Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > DIY i Tinkering
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 22.08.2020., 11:29   #301
spaceman
Registered User
Moj komp
 
spaceman's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Našice
Postovi: 317
Pa ova što sam gore linkao ima bateriju i može raditi na njoj oko 4 mjeseca. Za takvu namjenu sasvim ok. Nema kablova i zajebancije s provlačenjem istih. Pogotovo ako treba samo privremeno.
spaceman je offline   Reply With Quote
Staro 22.08.2020., 13:42   #302
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,631
Svaka kamera ima zum,ovisno o leći kamere ...

Sad dal je leća 3.6-12 mm,sa time još dobiješ i u samom startu podešavanje za pokrivanje većeg ili manjeg dijela prostora ...

isto tako dal je kamera 2MP ili 8MP toliko ćeš kvalitetu dobiti na samom zumu ...

Naravno ako hoćemo u detalje više od 4MP ti netreba da bi prepoznao nekoga ...

U slučaju na 10m,dovoljan ti je i 2MP ... naravno ako to tvoje >10met nije 30 met ...
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 22.08.2020., 14:08   #303
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 2,987
Ima li kakva bežična kamera tog tipa, ali da se može ugraditi u špijunku na vratima?
Guglam, ali nikako potrefiti nešto... Ionako mi je ta leća na vratima strgana i moram to mijenjati, stan u prizemlju, poseban ulaz,...

Unutra neka strši koliko hoće, samo da se može objektiv ugurati u tu rupu koju ionako imam u vratima. Kablovinje nije opcija, ali ovako nešto na baterije kao ove nadzorne kamere par postova prije bi bilo ok.
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 22.08.2020., 19:37   #304
CatKiller
al se nekad dobro jelo...
Moj komp
 
CatKiller's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 3,310
Zasto ne neki Dashcam ili jos bolje outdoor nadzorna kamera (https://www.aliexpress.com/item/32852285748.html) + USB Powerbank u Tuperwareu (za slucaj kise?).

Tu i tamo nadopuniti Powerbank i pregledati snimku.
__________________
Zenfone 9 | Zephyrus M16 | HP Chromebook X2 | Tesla Model Y LR
CatKiller je offline   Reply With Quote
Staro 22.08.2020., 19:58   #305
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,631
Nemoj bacat lovu,ako hoćeš vidjeti i snimiti,uzmi nešto pošteno ...
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 23.08.2020., 10:02   #306
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,098
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 23.08.2020., 11:27   #307
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 2,987
To je s napajanjem na kabel otraga
Ima hrpa sličnih, ali s ekranom koji se montira otraga na vrata i snimanjem na SD karticu. To isto ne odgovara, ja bi baš na wlan i baterije da mogu jednostavnije pristupati.

Sve mi se čini da bude vani na zid ispred vrata došlo neko od ovih klasičnih rješenja. Onda mogu i kabel povući odnekud. A špijunku jedostavno zatvorim.
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 23.08.2020., 11:37   #308
Velikus
Premium
Moj komp
 
Velikus's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 428


rpi zero w ima wifi, bluetooth,.... a i ovo gore...
(ako se ne vidi sa slike - velicine je pola kreditne kartice)

edit:
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Poželjno je da su kamere bežične tako da se mogu dobro sakriti
__________________
"Ups, sam neš uprsk'o?"

Zadnje izmijenjeno od: Velikus. 23.08.2020. u 13:28.
Velikus je offline   Reply With Quote
Staro 04.09.2020., 22:56   #309
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,178
Jel za ko neku firmu u splitu i okolici da je okej ko se bavi nadzorom.

Zetu mi trebaju vanjske 4-5 kamera i jedna unutarnja sa motion senzorom. Da mu javlja na mobitel motion u odredjene sate. Većina kamera bi bila 10tak metara jedna 100- 150 metara daleko. Spreman je dat 10tak k kuna sa full opremom diskovi dvr i sl. internet i PC on rjesava
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 05.09.2020., 00:11   #310
rendula
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Zagreb, Trešnjevka
Postovi: 5,730
Moze preporuka za (free) software za win10 za video surveillance, snimanje itd? Hvala!
rendula je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.09.2020., 12:20   #311
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,631
Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
Jel za ko neku firmu u splitu i okolici da je okej ko se bavi nadzorom.

