Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Kriptovalute
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 07.11.2020., 18:59   #1
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,969
Lightbulb KUTAK ZA POČETNIKE: Pitanja i odgovori

Otvaram ovu temu za sve POTPUNE početnike u cryptu, dakle za ljude koji nemaju pojma o tome, a možda bi htjeli znati više no nemaju koga pitati ili se srame.

Zato - pitajte bez srama sve što vas zanima, doslovno od osnovnih stvari pa dalje.

Vjerujte mi da je bolje pitati odmah i koliko god mislili da vam je pitanje glupo - nije

Mi "stariji" u cryptu smo također nekoć bili tu gdje ste vi sada.
Mnogima od nas ništa nije bilo jasno, međutim, informacije smo uvijek skupljali sa svih strana, od svakakvih izvora (često i krivih), mnogi od nas su se i opekli te izgubili pare...

Osobno, u crypto sam ušao 2017-e godine, no tek 2018-a i 2019-a su me doista naučile mnogo o cryptu.

Nakon mnogo loših i dobrih iskustava, mogu reći da sam sada u fazi kada početnicima mogu barem pomoći oko nekih osnovnih pitanja i spriječiti ih da ponove greške koje sam i ja nekoć radio.

Pa eto, da olakšam uvod u crypto nekome tko je zainteresiran, možete ovdje postavljati pitanja, a ja ili netko drugi će vam uskočiti u slobodno vrijeme i odgovoriti.

Napomena tim "drugima": samo bih molio da se javite ako ste sigurni da znate odgovor na postavljeno pitanje, da ne bi došlo do nove konfuzije. Hvala


Primjeri pitanja koja su očekivana:
  • Šta je uopće crypto?
  • Kakve to veze ima s novcem?
  • Gdje se to uopće nalazi?
  • Zašto se to zove crypto/kriptovalute?
  • Kako to ljudi zarađuju na cryptu?
  • Šta su ti neki coini o kojima svi pričaju?
  • Šta je Bitcoin?
  • Šta je Ethereum?
  • Šta su to oni donili svijetu da uopće imaju neku vrijednost? itd...


Pitanja koja budu pripadala nekim drugim temama (tipa Kutak za trejdere, Mining i slično) neće biti odgovorena ili će biti prebačena.

Ako budu neprimjerena, na rubu primjerenosti, ilegalna ili jednostavno nepotrebno graničila sa Zakonom RH - također neće biti odgovorena, ili će biti izbrisana, pa bih molio da dva puta razmislite o pitanju kojeg postavljate.

Sva pitanja i odgovore ću također staviti ovdje, tako da sve bude u ovom postu za lakše snalaženje i izbjegavanje duplih pitanja.

Hvala na razumijevanju




captainvuki
P: Sta su to decentralizirane financije?Kako se u tome sustavu mogu ulagat kriptovalute i dobivat odmarooneni mogući povrat na uloženi novac?Koje su najbolje decentralizirane platforme za takve stvari?Sta su to pametni ugovori?Je li moguće u sustavu decentraliziranih financija posudivat drugima kriptovalute i zaradivat kamatu?

O: http://forum.pcekspert.com/showthrea...80#post3463180




Exy
P:
Gdje najjednostavnije i sigurno kupiti manju kolicinu kripta (cca 1000 eur) pa cuvati godinu dvije? Gledam ovaj neki slovenski kriptomat.io, da li je to ok izbor? Platilo bi se karticom. Hvala!

O1: http://forum.pcekspert.com/showthrea...37#post3480637

O2: http://forum.pcekspert.com/showthrea...82#post3488182




Mirkopoter
P:
Kako kriptovaluta može imati vrijednost? Kako netko to može primit umjesto "pravog" novca za nešto što prodaje? Nejasno mi je da nešto digitalno što se stvara radom grafičkih kartica može imati ikakvu vrijednost.


O1: http://forum.pcekspert.com/showpost....9&postcount=35

O2: http://forum.pcekspert.com/showpost....1&postcount=36

O3: http://forum.pcekspert.com/showpost....6&postcount=40

O4: http://forum.pcekspert.com/showpost....2&postcount=42

O5: http://forum.pcekspert.com/showthrea...31#post3492231




Mirkopoter
P:
Na koji način se to "stvara" i da se to može stvarati neograničeno?

