Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Aplikacije
Ime
Lozinka

Zaključane teme
 
Uređivanje
Staro 29.12.2021., 10:36   #691
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Citiraj:
Autor Elven Pregled postova
/CUT
Vratimo se na godišnji. Da njemu ode punih 14 dana godišnjeg u 2 kalendarska tjedna korištenja, ali ako ta osoba ima 20 radnih dana u ugovoru, onda ugovor krši zakon... šta tu nije jasno?
/CUT
Osoba ima 24 dana godišnjeg odmora, mene je samo zanimalo kako je moguće da u 2 kalendarska tjedna korištenja godišnjeg odmora ta osoba nema barem jedan dan tjednog odmora obračunat. Zato sam i spomenuo da je zakon oko nekih stvari nedorečen i podložan svakakvom tumačenju, od kojih su neka logična, no ne moraju biti i pravno točna.
Uglavnom, radi se o osobi koja radi u trgovini, ne da joj se zezati i natezati oko obračuna godišnjeg jer je je bitno da ima 2 i pol dana slobodno i kaže da i ako dobije sudsku tužbu da je na poslu neće baš milo gledati. I onda se iznenadiš ili ne iznenadiš kad čuješ za takve slučajeve.
Sinac je offline  
Staro 29.12.2021., 12:34   #692
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,480
Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
Mislim da ovo ide u krivom smjeru, ali evo ti odgovor radi drugih kolega.
Koja točka ZOR-a je prekršena?



Konkretno, kao što sam spomenuo, znam osobu koja radi 9 dana u komadu pa je onda 2 dana slobodna s time da taj treći dan ide popodne na posao pa ispadne kao 2 i pol dana, na taj način su pokrivene sve subote i nedjelje radnicima koji nisu baš svaki vikend na poslu. Ali obračun godišnjeg odmora je toj osobi i dalje misterij koji mi nije znala objasniti, uglavnom, ode joj punih 14 dana godišnjeg u 2 kalendarska tjedna korištenja.
Prva. Lijepo ti je definirano u prvoj točki i drugoj za maloljetnike da ne može biti sedmodnevni radni tjedan ili šestodnevni za maloljetnike.
I onda ti se navodi u točki 4 da ukoliko nije iskoristio tjedni odmor da mora iskoristiti odmah nakon perioda rada.

To što netko radi sedam dana u tjednu i koristi 7 dana godišnjeg za tjedan dana kalendarskih ne znači da je to po zakonu.

Da se razumijemo, nije protivno zakonu da se radi 9 dana zaredom ako je tako dogovoreno. Ali se godišnji računa 6 dana tjedno ako je takva prijava, moraju se nadoknaditi slobodni dani za radne nedjelje, i mora se platiti uvećana satnica za rad nedjeljom.
Libertus je offline  
Staro 29.12.2021., 15:18   #693
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
Osoba ima 24 dana godišnjeg odmora, mene je samo zanimalo kako je moguće da u 2 kalendarska tjedna korištenja godišnjeg odmora ta osoba nema barem jedan dan tjednog odmora obračunat. Zato sam i spomenuo da je zakon oko nekih stvari nedorečen i podložan svakakvom tumačenju, od kojih su neka logična, no ne moraju biti i pravno točna.
Uglavnom, radi se o osobi koja radi u trgovini, ne da joj se zezati i natezati oko obračuna godišnjeg jer je je bitno da ima 2 i pol dana slobodno i kaže da i ako dobije sudsku tužbu da je na poslu neće baš milo gledati. I onda se iznenadiš ili ne iznenadiš kad čuješ za takve slučajeve.
Citiraj:
Autor Libertus Pregled postova
Prva. Lijepo ti je definirano u prvoj točki i drugoj za maloljetnike da ne može biti sedmodnevni radni tjedan ili šestodnevni za maloljetnike.
I onda ti se navodi u točki 4 da ukoliko nije iskoristio tjedni odmor da mora iskoristiti odmah nakon perioda rada.

To što netko radi sedam dana u tjednu i koristi 7 dana godišnjeg za tjedan dana kalendarskih ne znači da je to po zakonu.

