Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 11.04.2024., 21:54   #31
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,952
Jako je loša ideja staviti tri ista diska tako velikog kapaciteta u RAID5.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 11.04.2024., 22:07   #32
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,353
Citiraj:
Autor Max Rockatansky Pregled postova
Kod Telebita je Exos 16TB za bitno manje,
https://www.telebit.hr/hdd-seagate-1...56mb-60mj.html
odnosno za ta 2x20TB dobiješ 3x16TB pa ako to možeš konfigurirati u RAID5 imaš 32TB volume za iste novce.

Nikad pa ni onda. Ode jedan disk - velika je sansa da ode sve u 3 pikse marmelade. Na toj kolicini podataka Raid5+Spare ili Raid 6 Minimalno (uz backup naravno).
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2024., 01:13   #33
Max Rockatansky
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zg/Zd
Postovi: 674
Slažem se sa obojicom, htio sam samo naglasiti omjer cijena a namjena (raw video) me povukla da je veliki volume možda dodatni plus.
Max Rockatansky je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2024., 08:53   #34
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,469
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Nikad pa ni onda. Ode jedan disk - velika je sansa da ode sve u 3 pikse marmelade. Na toj kolicini podataka Raid5+Spare ili Raid 6 Minimalno (uz backup naravno).
Za home-use RAID5 je cisto OK. Uz redovite scrub-ove, sansa da se bas sve razleti je vrlo mala.
RAID5+spare nema smisla... jedino RAID6.
No, opet, za po doma RAID6 isto bas i nema smisla, osim ako drzis poslovne podatke koji moraju biti dostupni prakticki 24/7.
__________________
Idiocracy. Kad satira postaje stvarnost.
Nick7 je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2024., 09:32   #35
Max Rockatansky
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zg/Zd
Postovi: 674
Prihvatljivo je i za male urede, posebno projektantske, projekt iz 2014. sigurno ne treba imati prioritet kao aktualni, otvoreni projekti na kojima se radi, pa pričekati neki rebuild polja i nije tolika pita a valjda ne treba posebno napominjati da to ne smije biti i jedino mjesto na kojem su spremljeni. Veći problem mi se čini stavljati tako veliki storage na radni PC, to je već posao za poseban PC/NAS.
Max Rockatansky je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2024., 09:38   #36
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,945
Nevidim nikakav problem takvog diska u radnoj stanici.
Ja korisitm 12,14,16,18,20 i sad 22TB kao work drive za projekte, teksture, modele vec 10+ godina tj. svakih 1.5 godinu uprejdam taj "radni" disk za 2TB. Sv emi je tu na istom mjestu sot koristim svakodnevno umjesot d aje razbacano na 5 manjih diskova.

Naravno to se sve backupira redovno na NAS (tj. 2 NASa, Zivi nas svakodnevno i oflien nass tjedno) i na zasebni disk, plus "stari" 2TB manji koji zamjenim ode u "peneziju" sa tim svim podatcima sacuvanim te na drugu lokaciju pa i tu ima nekoliko backupa...

Da, volio bih to sve imati na SSD/NVMe za radni disk ali 20+ TB NVMe je "malo" drugaciji cjenovni razred .
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2024., 10:33   #37
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,395
Problem je što rebuild na disk od 20-22 TB traje mjesec dana, a u tih mjesec dana može krepati još jedan disk i ode sve u vražju mater. RAID 6 je prespor na jeftinim kontrolerima, bez nekog RAID cachea i BBU-a neupotrebljiv za nešto zahtjevnije.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2024., 11:25   #38
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,353
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Problem je što rebuild na disk od 20-22 TB traje mjesec dana, a u tih mjesec dana može krepati još jedan disk i ode sve u vražju mater. RAID 6 je prespor na jeftinim kontrolerima, bez nekog RAID cachea i BBU-a neupotrebljiv za nešto zahtjevnije.