O: http://forum.pcekspert.com/showthrea...16#post3492216




Mirkopoter
P:
ima neki maksimum do kojeg kad se dođe tjt, nema majnanja?

O: http://forum.pcekspert.com/showthrea...22#post3492222




Mirkopoter
P:
Mogu li se različite kriptovalute uvijek mijenjati za druge, npr. Ethereum u Bitcoin i obrnuto ili ih trebamo prebacivatu u npr. € pa onda kupovati ovu drugu valutu?

O1: http://forum.pcekspert.com/showthrea...75#post3492675

O2: http://forum.pcekspert.com/showthrea...83#post3492683




Mirkopoter
P:
Kupujete li neke jeftine kriptovalute i ostavljate ih "zaboravljene" u nadi da će za par godina buknuti?

O: http://forum.pcekspert.com/showthrea...75#post3492675




Mirkopoter
P1:
O rudarenju Bitcoina i ostalih coina...

P2: Kada prodati Bitcoin?

P3: O načinima štednje...

P4: Kako funkcionira hardverski wallet?

P5: Kako funkcioniraju crypto kartice ?

O: http://forum.pcekspert.com/showthrea...83#post3492683

Zadnje izmijenjeno od: Neo-ST. 16.02.2021. u 01:09.
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2020., 05:58   #2
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,032
When moon?
kopija je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 24.11.2020., 11:00   #3
captainvuki
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Solin.
Postovi: 253
Pitanje o ulaganju novca van postojećeg bankarskog sistema

Sta su to decentralizirane financije?Kako se u tome sustavu mogu ulagat kriptovalute i dobivat odredeni mogući povrat na uloženi novac?Koje su najbolje decentralizirane platforme za takve stvari?Sta su to pametni ugovori?Je li moguće u sustavu decentraliziranih financija posudivat drugima kriptovalute i zaradivat kamatu?

Zadnje izmijenjeno od: captainvuki. 24.11.2020. u 11:09.
captainvuki je offline   Reply With Quote
Staro 24.11.2020., 14:05   #4
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,453
Mislim da treba staviti obojani boldani tekst prije svega ostalog.

Sve vezano uz kripto shvaćajte s velikom dozom skepticizma. 90% svega je prevara i jedini interes je uzeti vam novac. Ako nešto zvuči predobro, sigurno i je i izgubit ćete novce. Obećanja i predviđanja raznih stručnjaka i gurua zaboravite, jer su 99,9% pogrešna ili služe da vas navuku na tanak led.

Možemo od toga krenuti.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 24.11.2020., 14:49   #5
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,969
Citiraj:
Autor captainvuki Pregled postova
Sta su to decentralizirane financije?Kako se u tome sustavu mogu ulagat kriptovalute i dobivat odredeni mogući povrat na uloženi novac?Koje su najbolje decentralizirane platforme za takve stvari?Sta su to pametni ugovori?Je li moguće u sustavu decentraliziranih financija posudivat drugima kriptovalute i zaradivat kamatu?
Ja ću ti ovako svojim riječima pokušat objasniti, pa nek me ispravi ko misli da sam nešto krivo napisao.



P: Sta su to decentralizirane financije?

O: Dec. financije su bilo koji oblik financiranja (zajmovi, štednja, itd.) koji nema centralno tijelo koje kontrolira kapital korisnika, već je korisnik sam zadužen za management i sigurnost svog kapitala koristeći decentraliziranu platformu na koju polaže svoj novac. Vrlo slično otvaranju crypto walleta, dobiješ svoju adresu za položiti novac, vjerojatno i nekakav seedphrase/password i to je to (nisam nikad koristio decentr. platforme pa detalje ne znam).



P: Kako se u tome sustavu mogu ulagat kriptovalute i dobivat odredeni mogući povrat na uloženi novac?

