Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 20.01.2022., 16:31   #271
ipa
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Split
Postovi: 113
ipa je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2022., 20:41   #272
nathan.fake
Premium
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: n/a
Postovi: 1,258
Citiraj:
Autor tskarda Pregled postova
ha, to što se hvale sa 300 mbps wifijem je u biti 11n standard s čime se hvale. U teoriji je to maksimalno 150 a u praksi ako i 100 izvučeš možeš mahati repom
pa onda uzmes EAP230-Wall koji je kolega gore linko.. on je dual band 802.11ac, ali je i duplo skuplji

https://www.uzishop.hr/access-point/...p-80211ac.html

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 20.01.2022. u 23:43.
nathan.fake je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2022., 21:39   #273
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Ako mislite uzeti repeater kao što je @ipa stavio link
https://avm.de/produkte/fritzwlan/fr...eater-1200-ax/

nećete iskoristiti njegove mogućnosti brzina ako iste mogućnosti nema vaš ruter i korisnički uređaj koji se preko tog fritz-a međusobno spajaju.
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 21.01.2022., 05:26   #274
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
Citiraj:
Autor Bruno_Rv Pregled postova
Btw jel netko zna gdje se mogu naći wifi utičnice tj. provučem kabel i umjesto utičnice UTP stavim AP? Ne mislim na smart wifi strujnu utičnicu nego baš mini AP kojeg montiraš u rupu i izvana izgleda kao poklopac s ledicom. Negdje sam bio naisao na to sad nemam pojma gdje . Mikrotik ima Map lite, ni to nije loše ali treba ga u rupu ubacit, ovaj kojeg sam vidio spojis na utp kabel Poe i ubacis u rupu od uticnice plus pokrije rupu.
Mikrotik ima točno to...
https://mikrotik.com/product/wsap_ac_lite
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.
Pomo je offline   Reply With Quote
Staro 21.01.2022., 08:19   #275
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
@ Bruno_Rv

Postoji i flat UTP kabel, nešto je skuplji i trenutno ne mogu naći tko prodaje kolut, ali baci pogled, to bi moglo biti rješenje svih tvojih problema:

https://www.google.hr/search?q=flat+...FYWqgp7K2477QM

Takvih kabela možeš barem duplo više ugurati u bužir nego klasičnih okruglih.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 21.01.2022., 10:47   #276
The AC
Premium
Moj komp
 
The AC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,119
Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
@ Bruno_Rv

Postoji i flat UTP kabel, nešto je skuplji i trenutno ne mogu naći tko prodaje kolut, ali baci pogled, to bi moglo biti rješenje svih tvojih problema:

https://www.google.hr/search?q=flat+...FYWqgp7K2477QM

Takvih kabela možeš barem duplo više ugurati u bužir nego klasičnih okruglih.
Tražio i ja nedavno jer mi je upravo zbog ovog razloga trebalo ali nema nigdje još kod nas. Pls javi ako slučajno naletiš negdje...
The AC je offline   Reply With Quote
Staro 21.01.2022., 11:04   #277
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
@tskarda
@njuskalo

Ovaj tplink wall je taman. Ne treba mi vise od 100mbit protok, tako da mi nije bitno.

@Sinac

Gledao sam i taj flat. Imam ih par komada vec gotovih koje ne koristim, prerezat cu ih i probat ubacit u cijev bas da vidim koliko ih moze uci. Ako ide vise onda stavim jedan pravi switch i bok.

Hvala svima.
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 21.01.2022., 13:01   #278
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,767
Provjeri kako se savijaju ti plosnati na golo u rukama, pogotovo kada ih je vise i nema puno manevarskog mjesta u buziru. Odmah napominjem, nemam iskustva s njima u buziru, samo u rukama. Meni su ti kablovi neprakticni naspram okruglih.

Ovako iz glave, 5 okruglih kablova se mogu s jednakom lakocom savijati u svim smjerovima, mogu se i rotirati u buziru kao jedna cjelina iako ce sigurno imati manju tendenciju rotiranja.

Plosnati mi djeluju kao da ce se u odredjenim smjerovima teze savijati (a tako mi djeluju i pod rukom) pa je rotiranje u buziru neophodno. Npr: ulaz u zid - pa 90° lijevo - pa 90° gore pa se kockasti busen kablova hoce zafrciti i zarotirati da mu bude lakse, pogotovo ako je radijus pregiba buzira malen. I to pod uvjetom da se flat kablovi prate jedan do drugog, jer ako jedan izleti "iz formacije" zauzet ce pun k mjesta u buziru i smetati drugim kablovima.

