Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 20.12.2021., 17:38   #1
vuljanic989
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2021
Lokacija: Karlovac
Postovi: 36
(riješeno) Intel i3 9100F + Scythe Mugen 2 visoka CPU temp

okačio scythe mugen 2 rev b na i3 9100f i vidim da mi temp skače čak na 75C na full load....kakva je bila sa stock coolerom neznam, nikad nisam pazio na to jer nisam imao problema sa stock coolerom.

znam da je i3 bottleneck al ipak mi tih 75C djeluje malo previše, šerafi na scythu stegnuti koliko ide, nije bilo prevelikog otpora kod stezanja, a opet nije ni ostalo mlohavo namontirano...

ostatak je asus h310 plus, rog strix rx570, 2*8GB kigston furyx.....bez dodatnih ventilatora na kucistu, ventilator na scythu okrenut prema zadnjoj strani kucista, temperatura sobe 20-25C
vuljanic989 je offline   Reply With Quote
Staro 20.12.2021., 18:02   #2
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,418
Mugen 2 taj cpu ohladi bez venta.

Pastu si stavio? Koliko?

Sent from my motorola edge using Tapatalk
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 20.12.2021., 18:57   #3
vuljanic989
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2021
Lokacija: Karlovac
Postovi: 36
ima paste, onako u kriz, islo je to dolje gore dvadeset puta dok sam skuzio kako se mugen montira haha, al lijepo pokriven cpu i nije nista izaslo van, ne cini mi se da je previše paste...sve sam mislio da cu do sada nabaviti i5 9600k što sam planirao, pa me temp nije zabrinjavala tolko, al pošto jos nisam nasao i5 i zapeo sa i3, kopa me ta temp....na idle je oko 30-33C doduse

mugena skinut pa nanovo namontirat sa friskom pastom mozda najbolje?
vuljanic989 je offline   Reply With Quote
Staro 20.12.2021., 19:54   #4
Mac_F
Pauk mrežar
Moj komp
 
Mac_F's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb (Bjelovar)
Postovi: 267
Na koliko ti se vrti vent? Možda ploča ima neki silent mode pa štedi vent do X°C, pogledaj u BIOSu.
Mac_F je offline   Reply With Quote
Staro 20.12.2021., 20:15   #5
vuljanic989
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2021
Lokacija: Karlovac
Postovi: 36
Vent na mugenu ima potenciometar i na njemu je na otprilike 75-80% odvrnuto, vent radi, i cujem ga kod ramp up....a dok dodjem do biosa i provjerim vrtnju temp ce past na 40 i manje, samo na full loadu mi raste na 75....ajd budem bas provjerio obrtaje sa hwmonitorom paralelno kad ga opteretim, ako se vidi taml

EDIT:

Evo da se pohvalim, vjerojatno sam ubio maticnu kad sam isao zamijenit pastu....znaci, komp se pali, slike nema, sve se vrti i svijetli, al nista se ne dogadja, jedino kada se nesto cuje na zvucniku je greska kad sam probao upalit bez rama.....cak i bez procesora ne javlja nikakav zvucni signal

Ima itko kakvu ideju? Osim nabavke nove maticne haha

Takodjer periferija se ne pali, probao sve usb koje imam

Zadnje izmijenjeno od: domy_os. 06.02.2022. u 18:34. Razlog: spojeni postovi
vuljanic989 je offline   Reply With Quote
Staro 21.12.2021., 09:27   #6
kasko
Premium
Moj komp
 
kasko's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Ivanić_Grad
Postovi: 1,943
Pošto si drljavio s tim 20x izmjena coolera vjv procesor nema vise dobar kontakt.

Rastaviti, ocistiti procesor dok je u socketu s vlaznom maramicom koliko god ide i dok je jos mokar dobro prebrisati wc papirom. Izvadi procesor van, pogledaj dal su pinovi svi ravni i ponovno staviti u socket.

Staviti paste u sredinu procesora velicine 2-3 sirova zrna riže, vratiti hladnjak i ne mrljavi nego stavi hladnjak i stegni, nemoj rotirati, stiskati izvoditi vratolomije...

Dok to sve radis, komp naravno neka je istekan iz struje, mozes izvaditi bateriju biosa dok operiras po procesoru i istekaj i ustekaj ponovno rame i pogledaj dal ima razlike u boji kontakata na ramima, ukoliko ima, protljaj ih gumicom za brisanje olovke.
kasko je offline   Reply With Quote
Staro 21.12.2021., 09:36   #7
vuljanic989
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2021
Lokacija: Karlovac
Postovi: 36
Vratio stock cooler, cpu i socket izgledsju sve u redu, nema paste da je izguralo van pa otislo pa da zaje kontakt

Sto se nebi trebala oglasit ploca ako detektira da "nema" cpu? Meni nista doslovno ne javlja, jedino kad ram iscupam

EDIT: proradilo napokon, izvadi i vratio cpu po peti put i radi hah

Kasko, hvala, nisam ja bas pocetnik u tome, al ja jos naviknut na fizicke pinove na procesorima haha

