boli.
Odete na more, a FiD-ovku Vam izbaci grom i puna škrinja se usmrdi do povratka.
Tako je u svakom poslu, pa učite, čitajte, googlajte propise, a nemojte brikati osigurače i fidovke koji rade svoj posao.

Pozdrav
dipl. ing. el.

p.s. Bila jednom knjiga Šegrt Hlapić i tek na kraju priče je šegrt postao Majstor i imao je 3 šegrta.
p.p.s. Nedavno sam imao problem s FID-ovkom i nakon par sati istraživanja instalacija, krivac se našao u profesionalnoj produžnoj letvi koja je pomalo probijala. Da stvar bude bolja uključio bi osigurač na drugom strujnom krugu koji bi izbacio fidovku, a letva je bila na drugom osiguraču koji nije bio uključen. Razlog tome je što osigurači prekidaju fazu, a nule se u pravilu sve međusobno spajaju. Vi uključite trošilo na jednom strujnom krugu, potencijal nule se malo odmakne od uzemljenja i teće struja između nule i uzemljenja. Kad je ista dovoljno velika fidovka ju registrira i isključi.
1. Pa nije niš loše, ljudi znaju, jeftiniji su i glupo ih je ne zvat...ako ih znaš.
Mislim da si me krivo shvatio, to je moja preporuka.
markecSMB je offline   Reply With Quote
Staro 03.02.2021., 13:04   #77
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,702
Citiraj:
Autor tiki66 Pregled postova
Zujanje može biti neopasno a može biti i jako zafrknuta stvar. Zna zujiti zbog loših spojeva (tada postoji mogućnost od zapaljenja), a može biti i da neki osigurač/limitator zuji.

...
Koliko mogu procjeniti smjer zvuka, rekao bih limitator ili nesto pored njega. Nista se ne grije izvana, sve je hladno na dodir (pod opterecenjem, jasno). Kroz kutiju struji i zrak valjda dolazi kroz kanalice i zrak je hladniji od onog u prostoru.

Tnx!
Za bojler cu jos vidjeti. Voda je jaaako hladna pa dosta mijesamo spinu kad peremo ruke/sudje itd... Bojler nije najmanji ni najveci, ali poigram se s termostatom i prijedlogom
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 03.02.2021., 21:30   #78
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,155
Citiraj:
Autor C128 Pregled postova
Zbog punionica su i pomaknuli snagu bez mjerenja snage s 20 na 22 kW.
Vjerujem da nisu zbog punionica. Mišljenja yam da su to napravili jer su ljude koji imaju 3x32A od ranije prisilno ubacili u crvenog nakon što su granicu s 30 naglo spustili na 20kW i onda su se ljudi s pravom bunili.
Platiš u ono vrijeme 22kW masno,dobiješ 3x32A i sve 5 i onda oni spuste granicu na 20 i automatski si u prekršaju.


Poslano sa mog Redmi Note 8 Pro koristeći Tapatalk
smuchac je offline   Reply With Quote
Staro 03.02.2021., 22:00   #79
Daedalus
Sir Paški
Moj komp
 
Daedalus's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Split
Postovi: 355
Citiraj:
Autor webstartm Pregled postova
A gledam dokup i nije toliko skup. 1350kn+PDV po kW ...Dokupis 3kW za 5000kn i imaš do kraja života.
Nisam se dugo ovim bavio ali šta nije fora da možeš dokupiti (i platiti) koliko želiš ali ako HEP vidi da to ne iskorištavao te lijepo vrate na manju zakupljenu snagu (gratis)?
__________________
Daedalus je offline   Reply With Quote
Staro 03.02.2021., 22:22   #80
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,155
To ti je kao auto. Imaš Sparka sa 50 konja i voziš 120. Želiš brže pa uzmeš Lacetti i voziš 160 ali dvaput i počneš opet ispod 100 pa te Chervolet zove evo ti Spark kad nećeš da voziš brže.

Šalim se naravno ali ako te gratis vrate natrag,nisu ti napravili uslugu jer si dao pare za više kW. Gratis vraćanje te vrati a pare ostaju kod njih. Ako si kupio kilovate s razlogom,više se ne mogu vratiti i da ti se vrate novci. Nek stoje,nikad ne znaš. Možeš eventualno ako te svrbe kilovati, od jednog trofaznog napraviti dva monofazna priključka pa npr. odvojiš kat i prizemlje i eto.

