Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 24.05.2021., 09:43   #4801
...Tihomir...
Premium
Moj komp
 
...Tihomir...'s Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 296
Citiraj:
Autor Brko Pregled postova
Mani B550 Asrock ploče. Nit imaju FlashBIOS gumb a i 4-layer PCB je isto meh.
Vidi si Gigabyte B550 Aorus Elite. Ili B550 Tomahawk/Gaming Plus.

U biti u tom rangu sve je dobro, samo bi ASRock osobno izbjegao tu.

Gigabyte odlična, ali otpala zbog samo 4 sata porta.



Na kraju nakon čitanja svega, proučavanja trenutnih lagera evo upgrade sa dobrog starog E8200 i Gigabyte P35-DQ6 (pogledajte moj komp ;-)) Pružio sam se malo više jer kako je vidljivo ne radim upgrade svaki dan...



  1. ASUS ROG Strix B550-F Gaming [WI-FI]
  2. CPU AMD Ryzen 5 PRO 4650G tray + cooler
  3. Samsung SSD 500GB 980 PRO M.2, PCIe 4.0 x4
  4. DDR4 8GB (1x8) Kingston 3600MHz Fury, C17 (x2)
Hvala svima koji su bili uključeni komentarima, pomogli ste mi...
...Tihomir... je offline   Reply With Quote
Staro 24.05.2021., 14:26   #4802
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Haha, pa odma bi ti preporučili B550-F ali nisi bio u tom rangu
Sve si dobro ubo
Brko je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 24.05.2021., 21:11   #4803
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,159

Samo pazi da se neki od tih SATA portova ne isključuju kad ubaciš drugi M2 disk, obično je to tako na B550 pločama. Zato Gigabyte ni ne stavlja 6x nego 4x SATA.
Odinarius je offline   Reply With Quote
Staro 24.05.2021., 22:14   #4804
...Tihomir...
Premium
Moj komp
 
...Tihomir...'s Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 296
Citiraj:
Autor Odinarius Pregled postova

Samo pazi da se neki od tih SATA portova ne isključuju kad ubaciš drugi M2 disk, obično je to tako na B550 pločama. Zato Gigabyte ni ne stavlja 6x nego 4x SATA.

Istina, i na ovoj ploči je tako, izgubiš zadnja 2 sata porta i ostanu ti 4. Ali opet mi je i to draže jer imam izbor. Za sada ću furati 1 M2 i 5 zauzetih SATA. Kasnije ako izbacim neki manji disk ili možda pržilicu, mogu napraviti upgrade na drugi M2...
...Tihomir... je offline   Reply With Quote
Staro 24.05.2021., 22:45   #4805
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,159
Onda savršeno
Odinarius je offline   Reply With Quote
Staro 13.06.2021., 00:16   #4806
...Tihomir...
Premium
Moj komp
 
...Tihomir...'s Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 296
riješeno.
3. Komp se neće probuditi iz nekih stanja mirovanja. "Riješio" nadogradnjom drivera za chipset i grafičku na zadnje verzije (zanemario asusove drivere) + odabrao profil Ryzen High Performance u uštedi energije i ubio sve moguće postavke stanja mirovanja. --> "nazovi" riješeno.
4. Ponekad poslije gašenja kompa, kada ga idem upaliti ventilatori se zavrte ali komp ne boota (narančasta lampica). Rješenje je vađenje kabla napajanja + pokreni komp da istroši struju do kraja, vraćanje kabla = normalan boot. Ovo nikako da riješim, probao sve opcije u biosu koje bi bile logične, ništa. Nisam se jedino još ručno igrao postavkama memorije, jer to baš ne kontam što bi trebalo.



Nabasao sam u nekom youtube videu, da postoji opcija određivanja jačine struje prilikom boota memorije (i kao mogući su tu problemi pa se to malo podigne napon) ali ne nađem tu opciju u biosu, zna netko?


Molim znalce da se uključe, do sada sam uvijek bio na intelu, ovo mi je prvi izlet u amd ploče...



Što probati? Napajanje je starije ali bi trebalo biti sposobno Corsair TX 650W (spojen samo 8 pinski konektor, dodatni 4 pinski napajanje nema, po manualu niti ne treba biti oboje spojeno). Keksovi memorije stavljeni na preporučena mjesta prema manualu...



Sve si mislim neću pisati za pomoć, riješiti ću, ali ovo sada stvarno dugo traje...


Hvala!



