Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 11.02.2023., 19:59   #31
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,929
Citiraj:
Autor Kruno M Pregled postova
Digao controller u dockeru na Synology-u. Uzeo za sada samo U6 Lite za stan. Podesio controller, vlanove sa mikrotika. Sve proradilo za par minuta.

Imao AC2 na isto mjestu gdje je sada i unifi. Pokriva bolje stan. Imao sam na drugom dijelu stana i mikrotik cap. Sada ga maknuo i ugasio wifi na ac2.

Signal bolji, a ap me oduševila. Sad bih uzeo taj mali edgerouter samo da bi imao sve na app.
Hehe, tako to krene, ja sam mislio da ce mi biti dovoljan samo CloudKey2 pa na kraju presao na UDMSE, pa sam imo WiFi sa Asusom+Mesh APovima, pa reko ma daj i UniFi APove da sv ebude "uredno", pa daj provuci kabele pa... ode sve u bananu i cifra naraste ali gust je .
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 12.02.2023., 14:08   #32
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,140
Citiraj:
Autor Kruno M Pregled postova
Digao controller u dockeru na Synology-u. Uzeo za sada samo U6 Lite za stan. Podesio controller, vlanove sa mikrotika. Sve proradilo za par minuta.

Imao AC2 na isto mjestu gdje je sada i unifi. Pokriva bolje stan. Imao sam na drugom dijelu stana i mikrotik cap. Sada ga maknuo i ugasio wifi na ac2.

Signal bolji, a ap me oduševila. Sad bih uzeo taj mali edgerouter samo da bi imao sve na app.

Ipak ne edgerouter koliko vidim njega controller ne pozna.
Onda USG nabaviti
Usg koliko mi je poznato se više ne proizvodi. Zamijenili su ga uglavnom UDR i UDM kao all in one rješenja.

Baš išao provjeriti navodno da se tu i tamo pojave u vrlo malim količinama. Neznam koja je priča onda sa usg om ali generalno ih nema već godinu dana. Daju se naći u partner mrežama.

Sent from my SM-S901B using Tapatalk

Zadnje izmijenjeno od: mann. 12.02.2023. u 14:13.
mann je offline   Reply With Quote
Staro 12.02.2023., 14:13   #33
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,929
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 12.02.2023., 14:18   #34
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,140
Citiraj:
Autor Lewis Pregled postova
A da to znam ali ga je teško vidjeti kao direktna usg zamjena osobito za soho market. No da slažem se s tobom. Next Gen bi sljedeća logična zamjena dok stari usg je većinom nasljedjen od strane UDR i UDM.

Sent from my SM-S901B using Tapatalk
mann je offline   Reply With Quote
Staro 12.02.2023., 14:22   #35
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,929
Da, onda ili UDR ili UDM ako se ne zeli ici u "pro" vode.
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2023., 14:23   #36
BlackDwarf
BIND SOFT d.o.o.
Moj komp
 
BlackDwarf's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Novska
Postovi: 2,269
Ima netko da se razumije u airMax?
BlackDwarf je offline   Reply With Quote
Staro 24.02.2023., 19:27   #37
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,010
a šta se imaš razumit u airmax?
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 26.02.2023., 21:04   #38
BlackDwarf
BIND SOFT d.o.o.
Moj komp
 
BlackDwarf's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Novska
Postovi: 2,269
Kako da smanjim sum?
S powerbeam 5ac gen2 i rp 5ac gen2, throughput 300/300 Mbps, a stvarno 110/110 Mbps.
Sum je 90dB na strani powerbeam.
Frekvencija 5300-5350 najbolje se pokazalo. AirView predlaze da dignem na +5800 i onda maksimalno dobijem 30/30Mbps.
Smanjio sam outpower na strani sektorke pa sam zato dobio nesto manji sum.

Ima previse routera pa su frekvencije zasicene.

