Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Intel
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 12.05.2007., 13:40   #1
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,747
E6400 vs E6420 overclock

Dakle, slažući novi PC dokopao sam se i jednog E6420 procesora. Razlika E6400 i E6420 za one koji ne znaju je u tome što je jezgra E6400 procesora napravljena sa 4 Mb L2 cachea ali je 2 Mb otfikareno laserom pa je operativnih ostalo "samo" 2 Mb L2 cachea. Naravno, E6420 ima dostupnih svih 4 Mb L2 cachea. Na istoj matičnoj ploči, Asus P5B deluxe WiFi ispada da zbog dodatnih 2 Mb cachea E6420 radi na nešto većem naponu. Ako ste bacili pogled na post "ASUS P5B Deluxe BIOS overclocking postavke" vidjeli ste da sam E6400 uspješno potjerao sa 2.13 GHz (266 MHz FSB) na 2.88 GHz (360 MHz FSB) sa naponom spuštenim na 1.175 V . Testirajući E6420 na istim postavkama morao sam dignuti napon na CPU na 1.2 V. Time je nešto porasla temperatura na full load (sa 43-44°C na 45-46°C) što je zanemarivo ali je mašina bila "čudna", pokrenuo bih igru i vrtio sat vremena, full load i ništa a onda izađem u Windowse i startam IE i pufff, BSOD, restart. Vratio sam E6400 i on se veselo vrti na 1.175 V bez rušenja, svi ostali naponi na default postavkama. Uspio sam dignuti E6420 na 3.2 GHz/400 MHz FSB na 1.3 V, provrtio Battlefield 2 Demo, sve radi OK osim što zvuk krcka (vjerojatno bih trebao dignuti napon chipsetu ali ja sam jedan od onih koji radije ostavi na defaultu) a ni samo ubrzanje nije ništa posebno primjetno. Na 360 MHz FSB memorija radi na 900 MHz pa vjerojatno to nešto nadoknadi razliku u brzini CPU pa to predstavlja svojevrstan sweetspot. Vjerujem da se E6420 da dobro overclockati uz podizanje napona ali to ne volim raditi jer sam praznovjeran, ne volim zagrijane komponente (bolja je hladna piva nego topla, ne?).
Ovo je samo za informaciju potencijalnim overclockerima koji se pitaju da li se isplati prelazak sa E6x00 na E6x20 seriju. Moje mišljenje: ne, ako ste zadovoljni svojim procesorom radije pričekajte novije serije.
Sinac je offline   Reply With Quote
Oglas
 
Oglas
Oglasni prostor

Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na