Da se razumijemo, nije protivno zakonu da se radi 9 dana zaredom ako je tako dogovoreno. Ali se godišnji računa 6 dana tjedno ako je takva prijava, moraju se nadoknaditi slobodni dani za radne nedjelje, i mora se platiti uvećana satnica za rad nedjeljom.
What Libertus said. To što tvoj frend radi u firmi gdje se krši zakon i krivo mu se računa godišnji, to nema apsolutno nikakve veze sa zakonom, niti je zakon tu dvosmislen ili loše napisan.
Elven je offline  
Staro 29.12.2021., 20:18   #694
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Do tog zaključka smo svi došli. Jedina caka je što se to može ispraviti samo na sudu, a oštećena osoba ne želi to riješiti jer joj je bolje što ima 2 i pol dana slobodno kao tjedni odmor.
Sinac je offline  
Staro 30.12.2021., 07:20   #695
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
Do tog zaključka smo svi došli. Jedina caka je što se to može ispraviti samo na sudu, a oštećena osoba ne želi to riješiti jer joj je bolje što ima 2 i pol dana slobodno kao tjedni odmor.
Opet, kakve to veze ima sa zakonima, to sto se on ne zeli suditi s sa firmom ili promjeniti posao?

Tvoja teza je bila da se zakoni dvosmisleni lose napisani i podlozni raznim tumacenjima.

Ja se slazem s tobom za odredjene zakone, ima ih, ne previse, al ih ima.

Ali ovaj tvoj primjer nije jedan od tih, i sto bi rekli "promasio si ceo fudbal" s tim godisnjima.

Sad ih mozemo stavit ad acta i cekat Ivu da nakelji tu kaznu, da krene rasprava dalje.

Sent from my SM-G996B using Tapatalk
Elven je offline  
Staro 30.12.2021., 07:46   #696
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Citiraj:
Autor Elven Pregled postova
Opet, kakve to veze ima sa zakonima, to sto se on ne zeli suditi s sa firmom ili promjeniti posao?

Tvoja teza je bila da se zakoni dvosmisleni lose napisani i podlozni raznim tumacenjima.

Ja se slazem s tobom za odredjene zakone, ima ih, ne previse, al ih ima.

Ali ovaj tvoj primjer nije jedan od tih, i sto bi rekli "promasio si ceo fudbal" s tim godisnjima.

Sad ih mozemo stavit ad acta i cekat Ivu da nakelji tu kaznu, da krene rasprava dalje.

Sent from my SM-G996B using Tapatalk
Nedorečenost i dvosmislenost je spomenuta jer dozvoljava rukovodećim ljudima poduzeća/obrta da neke stvari protumače kako se njima čini prikladnim, što ne mora biti uvijek u skladu sa zakonom. I što je najbolje, nema nikakve odgovornosti na tim osobama zbog krivog tumačenja, već se samo mora radniku nadoknaditi šteta. Da bi se takve stvari ispravile i ujednačile za sve radnike, obično se radi nadopuna zakona, ali to je stvar za drugi thread, druge ljude...

Čekamo Ivu za nastavak.

EDIT: Da ne ispadne da ja, prema riječima nekih kolega, izmišljam kojekakve nebuloze (valjda imam vremena na bacanje pa sam baš za inat počeo bulazniti po PCE forumu), imate thread PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi > Originalni XP za firmu, pogledajte datum posta #66 i sadržaj. Slobodno pročitate i tu raspravu s obzirom da se kolega Doink the Clown razumije u problematiku. Zanimljivo da kolega Bubba nije tamo ništa trolao, makar je na 3. stranici tog threada i par njegovih postova i ova informacija da ide kazna za privatni laptop pun nelegalnog softvera. Dakle, informacije koje sam u ovom threadu iznio oko inspekcijskog nadzora privatnih računala unutar poslovnog prostora nisu ni nove niti neočekivane.

Citiraj:
U jednom knjigovodstvenom uredu su u radnom prostoru zatekli privatni laptop pun nelegalnog softwera, gospođica je za vrijeme radnog vremena morala biti online na fejsu dobili su kaznu

Zadnje izmijenjeno od: Sinac. 31.12.2021. u 09:33. Razlog: Dopuna...
Sinac je offline  
Staro 31.12.2021., 10:40   #697
golfw12
Premium
Moj komp
 
golfw12's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Osijek
Postovi: 424
znači nakon "patnje" sa nadogradnjama i upgradovima onog hp-a danas dobijem ovaj mejl od kolegice uz dodatak pomagaj mi
Citiraj:
Poštovani korisnici,



Još jednom Vas obavještavamo da je 12.10.2021. Microsoft prestao pružati podršku za platformu (Silverlight) na kojoj je izrađena Fiskalna.hr aplikacija za Windows operativni sustav. Naša Windows aplikacija je u upotrebi već 8 godina te smo zbog isteka navedene podrške napravili novu Windows aplikaciju u najnovijim tehnologijama. Kako bismo korisnicima omogućili dovoljan period za prijelaz na novu aplikaciju, trenutnu (Silverlight) će moći koristiti najdulje do 12.01.2022., nakon čega se gasi podrška i s naše strane.