Ne znam da li bi dobio ako bi uzeo nove antene i stavio u ptp, te povezao sa sektorkom? I to mislim na 3GHz.
BlackDwarf je offline   Reply With Quote
Staro 26.02.2023., 21:25   #39
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,010
ah tebe muči nešto drugo, a ne airmax :P
za početak daj screenshot oba kraja.



zašto imaš rp i sektor na rocketu? je to uopće tvoja oprema? koji sektor, zašto sektor?

koja udaljenost? LOS?



smanji snagu na onu koja po datasheetu odgovara max modulaciji koju tražiš. ako ti je max 300/300 onda ili imaš smetnje, ili loš signal, jer na ac-u na 40mhz ima da bude 433, znači tebi se uopće ne pali "ac" modulacija već ti je max 64qam, i trebalo bi ići realnih 140mbita pri toj modulaciji.



ako je to ptp link, riješi se rocketa, ili se barem riješi sektora i uzmi parabolu, mada bi te powerbeam koštao manje.
ps - čudi me da ti 5800 radi tako loše, jer meni powerbeam-ovi rade fino sve do 5900mhz, godinama sam bio na 5820mhz dok se nešto nije nasralo pa sam se morao maknut.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 26.02.2023., 22:24   #40
BlackDwarf
BIND SOFT d.o.o.
Moj komp
 
BlackDwarf's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Novska
Postovi: 2,269
To sam zatekao.. Bi imao volje ovih dana da se cujemo pozivom?
BlackDwarf je offline   Reply With Quote
Staro 26.02.2023., 22:56   #41
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,140
Nisam radio sa airmax no teorija je da nije sum sam po sebi problem dok je Snr (signal to noise tj udaljenost signala od šuma) ili cinr velik. Veći SNR daje jacu modulaciju.

Sa većom snagom naravno podižes i sum koji puta nepotrebno. Takodjer teorija kaže da sa istom snagom na užem kanalu smanjujes šum. Tako ista snaga na 40 I 20Mhz kanalu bi morala dati manji sum na užem kanalu tj veci snr. S druge strane uži kanal sam po sebi limitira modulaciju.

Propusnost je korelacija snr i širine kanala. Poanta je što veći Snr na što širem kanalu. Kako, e jbga to je sad već operativa. 😂😂😂


Sent using Tapatalk
mann je offline   Reply With Quote
Staro 27.02.2023., 08:19   #42
Matta
El Mattador
Moj komp
 
Matta's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Ljubuški<->Metković
Postovi: 1,815
(Polu)vezano za topic, samo prijedlog:
- zašto ne ideš na 6GHz opremu, ako ćeš već nešto kupovati ? Onda si miran (bar neko vrijeme) glede zasićenja.
__________________
Matta je offline   Reply With Quote
Staro 27.02.2023., 10:31   #43
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,010
@matta - ne možeš legalno nabavit 6ghz opremu kod nas, još. je da hakom malo žmiri ali to još nije legalno, a kad bude bit će samo za indoor.

@blackdwarf javi na PM pa ti se javim kroz neko vrijeme, ali ne budi lijen i zakači screenshotove ovdje i raspiši se malo
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 27.02.2023., 15:06   #44
Matta
El Mattador
Moj komp
 
Matta's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Ljubuški<->Metković
Postovi: 1,815
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
@matta - ne možeš legalno nabavit 6ghz opremu kod nas, još. je da hakom malo žmiri ali to još nije legalno, a kad bude bit će samo za indoor.

Znam da nije, ali kolike su šanse da ćete netko prijaviti, pogotovo ako si u manjem mjestu ?
__________________
Matta je offline   Reply With Quote
Staro 27.02.2023., 16:07   #45
BlackDwarf
BIND SOFT d.o.o.
Moj komp
 
BlackDwarf's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Novska
Postovi: 2,269
@jp_rv

Hvala ti. Sutra sam tamo pa se spojim i objavim slike.
Malo sam se igrao i mislim da je to max, a i na isp simulaciji je to jako slicno.