Mozda sam ga zakomplicirao, ali valjda ce netko shvatiti
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 21.01.2022., 14:12   #279
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,552
Ti plosnati (napomena gotovi) kabeli su izmišljeni kad treba proći okvir prozora / vrata.
Po tome kako su savitljivi 90% da su licne a to je muka zakrimpat osim ako nisu oni konektori sa rupom pa da si siguran da je žica prošla.

šta se provlačenja tiče, ako je bužir / cijev postavljena bez lomljenja uz fošpan ili neku žrtvenu žicu svakako stane puno više tih plosnatih nego std. mrežnih kabela.

Treba gledati i kategoriju kabela, da ne bude kukanja kako neće da radi GB link iako je spojeno kako treba. Danas bi Cat6 bio neki minimum.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 24.03.2022., 10:47   #280
Lourdin
Premium
Moj komp
 
Lourdin's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 145
Zdravo momci.

Pošto nisam baš na ti sa mrežama, zanima me bi li ovako nešto bilo ok, te jesu li ovo dobri uređaji..

Naime, moram riješiti mrežu u novom životnom prostoru.
U svakoj sobi su bar dvije žice, a negdje ih je i više. Sve vode do centralne sobe/ormarića. Korištenje je klasika (tv, komp, neki streameri i tako to)

Ovako sam to zamislio, u centralnoj sobi uštekam ruter od providera, a sve ove žice u neki switch (npr. TL-SG116E, TP-Link 16-port Gigabit Easy Smart preklopnik (Switch), 16×10/100/1000M RJ45 ports, metalno kučište - 553 kn )
Također ću imati i dvije kamere ( reolink RLC-510A ) i jedan ili dva APa (Ubiquiti UniFi WiFi 6 Lite - 830 kn), pa će mi trebati i jedan POE switch (npr. TL-SG105PE - TP-Link 5-port Gigabit PoE Easy Smart preklopnik (Switch), 5×10/100/1000M RJ45, 4×PoE+, metalno kućište, 13" (65W) - 407 kn)
Kako vam se to sve skupa čini?
Lourdin je offline   Reply With Quote
Staro 24.03.2022., 11:10   #281
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,936
Ok je. Nemas mjesta za mali rack ormar + patch panel ili ne zelis trositi pare na to? Bilo bi urednije i sve bi bilo na jednoj hrpi.
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 24.03.2022., 11:59   #282
Lourdin
Premium
Moj komp
 
Lourdin's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 145
Ma žice su sve već provučene i dovedene u ormarić. Klasični razvodni ormarić koji nije baš prostran.
Vjerojatno neće stati ništa osim rutera unutra, stoga sam samo mislio neku policu pokraj sa ostalim uređajima.
Jer i tak treba polica za NAS.
A možda će mi sve te žice ići na živce, pa s vremenom napravim rupu u zidu i stavim dodatni ormarić

Da sam se toga sjetio prije, mogao sam tražiti da mi stave veći ormarić pa bi sve lijepo stalo unutra..

A znači, uređaji su ok? Drago mi je to čuti.

EDIT:
Sad sam malo guglao patch panel, pa mi neke stvari nisu baš jasne da budem iskren.
Što bi mi još trebalo kad bi išao ovim putem?
Dakle, kupim mali rack ormar, kupim patch panel i što još? Trebam te portove onda još? Ili ima panel sa portovima već uključenim?
Ovo sve mi je skroz strano...

Zadnje izmijenjeno od: Lourdin. 24.03.2022. u 12:04.
Lourdin je offline   Reply With Quote
Staro 24.03.2022., 12:43   #283
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,936
Imas dvije vrste patch panela, one na koje direktno krimpas kabele (kao ovo recimo https://i.cdn.nrholding.net/58295753) i one druge koji imaju RJ45 keystone module pa onda te module kliknes u patch panel (kao ovo https://nexconec.com/images/products...m6a1sme-08.jpg).

Ova druga solucija je po meni bolja jer je puno prakticnija, pogotovo kad nesto moras servisirat.