Ovaj mugen ima potenciometar za fan, dal bi fan control radio na njemu bez potenciometra? Ili bi bio na max rpm? Recimo da ga ne zbrikam i samim time je na nuli konstantno

Zadnje izmijenjeno od: domy_os. 06.02.2022. u 18:35. Razlog: spojeni postovi
vuljanic989 je offline   Reply With Quote
Staro 21.12.2021., 13:04   #8
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Citiraj:
Autor vuljanic989 Pregled postova
Ovaj mugen ima potenciometar za fan, dal bi fan control radio na njemu bez potenciometra? Ili bi bio na max rpm? Recimo da ga ne zbrikam i samim time je na nuli konstantno
Sam hladnjak nema veze s ventilatorom, staviš neki klasični 4-pinski ventilator, ne znam je li 120 mm u pitanju, spojiš na matičnu ploču i voziš, matična ploča kontrolira brzinu vrtnje. Imam Mugen 4 i odličan je, puno bolji od većine novijih hladnjaka.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 21.12.2021., 13:12   #9
vuljanic989
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2021
Lokacija: Karlovac
Postovi: 36
Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
Sam hladnjak nema veze s ventilatorom, staviš neki klasični 4-pinski ventilator, ne znam je li 120 mm u pitanju, spojiš na matičnu ploču i voziš, matična ploča kontrolira brzinu vrtnje. Imam Mugen 4 i odličan je, puno bolji od većine novijih hladnjaka.
Al.potenciometar radi,.mislim da s njim stelam minimalnr obrtaje....uglavnom, zbrikal ga jer su se zice ionako ogolile vec kod kontakata....radi sa onim.smart fan opcijom sve ok....temperstura i dalje skace do 75 po hwmonitor, al uvijek.kad.pogledan je oko 60C, nikada vise, 75 pokazuje pod max, resetirao vrijednosti vec par puta.... Cudno, al sve ok, necu se vise zamarsti s time
vuljanic989 je offline   Reply With Quote
Staro 21.12.2021., 16:46   #10
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Citiraj:
Autor vuljanic989 Pregled postova
Al.potenciometar radi,.mislim da s njim stelam minimalnr obrtaje....uglavnom, zbrikal ga jer su se zice ionako ogolile vec kod kontakata....radi sa onim.smart fan opcijom sve ok....temperstura i dalje skace do 75 po hwmonitor, al uvijek.kad.pogledan je oko 60C, nikada vise, 75 pokazuje pod max, resetirao vrijednosti vec par puta.... Cudno, al sve ok, necu se vise zamarsti s time
Staviš u BIOS-u Silent mod rada za CPU ventilator koji je 4-pinskim konektorom spojen na matičnu ploču i ne zamaraš se s potenciometrom. Ionako ti sada nešto ne štima, moj 9600K ne prelazi 60°C s Mugen 4 pri Silent modu. Stavi si MSI Afterburner (bez onog Rivaservera ili kako se već zove) i tamo imaš graf temperature CPU kroz dulje razdoblje, imaš i krivulju koja ti prikazuje promjenu temperature.
Sinac je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 22.12.2021., 13:11   #11
maXonja
bu
Moj komp
 
maXonja's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2017
Lokacija: VŽ
Postovi: 2,512
Možda je problem u kontaktu jezgre i heatspreadera, a ne heatspreadera i baze hladnjaka
U tom slučaju samo delid pomaže
__________________
Nvidia u očima
Intel u duši
Alfa Romeo u srcu
maXonja je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2021., 13:29   #12
kiki85
Banned
 
Datum registracije: Jul 2021
Lokacija: zagreb
Postovi: 86
Problema nema, 75c je uredna temperatura.
kiki85 je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2021., 14:02   #13
vuljanic989
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2021
Lokacija: Karlovac
Postovi: 36
Afterburner isto pokazuje, al recimo da vrtim igru 2 sata i pogledam temperature, nikad ne prelaze 62C, al pise max preko 70....neznam kad on tocno skoci na tih 75, vec desetak puta u full loadu gledam i na hwmonitor i afterburner i isto,zakucan na 60-ak C.....a sam procesor je skoro uvijek na 100% ionako jer mi je ocito bottleneck

Ne brinem se vkse, radi, ne throttla nikada, pa je valjda sve ok....ubacim kasnije par ventova na kuciste pa bacim oko na temp opet
vuljanic989 je offline   Reply With Quote
Staro 31.12.2021., 14:59   #14
vuljanic989
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2021
Lokacija: Karlovac
Postovi: 36
mali update....pratio temp zadnjih tjedan dana i NIKADA ne vidim da prelazi 62C, imam OSD od afterburnera, ni nakon par sati igranja.....al i dalje on negdje zabiljezi preko 70, cudno

u medjuvremenu se prebacio na i5 10400f i ista stvar, temperature ne prelaze 60C, al hw monitor zabiljezi max 70C u nekom trenu

gotovo s pracenjem temperature, sve stabilno radi, nema vise zamaranja haha
vuljanic989 je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2022., 02:16   #15
Karlo666
Premium
Moj komp
 