Inace uzet cu vjerojatnu LTU XR za ptp ili cak AirFiber 60.
BlackDwarf je offline   Reply With Quote
Staro 27.02.2023., 21:37   #46
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,010
zašto?
glej, ako na ac opremi ne postižeš max modulaciju, zašto misliš da ćeš postić još veću modulaciju na ltu-u?
dalje - ltu je max 50mhz, sa istim limitom od 75:25 za dl:up.
i za kraj - ltu-xr je cpe. ubiquiti ti neda da imaš ltu link sa cpe opremom, treba ti rocket s jedne strane. da se to zaobić, ali je jako nestabilno. svaka promjena bilo koje postavke ti opet baci cpe u client mod i ubije link.

opet - koja razdaljina, koja očekivana brzina, imaš los?
af60LR ti ide do 15km ako imaš LOS, ali na toj daljini svaka kišica ubije link. možeš očekivati max 1.5km da će raditi s kišom, a ako baš pljušti puknut će i to.


uzmi dodatni powerbeam, uštimaj ih kako treba, i to bi moglo gurati 300mbita. drži se da je 300mbita plafon šta ćeš ikada, sa bilo kojim 5ghz linkom, postići pri idealnim uvjetima. idealni uvjeti plus čisti eter barem 200mhz oko tvog linka.



mikrotik ti je nešto jeftiniji, ali da bi bilo rock solid uzmi 2 dyne, a to je opet cifra kao powerbeam. meni je dyna najstabilniji link kojeg imam, cirka 1km nije čisti los, smetaju krovovi, ali gura 250mbita.

Zadnje izmijenjeno od: jp_rv. 27.02.2023. u 21:46.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 28.02.2023., 19:37   #47
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,010
ispravak netočnog navoda za LTU, vidim danas da na rocketu stoji da mogu dić kanal na 100mhz, i čini mi se da sam vidio i 12x modulaciju koja više nije zasivljena.

na novom firmware-u za ltu-lr isto mi stoji 100mhz, a čitam da su u beti omogućili i dizanje ptp linkova na cpe uređajima. ajde nakon 3 godine da je i to omogućeno.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2023., 08:05   #48
BlackDwarf
BIND SOFT d.o.o.
Moj komp
 
BlackDwarf's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Novska
Postovi: 2,269
Link

Slike idu ovim redom:

RP-5AC-GEN2 / AM-5G19-120 - ptmp

PBE-5AC-Gen2 - trenutno uplink prema RP-5AC

LBE-5AC-Gen2 - client


Ako stavim na +5600 MHz onda stvarna brzina max 50/50 i nije konstanta.
I da signal je bio 49-55dB, ali kako sam mrdao po postavkama to se pogorsalo.
EDIT: primjetio sam jedan problem ako stavim pojas 40MHz onda jako dugo treba da powerbeam skuži. Stalno traži po 20MHz.


Link trenutno stanje i zamisao.
Pozicija 3 je powerbeam, pozicija 2 je litebeam.
Nema nikakvih optičkih zapreka. Udaljenost 2.4-3km.

AirMagic sto on predlozi to nije ok.

Da bi izbjegao ovo želim uzeti još dvije samo za ptp i da dobijem simetrično min 400/400 ili ako mora biti asimetrično da upload nije manji od 200.

