Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 14.10.2021., 14:53   #91
Bruno_Rv
Premium
Moj komp
 
Bruno_Rv's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Rovinj
Postovi: 7,928
Ja sam knjigovođi dao token. Ali ona me jako dobro poznaje i zna da ne može daleko . Jednom je zeznula potpore za radnike i ponudila se da ne plaćam usluge cijelu godinu što naravno nisam prihvatio. Ima svoje mušice, sigurno ima boljih knjigovođa ali u nju imam povjerenja i naravno da pređem preko nekih sitnica.

Zadnje izmijenjeno od: Bruno_Rv. 14.10.2021. u 16:23.
Bruno_Rv je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2021., 15:15   #92
the_ghost
lar~
Moj komp
 
the_ghost's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,532
pausalni obrt mozes i bez knjigovodje, ja sam ga u 5 mjesecu otvarao, sve se moze preko e gradjana, uzivo sam jedino morao otici negdje napraviti pecat (iako ti ne treba relno) i otvoriti racun u banku. Meni je ovo bas za fus izvan hr, tako da mi placa normalno sjeda od firme za koju radim. Potrebno je jos imati neki softver za izdavanje racuna, ja koristim solo free varijantu i vodim knjigu prometa u excelu s plavog ureda. Mjesecno treba dva obrasca predati kroz eporeznu (Zbirna prijava i PDV - iako ne naplacujem PDV, ali kad poslujes s EU moras imati PDV broj, koji je zapravo OIB, ali moras ga zatraziti kroz eporeznu), tako da izgubim maksimalno 10 minuta mjesecno za izdavanje racuna i predavanje tih obrazaca jer se to svodi na cp cifre iz racuna u eporeznu.

Ako se koristi kao dodatan izvor prihoda, pausalni obrt je win. Ako se koristi za izbjegavanje placanja poreza u HR, sa radom za HR firmu, tu bi moglo biti problema.
the_ghost je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.10.2021., 15:25   #93
AiM
Premium
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Croatia
Postovi: 355
Pečat je službeno ukinut iako ti za neke aktivnosti vezane za doo još uvijek treba. Pečat za PO je nepotreban. PO kao dodatni izvor prihoda je ok, ali kao što si rekao ako ti služi za izbjegavanje poreza, ne bude dobro.
AiM je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2021., 15:28   #94
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,532
Citiraj:
Autor AiM Pregled postova
Pečat je službeno ukinut iako ti za neke aktivnosti vezane za doo još uvijek treba. Pečat za PO je nepotreban.
Odi u postu, naleti na neraspolozenu tetu na salteru pa joj pokusaj objasniti pricu o "sluzbenom ukidanju" i "nepotrebnosti" kada trebas pokupiti posiljku (pogotovo ako je sud u pitanju, recimo).

E sad, to mozda sve i stoji, ali za tih 100kn se ne isplati zajebavati.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2021., 15:28   #95
buljo
Strichek Moderator
Moj komp
 
buljo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 9,318
Nije potpuno ukinut kada je potreban za neke stvari, koje točno ne znam jer su jako smanjene u odnosu na prije.
Meni se nije dalo zajebavat za tih 150kn koliko košta pečat da ga nemam kad mi je najpotrebniji...
__________________


/// Asus Maximus VII Hero /// Intel i7 4790K with Cryorig H5 /// 4*8GB Kingston DDR3 1600 /// Gigabyte 1070 Ti Gaming 8GB ///
/// HDD_0 Samsung 970 Evo Plus 500 GB SSD /// HDD_1 Samsung 860 Evo 500 GB /// HDD_2 WD 1TB Black /// HDD _3 WD 2TB Red /// HDD _4 WD 3TB Red /// HDD _5 WD 4TB Red /// DVD-RW Pioneer DVR-212 ///
/// Creative Gigaworks T20 /// Fnatic Gear Red /// Logitech G502 /// Razer Goliathus /// HyperX Cloud /// Corsair 650D Obsidian /// DELL U2719D + DELL U2719D /// CorsairHX650W ///
/// Synology 918+ = 2 x 4 TB WD Red & 2 x 6 TB Seagate IronWolf ///