Karlo666's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Kaštel Lukšić
Postovi: 1,404
Citiraj:
Autor vuljanic989 Pregled postova
mali update....pratio temp zadnjih tjedan dana i NIKADA ne vidim da prelazi 62C, imam OSD od afterburnera, ni nakon par sati igranja.....al i dalje on negdje zabiljezi preko 70, cudno

u medjuvremenu se prebacio na i5 10400f i ista stvar, temperature ne prelaze 60C, al hw monitor zabiljezi max 70C u nekom trenu

gotovo s pracenjem temperature, sve stabilno radi, nema vise zamaranja haha
Prije svega Sretna Nova 2022 svim forumašima.


Pošto si novak na forumu a možda i novak šta se tiče sastavljanja PCova
fino pogledaj dali si dovoljno zategnuo hladnjak jer je moguće da ima slab pritisak pa se termalna pasta nije dovoljno razlila iako nerazumim zašto se brinut ako je temperatura daleko ispod termalnog limita(90C=thermal throttling za Intele) a 30C+ u Idleu je sasvim ok pitanje je kako je složeno kućište(cable managment i airflow)?

Isto tako za Intele koristi RealTemp a za benchmark AIDA64.
__________________
Pošten trgovac:
1,2,
Karlo666 je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2022., 10:13   #16
John Creasy
TossACoinToYourWitcher!
Moj komp
 
John Creasy's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,799
lijep pozdrav karlo i sretna ti nova godina

pitanje, jesi pročitao bar ikoji post na ovoj temi? skidanje i provjeravanje dal je hladnjak dobro sjeo/dal je zategnut je bilo bar 5 puta već
John Creasy je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2022., 20:12   #17
vuljanic989
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2021
Lokacija: Karlovac
Postovi: 36
Citiraj:
Autor Karlo666 Pregled postova
Prije svega Sretna Nova 2022 svim forumašima.


Pošto si novak na forumu a možda i novak šta se tiče sastavljanja PCova
fino pogledaj dali si dovoljno zategnuo hladnjak jer je moguće da ima slab pritisak pa se termalna pasta nije dovoljno razlila iako nerazumim zašto se brinut ako je temperatura daleko ispod termalnog limita(90C=thermal throttling za Intele) a 30C+ u Idleu je sasvim ok pitanje je kako je složeno kućište(cable managment i airflow)?

Isto tako za Intele koristi RealTemp a za benchmark AIDA64.
pa nisam bas totalni novak, imam sigurno pedesetak buildova iza sebe, al nista u zadnjih par godina, i samim time nisam u toku, pa radije dvaputa provjerim pitajuc, mada mi se cini sve ok, izasao sam iz stosa i neznam kako se novije komponente moraju ponasati u normalnim uvjetima

što se tiče airflowa, koristim dva ventilatora, jedan na vrhu za usis i jedan odotraga za ispuh, te se kuciste nalazi unutar stolića, nije idealno al tu je što je.....moj zakljucak iz svega ovoga sada je da je to ok obzirom na uvjete
vuljanic989 je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2022., 13:43   #18
kasko
Premium
Moj komp
 
kasko's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Ivanić_Grad
Postovi: 1,943
Citiraj:
Autor vuljanic989 Pregled postova
pa nisam bas totalni novak, imam sigurno pedesetak buildova iza sebe, al nista u zadnjih par godina, i samim time nisam u toku, pa radije dvaputa provjerim pitajuc, mada mi se cini sve ok, izasao sam iz stosa i neznam kako se novije komponente moraju ponasati u normalnim uvjetima

što se tiče airflowa, koristim dva ventilatora, jedan na vrhu za usis i jedan odotraga za ispuh, te se kuciste nalazi unutar stolića, nije idealno al tu je što je.....moj zakljucak iz svega ovoga sada je da je to ok obzirom na uvjete
Taj vent odozgora bih prebacio na prednju stranu kucista. Ako su razliciti ventovi, jačeg stavi da ispuhuje zrak van a slabijeg napred na usis.
kasko je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2022., 14:20   #19
vuljanic989
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2021
Lokacija: Karlovac
Postovi: 36
Citiraj:
Autor kasko Pregled postova
Taj vent odozgora bih prebacio na prednju stranu kucista. Ako su razliciti ventovi, jačeg stavi da ispuhuje zrak van a slabijeg napred na usis.
A to je bilo u planu,, i zbog grafe koja fino grije, al se kilavo skida front panel, pa odustao...mozda kojom zgodom uhvatim vremena pa prebacim....evo jucer nakon par sati igranja max je bilo 60-63, i cijelo vrijeme stoji oko 60.....pa ti znaj
vuljanic989 je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2022., 16:41   #20
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,636
U pravilu topli zrak ide gore, i umjesto da ga ispuhuješ, ti ga vraćaš nazad sa ventom ...

Taj vent gore nikako ne stoj, bolje da ne radi onda ...
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na