Ovo. Iako je sansa mala - nije nikad 0. A kad tolko podataka ode u vjetar onda je plakanja. Bolje sprijeciti nego lijeciti.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2024., 11:40   #39
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,952
3.5" SATA HDD-ovi od 16 i više TB

Citiraj:
Autor Nick7 Pregled postova
Za home-use RAID5 je cisto OK. Uz redovite scrub-ove, sansa da se bas sve razleti je vrlo mala.

Baš suprotno, velika je šansa da se sve razleti za vrijeme rebuilda na ljetnim temperaturama u kućnoj radinosti.

Događalo se firmama u server salama koje su 24/7 pod klimama. Zamisli tek doma kada ljeti bude +29 ambijent u kućnoj PC kanti ili plastičnom NASu a diskovi danima rade rebuild.

Jednoj našoj velikoj tvrtki autodijelova se dogodilo da im se RAID5 polje s diskovima od 8TB rebuildao dva tjedna po ljeti kad je vani bilo 35 stupnjeva. Srećom prošlo je OK ali im nije bilo svejedno.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2024., 11:57   #40
Max Rockatansky
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zg/Zd
Postovi: 674
Citiraj:
Autor Lewis Pregled postova
Nevidim nikakav problem takvog diska u radnoj stanici ...
Ako sam dobro shvatio Kidboya, njih je više, pa share na Windows radnom PCu nije baš nešto.

Generalno, sa većim diskovima je RAID sve veća (i duža) PITA , pa sve više koristim "ručni" sync ili inkrementalni backup (neki utility ili skripte) na single diskove, a RAID1 samo na manjima, neki sys volume na PC/NASu ili za dnevne/aktualne podatke zbog redundancije (deadline).
Max Rockatansky je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2024., 13:13   #41
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,945
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Problem je što rebuild na disk od 20-22 TB traje mjesec dana, a u tih mjesec dana može krepati još jedan disk i ode sve u vražju mater. RAID 6 je prespor na jeftinim kontrolerima, bez nekog RAID cachea i BBU-a neupotrebljiv za nešto zahtjevnije.
Nevidm da on uopce zeli RAID 5 ili 6 jer sa dva diska moze dobit samo Raid 1 oli ti Mirror .
A po meni netreba ni to nego samo jedna disk radni a drugi backupira automatsky (ima dosta free programa koji to mogu syncati automatski).

Sto se tice rebuilda ja sam nedavno u Synology DS1817+ mjenjao 4 diska IronWolf 8TB za 4 diska IronWolf Pro od 14TB i sva 4 je odradio za manje od 6 dana (jedan po jedan su trajali 26-28h i to na low priority mode jer sam cjelo vrijeme normlano koristion NAS sa DSM 7.x). Naravno to su CMR diskovi, ovo sto ti govoris da ce 20-22TB trajati mjesec dana nema sanse osim ako nije neki SMR model koji ionako nije za NAS ili nesto nevalja sa NASom....
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB

Zadnje izmijenjeno od: Lewis. 12.04.2024. u 14:13.
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2024., 14:07   #42
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,469
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Problem je što rebuild na disk od 20-22 TB traje mjesec dana, a u tih mjesec dana može krepati još jedan disk i ode sve u vražju mater. RAID 6 je prespor na jeftinim kontrolerima, bez nekog RAID cachea i BBU-a neupotrebljiv za nešto zahtjevnije.
Traje mjesec dana ako imas jako optereceni sustav i/ili imas neki el-cheapo NAS koji ima CPU jacine pola atom procesora.

Cak da uzmes vrlo konzervativnih 50MB/s za rebuild, za 20TB to je manje od 5 dana.
Rebuild, naravno, ovisi u tome kakva je kutija u koju je to ustekano.

Citiraj:
Autor medo
Baš suprotno, velika je šansa da se sve razleti za vrijeme rebuilda na ljetnim temperaturama u kućnoj radinosti.
Onda se trebalo vec i prije razletiti kada radis i obican scrub (iliti patrol read), koji bi trebao raditi periodicki, barem jednom mjesecno.