  1. ASUS ROG Strix B550-F Gaming [WI-FI]
  2. CPU AMD Ryzen 5 PRO 4650G tray + cooler
  3. Samsung SSD 500GB 980 PRO M.2, PCIe 4.0 x4
  4. DDR4 8GB (1x8) Kingston 3600MHz Fury, C17 (x2)
-->
Ljudstvo, od kada sam ubo ovu gornju nadogradnju imam problem za koji sumnjam na ploču ili memoriju (odnosno možda neku postavku u biosu).



Dosadašnji hodogram:

1. Pri samoj nadogradnji sam imao zanimljivost da ploča nije htjela bootati (narančasta lampica za memoriju). Posudio par drugih modula, ista priča, riješio onom famoznom tipkom za nadogradnju biosa s usb-a kada je ploča veselo bootnula... - riješeno.

2. Poslije instalacije win-a, povremeni crash wina (cod greške memorija). Pogledao u bios, vidio da radi samo na 2400, odabrao 1. profil na 3600. Crash nestao, --> riješeno.
3. Komp se neće probuditi iz nekih stanja mirovanja. "Riješio" nadogradnjom drivera za chipset i grafičku na zadnje verzije (zanemario asusove drivere) + odabrao profil Ryzen High Performance u uštedi energije i ubio sve moguće postavke stanja mirovanja. --> "nazovi" riješeno.
4. Ponekad poslije gašenja kompa, kada ga idem upaliti ventilatori se zavrte ali komp ne boota (narančasta lampica). Rješenje je vađenje kabla napajanja + pokreni komp da istroši struju do kraja, vraćanje kabla = normalan boot. Ovo nikako da riješim, probao sve opcije u biosu koje bi bile logične, ništa. Nisam se jedino još ručno igrao postavkama memorije, jer to baš ne kontam što bi trebalo.



Nabasao sam u nekom youtube videu, da postoji opcija određivanja jačine struje prilikom boota memorije (i kao mogući su tu problemi pa se to malo podigne napon) ali ne nađem tu opciju u biosu, zna netko?


Molim znalce da se uključe, do sada sam uvijek bio na intelu, ovo mi je prvi izlet u amd ploče...



Što probati? Napajanje je starije ali bi trebalo biti sposobno Corsair TX 650W (spojen samo 8 pinski konektor, dodatni 4 pinski napajanje nema, po manualu niti ne treba biti oboje spojeno). Keksovi memorije stavljeni na preporučena mjesta prema manualu...



Sve si mislim neću pisati za pomoć, riješiti ću, ali ovo sada stvarno dugo traje...


Hvala!



  1. ASUS ROG Strix B550-F Gaming [WI-FI]
  2. CPU AMD Ryzen 5 PRO 4650G tray + cooler
  3. Samsung SSD 500GB 980 PRO M.2, PCIe 4.0 x4
  4. DDR4 8GB (1x8) Kingston 3600MHz Fury, C17 (x2)
...Tihomir... je offline   Reply With Quote
Staro 13.06.2021., 03:18   #4807
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
meni je neki dan komp smrznuo i ni vamo ni tamo.. P01 error na ploci.. ne zeli ni cut za boot, stane kao na ram test i ponovo i ponovo..
cijelo vrijeme mislio ram.. kad na kraju ispalo je da je M.2 disk takodjer trebalo izvaditi pa opet staviti nazad..
nesto se smrdalo xD
znaci komp je uredno radio, i smrznuo se prilikom jednog restarta. nakon sto sam resetirao cmos na sto nacina, i nakon sto sam vadio ram, pa vadio drugi proc iz HTCPa, i nakon sto sam od tamo i drugi ram probao i sta sve ne..
cudan problem..
nevjerujem da je tako nesto kod tebe, ali evo izvadi i probaj ga opet staviti, bez onog coolera pa si vizualno siguran da je dobro leglo xD

PS
mozes mrvicu podici Vsoc,i ako ti ram podrzava mozda ga staviti na 1,35-1,4V ali sumnjam da je to problem na stock postavkama ili tako niskim kako ti drzis.. nije ni napajanje.. niti nije ni problem to sto si spojio 8 pinski a ostavio onaj treci 4pinski na mbo to je sve ok
ispusi sve ram utore, probaj kombinacije utora, ili samo jednu plocicu rama staviti , tek toliko da dobijes stabilnost pa ce dalje biti lakse se fokusirat gdje je problem (vjerujem da jesi ali to je cesci problem nego se cini, neki put treba tri put isto probat xD)