Jedino sto ti jos od opreme treba su kratki patch kablovi kojima bi povezao portove s patch panela na switch.
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 24.03.2022., 15:25   #284
Lourdin
Premium
Moj komp
 
Lourdin's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 145
Ok, hvala na informacijama.
Budem još malo to proučio..

Jedino mi sad nije jasno na kaj se ti moduli spajaju?
Kad imam onaj switch kaj sam stavio u prvom primjeru (TL-SG116E), žicu iz rutera ukopčam u njega, a ostale žice iz stana također u njega i to je to..

A ovak imam module/portove koje međusobno spajam ovim patch kablovima ili?
Kako si to mislio povežem s panela na switch? Koji sad switch? Gdje kopčam žicu od rutera? Uf...
Lourdin je offline   Reply With Quote
Staro 24.03.2022., 15:29   #285
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,936
Jedna zica iz rutera u SG116E switch, pa onda svaki pojedini port sa patch panela spajas sa kratkim patch kabelom na isti taj SG116E switch.
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 24.03.2022., 15:34   #286
Lourdin
Premium
Moj komp
 
Lourdin's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 145
Aha, sada mi jasnije.
Ovo je samo urednija opcija
Onda zaista mogu prvo neurednu opciju, pa ako će smetati, nadogradim
Puno hvala na strpljenju i odgovorima
Lourdin je offline   Reply With Quote
Staro 24.03.2022., 15:45   #287
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,936
Nema frke.

Obicno ti na kraju i ostane trajno slozeno ovo sto si u startu napravis jer ti se kasnije neda sve to iznova uredjivati 😆
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 25.03.2022., 09:33   #288
Lourdin
Premium
Moj komp
 
Lourdin's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 145
I ovo kaj si rekao.. potpuna istina
Lourdin je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2022., 20:54   #289
prodo
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2010
Lokacija: zagreb
Postovi: 50
Sastavljam si kucnu mrezu, slazem lokacije i broj kabela u kuci koja se trenutno renovira i planiram opremu pa imam par pitanja na koja ce mi odgovori biti od pomoci prilikom odluke kako, sta i koliko...

1. Kod neta preko parice i "pokucnih" (4g/5g), brzina koju realno dobivam ce se vrtiti uglavnom do koliko mbps? Ono malo sto sam povrsno istrazio, parica do 30, 4g do 100tinjak kako gdje, 5g ipak osjetno ispod 1gbps
2. U igri su dvije etaze koje bi cinile jedinstvenu mrezu. Neka konacna ideja je switch na svakoj etazi i jedan kabel izmedju switcheva. Dok se na donjoj etazi ne skupi dovoljan broj "trosila" za poseban switch, ima li smisla koristiti ovo da bi se samo produzio kabel sa te donje etaze, kroz vertikalu, do gornjeg switcha?

https://aliexpress.com/item/4000863407520.html

Koliko ovakve stvari "guse" signal? Ovo bi sada doslo na mjesto "donjeg" switcha tj. povezalo bi 1 trosilo na donjoj etazi i vertikalu sa gornjim switchem
3. AP ili extender? Koliko kuzim, extender reze brzinu za pola?
4. Kod AP, vase misljenje jel bolje stolni AP ili stropni/zidni? POE ili ne? Sto se cijena/napajanja/fleksibilnosti tice mislim da mi je lakse sa stolnim sa svojom uticnicom ako mogu predvidit di ce bit. Nesto previdjam mozda?
5. Stolni AP-ovi osim wifia daju i jos koji lan port?
6. Ukoliko svaki ormar ima svoju uticnicu, a nemam poe AP, poe switchevi su u ovoj prici overkill?
7. Switch managed ili ne?

Zasad je to to, kabeli ce bit cat6, fiksna trosila 1-2 racunala, 1 ap radi wifia na donjoj etazi, ostalo tv-i. Pokusavam ustanovit ulazne brzine i oblik mreze kojom cu raspolagat iducih x godina kako bi ispravno postavio kabele, kako nebi bzvz uzimao opremu ciji se puni potencijal nece koristit, a dok dodje prilika za to, ce vec bit zastarjela. Unaprijed hvala svima koji bace koju pametnu
prodo je offline   Reply With Quote
Staro 26.04.2022., 22:07   #290
Blagus
Premium
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 505
1. Ovo ti ovisi o mikrolokaciji. Na VDSL-u udaljenost od centrale, na 4G/5G broj korisnika, kapacitet bazne. Previše faktora da nagađamo ovdje.
2. Ova spojnica ne bi smjela stvarati probleme ako nije šrot i sve je dobro okrimpano.
Od 3 na dalje: ja bih uzeo UniFi stropne tanjure na koje bih flashao OpenWrt. Stropni AP-ovi ti najmanje mjesta uzimaju - odnosno ne zauzimaju ništa i ne moraš voditi brigu o napajanju jer se napajaju preko PoE. A svaki UniFi dolazi s PoE injectorom.