/// Lenovo T480s /// i5 8250u, 16 GB, NVME 500 GB /// Lenovo ProDock ///




žmnpp
buljo je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2021., 15:40   #96
AiM
Premium
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Croatia
Postovi: 355
Citiraj:
Autor buljo Pregled postova
Nije potpuno ukinut kada je potreban za neke stvari, koje točno ne znam jer su jako smanjene u odnosu na prije.
Meni se nije dalo zajebavat za tih 150kn koliko košta pečat da ga nemam kad mi je najpotrebniji...
To je paradoks naše birokracije. Ukinut je, ali ga neki još uvijek traže

Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Odi u postu, naleti na neraspolozenu tetu na salteru pa joj pokusaj objasniti pricu o "sluzbenom ukidanju" i "nepotrebnosti" kada Trebas pokupiti posiljku (pogotovo ako je sud u pitanju, recimo).

E sad, to mozda sve i stoji, ali za tih 100kn se ne isplati zajebavati.
Ovisi o službeniku, ali da jednostavnije je dati 100kn nego gubiti vrijeme svaki put
AiM je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2021., 15:49   #97
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,532
Citiraj:
Autor AiM Pregled postova
Ovisi o službeniku, ali da jednostavnije je dati 100kn nego gubiti vrijeme svaki put
Pa zato ti i kazem. Dodjes zadnji dan taman prije kraja radnog vremena i onda te gospodja jebe ko sansku kozu. Realno, nije da imas deponiran zig/potpis pa ona moze znati jesi li ti dosao s "pravim" ili si kupio u Metrou u Grazu ranih devedesetih onaj sto se slagao na slova s pincetom i poslozio "Buljotor Enterprise Sesvete" na njemu...
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2021., 16:03   #98
the_ghost
lar~
Moj komp
 
the_ghost's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,532
za PO u ovoj varijanti koju ja koristim mi ne treba nigdje, niti moram ici po salterima, sve vezano u poreznu mozes online obaviti (dovoljna razina sigurnosti je token od banke).
I ja sam se iznenadio, pogotovo sto je otvaranje obrta bilo skoro unutar 24h od predavanja zahtjeva kroz egradjane.
the_ghost je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2021., 17:48   #99
buljaka
Premium
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,847
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Uzmeš netbanking ili mobilni banking pomoću appa banke i na njemu uvijek možeš vidjeti šta ti se događa sa računom.
Ni ja mu nisam dao token nego sam plaćam račune, a njemu samo dam izvode računa i ulazno/izlazne fakture radi knjiženja. Kada mi obračuna plaću ili pdv, pošalje mi xml file koji učitam u netbanking i autoriziram naplatu.
U kojoj banci možeš samo tako učitati XML?

PBZ? Daj napiši gdje se točno ide jer mene kum uvjerava da se ne može
buljaka je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2021., 17:57   #100
Bruno_Rv
Premium
Moj komp
 
Bruno_Rv's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Rovinj
Postovi: 7,928
Mislim da Erste moze
Bruno_Rv je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.10.2021., 18:46   #101
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,959
PBZ - može sigurno
ZABA - može sigurno
ostale ne znam iz prve ruke
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2021., 19:19   #102
buljaka
Premium
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,847
Exy molim te točno kako se dodje do toga. Ja nemam PBZ pa ne mogu probati a kum se kune da to PBZ nema
buljaka je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2021., 19:53   #103
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,959
Citiraj:
Autor buljaka Pregled postova
Exy molim te točno kako se dodje do toga. Ja nemam PBZ pa ne mogu probati a kum se kune da to PBZ nema

http://com.pbz.hr/download/PBZCOMNET-placanja.pdf


str. 21


Kum misli da ako on to ne vidi onda to ne postoji Bit će da ima poslovni paket koji to ne uključuje po defaultu, nek nazove osobnog bankara pa si to sredi.
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2021., 23:54   #104
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
Citiraj:
Autor AiM Pregled postova
Ovisi čime se misliš baviti. Recimo ako ti je namjera firme nuđenje intelektualnih usluga (freelancing, programiranje, sys administriranje) onda dok nemaš kupnju/prodaju dobara/opreme i nemaš zaposlenika onda realno i možeš, iako je to s našom birokracijom sklizak teren.