Postoji veliki FUD oko NAS-eva, diskova i sl.
Da li postoji sansa da se desi double-disk failure? Da. Samo kad citam reddite/forume - najcesce su komentari ako imas veliki disk (8+TB) i RAID5 da ti je 'garantirano' da ce se razletiti ako koristis RAID5.
E, pa nece. Mozda se moze desiti, da, ali sanse su daleko manje od onoga sto se prikazuje. Pod uvjetom da je sustav odrzavan.

I na kraju: RAID nije backup. Svi bitni podaci moraju biti backupirani, i to ne samo na jednom mjestu.
__________________
Idiocracy. Kad satira postaje stvarnost.
Nick7 je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2024., 14:22   #43
Max Rockatansky
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zg/Zd
Postovi: 674
Ovi 16TB Exosi koje sam spominjao su išli u stariji Qnap TS-431P2, isti CPU kao i Lewisov Syno 1817+ (AL-314@1.70GHz) i inicijalni RAID1 build je odradio za ~29 sati.
Naravno, i dalje sporije nego svaki može potegnuti solo (260-270 MB/s po ATTOu). Da li bi jači CPU mogao tu još nešto ubrzati ?
Max Rockatansky je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2024., 14:35   #44
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,469
Citiraj:
Autor Max Rockatansky Pregled postova
Naravno, i dalje sporije nego svaki može potegnuti solo (260-270 MB/s po ATTOu). Da li bi jači CPU mogao tu još nešto ubrzati ?
To je na pocetku (vanjskom dijelu) diska. Kad dodjes na kraj (unutarnji dio), brzina ti padne upola, dakle blizu 100MB/s.
__________________
Idiocracy. Kad satira postaje stvarnost.
Nick7 je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2024., 14:43   #45
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,353
Citiraj:
Autor Nick7 Pregled postova
Traje mjesec dana ako imas jako optereceni sustav i/ili imas neki el-cheapo NAS koji ima CPU jacine pola atom procesora.

Cak da uzmes vrlo konzervativnih 50MB/s za rebuild, za 20TB to je manje od 5 dana.
Rebuild, naravno, ovisi u tome kakva je kutija u koju je to ustekano.


Onda se trebalo vec i prije razletiti kada radis i obican scrub (iliti patrol read), koji bi trebao raditi periodicki, barem jednom mjesecno.

Postoji veliki FUD oko NAS-eva, diskova i sl.
Da li postoji sansa da se desi double-disk failure? Da. Samo kad citam reddite/forume - najcesce su komentari ako imas veliki disk (8+TB) i RAID5 da ti je 'garantirano' da ce se razletiti ako koristis RAID5.
E, pa nece. Mozda se moze desiti, da, ali sanse su daleko manje od onoga sto se prikazuje. Pod uvjetom da je sustav odrzavan.

I na kraju: RAID nije backup. Svi bitni podaci moraju biti backupirani, i to ne samo na jednom mjestu.

Server: HP Proliant ML350 Gen9.

6x1.2TB HP SAS u jednom RAID6 polju. 2 takva RAID polja po serveru (Korisnicki podaci + backup) . LVM+EXT4 konstrukt. U januaru je dobio povecanje oba RAID polja sa dodatnih 4 diska po polju. Prosli mjesec krepala 3 diska (2 u prvom i jedan u drugom polju) - ok - izmjenili diskovlje isti dan - u ponedjeljak ostala 3 krepala Onak koja je sansa da se takvo sranje dogodi? Prosle godine 4 puta (na 260 Servera od toga 68 istog tipa). Da je jedan disk vise krepo iz istog polja u isto vrijeme - bilo bi sranja zesceg. Desilo nam se jednom naravno. Uspio iscupat podatke iz backupa, vise ni sam neznam kako.