O: Možeš dobiti povrat tako da staviš svoj novac tamo, a onda se tvoj novac automatizmom iznajmljuje drugima, a ti zauzvrat primaš kamatu definiranu u pravilima korištenja te platforme (ima ih više i kamate jako variraju)

Popis defi platformi ovdje: https://defirate.com/lend/



P: Koje su najbolje decentralizirane platforme za takve stvari?

O: Najbolje su obično najjače (koje imaju najviše korisničkog novca položenog), tipa MakerDAO, Compound, Aave, i dr.

Link: https://defipulse.com/



P: Sta su to pametni ugovori? Je li moguće u sustavu decentraliziranih financija posudivat drugima kriptovalute i zaradivat kamatu?

O: Pametni ugovori ili smart contracts su programi na blockchainu (tipa Ethereum) koji izvršavaju neki zadatak i koštaju neki (mali) fee.

Npr. kada prodaješ nekretninu, to uključuje mnogo vremena, oglašavanja, sastanaka, predugovora, ugovora (papirologije), bilježnika, odvjetnika, itd.

Iz tog razloga ljudima se često ne da zezat s time nego daju sve u ruke agentu, koji nađe kupca i dogovori kupoprodaju, te uzme (masan) fee.

Smart contract u ovom slučaju zamjenjuje tog agenta i obavi sav prljavi dio posla za tebe - na kraju te samo spoji sa drugom stranom. Najbitnije od svega, rješava problem povjerenja u kupca.

Ono šta bi obavio kod agenta (tebi kupac preda novac, prebrojite ga, odete s agentom u bilježnika i ovjerite ugovor), to ovdje sve smart contract može obaviti za tebe. Kada kupac pošalje novac na tvoju adresu, njemu se automatski potpisuje i ovjerava kupoprodajni ugovor.
Na taj način ste zaobišli agenta i njegovu naknadu, kao i pustu papirologiju i slično.

Takav sustav još ne postoji (jer infrastruktura državnih institucija kao ni one same nisu još spremne za toliki tehnološki korak + takav sustav bi zamijenio cijelu vojsku uhljeba pa bi slijedili masovni otkazi), ali sam ga stavio kao primjer za šta su sve sposobni smart contracti.

Danas oni rade slične zadatke, tipa kod decentralizirane platforme automatizmom iznajmljuju tvoj novac nekom, uzimaju mu određeno osiguranje u slučaju da ne može vratiti novac, te tebi isplaćuju kamatu. To se sve odvija bez da ti i znaš, samo jednom tjedno/mjesečno vidiš koliko ti je sjelo kamate.

Koliko možeš zaraditi na kojoj platformi ti je već navedeno u gornjem linku.

Zadnje izmijenjeno od: Neo-ST. 24.11.2020. u 15:29.
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2021., 15:06   #6
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,957
Gdje najjednostavnije i sigurno kupiti manju kolicinu kripta (cca 1000 eur) pa cuvati godinu dvije? Gledam ovaj neki slovenski kriptomat.io, da li je to ok izbor? Platilo bi se karticom. Hvala!
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 09.01.2021., 15:16   #7
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,453
Kartica bitpanda. Preko računa, Kraken, Coinbase, Bitstamp. Računaj oko 4% proviziju na kartice, te oko 0,25% ako kupuješ preko računa.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2021., 09:58   #8
thunder11
Premium
Moj komp
 
thunder11's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: Umag
Postovi: 1,690
Se može ovaj dio oko provozije kartice vs. računa bolje pojasniti?

Trazim si neki wallet za pocetak. Probao Bitpandu ali revolut neda uplate. Sada se pitam da li da trazim dalje kako bi lakse prek revoluta odradio uplate ili da nađem alternativni način uplate za bitpandu?
thunder11 je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2021., 10:16   #9
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,453
Revolut blokira bitpandu i dozvoljava samo coinbase i bitstamp. Nisam siguran da li ograničavaju sepa slanje na iban, to nisam probao.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2021., 13:50   #10
thunder11
Premium
Moj komp
 
thunder11's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: Umag
Postovi: 1,690
Hmm....šta bi preporučio za laike i početnike?

crypto.com, Exodus?
thunder11 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 31.01.2021., 10:41   #11
vlatko27
Premium
Moj komp
 
vlatko27's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 667
Otprilike znam šta je Bitcoin i tu je kraj priče, više manje. Mjesečno štedim neke pare, kupujući Eure, Franke, Dolare, kako kad, čisto da šara. :-D Htio bih malo početi kupovati i Bitcoine, svaki mjesec cca 100 eura. Nije plan obogatit se, taj vlak je prošao, čisto malo se "bacit" u igru.