Knjigovodstvo ti može odraditi dobar dio posla, s time da je dobar knjigovodstveni ured danas jako teško pronaći, tako da tu ne treba štediti, ali knjigovodstvo ti postaje samo mali dio poslovanja čim se odmakneš od ovoga gore (prodaje usluga) i javljaju se birokratski problemi.

Problem s knjigovodstvom je onaj koliko para toliko muzike. Ako si mali biti će ti puno dati knjigovođi 1k kn mjesečno, a za tu lovu ćeš obično dobivati fuš gdje će on ići linijom malog otpora stoga ga trebaš kontrolirati, a tu se javlja paradoks šta te plaćam kad se trebam petljati u posao koji ne znam i zašto te u konačnici plaćam.

Ako se ozbiljno misliš baviti privatnim biznisom, onda ti knjigovođa mora biti osoba kojoj vjeruješ. Ako ne misliš da ti firma radi > 1 mil kn prometa onda je daleko bolje razmotriti opciju obrta. Daleko je manje zajebancije, pravila su labavija, ali direktno odgovaraš svojom imovinom. Većina obrta je ionako ispod radara jer nisu zanimljivi poreznoj.

Rezime je, ako imaš prodaju usluga i sam si u firmi onda nećeš imati previše posla s našom birokracijom, ali čim se napravi odmak od toga možeš zaboraviti da nećeš morati hodočastiti tu i tamo i baviti se biroima koji eto rade recimo od 08-13h.
top komentar, hvala puno na odg.
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2021., 23:59   #105
buljaka
Premium
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,847
Citiraj:
Autor Exy Pregled postova
http://com.pbz.hr/download/PBZCOMNET-placanja.pdf


str. 21


Kum misli da ako on to ne vidi onda to ne postoji Bit će da ima poslovni paket koji to ne uključuje po defaultu, nek nazove osobnog bankara pa si to sredi.
On se kune da to nema. Ajde postoji šansa stvarno da mu nije nešto uključeno.

Hvala ti 😀
buljaka je offline   Reply With Quote
Staro 15.10.2021., 08:45   #106
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,062
Citiraj:
Autor buljaka Pregled postova
Exy molim te točno kako se dodje do toga. Ja nemam PBZ pa ne mogu probati a kum se kune da to PBZ nema
Koristimo PBZ xml upload godinama. Prije toga se uploadao text file. Ako imaš nekompatibilni sustav, postoji i FINA konverter da ti pretvori file u xml po svim trenutnim pravilima i onda upload u PBZ i potpis.
Ako netko to nema, onda vjerojatno nije ugovorio takvu uslugu.
__________________
I'd rather have a bottle in front of me than a frontal lobotomy.
Pošten trgovac: 1,2,3,4,5,6
D1viry je online   Reply With Quote
Staro 15.10.2021., 08:55   #107
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,275
PBZCOM@NET usluga za poslovne korisnike. Knjigovođa mi maila xml file sa npr. plaćama i svim davanjima, otvorim netbanking, kliknem lijevo (mislim da piše 'Zbirni nalozi'), učitam xml file i autoriziram plaćanje. 2 minuta posla.
Imam i njihov mPBZ tako da u svakom trenutku mogu provjeriti stanje i promet na računu, a plaćanje često vršim skeniranjem bar koda na računu.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 15.10.2021., 09:24   #108
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,062
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
PBZCOM@NET usluga za poslovne korisnike. Knjigovođa mi maila xml file sa npr. plaćama i svim davanjima, otvorim netbanking, kliknem lijevo (mislim da piše 'Zbirni nalozi'), učitam xml file i autoriziram plaćanje. 2 minuta posla.
Imam i njihov mPBZ tako da u svakom trenutku mogu provjeriti stanje i promet na računu, a plaćanje često vršim skeniranjem bar koda na računu.
Tako je. Zbirni nalozi.
__________________
I'd rather have a bottle in front of me than a frontal lobotomy.
Pošten trgovac: 1,2,3,4,5,6
D1viry je online   Reply With Quote
Staro 15.10.2021., 09:47   #109
AiM
Premium
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Croatia
Postovi: 355
Citiraj:
Autor Exy Pregled postova
PBZ - može sigurno
ZABA - može sigurno
ostale ne znam iz prve ruke
mogu svi procesirati SEPA naloge. Pitanje je samo da li imate ugovorenu uslugu, a to nije besplatno kod ikoga.

Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Pa zato ti i kazem. Dodjes zadnji dan taman prije kraja radnog vremena i onda te gospodja jebe ko sansku kozu. Realno, nije da imas deponiran zig/potpis pa ona moze znati jesi li ti dosao s "pravim" ili si kupio u Metrou u Grazu ranih devedesetih onaj sto se slagao na slova s pincetom i poslozio "Buljotor Enterprise Sesvete" na njemu...
baš to, najbolje se ne uvlačiti u glupe rasprave, ionako su zaštićeni ko lički medvjedi.
AiM je offline   Reply With Quote
Staro 15.10.2021., 10:21   #110
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,099
A čime odgovaraš u obrtu ako se rastaviš od žene, a sve živo glasilo na nju?
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 15.10.2021., 13:40   #111
AiM
Premium
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Croatia
Postovi: 355
gaćama, ak ti i njih ne uzme.
AiM je offline   Reply With Quote
Staro 15.10.2021., 17:00   #112
Bruno_Rv
Premium
Moj komp
 
Bruno_Rv's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Rovinj
Postovi: 7,928
Citiraj:
Autor lowrider Pregled postova
A čime odgovaraš u obrtu ako se rastaviš od žene, a sve živo glasilo na nju?
Kako nisi odgovarao ni prije,ne odgovaraš ni sada. Samo je sranje posao prebacit na nekoga drugoga ili sebe, možda se žena zainati
Bruno_Rv je offline   Reply With Quote
Staro 15.10.2021., 20:58   #113
buljaka
Premium
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,847
Hvala svima. Bio danas kod njega. Nema te opcije. Zvao je u banku i aktivirao i sad ima. 👍
buljaka je offline   Reply With Quote
Staro 15.10.2021., 21:04   #114
Kruno M
Premium
Moj komp
 
Kruno M's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: VKCI
Postovi: 1,204
Ako netko ima slučaj, pa da budem siguran.

Zaposlen sam i otvorio bih recimo obrt. Poslodavac plaća mirovinsko zdravstveno.

Koliko bih ja davanja imao mjesečno da otvorim obrt? Znači šta mi je obavezno za platiti još dodatno na ono što mi pokriva trenutni poslodavac.

živjeli
__________________
Pošteni trgovci: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Kruno M je online   Reply With Quote
Staro 15.10.2021., 21:10   #115
markecSMB
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Cro
Postovi: 945
Ja se već 5 dana jebem s START i d.o.o. kojeg sam uplatio 20k u ponedjeljak. Neki referent me jebe za ime da je slično, do suca ne možeš doć, samo jedan odgovara....katastrofa
markecSMB je offline   Reply With Quote
Staro 15.10.2021., 21:49   #116
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,099
Genijalno. Slično? Kakve veze ima. Nije isto. Pa postoje sigurno 2 čovjeka čiji je OIB skoro isti samo 2 broja različita cccc
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 15.10.2021., 22:28   #117
hash
Premium
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,431
Citiraj:
Autor Kruno M Pregled postova
Ako netko ima slučaj, pa da budem siguran.

Zaposlen sam i otvorio bih recimo obrt. Poslodavac plaća mirovinsko zdravstveno.

Koliko bih ja davanja imao mjesečno da otvorim obrt? Znači šta mi je obavezno za platiti još dodatno na ono što mi pokriva trenutni poslodavac.