Poslano sa mog Redmi Note 8 Pro koristeći Tapatalk
smuchac je offline   Reply With Quote
Staro 04.02.2021., 08:44   #81
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,525
Citiraj:
Autor Daedalus Pregled postova
Nisam se dugo ovim bavio ali šta nije fora da možeš dokupiti (i platiti) koliko želiš ali ako HEP vidi da to ne iskorištavao te lijepo vrate na manju zakupljenu snagu (gratis)?
Naravno da ne, ti si zakupio snagu (odnosno mogućnost da povučeš određenu količine snage) i da ti smanje to bi bila pljačka. Dakle, kad zakupiš više snage, zamijene ti limitator i to je to, možeš povući više snage...
tiki66 je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2021., 23:11   #82
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,180
Imam 1x3~faznu uticnicu(struja je monofazna, samo. je uticnica trofazna) i sad mi treba 2x monofazna ili ti 16A.

Jednu ću fazu spojit na nulu pa cu imati 2xfaza i 2x nula, to nije problem ali problem mi je uticnica, htio bih izbjeći štemanje pločica, Znam da postoje duple utičnice al to je 1x16 ampera na 2 utičnice, meni treba 2x što moze stat u tu rupu od trofazne utičnice.

Zna li postoji li nešto tako?

Zadnje izmijenjeno od: OuttaControl. 16.03.2021. u 23:25.
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2021., 23:44   #83
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,381
Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
Imam 1x3~faznu uticnicu(struja je monofazna, samo. je uticnica trofazna) i sad mi treba 2x monofazna ili ti 16A.

Jednu ću fazu spojit na nulu pa cu imati 2xfaza i 2x nula, to nije problem ali problem mi je uticnica, htio bih izbjeći štemanje pločica, Znam da postoje duple utičnice al to je 1x16 ampera na 2 utičnice, meni treba 2x što moze stat u tu rupu od trofazne utičnice.

Zna li postoji li nešto tako?
Molim?

Kako ćeš imati 2 x 16 A ako imaš jednu fazu? To je neizvedivo osim provlačenjem dodatne faze.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 17.03.2021., 00:33   #84
webstartm
Sandy!!!
Moj komp
 
webstartm's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,671
Ima "3 faznu" uticnicu, na svakoj zici je osigurac vjer 16/20 A.
Struja je monofazna, ali bitno mu je da je svaki kabel 2.5mm2 na svom osiguracu.


Jednu fazu ce u razvodnoj spojit na nulu, i dobit ce 2x16A i 2xnulu.
To je ok. Ja sam tako spojia indukciju i dvi klime


@OC
Mislim da ces morat stemat, nema "duple" uticnice sa 2x16A koja stane u jednu rupu
webstartm je offline   Reply With Quote
Staro 17.03.2021., 00:45   #85
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,180
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Molim?

Kako ćeš imati 2 x 16 A ako imaš jednu fazu? To je neizvedivo osim provlačenjem dodatne faze.
Ma da krivo sam se izrazio iman 5 žilni 2.5mm2 kabel 1 zemlja 1 nula i 3x faza kako kolega dolje kaže svaka "faza" tj žica na svom 16A osiguraču

Citiraj:
Autor webstartm Pregled postova
Ima "3 faznu" uticnicu, na svakoj zici je osigurac vjer 16/20 A.
Struja je monofazna, ali bitno mu je da je svaki kabel 2.5mm2 na svom osiguracu.


Jednu fazu ce u razvodnoj spojit na nulu, i dobit ce 2x16A i 2xnulu.
To je ok. Ja sam tako spojia indukciju i dvi klime


@OC
Mislim da ces morat stemat, nema "duple" uticnice sa 2x16A koja stane u jednu rupu
Dada tocno to sam mislio. Znaci nema mi spasa treba plocice nekako izrizat da ne polomim sve.