Ja ne bih išao na stolni AP samo zato da mogu imati mrežnu utičnicu na njemu: neka AP bude AP, a centralni switch neka bude mjesto gdje se sve uštekava, bez pomoćnih switcheva, AP-ova, repeatera...



PoE switchevi su skupi i ne trebaju ti osim ako ne misliš imati 24/48 PoE uređaja u mreži.



Probaj pojednostaviti: možda ti je bolje cijelu kuću iskablirati iz jednog ormara i tamo držati switch, umjesto da imaš na svakom katu jedan? Lakše za održavati i dijagnosticirati. A na pitanje o managed switchu si samo ti sam možeš odgovoriti - planiraš li raditi podmreže, taggirati VLAN-ove, izolirati pojedine uređaje? Koliko toga uopće misliš držati na kabelu, a što će biti wireless? S druge strane, razlika između pristojnog unmanaged 1G 24-portnog switcha i recimo Mikrotika CSS326 je 300-ak kuna.
Blagus je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2022., 00:15   #291
prodo
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2010
Lokacija: zagreb
Postovi: 50
Ovo o brzinama je bilo u smislu da se ne opterecujem previse gigabitnom opremom kad ni blizu takve brzine ne mogu dobiti jos godinama...

Dva ormara moraju biti jer mi treba ostaviti mogucnost da nekad budu dvije odvojene stambene jedinice/linije. Stvar dodatno komplicira sto sad signal preko parice dolazi iz potkrovlja, a sta se god sutra bude mijenjalo ce dolaziti iz zemlje. Zbog toga ostavljam buzire i kabele od donjeg ormara do ulaznih vrata.

Ovo sto kazes da bi svo kabliranje sveo na jedan ormar/switch bi i ja napravio dok su na etazi1 samo 2-3 uredjaja ili manje, a kabele etaze1 i vertikala bi pospajao onim uredjajima sa alije

Stropni poe AP koji bi se spajao na switch koji nema poe port, kako to ide? Znaci za takav stropni ap bi samo trebalo izvesti negdje lan kabel na strop, bez struje? Bi li tim lanom patio prijenos brzine ako njime dolazi i napajanje (pricamo o cat6).

Slozim sutra neku skicu pa pobrojimo uredjaje/portove. Hvala na ovome gore
prodo je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2022., 06:30   #292
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,148
Ne mogu opisati kakav preporod mi je bio kupiti 8 port poe i riješiti se bukvalno šume adaptera (što injectora što adaptera) na jednoj lokaciji.

Često imaš 24port sw koji ima samo 8 ili 12 poe ili slicno 8 port 4 poe. Da nešto su skuplji ali ne toliko značajno (u neto iznosu, u postotku je osjetno). Urednost koju nose sa sobom je vrijedna svake kune.

Sent using Tapatalk
mann je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2022., 11:06   #293
prodo
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2010
Lokacija: zagreb
Postovi: 50



pozdrav svima

ovo je neko trenutno/zamisljeno stanje.
L V R -lijevo, vertikala, desno. površina etaže je cca 100m2, router bi opskrbljivao jednu stranu wifiem, a ap drugu.
plavo su postojeći ulazi dsl linije. narančasto su mogući budući ulazi linije. dva su kabela dovedena do svakog dnevnog tako da ako nekad budu odvojene stambene jedinice svaki dnevni može imat svoj router i vratit drugim kabelom signal do ormara.

trošila u sobama (s1, s2, s3 i s4) su većinom tv-i, jedino s1 ima i tv i komp
ljubičasto su 3 kabela spuštena od ormara do ormara po vertikali i zasad ne povezuju ništa. bužir je dovoljno širok da ih prođe ukupno 5 (po mojoj su računici bila dovoljna i 2 al majstor je ostavio 3).
prvi kat je još skroz podložan promjenama.
maxtv ne postoji niti je u planu. naviklo se na iptv.
ovaj kružić (dnevni ap) na prvom katu bi se mogao ubiti, ako bi se u dnevni na tom katu na "mjesto routera" stavio stolni ap.


savjeti/prijedlozi su dobrodošli
prodo je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2022., 15:24   #294
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,552
Obično meštre spominjemo po biserima koje naprave ali ovog svog pohvali,
barem u dijelu šta je provukao 3x Lan kabela između etaža.

