Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 03.06.2021., 22:53   #961
igofanatic
Guest
 
Postovi: n/a
a baš mi se da toliko puta reinstalirati sve po kompu.
a jeste psiho manijaci
  Reply With Quote
Staro 03.06.2021., 22:55   #962
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Citiraj:
Autor igofanatic Pregled postova
dobro, rekli ste kaj ste mislili i kaj sad?
Ništ, ti kupi kaj hoćeš, ali ovo gledanje temperatura, potrošnje, kojekakvih dubioznih JubiTjubera i njihovih "testiranja" bude te izludilo, a na kraju ode baka s kolačima.

Inače, autor HWiNFO programčeka je u nekoliko navrata detaljno objasnil čemu služe svih Ryzen senzori i kakve vrijednosti prikazuju, te otkud se čitaju i u kojem kontekstu se uzimaju.

Tak da, neće se ništa rastopiti, a bome i sve ostaviti na Auto nikad nije bilo neko rješenje, koliko god ta automatika bila pametna.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 03.06.2021., 22:58   #963
igofanatic
Guest
 
Postovi: n/a
ne znam jeste li primjetili, ali vi stalno pričate kaka bi ja nešto trebao kupiti, a ne ja
  Reply With Quote
Staro 03.06.2021., 23:01   #964
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Pa kad si s tim počel, da nakon o-ho-ho godina razmišljaš o prelasku na novije, pa kaj se nudi, a dosad si bil na Intelu i to se preferira, jer AMD je za sirotinju, a danas Intel nažalost više nije vrh-vrhova, pa se čeka da opet bude na tronu.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 03.06.2021., 23:06   #965
igofanatic
Guest
 
Postovi: n/a
u pravu si. samo ne tako brzo. nisam to niti rekao.
čitati sa razumijevanjem kolega

aaaa šteta kaj nisem vu amerike
https://www.facebook.com/groups/SimR...02211166716626
  Reply With Quote
Staro 04.06.2021., 00:19   #966
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
ma troll, ocekujem skori bann
nista nije rekao, nije nista probao, ali u biti sve je on skuziJo.

nego zwer, jesi probao na 1080p i na low details da li je sve isto? xD xD xD xD xD
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2021., 00:39   #967
igofanatic
Guest
 
Postovi: n/a
a vidim ti si uber troll
  Reply With Quote
Staro 04.06.2021., 00:39   #968
zwer54
Premium
Moj komp
 
zwer54's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Dublin
Postovi: 1,977
Citiraj:
Autor Eladio Pregled postova
ma troll, ocekujem skori bann
nista nije rekao, nije nista probao, ali u biti sve je on skuziJo.

nego zwer, jesi probao na 1080p i na low details da li je sve isto? xD xD xD xD xD
Moram priznati na Aquamark benchmarku (to je bas low) ekipa sa intelima drzi tron...
__________________
zwer54 je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2021., 00:45   #969
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
Citiraj:
Autor zwer54 Pregled postova
Moram priznati na Aquamark benchmarku (to je bas low) ekipa sa intelima drzi tron...
Ma tron ili ne, skok svake generacije s ryzen serije1 do ovog zadnjeg sam osjetio
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2021., 00:50   #970
zwer54
Premium
Moj komp
 
zwer54's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Dublin
Postovi: 1,977
ja si tocno razmisljam dvije konfe sastavit, jednu amd jednu intel pa da mogu kombinirat ovisno kaj radim
__________________
zwer54 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 04.06.2021., 08:11   #971
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,400
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2021., 08:38   #972
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
Čovjek je očito gamer....
Mladenxy je online   Reply With Quote
Staro 04.06.2021., 08:52   #973
SlavoS
Premium
 