Napravio sam account na Coinbase, čekam verifikaciju, te ću tamo SEPA transferom prebacivati novce. Jel to OK? Jel ima neki povoljniji način za kupnju ili je Coinbase ok?
vlatko27 je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2021., 11:05   #12
tomov
Premium
Moj komp
 
tomov's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 586
Citiraj:
Autor vlatko27 Pregled postova
Otprilike znam šta je Bitcoin i tu je kraj priče, više manje. Mjesečno štedim neke pare, kupujući Eure, Franke, Dolare, kako kad, čisto da šara. :-D Htio bih malo početi kupovati i Bitcoine, svaki mjesec cca 100 eura. Nije plan obogatit se, taj vlak je prošao, čisto malo se "bacit" u igru.

Napravio sam account na Coinbase, čekam verifikaciju, te ću tamo SEPA transferom prebacivati novce. Jel to OK? Jel ima neki povoljniji način za kupnju ili je Coinbase ok?

Direktno EUR na Binance. Izbjegni middlemana.
tomov je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2021., 12:37   #13
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,453
Citiraj:
Autor vlatko27 Pregled postova
Otprilike znam šta je Bitcoin i tu je kraj priče, više manje. Mjesečno štedim neke pare, kupujući Eure, Franke, Dolare, kako kad, čisto da šara. :-D Htio bih malo početi kupovati i Bitcoine, svaki mjesec cca 100 eura. Nije plan obogatit se, taj vlak je prošao, čisto malo se "bacit" u igru.

Napravio sam account na Coinbase, čekam verifikaciju, te ću tamo SEPA transferom prebacivati novce. Jel to OK? Jel ima neki povoljniji način za kupnju ili je Coinbase ok?
To je ok. Od tih relativno jeftinih mjenjačnica koje imaju entitete unutar EU su ti Coinbase, Kraken i Bitstamp. Mislim da je Coinbase "najskuplji" s fees, ali to je manje bitno ukoliko ne trguješ nego kupuješ rednovno i spremaš.

Ja sam na Kraken, i fee ti je 0,26% za market buy/sell, a 0,16% za limit buy/sell. Trebaš koristiti Kraken Pro, tj. bilo što osim Instant buy mogućnosti koja ima veći fee.

Na Coinbase te žene ako ideš preko dummy sučelja, ali možeš (i trebaš) koristiti Coinbase Pro sučelje gdje ti je ipak normalniji fee od 0,50%.

Kod Bitstampa ti je isto 0,50% fee.

Na Binance ti je najmanji fee 0,10%, i ok su ako hoćeš trgovati (nemoj). Ali mislim da ne možeš uplatiti SEPA prijenosom njima, barem prije nisi mogao jer imaju mutno sjedište (bilo je nepoznato).

Tako da preporučujem Kraken, ali i Coinbase je ok, samo pazi da kupuješ na Coinbase Pro.

Edit: Izgleda da postoji Binance SEPA, nikad koristio i ne znam gdje su registrirani niti kojoj firmi uplaćuješ.

Zadnje izmijenjeno od: Libertus. 31.01.2021. u 13:03.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2021., 13:00   #14
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,969








Citiraj:
Autor vlatko27 Pregled postova
Jel ima neki povoljniji način za kupnju ili je Coinbase ok?
Ima. U 4 oka
Neke platforme nude i tzv. "recurring buy" opciju, odnosno odrediš koliko mjesečno da ti automatski skidaju sa kartice i naprave buy.
No s karticom, naravno, dolaze i fee-jevi za istu, pa ono...moraš odvagati sam šta ti je bolje.
-->
Citiraj:
Autor Libertus Pregled postova
To je ok. Od tih relativno jeftinih mjenjačnica koje imaju entitete unutar EU su ti Coinbase, Kraken i Bitstamp. Mislim da je Coinbase "najskuplji" s fees, ali to je manje bitno ukoliko ne trguješ nego kupuješ rednovno i spremaš.