Prvenstveno jer od viška glava ne boli ... kako za rezervu tako za potencijalno segmentiranje mreže.
Primjera radi (nebitno šta trenutno ne koristiš MaxTv ili neki drugi ISP IpTv), lakše je i jeftinije samo prespojiti Lan kabel nego se gnjaviti sa konfigom smart switch - a da bi kroz trunk progurao dvije ili tri usluge.

Gore (na 2. katu) dodaj još jedan Lan kabel između ormara i dnevnog boravka.

Napravi skicu za oba kata, na Lan utičnicama stavi brojeve i te brojeve stavi u ormaru na kabele ili utičnice ako ćeš koristiti keystone module.
Na taj način ćeš lako i brzo odraditi bilo kakvu intervenciju.

Šta se tiče postavljanja AP - ova, šta ne znaš (a ni mi) kakav je raspored, gradnja, cigla / beton i sl.
Radi se o tome da jedino nekakav test sa uređajima može dati povratnu informaciju.

Sad je moderno stavljati stropne AP - ove ali to ima svoje prednosti i mane.
Mana je ako si pogriješio poziciju, ako ga sutra mijenjaš / skidaš šta ćeš sa rupom ili rupa ne odgovara novom.
U vezi napajanja kolege su već govorile, može preko PoE i Lan kabela, bilo da je preko PoE insertera ili sa PoE seitch - a. Pri nabavci PoE switch - a trebaš biti pažljiv obzirom koji uređaj (AP) treba napajati, koji tip / standard koristi za napajanje.

Korištenje (kako ga ti zoveš) stolne varijante je donekle jednostavnija po pitanju potencijalne zamjene.
Ako se uzme Router koji može raditi u AP + switch modu rada onda kao bonus imaš (switch) Lan portove na njemu koje po potrebi možeš upotrijebiti ako na toj lokaciji naknadno pofali Lan priključaka.
Recimo, takav bi odgovarao u dnevnom boravku na 1. katu.

Kažeš da je (barem za sada) sve jedna ista mreža, dali da ideš slagati WiFi sa nekim MESH - om ili da ideš na jeftinije dual band AP / Router - e je stvar za raspravu / procjenu.

Za sada toliko
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2022., 16:13   #295
Blagus
Premium
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 505
Kako bih ja sebi ovo složio, sad kad vidim skicu i tekst:
- odmah razvod po kući povukao za svaku etažu posebno do njenog ormara
- dva PoE switcha (kako je rekao @mann, postoje switchevi s manje PoE portova, koliko ih treba za AP-ove), svaki u svoj ormar
- povezao ih međusobno s 10Gbps optikom (na fs.com se mogu naći kvalitetni SFP-ovi i patch kabel za par desetaka eura). Kasnije kad/ako ćeš razdvajati te mreže, samo prekineš tu vezu i ubaciš dedicirani ruter za tu etažu.
- osigurao prohodnost na cijeloj trasi od naračastih potencijalnih dolaza kabela dolje do plavih postojećih DSL parica gore. Time si osigurao da se obje etaže neovisno mogu spojiti na ISP i kroz tavan i kroz zemlju.
- AP-ove bih svakako stropne. Sa stolnim ćeš uvijek morati sakrivati kabele, možda će ti smetati lampice, možda ćeš ti/dijete/pas/mačka zapinjati za njega... Predlažem UniFi jer bih na njih stavio OpenWrt i složio 802.11r roaming koji osigurava da se uređaji spajaju na najbliži AP. A s tom solucijom kasnije možeš dodavati bilo koji treći ruter/AP na kojeg ide OpenWrt i jednostavno ga dodati u roaming konfiguraciju.
- razvukao bih mrežne kabele svugdje, gdje treba i ne treba (nemoj ići s pretpostavkom da ti u hodniku ili spavaćoj ne treba mreža, ili da je kod TV-a dosta recimo jedna utičnica), jer sad kad si u fazi renovacije ti je idealna prilika za napraviti to. Kasnije ako će ti zatrebati, morat ćeš kemijati sa switchevima (kojima treba i struja za napajanje). Pa ćeš si misliti da si mogao za par kuna više povući još jedan kabel umjesto da kupuješ mali switch.