Datum registracije: May 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 1,115
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Čovjek je očito gamer....
Čovjeku je očito dosadno, a moguče je da mu i seksa fali, pa malo podjebava ekipu
__________________
SS
SlavoS je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2021., 08:55   #974
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
Citiraj:
Autor SlavoS Pregled postova
Čovjeku je očito dosadno, a moguče je da mu i seksa fali, pa malo podjebava ekipu
Nema puno ovakvih testova i odrađen je kako treba.
Mladenxy je online   Reply With Quote
Staro 04.06.2021., 08:59   #975
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,400
Da, ovo su igre kakve npr mene ne zanimaju ni pod razno, ali je fino vidit razliku, šteta što nije imao i 2600 i 10600.
Ja sam SP/Max detalji 60hz only.
Po ovome je sada AMD dosta ispred Intela u famoznim 720p testovima.
Da, ovdje je riječ o 1080p/Low, ali to je to, varijacija na temu.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2021., 09:01   #976
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
Isto tak, od ovih igara jedino sam igrao WOT jedno 5-6 godina, skoro svakodnevno. Ostalo me ne zanima. Dodavanjem keša idu brojke još debelo gore, zato sam rekao da će trebati 500 hz monitori
Mladenxy je online   Reply With Quote
Staro 04.06.2021., 09:19   #977
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 813
Zanimljivo je vidjeti koliko je Zen 3 bolji u pojedinim igrama, čak troznamenkasti broj. Dakle onaj tko ganja esport igre, a još pogotovo ako ima 1080p 360hz monitor nema šta razmišljati, Zen 3 ko stvoren za takav setup.
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2021., 09:25   #978
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
Bez greške. Obaraju se rekordi a baš me zanima koliko će još keš donijeti, jer to je usko grlo oduvijek.
Mladenxy je online   Reply With Quote
Staro 04.06.2021., 11:58   #979
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Jedna zanimljiva crtica na relaciji Philips - ASML - TSMC i Intel koji tek sad 30 godina kasnije na teži način spoznaje koliko su se zapravo zajebali.
Citiraj:
In its early years, Intel declined a bid to invest in TSMC, probably not thinking contract chip making would have a future, Chang disclosed.
Citiraj:
Founded in Taiwan in 1987 by Morris Chang, TSMC was the world's first dedicated semiconductor foundry and has long been the leading company in its field. Morris Chang, the founder and chairman of TSMC, successfully convinced Philips to invest in TSMC and use its factories to manufacture Philips' chips, making the European giant an original investor and early customer. Philips' name was just as important as its money to TSMC. Adding Philips to the list of TSMC investors helped convince government officials in Taiwan, other investors and other potential customers to work with and invest in TSMC early on. In 1984, Philips split off its activities on the field of photolithographic integrated circuit production equipment, the so-called wafer steppers, into a joint venture with ASM International, located in Veldhoven under the name ASML. Over the years, this new company has evolved into the world's leading manufacturer of chip production machines at the expense of competitors like Nikon and Canon.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 04.06.2021., 12:42   #980
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,919
Evo jedan zanimljiv video vezan za famozno pregrijavanje serije 5 zbog cega sam i ja u startu pomislio da sam uzeo pecnicu i da sam se zesce zajebao.

https://youtu.be/-m3V8gcflTU

Ukratko, stvar je da procesor radi na 142 (ili vise) wata umjesto na specificiranih 105w.

Igranjem sa pbo postavkama u biosu i sa postavkama koliko snage moze procesor povuc, isti se vrlo lako dovede u red po pitanju temperature pa to onda vise nije pakao kako su neki spominjali.

Zbog sveg ovog gore se ekipa i iscudjavala zasto sa 360 radijatorima ne mogu ohladit proc.

Uglavnom, eto odgovora.
Cuky je online   Reply With Quote
Staro 04.06.2021., 12:56   #981
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,155
zwer54 je već naveo sve načine na koje se potrošnja može popraviti. Meni je stvar riješio CTR, nekome voltage offset, nekome PBO, nekome fiksiranje voltaže i frekvencije. Šteta što treba potrošiti 10min na to i da nije tako out of the box, ali svakako nije nerješiv problem.

A razliku u zagrijavanju do 12 i 16 core modela može objasniti samo bolje binanje. Jasno da najbolji binovi idu u te skuplje procesore, zato troše manje po jezgri od 5800x (ili im je voltaža i boost bolje konfigurirana u tvornici, bliže realnim potrebama).

Zadnje izmijenjeno od: Odinarius. 04.06.2021. u 13:02.
Odinarius je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2021., 13:52   #982
zwer54
Premium
Moj komp
 
zwer54's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Dublin
Postovi: 1,977
Citiraj:
Autor Odinarius Pregled postova
zwer54 je već naveo sve načine na koje se potrošnja može popraviti. Meni je stvar riješio CTR, nekome voltage offset, nekome PBO, nekome fiksiranje voltaže i frekvencije. Šteta što treba potrošiti 10min na to i da nije tako out of the box, ali svakako nije nerješiv problem.

A razliku u zagrijavanju do 12 i 16 core modela može objasniti samo bolje binanje. Jasno da najbolji binovi idu u te skuplje procesore, zato troše manje po jezgri od 5800x (ili im je voltaža i boost bolje konfigurirana u tvornici, bliže realnim potrebama).
Izgleda da cpu po defaultu radi bez ikakvog limita, odnosno temperatura mu je limit, pa se boosta sve dok mu je temperatura pogodna za boostanje, a to dize temperaturu...

Evo na kraju sam ga ostavio na 4675 MHz uz 1.21V i radi full stabilno, hladan kao spricer Zadrzava se oko 38 stupnjeva sa upaljena 2 browsera, preko nekoliko tabova, remote desktop + MS Teams...