Zadnje izmijenjeno od: BlackDwarf. 01.03.2023. u 11:32.
BlackDwarf je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2023., 13:32   #49
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,010
ovo u ptmp-u niti jednom svemiru neće ići više od 150mbita, nije moguće.
dakle ostavi ptmp kako je, i uzmi 2 seta af60-lr plus jedan powerbox pro za to pospajati na lokaciji di je rocket.
kad ti pukne 60tka zbog vremena, nek se promet prelije na sadašnje stanje, trebat će ti još po 2 mikrotika da odrade failover na lokacijama.
ILI af60xr koji ima backup radio. ali to je ono, 4 soma eura u opremi.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2023., 13:43   #50
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,010
plus, da bi ti dobio 400mbita, to mora bit na 80mhz, i to radi samo u ptp-u na ui opremi.
dodatni problem je ako ti je eter "zaštopan" onda nemaš čistih 80mhz. a tebi po ovome treba 160mhz samo za 2 x ptp.
da bi to radilo u zagušenom eteru, moraš se maknuti na sam rub banda, dakle ispod 5100 i iznad 5800mhz. powerbeamovi- opet- trebali bi raditi solidno, ali ako imaš para uzmi 60tke i zalinkaj to kako treba. uzmi si vremena i 2 frenda jer je 60tke teško uštimat. računaj 2 sata po anteni da bude kako treba.
na 3km obavezno LR, običan će kao radit ali pucat će pri prvoj kišici. LR će isto puknut ali dosta kasnije.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2023., 14:07   #51
BlackDwarf
BIND SOFT d.o.o.
Moj komp
 
BlackDwarf's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Novska
Postovi: 2,269
A što je s tim LTU uređajima?
Ok znam da je problem sada na tih 5GHz, ali njih bi čak dobio na test. AF teško i kada kažeš da treba kemijati zbog kiše... A vidim na yt da se lik pati na 30m test i da šugavo radi.
BlackDwarf je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2023., 14:23   #52
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,010
60 radi super dok nema kiše. LR radi OK i sa blagom kišom. 1.5km bi možda preživio, ali 3km nema šanse niti LR da preživi kišu. mooožda XR ali to još nemamo nigdje. košta 1000eur komad, pa ono...

LTU je isto 5ghz, i iako JE bolji od airmaxa po pitanju šuma, nije to magija. ako imaš gužvu u eteru, ltu će isto tako patit i spuštat modulaciju.
LTU po novome ide 100mhz, pa bi to real life proguralo 500+ mbita u idealnom svemiru.
za 3km ti je dovoljan LTU-LR. ako ideš na LTU, obavezno fizički razmak od 1m između antena. ako ćeš imat 2 x ltu + sektor, treba ti ili jako visok stup, ili L nosači od pola metra i udalji ih...
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2023., 14:30   #53
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,518
puknes cambium uređaje
dobijes 300/300 garant
a ako očeš gigabit, stavis ubnt AF60-LR , ali na kišu če link pucat na 3km ..

ja imam 1,5km .. i postojan je, ali isto pukne kad je prolom oblaka ..
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2023., 14:46   #54
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,140
Citiraj:
Autor dadoremix Pregled postova
puknes cambium uređaje
dobijes 300/300 garant
a ako očeš gigabit, stavis ubnt AF60-LR , ali na kišu če link pucat na 3km ..

ja imam 1,5km .. i postojan je, ali isto pukne kad je prolom oblaka ..
Baš sam htjeo reci da si pogleda cambium. Dat će ti ih na test oni. Oni u teoriji rade samo sa partnerima ne sa end customerima ali test mislim da će ti bez problema dati.

Kristijan je super lik, pristupačan i fakat na mjestu. Googlaj Kristijan Cambium naći ćeš kontakt da ga ja tu po forumu ne pišem.


Sent from my SM-S901B using Tapatalk
mann je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2023., 14:53   #55
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,010
Ali nije ni cambium cjenovno toliko pristupačan. Interfejs je ono, živio windows95.
Između LTU-a i cambiuma, realno ja bi LTU. Plus jer ima airview, a i jača modulacija pomaže.
koji god od ta 2, ptp će radit.
čak mogu reć da je ltu stabilniji, cambium ima svoje bubice iako da, cambium će isto progurat 400mbita. Koliko vidim 45mhz je max širina, barem na ptp670.
edit. dada ok, f300-25 ima klasičan 20/40/80 raspored kanala.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2023., 11:18   #56
extasy
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: st
Postovi: 363
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
60 radi super dok nema kiše. LR radi OK i sa blagom kišom. 1.5km bi možda preživio, ali 3km nema šanse niti LR da preživi kišu. mooožda XR ali to još nemamo nigdje. košta 1000eur komad, pa ono...