Zetu mi trebaju vanjske 4-5 kamera i jedna unutarnja sa motion senzorom. Da mu javlja na mobitel motion u odredjene sate. Većina kamera bi bila 10tak metara jedna 100- 150 metara daleko. Spreman je dat 10tak k kuna sa full opremom diskovi dvr i sl. internet i PC on rjesava

150 metara je preduga štrafta ... svi se ograđuju do 100 metara ...


A firma Bond ...
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 05.09.2020., 12:21   #312
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,631
Citiraj:
Autor rendula Pregled postova
Moze preporuka za (free) software za win10 za video surveillance, snimanje itd? Hvala!

IVMS 4200 ili noviji,ali zahtjeva jbn komp ...
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2020., 07:57   #313
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 2,987
Valjda je pravi topic... Ugrađujem doma neke smart switcheve i povezujem na home assistant.

Pred kupaonicom imam kutiju s 3 nezavisna prekidača, svjetlo, ventilacija, bojler. Ja bi htio tu neku pamet ugraditi u smisli da se ventilator pali kad i svjetlo i da pod nekim uvjetima se ugasi kasnije, recimo 10 minuta. Nije to problem složiti u HA, ali što staviti u kutiju? Mjesta baš nema, kutjia je cca 12x8 cm, onako odoka bez vađenja van, neki TEM prekidači su, jednog sam već i mijenjao, onaj od bojlera je izgorio s vremenom.
Bojler bi ostavio nezavisan, ali svjetlo i ventilator bi htio povezati.

Može se to napraviti i bez smart prekidača, ali onda mi treba novi ventilator + dodatno provlačenje žica što trenutno nije opcija.
Ideje?
Da naguram 2x shelly 1 ili sonoff mini unutra ako stane i onda se poigram u HA?
Za bojler ne mogu tako jer treba nešto jače. Kako je spojen direkt u zid, tamo bi mogao u kućište termostata nešto staviti, samo odgovarajuće amperaže.
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2020., 15:39   #314
pinkskin
Premium
Moj komp
 
pinkskin's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Daruvar
Postovi: 1,738
Za odgodu gašenja ventilatora maš vremenske releje baš za te stvari, veličine jednog automatskog osigurača su, nešto ovakvo https://m.conrad.hr/conrad-component...shopid=02-aa-m ima i jeftinije za nač

Što se tiče bojlera trebao bi ić na instalacijski sklopnik, koji 25A kontakte (za svaki slučaj, a i nije neka razlika u cijeni) pa onda da nešt upravlja tim sklopnikom
__________________


Zadnje izmijenjeno od: pinkskin. 07.09.2020. u 15:44.
pinkskin je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2020., 21:29   #315
Kruno M
Premium
Moj komp
 
Kruno M's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: VKCI
Postovi: 1,202
Citiraj:
Autor Nbdy32 Pregled postova
150 metara je preduga štrafta ... svi se ograđuju do 100 metara ...


A firma Bond ...
Ili vući još jedan PPL pa napajanje staviti kod kamere (povoljnije)

Ili staviti DAHUA koja podržava ePOE, njihov standard i preko coaxa IP kamere idu do 1000m, a preko UTPa idu do 800m u komadu. - ali i cijena ode u nebo onda
__________________
Pošteni trgovci: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Kruno M je offline   Reply With Quote
Staro 08.09.2020., 00:03   #316
Brekulja
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: abc
Postovi: 26
Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
Jel za ko neku firmu u splitu i okolici da je okej ko se bavi nadzorom.