Inace to i je situacija, nova kuhinja sa stare 3~ gorenje pecnice+kuhala sad ide pecnica sa običnim utikacem i electrolux ploca bez utikača pa gledam kako to sto bezbolnije spojit. A ne mogu staviti nadzbuknu jer je točno iza pećnice.
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 17.03.2021., 01:00   #86
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Ako je iza elementa onda možeš kombinirati kako god hoćeš.
Možeš uvalit 2 kabela u trofazni utikač ...
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 17.03.2021., 01:38   #87
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,381
Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
Ma da krivo sam se izrazio iman 5 žilni 2.5mm2 kabel 1 zemlja 1 nula i 3x faza kako kolega dolje kaže svaka "faza" tj žica na svom 16A osiguraču



Dada tocno to sam mislio. Znaci nema mi spasa treba plocice nekako izrizat da ne polomim sve.

Inace to i je situacija, nova kuhinja sa stare 3~ gorenje pecnice+kuhala sad ide pecnica sa običnim utikacem i electrolux ploca bez utikača pa gledam kako to sto bezbolnije spojit. A ne mogu staviti nadzbuknu jer je točno iza pećnice.
A tako znači...

Jedna verzija je da sve skineš i staviš kleme ili wago, a druga da razbijaš pločice pa dodaješ utičnicu. Do sad sam par puta tuckao tankim plosnatim šarafcigerom jer drugo nisam imao, ali možeš i fleksericom odrezati taj komad pločice pa opet izbijati nečim.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 17.03.2021., 08:59   #88
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,155
Valjda nije kasno...
Kutije za trofaznu utičnicu su fi 80 a za monofaznu su fi 60 pa si nemoćan. Kupi modularnu kutiju 4m,ocrtaj i zašišaj najbolje dremelom ili nekom nježnom fleksericom keramiku da ne nagrdiš sve. Kasnije nježno ručno iskopaj i zagipsaj kutiju. Struju si skužio kako da spojiš.
Kasnije kupi nosač 4m i okvir 4m te dvije modularne šuko utičnice. Ako je kuhinja,preporučujem s poklopcem. Preporučujem TEM. To ima da ostane ko pekmez. Wago zajebi, jedino zemlju upleti s dva para kombinirki dva nova komada žutozelene da imaš za obje utičnice po jedan.

Sastojci:
Click image for larger version

Name:	kutija-podzbukna-moudularna-4m_f.jpg
Views:	369
Size:	34.1 kB
ID:	23587Click image for larger version

Name:	NM40_3D.jpg
Views:	340
Size:	24.1 kB
ID:	23588Click image for larger version

Name:	VM11PT_3D.jpg
Views:	312
Size:	25.7 kB
ID:	23589Click image for larger version

Name:	OL40PW_F2.jpg
Views:	363
Size:	5.4 kB
ID:	23590

Poslano sa mog Redmi Note 8 Pro koristeći Tapatalk
smuchac je offline   Reply With Quote
Staro 20.03.2021., 13:35   #89
WraGG
Premium
 
WraGG's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Stuttgart
Postovi: 1,548
Vjerovatno postoji vec neko rjesenje, ali iskreno ne pada mi na pamet sta konkretno traziti. Dakle, hocu praviti iza TV-a zid u kamen optici i gore bih stavio rigips lajsnu i u nju spot svijetla. E sad, ja bih htio da se ta svijetla pale kada i osnovno svijetlo u dnevnom, dakle na prekidac kod vrata. Spot svijetlima mogu dovesti struju bez problema, ali mi je prekidac glavnog svijetla predaleko, a i razvodna kutija. Da li postoji neko bezzicno rjesenje, tj. prekidac koji bi mi upalio spot svijetlo kada se upali glavno? Na glavnom svijetlu imam wifi prekidac (eWeLink) pa mogu sa njim upravljati preko Alexe recimo. Mogu li ista preko toga rjesiti?
WraGG je offline   Reply With Quote
Staro 20.03.2021., 23:57   #90
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,155
Može se s pametnim igračkama ali skuplja pita no tepsija. Koliko je svijetlo daleko od spotova? Šta je na katu? Ako je potkrovlje,super....

Poslano sa mog Redmi Note 8 Pro koristeći Tapatalk
smuchac je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na