Ja sam na Kraken, i fee ti je 0,26% za market buy/sell, a 0,16% za limit buy/sell. Trebaš koristiti Kraken Pro, tj. bilo što osim Instant buy mogućnosti koja ima veći fee.

Na Coinbase te žene ako ideš preko dummy sučelja, ali možeš (i trebaš) koristiti Coinbase Pro sučelje gdje ti je ipak normalniji fee od 0,50%.

Kod Bitstampa ti je isto 0,50% fee.

Na Binance ti je najmanji fee 0,10%, i ok su ako hoćeš trgovati (nemoj). Ali mislim da ne možeš uplatiti SEPA prijenosom njima, barem prije nisi mogao jer imaju mutno sjedište (bilo je nepoznato).

Tako dam preporulujem Kraken, ali i Coinbase je ok, samo pazi da kupuješ na Coinbase Pro.

Edit: Izgleda da postoji Binance SEPA, nikad koristio i ne znam gdje su registrirani niti kojoj firmi uplaćuješ.








Citiraj:
Autor vlatko27 Pregled postova
Jel ima neki povoljniji način za kupnju ili je Coinbase ok?
Ima. U 4 oka
Neke platforme nude i tzv. "recurring buy" opciju, odnosno odrediš koliko mjesečno da ti automatski skidaju sa kartice i naprave buy.
No s karticom, naravno, dolaze i fee-jevi za istu, pa ono...moraš odvagati sam šta ti je bolje.
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2021., 13:27   #15
vlatko27
Premium
Moj komp
 
vlatko27's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 667
Citiraj:
Autor Libertus Pregled postova
To je ok. Od tih relativno jeftinih mjenjačnica koje imaju entitete unutar EU su ti Coinbase, Kraken i Bitstamp. Mislim da je Coinbase "najskuplji" s fees, ali to je manje bitno ukoliko ne trguješ nego kupuješ rednovno i spremaš.

Ja sam na Kraken, i fee ti je 0,26% za market buy/sell, a 0,16% za limit buy/sell. Trebaš koristiti Kraken Pro, tj. bilo što osim Instant buy mogućnosti koja ima veći fee.

Na Coinbase te žene ako ideš preko dummy sučelja, ali možeš (i trebaš) koristiti Coinbase Pro sučelje gdje ti je ipak normalniji fee od 0,50%.

Kod Bitstampa ti je isto 0,50% fee.

Na Binance ti je najmanji fee 0,10%, i ok su ako hoćeš trgovati (nemoj). Ali mislim da ne možeš uplatiti SEPA prijenosom njima, barem prije nisi mogao jer imaju mutno sjedište (bilo je nepoznato).

Tako da preporučujem Kraken, ali i Coinbase je ok, samo pazi da kupuješ na Coinbase Pro.

Edit: Izgleda da postoji Binance SEPA, nikad koristio i ne znam gdje su registrirani niti kojoj firmi uplaćuješ.
Mislim da će ići Kraken. Coinbase me izjebao za verifikaciju, pa uslikaj osobnu pa neki račun sa datumom, pa onda odbili verifikaciju. Tko ih j. Po tvom opisu Kraken se čini dobar i ima cool ime. A cool ime nešto znači.