Istina je što @Nikky piše da si sa stropnim AP-om manje fleksibilan kasnije, ali zato sad provuci na više mjesta kabele, pa ako ti jedan na sredini etaže bude dosta, ostale rupe zatvoriš (ili testiraš odmah sad prije nego počneš). Ne znam kakav tlocrt imaš i kakvi su pregradni zidovi, ali stariji UniFi AP Pro je meni probijao kroz deku i ciglu i pokrivao više od 100 kvadrata. Long range modeli imaju još bolju pokrivenost.
Blagus je offline   Reply With Quote
Staro 28.04.2022., 00:00   #296
prodo
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2010
Lokacija: zagreb
Postovi: 50
Izgleda da je prva stvar koju moram odrediti stropni ap ili ne jer mi on dalje utjece i na potreban broj portova i tip switcha. Kabel cu negdje sigurno izvest, a hoce li biti ukopan u knauf za "nedaj boze" ili ce se odmah izvuc i koristiti o tom po tom

Ja sam isto na pocetku razmisljanja definitivno bio za stropni ap, jer je velika vjerojatnost da stan na 1.katu nece biti zasebna jedinica u smislu mreze, te se mozda cak i apartmanizira te mi se ap bez vidljivih kabela cinio kao idealno rjesenje (uz postojece uticnice za net), ali me onda odredjivanje same pozicije ap i njene trajnosti toliko smorilo, najprije estetski, a onda i funkcionalno...najprije sam je htio spustiti sa stropa i sakriti na zid iza kauca, da bi se na kraju pomakao k ap oko televizije u dnevnome na 1.katu. Cak sam vidio i tpove uticnice/ap, doduse sa do 300mpbs...Ovdje oko ap jos jedno pitanje za blagusa, poe injector je dio "tanjura" ili zaseban komad opreme?

Sto se jacine wifi signala u lijevoj strani kuce tice, moram reci da njega sad donosi powerline tpov adapter koji je ukljucen u zidnu uticnicu na prvom katu i njegov wifi je odlican u sobama iznad na 2.katu te ga navodno za fiskalnu blagajnu koristi i mala tvrtka u prizemlju takodjer na toj lijevoj strani kuce. To je stariji dio kuce pa betonske deke i nisu nesto narocito debele tako da sa signalom i pozicioniranjem ap nebi trebalo biti problema gdje ga god postavim na tom prvom katu

Mozete li puknit koji link ili model uredjaja za stropni/zidni ap vs "stolni" ap sa kojim lan portom vs jos neka oprema ako postoji tipa ove ap uticnice? Da vidim di sam i funkcionalno i cjenovno sa takvom opremom koja je primjerena za gore opisane moje potrebe pa da mogu dalje brojati kabele/portove i prijeci na switch(eve)
prodo je offline   Reply With Quote
Staro 28.04.2022., 14:49   #297
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,552
A bemu miša Google - ovog ...
relativno skupi sport stropni/zidni ap > Ubiquiti Networks UAP-AC-LR > https://www.senetic.hr/product/UAP-AC-LR
https://dl.ubnt.com/qsg/UAP-AC-LR/UAP-AC-LR_EN.html
ili UAP-AC-LITE > https://www.senetic.hr/product/UAP-AC-LITE
još se treba masirati sa konfigom preko njihovog sw kontrolera ili stavljati alternativni fw (a i za to treba čitanja, znanja) ...

u konkretnom slučaju napajanje i PoE inserter je zajedno u istom kućištu,

"stolni" ap > TP-Link C7 > https://www.hgspot.hr/router-tp-link...dvojive-antene
https://www.tp-link.com/us/home-netw...ter/archer-c7/
u osnovi router ali koji može raditi kao AP + switch,
emmulator > https://emulator.tp-link.com/archer-c7-v5/index.html

...
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 30.04.2022., 11:14   #298
prodo
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2010
Lokacija: zagreb
Postovi: 50
Hvala nikky. Sto se switcheva tice nesto ovako?
https://www.senetic.hr/product/TL-SG1210P

Previse ili ne? Ima nesto bolje za moje potrebe?
I jos jedno pitanje za rj45 konektore, na sta tu pazit kod kupnje? Sve sto ja znam da je na shielded kabel shielded konektor i obrnuto. Majstor ce pospajat sve potrebno za sadasnju mrezu al za neka buduca crimpanja volio bi uzet 10ak komada da imam pri ruci, nesto alata za to crimpanje vec imam
prodo je offline   Reply With Quote
Staro 02.05.2022., 11:38   #299
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,552
Previše ili ne?