živjeli
99% sam siguran da ne moras placati doprinose pa ti onda ostaju troskovi:
  • porez na dohodak i prirez koji onda placas na kraju godine, a onda sljedecu godinu kvartalno po procjeni na osnovu prosle godine tablica, a ovo je links kojeg je tablica
  • komorski doprinos od 228kn svaka tri mjeseca
  • ako nisi u ITu onda mozda jos imas poreze na sume i slicne namete, ne znam kolko iznose ali nisu veliki, rekao bih ispod 100kn mjesecno ali cekaj nekog tko se time bavi
Za ostale, koga zanima, pausalni doprinosi su cca 1350kn mjesecno
hash je offline   Reply With Quote
Staro 15.10.2021., 22:43   #118
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,959
Citiraj:
Autor Kruno M Pregled postova
Ako netko ima slučaj, pa da budem siguran.

Zaposlen sam i otvorio bih recimo obrt. Poslodavac plaća mirovinsko zdravstveno.

Koliko bih ja davanja imao mjesečno da otvorim obrt? Znači šta mi je obavezno za platiti još dodatno na ono što mi pokriva trenutni poslodavac.

živjeli
https://plaviured.hr/vodici/placa-do...og-poslodavca/

Imaj na umu da ukoliko radiš kod poslodavca, ne smiješ osnovati obrt koji će se baviti istom djelatnošću kao tvoj poslodavac.


Citiraj:
Autor markecSMB Pregled postova
Ja se već 5 dana jebem s START i d.o.o. kojeg sam uplatio 20k u ponedjeljak. Neki referent me jebe za ime da je slično, do suca ne možeš doć, samo jedan odgovara....katastrofa
Zato je dobro otvorit tvrtku na "staromodan" način, preko javnog bilježnika. Oni imaju dobre veze na Trgovačkom sudu i uvijek unaprijed provjere jel ime ide ili ne ide. Ti suci tamo su naravno skoro pa potpuno nedostupni i ako je tvoj lijeniji od prosjeka može te blokirati u nedogled.
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 15.10.2021., 23:59   #119
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Citiraj:
Autor Exy Pregled postova
https://plaviured.hr/vodici/placa-do...og-poslodavca/

Imaj na umu da ukoliko radiš kod poslodavca, ne smiješ osnovati obrt koji će se baviti istom djelatnošću kao tvoj poslodavac.




Zato je dobro otvorit tvrtku na "staromodan" način, preko javnog bilježnika. Oni imaju dobre veze na Trgovačkom sudu i uvijek unaprijed provjere jel ime ide ili ne ide. Ti suci tamo su naravno skoro pa potpuno nedostupni i ako je tvoj lijeniji od prosjeka može te blokirati u nedogled.
Ma i moj je JB provjerio pa je doslo do nekog drugog suca koji je zakljucio da je to preslicno... a samo su prva dva i zadnja dva slova od 6 bila ista. Ok 4 od 6, ali wtf... i morao sam dodati jos jednu rijec u naziv.

Ali je zato frend, dok moglo samo na grckom i latinskom kd stranih rijeci, digo svoj rjecnik na net, dodao rijec koju je htio i kad su ga pitali od kud mu to, dao je link i proslo mu.... facepalm

Sent from my SM-G996B using Tapatalk
Elven je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2021., 09:11   #120
Kruno M
Premium
Moj komp
 
Kruno M's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: VKCI
Postovi: 1,204
Citiraj:
Autor Exy Pregled postova
https://plaviured.hr/vodici/placa-do...og-poslodavca/

Imaj na umu da ukoliko radiš kod poslodavca, ne smiješ osnovati obrt koji će se baviti istom djelatnošću kao tvoj poslodavac.


.
Firma gdje radim ima tegistrirano: Računalne i srodne djelatnosti. Iako se time ne bavi.

I sad bih ja recimo tako nesta registrirao i bavio se time. Jel bi to bio problem?

Jel to problem registrirati zbog poslodavca ili države?
__________________
Pošteni trgovci: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Kruno M je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na