Nova razvojna platforma omogućava nam da u skorijoj budućnosti razvijamo nove značajke aplikacije.



Za korisnike koji na računalima imaju Windows 10 operativni sustav prelazak na novu verziju aplikacije će se sastojati od nekoliko jednostavnih koraka.



Za prelazak na novu verziju aplikacije molimo da kontaktirate našu korisničku podršku (tel. 01 2724 999)!



Korisnici koji koriste starije Windows operativne sustave (XP, Vista, 7, 8) nakon 12.01.2022. više neće moći koristiti postojeću (Silverlight), ali niti pokrenuti novu Fiskalna.hr Windows aplikaciju jer ona zahtijeva Windows 10 operacijski sustav.



Postoji nekoliko načina kako korisnici sa starijim Windows operativnim sustavima mogu nastaviti koristiti Fiskalna.hr sustav nakon 12.01.2022.:

· Zadržati postojeće računalo i nadograditi operativni sustav na Windows 10

· Zamijeniti računalo novim koji već sadrži operativni sustav Windows 10

· Prijeći na drugu platformu koju podržava Fiskalna.hr sustav

· Online verziju koja se koristi kroz internetski preglednik

· Android verziju (tablet, mobitel ili 3u1 uređaj)

Ukoliko vam je potrebna nova oprema možete ju kupiti samostalno kod bilo kojeg dobavljača ili odabrati neke od naših paketa.

Ukoliko opremu nabavljate samostalno potrebno je obratiti pozornost na minimalne tehničke uvjete kojih se potrebno pridržavati. Isti su objavljeni na web stranici www.fiskalna.hr s novim Općim uvjetima korištenja koji su stupili na snagu 23.03.2021.



Predlažemo da prelazak na novu aplikaciju napravite što prije i da ne čekate prekid rada postojeće aplikacije.



U slučaju nejasnoća ili dodatnih pitanja stojimo Vam na raspolaganju na broj 01/2724-999 radnim danom od 07-21, te subotom od 07-15 sati.



FISKALNA HR
https://www.uzishop.hr/refurbished-d...m_medium=click specs su ok i sad da nju "osiguram" na duže vrijeme dali je "dovoljno" za inspekciju takav komp da ju nagovorim (konačno) da kupi i da neciganči više za 800-900kn
to preinstalled znači samo da je instaliran na hdd i da treba aktivirat, jel

još kasnije dokupi 4gb rama i deri
__________________



CPU: AMD Ryzen 5 PRO 4650G@3.7GHz@ CM Hyper 212X

MBO: Gigabyte B450 AORUS PRO

RAM: 2 x 8 GB DDR4 3200Mhz CL16 Kingston HyperX Predator RGB

GPU: Radeon Onboard Graphics

SSD: Samsung 1Tb, NVMe

HDD: Seagate 1TB, Sata III

PSU: Corsair RM650X 650W

CASE: Phanteks ECLIPSE P400

MONITOR: AOC 24G2U @ 144HZ

MOUSE: Logitech MX518 Batman Edition

KEYBOARD: Logitech K200

PERIPHERY: RAZER Goliathus Control Alpha

OS: Windows 10 Home x64

PRINTER: HP LaserJet Pro M12w

CONNECT: T-Com VDSL 30/6 Mb Flat




CPU: Intel® Core™ i5-8250U@1.6GHz

RAM: 2 x 8 GB DDR4 2400Mhz

GPU: Intel® UHD Graphics 620

HDD: 256 GB M.2 SSD

PSU: HP 90W

LCD: 1.920 x 1.080 FHD-Display SVA

OS: Windows 10 Home x64

golfw12 je offline  
Staro 31.12.2021., 11:34   #698
Lika091
Premium
Moj komp
 
Lika091's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zagreb - Brinje
Postovi: 786
Imate te privatne obrte/male firme, što nemate budžeta za potrošiti malo više? Ili?