Zetu mi trebaju vanjske 4-5 kamera i jedna unutarnja sa motion senzorom. Da mu javlja na mobitel motion u odredjene sate. Većina kamera bi bila 10tak metara jedna 100- 150 metara daleko. Spreman je dat 10tak k kuna sa full opremom diskovi dvr i sl. internet i PC on rjesava
Electronic security systems

Poslano sa mog SNE-LX1 koristeći Tapatalk
Brekulja je offline   Reply With Quote
Staro 08.09.2020., 08:58   #317
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,631
Citiraj:
Autor Kruno M Pregled postova
Ili vući još jedan PPL pa napajanje staviti kod kamere (povoljnije)

Ili staviti DAHUA koja podržava ePOE, njihov standard i preko coaxa IP kamere idu do 1000m, a preko UTPa idu do 800m u komadu. - ali i cijena ode u nebo onda

Vrlo zanimljivo,baš ta dahua se sa POE kamerama ograđivala na 100 metara UTP kabla i to cat 6.
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 30.09.2020., 12:22   #318
murina
Premium
Moj komp
 
murina's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: St
Postovi: 442
Ima li tko iskustva sa kineskim video portafonima, tipa ENNIO sa banggoda?

Cijenio bih i prijedlog za neku kvalitetniju alternativu ako je kinez loš.
__________________
murina je offline   Reply With Quote
Staro 30.09.2020., 12:30   #319
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,919
Preporuka za kineza, Dahua. Odlicno rade, nisu preskupi.
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 30.09.2020., 13:47   #320
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 524
Citiraj:
Autor c-shadow Pregled postova
Valjda je pravi topic... Ugrađujem doma neke smart switcheve i povezujem na home assistant.

Pred kupaonicom imam kutiju s 3 nezavisna prekidača, svjetlo, ventilacija, bojler. Ja bi htio tu neku pamet ugraditi u smisli da se ventilator pali kad i svjetlo i da pod nekim uvjetima se ugasi kasnije, recimo 10 minuta. Nije to problem složiti u HA, ali što staviti u kutiju? Mjesta baš nema, kutjia je cca 12x8 cm, onako odoka bez vađenja van, neki TEM prekidači su, jednog sam već i mijenjao, onaj od bojlera je izgorio s vremenom.
Bojler bi ostavio nezavisan, ali svjetlo i ventilator bi htio povezati.

Može se to napraviti i bez smart prekidača, ali onda mi treba novi ventilator + dodatno provlačenje žica što trenutno nije opcija.
Ideje?
Da naguram 2x shelly 1 ili sonoff mini unutra ako stane i onda se poigram u HA?
Za bojler ne mogu tako jer treba nešto jače. Kako je spojen direkt u zid, tamo bi mogao u kućište termostata nešto staviti, samo odgovarajuće amperaže.

Za ventilator idealna kombinacija ti je sonof ili shelly sa senzorom temperature i vlage zraka. Ja sam tako slozio kod sebe i onda ovisno o postotku vlage zraka mi pali i gasi ventilator.
RainZG je offline   Reply With Quote
Staro 30.09.2020., 14:25   #321
murina
Premium
Moj komp
 
murina's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: St
Postovi: 442
Citiraj:
Autor Cuky Pregled postova
Preporuka za kineza, Dahua. Odlicno rade, nisu preskupi.
di se kupuju?
__________________
murina je offline   Reply With Quote
Staro 30.09.2020., 23:24   #322
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,919
Znam.da je uvoznik Master centar, za maloprodaju ne znam. Mozda pogledat na nabavi.
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2020., 16:32   #323
pero_dinamit
Registered User
 
pero_dinamit's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 39
Htio bi si složiti neki smart home s Amazon Echo (dot). Vidim da ovaj obicni ima zigbee protokol pa me zanima hoce li s njime raditi xiaomi senzori koji imaju zibgee protokol u sebi?
pero_dinamit je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2020., 18:14   #324
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,140
Citiraj:
Autor pero_dinamit Pregled postova
Htio bi si složiti neki smart home s Amazon Echo (dot). Vidim da ovaj obicni ima zigbee protokol pa me zanima hoce li s njime raditi xiaomi senzori koji imaju zibgee protokol u sebi?
Koliko je meni poznato ne. Zigbee je dosta otvoren te dozvoljava dosta proprietary poruka unutar standarda. Tu je recimo Z-wave drasticno bolji jer je zatvoren i nema vrludanja.

