Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 03.01.2024., 21:32   #1
KixzoR
noob?
Moj komp
 
KixzoR's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2011
Lokacija: Zaprešić
Postovi: 135
(riješeno) Shut down PC-a

Pozdrav,

Imam problem sa gašenjem trenutnog PC-a
I7 9700k
16gb aegis 3000mhz
rtx 2080
Coolermaster MWE GOLD 750w FULL MODULAR
Asus strix Z390-e

E ovako da počnem imao sam prije ovog upgrade

I7 4790k
16gb
gtx 1070
Asus Gene VI Maximus
Antec 750w(staro neko napajanje)

Prvo sam upgradeo na rtx 2080 di mi se na napajanju(ne na grafičkoj)pojavio coil whine od trenutka čim sam upalio PC.
Onda sam upgradeo ostatak komponenti na početku posta i na coolermaster 750w mi se isto čuje coil whine,te sam posudio od frenda corsair 850w napajanje staro preko 10 godina i na njemu se čuje ali nešto manje.
Problem je slijedeći komp se ugasi nekada nakon 10 min nekada nakon 4 sata kada igram Cyberpunk 2077 i jednom mi se na Spiderman remastered dogodilo.
Dok ostale igre tipa God of War stavim na 4k maxed out sve kaj se znači može dić nikada još nije ugasio što mi čudno jer kada pratim temp i ostalo proc i grafa ne prelaze nikada iznad 75c.Grafička koliko sam pratio povuče oko 200-240W max šta sam vidio.Također i ostale igre koji sam isprobo,a isprobo sam ih dosta sve stavim na max i nema problema igram se normalno čak i Alan Wake 2 radi normalno ne ruši komp.Istraživao sam po netu i puno ljudi kaže da su imali istih problema i da čim su zamjenili PSU niti coil whine niti shut downa.Što se tiće Cyberpunka 2077 čito sam da igra Peaka W iznad granica komponente pa pretpostavljam možda napajanje (coolermaster) možda nemre isporučit snagu u tom trenu pa se ugasi.Šta stvarno 750w nije dosta da taj sistem održava upaljenim u maksimalnom stresu.Updateo sam biose od matične na zadnju verziju i popravilo se jedino termalna očitavanja na procu urednija su ovak je nekak divljalo.Probao sam stavit Gtx 1070 u konfu i coil whine nestane i to sam probo čak na ona još 2 napajanja koja sam spomenuo gore,jedino nisam dugo probao sa gtx 1070 cyberpunk pa da vidim jel se bude ugasio ali sa prijašnjom konfom je igra radila uredno nikad problema.Molio bi pomoć ako netko zna odgovor i ako je do napajanja šta preporučit sam se bojim da ako uzmem novo napajanje hoću li opet dobit coil whine ko i na prijašnja 3 makar su ta napajanja vrijeme dostigla tj stara su već osim ovo Coolermaster to neznam koliko je staro.

BTW:

Komp prolazi sve stress testove od Prime 95,3dmark,cinebencha!
KixzoR je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2024., 00:31   #2
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,937
Brzo pretraživanje interneta kaže da taj CPU ima TDP 95W a GPU 250W. Reklo bi se da 750W mora svakako biti dovoljno. Možda napajanje ima problema s isporučivanjem 250W na 12V railu.

Ponekada zna biti problem da GPU povuče previše iz samog PCI-E slota, ne znam je li to možda ovdje slučaj niti znam kako bi to provjerili.

Jesam li dobro razumio da si pratio temperature i da prije/prilkom gašenja ne idu preko 75°C?
mkey je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 04.01.2024., 01:11   #3
KixzoR
noob?
Moj komp
 
KixzoR's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2011
Lokacija: Zaprešić
Postovi: 135
Citiraj:
Autor mkey Pregled postova
Brzo pretraživanje interneta kaže da taj CPU ima TDP 95W a GPU 250W. Reklo bi se da 750W mora svakako biti dovoljno. Možda napajanje ima problema s isporučivanjem 250W na 12V railu.

Ponekada zna biti problem da GPU povuče previše iz samog PCI-E slota, ne znam je li to možda ovdje slučaj niti znam kako bi to provjerili.

Jesam li dobro razumio da si pratio temperature i da prije/prilkom gašenja ne idu preko 75°C?
Da to sam i pomislio da je mozda problem s isporucivanjem struje posto su 2 od 3 napajanja stara oko 10g i vec istrosena. A za ovo coolermastrer sta sam citao je srednje odradi posao, e sada jel mu ovo granica neznam. Ne ne idu preko znaci dok je igri cpu je otprilike 65-75c.a ovo za pci-e slot neznam sve je na default u biosima.
KixzoR je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2024., 06:43   #4
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,060
Probaj undervoltat grafu.

To je preporuka čak i ako sve savršeno radi, moja 1070ti je na .8V@1800, dobiješ stabilniji FPS i manju potrošnju, win-win rezultat.
kopija je online   Reply With Quote
Staro 04.01.2024., 13:57   #5
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,937
kopijo, to je preporuka za TI ali ne i regularnu 1070?
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 04.01.2024., 16:18   #6
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,060
Svi Pascali su tu negdje, chip lottery je uvijek u igri, ko i za procesore.
Za početak stavit na 1700, pa testirat sa OCCT.
kopija je online   Reply With Quote
Staro 04.01.2024., 20:00   #7
KixzoR
noob?
Moj komp
 
KixzoR's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2011
Lokacija: Zaprešić
Postovi: 135
Evo mali update, nisam stigao undervoltat i testirat ali sam instalirao ovaj Guardian of galaxy sta je trenutno free na Epic launcheru.Sve 4k maxed DSLL i imam od 30-60fps-a.Preko Afterburnera pratim potrošnju i vuće grafa 200-230W ali mi nakon nekog vremena pala na 150-170W di mi je i Fps pao na 20-25 fps-a.Čim izađem u main menu i vratim se u igru u istoj prostoriji di sam imo 25 fps-a imam normala oko 38.Jeli moguće da napajanje nakon nekoga vremena oslabi pa nemre ispručit full?
KixzoR je offline   Reply With Quote
Staro 05.01.2024., 04:27   #8
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,060
U tom slučaju bi ti se se skršio komp a ne FPS.
Ovi simptomi koje opisuješ bi mogli biti uzrokovani throttlingom, provjeri temperature grafe i kučišta.
kopija je online   Reply With Quote
Staro 03.02.2024., 14:37   #9
KixzoR
noob?
Moj komp
 
KixzoR's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2011
Lokacija: Zaprešić
Postovi: 135
evo samo da zaključim post.Nabavio sam novo napajanje gigabyte p1000gm i nema više nikakvog shut down ili nekakvih nebuloza!!!
KixzoR je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na