Ovi boostevi na 5GHz me ne zamimaju jer cim se optereti vise od jedne jezgre, odnosno cim posteno opterecenje dode i na tu jednu jezgru, vise nije 5GHz, a ako nije posteno opterecenje na njoj, onda joj ni ne treba 5 GHz...
__________________
zwer54 je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2021., 14:07   #983
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Uglavnom, zaključak je ono kaj je bilo rečeno i u inicijalnim recenzijama. Automatika je jako sposobna, ali opet - ne treba ju baš pustiti da radi kaj ju volja.
Citiraj:
AnandTech
Citiraj:
For AMD’s new Ryzen 5000 processors, most of them have a 105 W TDP, with a Package Power Tracking (PPT) setting of 142 W. For these processors, we can see our peak power consumption through our testing matching that value. For the sole 65 W processor, the PPT value is 88 W, and we’re seeing only 76 W, showing some of the efficiencies on the Ryzen 5 5600X. Most of this test sits around the 130 W mark, as the workload has a variable thread count. There are a couple of momentary spikes above 140 W, however everything is well within expected parameters. Due to AMD’s PPT implementation, we’re getting very consistent peak power results between multiple generations of AMD processors.
TechPowerUp
Citiraj:
The new Ryzen 5000 "Zen 3" processors are even more independent from the OS than before for power management. The CPUs mostly rely on themselves in gauging processing load and responding with the appropriate performance budget. The "Zen 3" CPU core can operate at voltages ranging all the way from 0.2 V to 1.5 V (normal operation). The same Precision Boost 2 algorithm is used as on "Zen 2" Ryzen 3000 series processors. CPU clock speed boost, voltage adjustments, and clock-gated sleep changes occur at a 1 ms timescale, compared to the 15 ms tick-rate for OS-dictated power management. AMD has also enabled 0 V (power-gated) sleep, with the CPU cores able to jump to power-gated sleep states without being "disturbed" by monitoring tools. Changes have been made to minimize the "observer effect" on CPU cores by monitoring tools.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 04.06.2021., 14:25   #984
ezav
Premium
Moj komp
 
ezav's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 117
Ete nakon tjedan i nesto dana mogu rec da sam poprilicno zadovoljan s svojim 5600x , ono samo xmp i pbo ukljuceni bez ikakvog stimanja ili zezanja s postavke uredno boosta do nekih 4730/4750 po jezgrama , najtoplije je bil na 65 stupnjeva pod be quiet! Dark Rock 4 i to dok je u stanu bilo oko 27 stupnjeva ... inace nejde prek 60/62 ... Sve u svemu tih i stabilan i ono sam radi ...


Iskreno bilo mi je jasno da cem u igrama videti razliku naspram svog starog i7-2600 , ali moram priznati da je i rad po win brzi , sve je nekak snapy (ok verovatno u tome ima i utjecaja prelaz s sata ssd-a na NVMe za sys disk) ...
Ali ono sve je nakak responzivnije , sve radi out of the box , i ono dok surfam vent na cpu cooleru je na 500-600 okretaja a proc je na 38-40 stupnjeva ...
Jos vise su me temp iznenadile da su tak dobre jer sam s full atx casa s 3x120mm i full mesh front presel na miniatx Define C koji gusi usis ali je sve fakat tiho


Sve u svemu ima da godinama radi ko zmaj
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Ezav komp telemerija.jpg‎
Views:	159
Size:	469.5 kB
ID:	23925  
__________________
"What do humans know of our pain? We have sung songs of lament since before your ancestors crawled on their bellies from the sea."
- Farseer Eldrad Ulthran
ezav je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2021., 14:36   #985
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,155
Taj cooler je malo overkill za taj CPU, ali nema veze, barem si siguran oko tišine i ako poželiš nadograditi
Odinarius je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2021., 16:54   #986
Sn4k3
Premium
Moj komp
 
Sn4k3's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zd
Postovi: 4,661
Citiraj:
Autor ezav Pregled postova
Ete nakon tjedan i nesto dana mogu rec da sam poprilicno zadovoljan s svojim 5600x , ono samo xmp i pbo ukljuceni bez ikakvog stimanja ili zezanja s postavke uredno boosta do nekih 4730/4750 po jezgrama , najtoplije je bil na 65 stupnjeva pod be quiet! Dark Rock 4 i to dok je u stanu bilo oko 27 stupnjeva ... inace nejde prek 60/62 ... Sve u svemu tih i stabilan i ono sam radi ...