Hvala puno na info.
vlatko27 je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2021., 13:28   #16
vlatko27
Premium
Moj komp
 
vlatko27's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 667
Citiraj:
Autor Neo-ST Pregled postova
[SPOILER][IMG]
Ima. U 4 oka
Neke platforme nude i tzv. "recurring buy" opciju, odnosno odrediš koliko mjesečno da ti automatski skidaju sa kartice i naprave buy.
No s karticom, naravno, dolaze i fee-jevi za istu, pa ono...moraš odvagati sam šta ti je bolje.
Hmm..zanimljiv signature. Imati ću šta čitati sutra na poslu ako ne bude previše posla. :-P
vlatko27 je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2021., 13:53   #17
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,453
Citiraj:
Autor Neo-ST Pregled postova
Neke platforme nude i tzv. "recurring buy" opciju, odnosno odrediš koliko mjesečno da ti automatski skidaju sa kartice i naprave buy.
No s karticom, naravno, dolaze i fee-jevi za istu, pa ono...moraš odvagati sam šta ti je bolje.
Citiraj:
Autor vlatko27 Pregled postova
Hmm..zanimljiv signature. Imati ću šta čitati sutra na poslu ako ne bude previše posla. :-P
Ako se budeš odlučio za ovo, onda Bitpanda. Iz Austrije su, pouzdana mjenjačnica. Ali ti je fee ne sjećam se sada da li 2% ili 4% kada kupuješ preko kartice. A najjeftiniji su od svih kada se kupuje preko kartice (coinbase, binance itd.).

Citiraj:
Autor vlatko27 Pregled postova
Mislim da će ići Kraken. Coinbase me izjebao za verifikaciju, pa uslikaj osobnu pa neki račun sa datumom, pa onda odbili verifikaciju. Tko ih j. Po tvom opisu Kraken se čini dobar i ima cool ime. A cool ime nešto znači.

Hvala puno na info.
I Kraken će te isto tražiti, ali nisam čuo da rade probleme s verifikacijom.
Znači osobna ili putovnica + tvoja trenutna slika + račun za bilo što na tvoje ime i adresu. Mislim da su ti isti uvjeti prisutni kod svih.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2021., 14:08   #18
thunder11
Premium
Moj komp
 
thunder11's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: Umag
Postovi: 1,690
Citiraj:
Autor Libertus Pregled postova
Ako se budeš odlučio za ovo, onda Bitpanda. Iz Austrije su, pouzdana mjenjačnica. Ali ti je fee ne sjećam se sada da li 2% ili 4% kada kupuješ preko kartice.

1.5% VISA/MC
thunder11 je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2021., 14:14   #19
vlatko27
Premium
Moj komp
 
vlatko27's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 667
Citiraj:
Autor Libertus Pregled postova

I Kraken će te isto tražiti, ali nisam čuo da rade probleme s verifikacijom.
Znači osobna ili putovnica + tvoja trenutna slika + račun za bilo što na tvoje ime i adresu. Mislim da su ti isti uvjeti prisutni kod svih.
Razumijem ja to ali slikao sam osobnu I 2 računa, od struje I od Holdinga, I odbili. Ne znam zašto. Sve se fino vidi I datum I ime, adresa, sve.
vlatko27 je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2021., 14:59   #20
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,453
Citiraj:
Autor thunder11 Pregled postova
1.5% VISA/MC
To ti je samo provizija na kartično. Još ti uzmi na razlici tečaja oko 2-2,5%
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2021., 16:42   #21
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,631
Citiraj:
Autor vlatko27 Pregled postova
Razumijem ja to ali slikao sam osobnu I 2 računa, od struje I od Holdinga, I odbili. Ne znam zašto. Sve se fino vidi I datum I ime, adresa, sve.
Da li na adresi imaš naše znakove ??? Na računu mislim ???
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2021., 21:16   #22
junkieee
Premium
Moj komp
 
junkieee's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 979
ima tko odgovor zašto mi ne prolazi login na krakan, konkreno preko Iphone aplikacije.

na PC-u bez problema napravim login, sa 2FA. Dok mi na mobitelu konstatno lupa poruku:" Invalid 2FA input. Please try again."