Ok, nazad na Alexu. Alexa koliko je meni poznato koristi tzv HomeAutomation (HA) standard dok Xiaomi ne koristi HA tako da ga Alexa, iako moze komunicirati putem zigbee protokola, ne razumije. Ajmo reci da se spoje na IP levelu ali xiaomi ne koristi TCP nego nesto trece njemu znano. Da bi to radilo ili bi alexa morala imati direktni skill za Xiaomi (ajmo reci driver) ili ti treba Xiaomi gateway koji onda komunicira sa Amazonom.

Sve ovo je dosta laicki receno jer osobno nisam tako nisko u protokolima tako da ako netko ima druge informacije ce me ispraviti.
mann je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2020., 17:20   #325
Matta
El Mattador
Moj komp
 
Matta's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Ljubuški<->Metković
Postovi: 1,815
Trebalo bi mi par savjeta glede ove teme, pošto dosad nisam imao previše iskustva u vezi iste.
Cilj mi je "opametiti" krucijalne sustave u objektu, koliko se to može u postojećem setupu:
- Grijanje (paljenje/gašenje pumpi od radijatora, termo-glave na pojedinačnim radijatorima, nadzor pumpe od kamin / od pomoćnog plinskog bojlera, nadzor peći od peleta, itd.)
- Hlađenje - postojeće Panasonic klime koje se već sada vežu na bežičnu mrežu
- Senzorska mreža u prostorijama - temperatura, vlažnost, detektor dima, detektor plina, itd.
- Sigurnost - par indoor kamera, detekcija pokreta, slanje notifikacije, itd.
- Komoditet - poneka smart utičnica i žarulja, itd.

Dakle, što izabrati kao centar svega, tj. od čega krenuti a da mogu uspješno integrirati ovo gore navedeno (jer nema ništa od jedne firme) ?
Hvala !

P.S. Ne namjeravam uraditi sve odjednom, nego se pomalo zabavljati i dodavati sustav po sustav, kako financije dozvole. Ali htio bih početi odmah kako treba.
__________________
Matta je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2020., 18:28   #326
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,919
Knx 😁
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2020., 23:26   #327
fre@k
Premium
Moj komp
 
fre@k's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: osijek
Postovi: 1,859
Trebao bih preporuku za izmjenu uticnica s nekim toboze pametnim rijesenjem, konkretno trebao bih 2 kom jedan bi mi sluzio za pracenje frizidera i njihove potrosnje a drugi da mogu dijetetu okidat timere na televizoru.

Nasao sam za sada ovo, ali posto vec imam par Sonoff-a zanima me dali postoji nesto sto mogu spojiti na ewlink da nemoram imati jos jednu aplikaciju, ali ako postoji nesto pouzdanije rade imam jos jednu aplikaciju nego losiji uredaj u kuci.

Druga stvar je da su mi nek uticnice u kuci brikane posto uzemljenje nije provuceno (starija gradnja) koliko to utjece na ove uredaje te dali ih mogu isto brikat. Nebi uzimao uredaj koji ustekam u uticnicu vec direktno bi ga stavio u kutiju (podzbukna opcija)

https://www.banggood.com/BlitzWolf-B...r_warehouse=CZ
__________________


CPU: I5 2500k
GPU: MSI TF 660 OC
MBO: Asrock Z68 PRO3
RAM: 2x4gb G. Skill (1333mhz)
PSU: Seasonic 620W
HDD: SSD 180gb Intel 520 | WD Green 2TB
CASE: CM Elite 370
Ostalo: MX518, Logitech Ultra Flat, DELL U2412M, Hyper 212+