PPS
ovo pod 4 ni sam ne znam, to moze biti do napajanja, ali tko zna.. da si iz zg ja bi ti posudio napajanje da probas s drugim na brzinu pa da to eliminiras
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE

Zadnje izmijenjeno od: Eladio. 13.06.2021. u 03:32.
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 13.06.2021., 07:47   #4808
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,434
Možda da se odvrti i bootabilni memtest, neka prođe bar 1 cijeli pass.
A ja bi tu flashao zadnji BIOS i clear CMOS obavezno.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 13.06.2021., 09:22   #4809
...Tihomir...
Premium
Moj komp
 
...Tihomir...'s Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 296
Citiraj:
Autor Eladio Pregled postova
kad na kraju ispalo je da je M.2 disk takodjer trebalo izvaditi pa opet staviti nazad..
nesto se smrdalo xD
znaci komp je uredno radio, i smrznuo se prilikom jednog restarta. nakon sto sam resetirao cmos na sto nacina, i nakon sto sam vadio ram, pa vadio drugi proc iz HTCPa, i nakon sto sam od tamo i drugi ram probao i sta sve ne..
cudan problem..
nevjerujem da je tako nesto kod tebe, ali evo izvadi i probaj ga opet staviti, bez onog coolera pa si vizualno siguran da je dobro leglo xD

PS
mozes mrvicu podici Vsoc,i ako ti ram podrzava mozda ga staviti na 1,35-1,4V ali sumnjam da je to problem na stock postavkama ili tako niskim kako ti drzis.. nije ni napajanje.. niti nije ni problem to sto si spojio 8 pinski a ostavio onaj treci 4pinski na mbo to je sve ok
ispusi sve ram utore, probaj kombinacije utora, ili samo jednu plocicu rama staviti , tek toliko da dobijes stabilnost pa ce dalje biti lakse se fokusirat gdje je problem (vjerujem da jesi ali to je cesci problem nego se cini, neki put treba tri put isto probat xD)

PPS
ovo pod 4 ni sam ne znam, to moze biti do napajanja, ali tko zna.. da si iz zg ja bi ti posudio napajanje da probas s drugim na brzinu pa da to eliminiras

M2 sam vadio na samom početku kada nisam mogao uopće dobiti sliku na monitor / tada nije uspjelo, ali probam opet u ovoj situaciji...


Meni je isto palo na pamet da probam drugo napajanje, da eliminiram. Ali nema mi smisla da je ono...Ako ništa ne upali napraviti ću to...


Citiraj:
Autor Disco Pregled postova
Možda da se odvrti i bootabilni memtest, neka prođe bar 1 cijeli pass.
A ja bi tu flashao zadnji BIOS i clear CMOS obavezno.

Boot memtest sam izvrtio kada sam imao one resete, sve je bilo ok... Stavio sam zadnji preporučeni bios, iza njega JE BILA samo jedna beta koju su izdali isti dan kao i ovaj bios koji sam stavio. Čudna priča...
Danas vidim da ima novi beta bios od 27.05., probati ću i to. Hvatam se za slamku jer vidim da je nova AGESA a to je kao za inicijalizaciju uređaja? https://rog.asus.com/motherboards/ro.../helpdesk_bios



Update stanja: noćas ostavio računalo upaljeno preko noći da radi, ujutro se neće probuditi iz mirovanja, znači ni to nisam riješio do kraja...


Hvala svima i javim se s novim testiranjima...
...Tihomir... je offline   Reply With Quote
Staro 13.06.2021., 09:39   #4810
kasko
Premium
Moj komp
 
kasko's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Ivanić_Grad
Postovi: 1,943
Mem test vrti dulje za ram oko barem 4-6 sati a sudeci po simptomima ja bi posudio napajanje pa probao drugo makar moze biti i ram.
kasko je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.06.2021., 09:41   #4811
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,418
Sto je tu tema topica?
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je online   Reply With Quote
Staro 18.06.2021., 09:19   #4812
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,434
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 20.06.2021., 12:52   #4813
toshiro
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: rijeka
Postovi: 154
riješeno.
3. Komp se neće probuditi iz nekih stanja mirovanja. "Riješio" nadogradnjom drivera za chipset i grafičku na zadnje verzije (zanemario asusove drivere) + odabrao profil Ryzen High Performance u uštedi energije i ubio sve moguće postavke stanja mirovanja. --> "nazovi" riješeno.
4. Ponekad poslije gašenja kompa, kada ga idem upaliti ventilatori se zavrte ali komp ne boota (narančasta lampica). Rješenje je vađenje kabla napajanja + pokreni komp da istroši struju do kraja, vraćanje kabla = normalan boot. Ovo nikako da riješim, probao sve opcije u biosu koje bi bile logične, ništa. Nisam se jedino još ručno igrao postavkama memorije, jer to baš ne kontam što bi trebalo.