Poslano sa mog SM-A528B koristeći Tapatalk
Lika091 je online  
Staro 31.12.2021., 11:45   #699
golfw12
Premium
Moj komp
 
golfw12's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Osijek
Postovi: 424
nažalost nema
__________________



CPU: AMD Ryzen 5 PRO 4650G@3.7GHz@ CM Hyper 212X

MBO: Gigabyte B450 AORUS PRO

RAM: 2 x 8 GB DDR4 3200Mhz CL16 Kingston HyperX Predator RGB

GPU: Radeon Onboard Graphics

SSD: Samsung 1Tb, NVMe

HDD: Seagate 1TB, Sata III

PSU: Corsair RM650X 650W

CASE: Phanteks ECLIPSE P400

MONITOR: AOC 24G2U @ 144HZ

MOUSE: Logitech MX518 Batman Edition

KEYBOARD: Logitech K200

PERIPHERY: RAZER Goliathus Control Alpha

OS: Windows 10 Home x64

PRINTER: HP LaserJet Pro M12w

CONNECT: T-Com VDSL 30/6 Mb Flat




CPU: Intel® Core™ i5-8250U@1.6GHz

RAM: 2 x 8 GB DDR4 2400Mhz

GPU: Intel® UHD Graphics 620

HDD: 256 GB M.2 SSD

PSU: HP 90W

LCD: 1.920 x 1.080 FHD-Display SVA

OS: Windows 10 Home x64

golfw12 je offline  
Staro 31.12.2021., 12:34   #700
Doom
Émile Flournoy
Moj komp
 
Doom's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Okokolo Pule
Postovi: 1,499
Citiraj:
Autor Lika091 Pregled postova
Imate te privatne obrte/male firme, što nemate budžeta za potrošiti malo više? Ili?

Poslano sa mog SM-A528B koristeći Tapatalk

Lol
Ukratko...nemamo

@golfw12

Bitno je samo da imaš R1 račun na kojemu je prikazano da je komp kupljen sa W10.
Ako nema W10 predinstaliran onda kupiš refurbished komp sa npr W8 i nadokupiš W10 MAR licencu za parsto kuna.

I pripazi da je sa sav popratni softver na tom kompu free for commercial use.
I nadokupi SSD u istoj firmi tako da i on uđe automatski u troškove.

Te refurbished kante imaju još barem 5g života u sebi, eventualno zamijeniš neki prozujali vent...
Doom je offline  
Staro 31.12.2021., 16:16   #701
golfw12
Premium
Moj komp
 
golfw12's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Osijek
Postovi: 424
@Doom hvala na objašnjenju
__________________



CPU: AMD Ryzen 5 PRO 4650G@3.7GHz@ CM Hyper 212X

MBO: Gigabyte B450 AORUS PRO

RAM: 2 x 8 GB DDR4 3200Mhz CL16 Kingston HyperX Predator RGB

GPU: Radeon Onboard Graphics

SSD: Samsung 1Tb, NVMe

HDD: Seagate 1TB, Sata III

PSU: Corsair RM650X 650W

CASE: Phanteks ECLIPSE P400

MONITOR: AOC 24G2U @ 144HZ

MOUSE: Logitech MX518 Batman Edition

KEYBOARD: Logitech K200

PERIPHERY: RAZER Goliathus Control Alpha

OS: Windows 10 Home x64

PRINTER: HP LaserJet Pro M12w

CONNECT: T-Com VDSL 30/6 Mb Flat




CPU: Intel® Core™ i5-8250U@1.6GHz

RAM: 2 x 8 GB DDR4 2400Mhz

GPU: Intel® UHD Graphics 620

HDD: 256 GB M.2 SSD

PSU: HP 90W

LCD: 1.920 x 1.080 FHD-Display SVA

OS: Windows 10 Home x64

golfw12 je offline  
Staro 31.12.2021., 17:51   #702
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Citiraj:
Autor Doom Pregled postova
Lol
Ukratko...nemamo

@golfw12

Bitno je samo da imaš R1 račun na kojemu je prikazano da je komp kupljen sa W10.
Ako nema W10 predinstaliran onda kupiš refurbished komp sa npr W8 i nadokupiš W10 MAR licencu za parsto kuna.

I pripazi da je sa sav popratni softver na tom kompu free for commercial use.
I nadokupi SSD u istoj firmi tako da i on uđe automatski u troškove.

Te refurbished kante imaju još barem 5g života u sebi, eventualno zamijeniš neki prozujali vent...
R1 račun ne postoji već dugo godina, ali pretpostavljam da misliš na onaj kojem je naveden OIB kupca, pravne osobe.

Ukoliko je riječ o obrtu, obrt ima isti OIB kao i privatna osoba, pa je privatno vlasništvo laptopa sa legalnim softverom isto u redu, dakle imati račun na kojem ne piše OIB kupca (nije "R1") je isto u redu.
Elven je offline  
Staro 31.12.2021., 18:54   #703
Doom
Émile Flournoy
Moj komp
 
Doom's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Okokolo Pule
Postovi: 1,499