Ako Vam je život tužan, ne brinite! Barem Vam je plaća smiješna
fre@k je offline   Reply With Quote
Staro 29.11.2020., 00:03   #328
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 2,987
Tu sam utičnicu i ja gledao, ali me brine kako se montira u kutiju u zidu?
Kod mene su kutije normalnog promjera (60mm?) i postojeće utičnice imaju one "zube" koji zagrizu u plastiku sastrane. Ova mi izgleda kao da ide u kutiju gdje se šarafima pričvršćuje.
Imam doma jedan onaj vanjski BW-SHP2, flashan na Tasmota fw, kalibriran koliko sam mogao i radi frižider na njemu već dugo. Hardver izgleda dosta kvalitetno. Jedino nešto Tasmota zafrkava, doduše rijetko, ali ponekad se odspoji s wlana i onda mu treba nekoliko min da se ponovno spoji. Kad ispadne s mreže, onda se na routeru vidi u logu da se konektira, nakon 5s disconnect, opet nakon 5s connect i tako ukrug. Nakon n-tog pokušaja se spoji. Ne bi znao kako se ponaša na stock fw
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 29.11.2020., 09:50   #329
neumrli
Dubwise
Moj komp
 
neumrli's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 300
Citiraj:
Autor Matta Pregled postova
Dakle, što izabrati kao centar svega, tj. od čega krenuti a da mogu uspješno integrirati ovo gore navedeno (jer nema ništa od jedne firme) ?

Home Assistant
je ono sto ti treba. Ovdje imas popis svih integracija koje podrzavaju. Raspberry Pi od cca 400 kn je dovoljno jak da moze vrtiti Home Assistant 24/7 i trosi izuzetno malo struje.

Citiraj:
Autor Matta Pregled postova
- Grijanje (paljenje/gašenje pumpi od radijatora, termo-glave na pojedinačnim radijatorima, nadzor pumpe od kamin / od pomoćnog plinskog bojlera, nadzor peći od peleta, itd.)
Pogledaj Nest, Netatmo ili slicne proizvodjace za kontrolu plinskog bojlera ili termo glave za pojedini radijator. Za njih postoji podrska u Home Assistantu, ali za peci od peleta ili nadzor pumpe za kamin nisam siguran.

Citiraj:
Autor Matta Pregled postova
- Hlađenje - postojeće Panasonic klime koje se već sada vežu na bežičnu mrežu
Ja svoju klimu kontroliram preko infra red kontrolera. Dobra stvar je sto isti mozes iskoristiti za kontroliranje bilo kojeg drugog uredjaja koji ima IR daljinski - TV, pojacalo, receiver, IPTV box, itd.

Citiraj:
Autor Matta Pregled postova
- Senzorska mreža u prostorijama - temperatura, vlažnost, detektor dima, detektor plina, itd.
Za ovo imas jeftine Xiaomi senzore na Aliexpressu, otprilike 10 eura po senzoru. Rade na bateriju i ona traje otprilike 1-2 godine. Kao hub/router mozes koristiti CC2531 USB stick koji kosta oko 5$.

Citiraj:
Autor Matta Pregled postova
- Komoditet - poneka smart utičnica i žarulja, itd.
Ikea ima jeftine zarulje, obicne bijele/zute i u boji. Mislim da su obicne oko 50-60 kn, a one u boji oko 150 kn. Imaju i smart uticnice, a ako zelis ekstra mogucnosti poput mjerenja potrosnje struje po uticnici, mozes kupiti nesto tipa ovoga, sto je u sustini Tuya-based uticnica koju mozes flashati sa Tasmotom ili slicnim open-source firmwareom te se rijesiti na taj nacin vendor-based aplikacije ili generalno potrebe za cloudom. Ovdje imas primjer kako se takve uticnice flashaju.
neumrli je offline   Reply With Quote
Staro 29.11.2020., 12:08   #330
marko_st
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Split
Postovi: 204
"Skoro" pa odličan odgovor 😀😀

Meni su tu nedostaci:
-Home Asistant, konfuznijeg i nelogicnijeg softwarea ne vidjeh.... Radi ok ali meni je anti-logican plus one yaml pizdarije...
-IR je ok ali kao svaki IR nema povratnu informaciju ako ti je to bitno


Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
marko_st je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na