Nabasao sam u nekom youtube videu, da postoji opcija određivanja jačine struje prilikom boota memorije (i kao mogući su tu problemi pa se to malo podigne napon) ali ne nađem tu opciju u biosu, zna netko?


Molim znalce da se uključe, do sada sam uvijek bio na intelu, ovo mi je prvi izlet u amd ploče...



Što probati? Napajanje je starije ali bi trebalo biti sposobno Corsair TX 650W (spojen samo 8 pinski konektor, dodatni 4 pinski napajanje nema, po manualu niti ne treba biti oboje spojeno). Keksovi memorije stavljeni na preporučena mjesta prema manualu...



Sve si mislim neću pisati za pomoć, riješiti ću, ali ovo sada stvarno dugo traje...


Hvala!



  1. ASUS ROG Strix B550-F Gaming [WI-FI]
  2. CPU AMD Ryzen 5 PRO 4650G tray + cooler
  3. Samsung SSD 500GB 980 PRO M.2, PCIe 4.0 x4
  4. DDR4 8GB (1x8) Kingston 3600MHz Fury, C17 (x2)
Prodaj ploču i kupi Gigabyte ako je ikako moguće.
-->
Citiraj:
Autor ...Tihomir... Pregled postova
Ljudstvo, od kada sam ubo ovu gornju nadogradnju imam problem za koji sumnjam na ploču ili memoriju (odnosno možda neku postavku u biosu).



Dosadašnji hodogram:

1. Pri samoj nadogradnji sam imao zanimljivost da ploča nije htjela bootati (narančasta lampica za memoriju). Posudio par drugih modula, ista priča, riješio onom famoznom tipkom za nadogradnju biosa s usb-a kada je ploča veselo bootnula... - riješeno.

2. Poslije instalacije win-a, povremeni crash wina (cod greške memorija). Pogledao u bios, vidio da radi samo na 2400, odabrao 1. profil na 3600. Crash nestao, --> riješeno.
3. Komp se neće probuditi iz nekih stanja mirovanja. "Riješio" nadogradnjom drivera za chipset i grafičku na zadnje verzije (zanemario asusove drivere) + odabrao profil Ryzen High Performance u uštedi energije i ubio sve moguće postavke stanja mirovanja. --> "nazovi" riješeno.
4. Ponekad poslije gašenja kompa, kada ga idem upaliti ventilatori se zavrte ali komp ne boota (narančasta lampica). Rješenje je vađenje kabla napajanja + pokreni komp da istroši struju do kraja, vraćanje kabla = normalan boot. Ovo nikako da riješim, probao sve opcije u biosu koje bi bile logične, ništa. Nisam se jedino još ručno igrao postavkama memorije, jer to baš ne kontam što bi trebalo.



Nabasao sam u nekom youtube videu, da postoji opcija određivanja jačine struje prilikom boota memorije (i kao mogući su tu problemi pa se to malo podigne napon) ali ne nađem tu opciju u biosu, zna netko?


Molim znalce da se uključe, do sada sam uvijek bio na intelu, ovo mi je prvi izlet u amd ploče...



Što probati? Napajanje je starije ali bi trebalo biti sposobno Corsair TX 650W (spojen samo 8 pinski konektor, dodatni 4 pinski napajanje nema, po manualu niti ne treba biti oboje spojeno). Keksovi memorije stavljeni na preporučena mjesta prema manualu...



Sve si mislim neću pisati za pomoć, riješiti ću, ali ovo sada stvarno dugo traje...


Hvala!



  1. ASUS ROG Strix B550-F Gaming [WI-FI]
  2. CPU AMD Ryzen 5 PRO 4650G tray + cooler
  3. Samsung SSD 500GB 980 PRO M.2, PCIe 4.0 x4
  4. DDR4 8GB (1x8) Kingston 3600MHz Fury, C17 (x2)
Prodaj ploču i kupi Gigabyte ako je ikako moguće.
toshiro je offline   Reply With Quote
Staro 21.06.2021., 20:00   #4814
Silvio
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2016
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 73