Prvo "definiraj" koliko PoE uređaja trebaš napajati i koji PoE standard koriste / trebaju.
Ako je (za sada) samo par AP - ova i još su na različitim katovima onda ni nema smisla trošiti na PoE switch.

Radije uložiš u smart switch (mada i ne koristio njegove smart opcije),
po meni 2x kom, na 1. katu može i manji 5 - portni, a na 2. katu 8 - portni.

Također u kvalitetne mrežne utičnice, hoćeš li koristiti keystone + odg. okvir a u ormaru uzmeš metalni nosač / okvir a u njega opet idu keystone moduli.

Po isustvima sa meštrima / električarima, svakako pazi da spajanje kabela u utičnice / keystone module odradi propisno po standardu.
Ako to ne zna / ne može / neće, radije angažiraj nekog tko zna.
Neka ti sa testerom demonstrira svaku "liniju".

Za sada toliko
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 02.05.2022., 14:10   #300
prodo
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2010
Lokacija: zagreb
Postovi: 50
Tnx nikky, znam da pilam Da, svjestan sam koliko oprema i cijelo slaganje nema smisla ako konektori/uticnice budu lose pokrimpani i ne mogu dati svoj maksimum.

Taj dio ionako nece raditi elektricar nego tehnicar koji inace radi u thta, i upilat cu ga da mi testira svaki taj kabel nakon spajanja. Tako da su instalirani kabeli, uticnice i oprema spremni za gigabitni prijenos na cijeloj trasi mreze iako takvu ulaznu brzinu jos nemam.

Uticnice modularne su bticino za struju i sve, nisam jos definirao seriju, a koliko vidim na yt oni imaju neke svoje module za lan uticnice, a ne ostaju prazne rupe za keystone. Jesam to dobro skuzio?

Sto se zavrsetaka kabela u ormarima tice ja sam tu zamislio muske rj45 konektore tako da se direkt mogu ustekavati u switcheve. To mi smislenije izgleda od keystone zenskih modula ili nekog patch panela. Nesto mi ode promice ili? Ako neki kabel u ormaru bude trebalo direktno produziti mimo switcha koristio bi inline female to female coupler.

I zadnja stvar, switchevi, ako sad maknemo poe pricu sa strane koja na pocetku vjv nece biti potrebna, meni pusti protokoli, proizvodjaci i slicno u ovom trenu zbilja ne znace puno. Zadnji moj doticaj sa mreznom opremom je bilo flashanje i pretvaranje onog prastarog tcomovog dlinka 100mbps u ap. Ili alfa awush antena i backtrack za rijesit si net na faksu, tako da nisam uptodate sa danasnjim trendovima. Znam da se ti managed koriste za ogranicavanje pristupa dijelu mreze, ogranicenja brzina i sl. sta bi i moglo imati svoju svrhu kod apartmaniziranja donjeg kata. Cijene na nabavi variraju od netgeara pa do cisca, uz milju tehnickih specifikacija, zato sam i pitao prvi put za preporuke ap jer bi se sam udavio u kombinacijama, ista je stvar kod switcha

Sad bi za pocetak uzeo 8 portni i oba kata direkt povezao u njega (postoje 3 kabela po vertikali) a vise od 3 trosila na pocetku nece ni biti na prvom katu. Kasnije bi po potrebi uzeo jos jedan 5 portni za 1.kat. i ta trosila onda sveo na njega

Onda ovako nesto ili ima neki drugi best buy?
https://www.adm.hr/tp-link-tl-sg1005...73087/product/
Nesto da ce bit ok za ove moje opisane kucne potrebe, a da opet nema neki fundamentalni nedostatak, da me sutra zbog necega sta tu ima ili fali ne zeza wifi, da mogu staviti neki shareani disk, mrezni printer, mozda dignit neki serveric za lagani daljinski pristup i sl., nista specijalno ni profi
prodo je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na