Iskreno bilo mi je jasno da cem u igrama videti razliku naspram svog starog i7-2600 , ali moram priznati da je i rad po win brzi , sve je nekak snapy (ok verovatno u tome ima i utjecaja prelaz s sata ssd-a na NVMe za sys disk) ...
Ali ono sve je nakak responzivnije , sve radi out of the box , i ono dok surfam vent na cpu cooleru je na 500-600 okretaja a proc je na 38-40 stupnjeva ...
Jos vise su me temp iznenadile da su tak dobre jer sam s full atx casa s 3x120mm i full mesh front presel na miniatx Define C koji gusi usis ali je sve fakat tiho


Sve u svemu ima da godinama radi ko zmaj
Kod mene slicna situacija, jos nije presao 65 i to samo u Cinebenchu i sl. benchmark programima... U igrama dosta varira pa je tesko reci, naravno ovisi i sto se igra...

Citiraj:
Autor Odinarius Pregled postova
Taj cooler je malo overkill za taj CPU, ali nema veze, barem si siguran oko tišine i ako poželiš nadograditi
Je, definitivno je overkill za 5600x al meni nije zao ni kune sto sam dao za svog . Cooler je toliko tih da se ponekad pitam jel uopce radi plus bit ce i vise nego dostatan za bilo kakav buduci upgrade...
__________________
Sn4k3 je offline   Reply With Quote
Staro 05.06.2021., 00:17   #987
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
Evo ovako na prvu mogu reci da sam sa AIO spustio temp za cca 5-6-7°C ali je buka narasla (iz necujno u cujno xD ).
Treba biti fer i reci da je dark rock bio i zagusen u prasini, i u drugom kucistu sa slabijim protokom zraka nego je sad.
E sad, treba se još poigrati, još mi je ovo sve novo.
Uglavnom s obzirom na protok kako sam složio da 2x140mm od dole vuče zrak unutra, dosta sam spustio još temp na grafičkoj lol.
Uglavnom, brzo se nekako navikavam na ovaj AIO (a odusevljen sam lian li caseom), ono brutalno laka montaža, lak pristup oko cpu (ram, gpu..).

Ako se aio bude i dalje cuo sutra, mislim da cu onda kao i zwer podesiti manual sve ..uf a neda mi se

E da, score u CB je za par bodova bolji i u single i multi. Znaci i tu sam dobio 1% xD
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 05.06.2021., 00:27   #988
zwer54
Premium
Moj komp
 
zwer54's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Dublin
Postovi: 1,977
Citiraj:
Autor Eladio Pregled postova

Ako se aio bude i dalje cuo sutra, mislim da cu onda kao i zwer podesiti manual sve ..uf a neda mi se

E da, score u CB je za par bodova bolji i u single i multi. Znaci i tu sam dobio 1% xD
A nes ti podesavanja, pbo disabled, all core multiplier na 46.5, cpu vcore na manual 1.225V (ili nesto tu negdje) i LLC na 3. (ide preko 46.5 ali premalo se dobije, a puno voltaze treba dodat pa nema smisla)

Doslovno 6 klikova misem i zaboravis na sve... Ja sam se izmucio dok sam isprobao 200 kombinacija, na kraju zakljucio da je premali profit zezati se za taj boost do neba u odnosu na temperature i overall gaming performanse... Barem na mojoj ploci (s kojom nisam sretan) pa je mozda i do nje...
__________________
zwer54 je offline   Reply With Quote
Staro 05.06.2021., 20:48   #989
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
Ma tih 6 klikova i reset biosa lol...

Ipak sam ja old scool, lijepo zasukao rukave i izmjenio protok u kucistu. Stavio radijator sa strane usis, a gore dodao još dva venta za ispuh, i sad je i temperatura stabilnija i ventovi na aio se manje vrte. Za sad sve drzi cca 5°C stupnjeva bolje nego dark rock, ipak uz 2x140mm više u drugačijem kucistu lol , ali čini se da je ovo sad dovoljno silent da ga mogu bez beda trpiti
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	received_525862878439467.jpeg‎
Views:	180
Size:	72.8 kB
ID:	23944  
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE

Zadnje izmijenjeno od: Eladio. 05.06.2021. u 21:00.
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 05.06.2021., 23:15   #990
zwer54
Premium
Moj komp
 
zwer54's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Dublin
Postovi: 1,977
Ja sam upravo preslozio fanove i pojacao sve, cuje se ko server sala, ali ambijent i u kucistu i u sobi nije za izdrzat od kad sam ovu 3090 ubacio... Cpu temp je odlicna, ovaj freezer stvarno radi odlican posao, ali ram i sve okolo je vruce za popiiii... Sa 3080 nije bilo ni blizu ovak lose...
Sad moram ic prodavat to... pff
__________________
zwer54 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na