LTU je isto 5ghz, i iako JE bolji od airmaxa po pitanju šuma, nije to magija. ako imaš gužvu u eteru, ltu će isto tako patit i spuštat modulaciju.
LTU po novome ide 100mhz, pa bi to real life proguralo 500+ mbita u idealnom svemiru.
za 3km ti je dovoljan LTU-LR. ako ideš na LTU, obavezno fizički razmak od 1m između antena. ako ćeš imat 2 x ltu + sektor, treba ti ili jako visok stup, ili L nosači od pola metra i udalji ih...
Imam AF60-LR link na 4.29km udaljenosti - link stats

Outage ovo su outage-ovi u proslih 3 mjeseca na području Solina & Splita s kišama koje su bile te cak vecina ovog nije bilo do kiše nego do rebootanja i modifikacija ostale opreme.

Ovo mi je vec druga zima na njima otkako su mi stare mikrotik antene zamjenjene višom silom te stvarno jedino veca kiša mi smeta dok jako puno kiše antene podnesu bez dropanja linka.

Što se tiče brzine nema se tu šta puno govorit ja imam 700/500 na drugom kraju linka s tim da nisam osobno štelao antene niti ih je štelala osoba s iskustvom u ovoj tematici tako da nekakav tweaking bi bio siguran gbit.

Ukoliko link sluzi za prebacit fiber link kao što meni sluzi onda se da riješit sa nekakvim 4/5G failoverom na remote lokaciji ali ja osobno nemam problema sa downtimeom od par minuta dok veliki pljusak prođe. Idealno vrijeme za skuvat kavu
extasy je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2023., 11:25   #57
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,921
Za failover slozit neki mtik na 2.4 sa dvije 24-orke i vozi.

To ce radit po svim uvjetima.
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2023., 14:26   #58
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,518
KLIK
Ovo pa moj link
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 01.07.2023., 21:53   #59
dax-lax
Premium
Moj komp
 
dax-lax's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2010
Lokacija: Jastrebarsko
Postovi: 67
Trebam pomoć oko ubacivanja usg-a u postojeću mrežu.
Ostatak je us8 switch i ac lr tanjurić.
Zapeo na dijelu između isp-ovog innboxa i usg-a.
Ustvari, zapelo je moje neznanje u mrežašenju, odnosno, prčkanje po iskonovom vdsl routeru.
Naivno sam mislio da će i ovdje biti samo adopt u kontroleru, ali nejde baš tako.
Kontroler (na linux mašini) ga vidi ali nemre izvršit do kraja spajanje.
Moje je pitanje, kaj ja trebam napravit u isp-ovom routeru prije nego postavim minimalne uvjete za spajanje usg-a?
Da li innbox mora u bridge, koje podatke ukucat kod podešavanja wan veze za usg?
Kužim da moram bit barem u istom isp rangeu.
Da li prvo isključujem dhcp server na innboxu ili ga kasnije uključim na usg-u pošto želim da mi on dodjeljuje adrese?
Na netu nalazim pretežno informacije koje uvijek kreću od njega, a ne od isp-a.
Napominjem, u mrežašenju još nisam dobar ali radim na tome.
dax-lax je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2023., 07:49   #60
BlackDwarf
BIND SOFT d.o.o.
Moj komp
 
BlackDwarf's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Novska
Postovi: 2,269
A taj kontroler je na istoj mrezi?

S isp routerom nemas nista osim ako zelis da ti drugi router bude dhcp server i eventualno port forwarding routera koji nije isp.
BlackDwarf je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na