Nije mi jasno kad sa isti autentikatorom prolazi login na pcu?
junkieee je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2021., 12:21   #23
vlatko27
Premium
Moj komp
 
vlatko27's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 667
Bok Ekipa. Radim prvu uplatu na Kraken. Može netko pametniji mi pomoći, muči me šifra namjene - da li se ona stavlja? Te troškovna opcija jel ide SHA ili OUR? Pod SHA mi Zaba uzima 30 kn - jel to ok, tj. hoće mi na Kraken sjesti svih 100 Eura ili manje? Jel ovo ostalo OK popunjeno? Hvala unaprijed.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Izrezak.PNG‎
Views:	566
Size:	44.0 kB
ID:	23341  
vlatko27 je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2021., 12:47   #24
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,453
Citiraj:
Autor vlatko27 Pregled postova
Bok Ekipa. Radim prvu uplatu na Kraken. Može netko pametniji mi pomoći, muči me šifra namjene - da li se ona stavlja? Te troškovna opcija jel ide SHA ili OUR? Pod SHA mi Zaba uzima 30 kn - jel to ok, tj. hoće mi na Kraken sjesti svih 100 Eura ili manje? Jel ovo ostalo OK popunjeno? Hvala unaprijed.
Zašto uplaćuješ na GB IBAN? Ja sve uplate radim na DE IBAN (DE31700222000071788512). Trebalo bi ti uzeti isto koliko i za kunsku transakciju. U mojoj banci je to 2kn.

Taj kraken.com kod upiši u sva moguća reference polja, bolje višak nego manjak.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2021., 13:02   #25
vlatko27
Premium
Moj komp
 
vlatko27's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 667
Citiraj:
Autor Libertus Pregled postova
Zašto uplaćuješ na GB IBAN? Ja sve uplate radim na DE IBAN (DE31700222000071788512). Trebalo bi ti uzeti isto koliko i za kunsku transakciju. U mojoj banci je to 2kn.

Taj kraken.com kod upiši u sva moguća reference polja, bolje višak nego manjak.
ne znam ni sam, vidio prvo gdje piše SEPA i kliknu to. :-D Sada sam izabrao njihovu Fidor Bank i da kad je Njemačka, 2 kn košta nalog. Fiju, thnx.

A taj kraken kod mogu staviti samo ili u opis plaćanja ili odabrati dodatna polja pa staviti pod referenca platitelja i referenca primatelja i tu sam ga i stavio.

Ovako bi izgledao konačan nalog;
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Izrezak.JPG‎
Views:	500
Size:	95.3 kB
ID:	23342  
vlatko27 je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2021., 13:52   #26
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,453
Stavi ga na sva moguća mjesta, nemam pojma koje točno oni vide.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2021., 14:17   #27
Redline
Premium
Moj komp
 
Redline's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Vž-Mb
Postovi: 375
Kreken ne dozvoljava Revolut uplatu?
A kod Coinbase uplate preko Revolut kolko uzmu fee iz mastera? Dal je bolje preko naloga
Redline je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2021., 20:45   #28
Srdan
Premium
Moj komp
 
Srdan's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,208
Bok,

Jučer sam kreirao Kraken account i trenutno je u pending stateu zbog verifikacije.
Kako nema nikakvih doticaja s Bitcoinom do sada, kako mi je najjednostavnije/jeftinije uplaćivati na njega i prebacivati novce na račun?

Tekući mi je u Erste banci, imam Visu, Visu Electron i Diners... internet i mobilno bankarstvo... i Keks Pay.
Trebam raditi Revolut?
__________________
Jel' ima šta ženskih starih
što vole strance da
nas vozaju u autu
i kupuju skupe lance

Srdan je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2021., 20:55   #29
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,453
Ne, samo uplatiš preko računa (EURE) na Kraken. Odaberi Fidor banku i DE račun.
Ako ujutro uplatiš, novci su ti za 3-4 sata na Krakenu.

E sada, nisam siguran kakav je Erste, mislim da su meni jednom prije 2 godine blokirali prijenos novaca na Kraken jer su se eto brinuli za mene da ne znam što radim. Nisam siguran da li se što promijenilo ili ne. Probaj, pa ćeš vidjeti.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2021., 21:07   #30
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,909
mislim da ne rade vise te blokade banke, bar se nadam.
sa PBZ-om nikad nije bilo tih problema. erste i zg banka ja mislim da su kenjali, tamo prior 2017 20k ATH.
geronimo_2 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na