Sve to stoji kaj velis. Nije bit kolke su sanse da se dogodi nego - da ista postoji i to na mnogo skupljem hardware-u. Za po doma Mirroring za homelab uvrh glave + backup (najbolje na zasebnu masinu ili vanjski disk).
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2024., 14:51   #46
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,469
@tomek@vz: Gle.. ja ti isto tako imam jedno zanimljivo iskustvo od prije vise od 10 godina.
SUN server sa spojene dvije D1000 kutije. Po 12 diskova po kutiji, RAID10.
Sve je uredno radilo cca 3 godine. I onda unutar 7 dana je 6 diskova umrlo. Naravno, poklopilo se da je kod jednog rebuilda krepao i drugi disk iz mirrora.

Svasta se moze desiti, samo je ipak pitanje kolika je sansa za to.
__________________
Idiocracy. Kad satira postaje stvarnost.
Nick7 je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2024., 14:57   #47
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,945
Plus pitanje koliko je star taj disk od svega 1.2TB ??? 8, 10 ili vise godina ?
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2024., 15:16   #48
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,353
Citiraj:
Autor Lewis Pregled postova
Plus pitanje koliko je star taj disk od svega 1.2TB ??? 8, 10 ili vise godina ?

M...ak nije bilo jasno - novi diskovi koje smo u januaru ugradili su pokrepavali. Dakle orididi HP sa aktualnim firmware-om. Proizvodnja 07/2022 vecina. Krepala klima i eto ti belaja. S druge strane stare cuke stare 15 godina u Gen6 rade ko urica.


@Nick7 > si sancho - o tome i govorim - sansa je mala al nikad 0. A sa tom kolicinom podataka ja nikad nebih volio riskirat kad su moji podaci u pitanju.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2024., 17:13   #49
darkydark
N0teb00k n00b
Moj komp
 
darkydark's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb/Koprivnica
Postovi: 2,087
diskovi uvek krepaju, horror prica iz produkcije na srecu nema puno, ali ima

Moja najdraza je relativno friška. Kad sam slagao nas iz potpisa, uzeo 5x 8tb seagate exosa, 2 ispala DOA, pa uspio nabaviti jeftino 4x12tb toshibe koje rade ko vurica. Kod kolege s posla od 6x12tb istih toshiba kakve ja imam 3x bile DOA, a seagatovi kakvih sma se ja rijesio mu rade ko singerica.

Od tog trena - svaki drek kaj ima nekakav raid ne izlazi kod klijenta dok se ne skenira svaki disk prije nego se isporuči rješenje ili nekaj pusti u produkciju.
__________________

i7 9850H, 64GB, 17.3” FHD, RTX Quadro 3000
512GB PM981a, 2x 1TB A2000
W10 Pro


i5 8500T, H310I-IM-B, 32GB, 10GbE X-3
1x 150GB Intel S3520, 3x2TB Crucial MX500, 4x12TB Toshiba MG07ACA12TE
Truenas Scale
File Share, Plex, Jellyfin, Nextcloud, qBittorrent
darkydark je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2024., 20:16   #50
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,395
Citiraj:
Autor Lewis Pregled postova
Plus pitanje koliko je star taj disk od svega 1.2TB ??? 8, 10 ili vise godina ?
I dan danas možeš kupiti nove 1.2 TB SAS diskove.



Ako postoji ikakva šansa da nešto krene po zlu, treba je svesti na minimum. To znači ne oslanjati se na to da će rebuild uvijek proći kako treba, trajao on 1 dan ili 1 mjesec, može 100 puta biti sve u redu pa 101. put prdne. S enterprise opremom sam to doživio nekoliko puta, sa consumer opremom su šanse par puta veće. Ako diskovi imaju MTBF od x sati i kamaru istih diskova odjednom ubaciš u mašinu, svi rade isto sati, velike su šanse da će krepavati jedan za drugim. Backup treba uvijek imati i kad se dogodi zlo, skuhaš kavu i napraviš restore u kratkom roku s minimalnim/nikakvim downtimeom.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2024., 20:24   #51
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,952
3.5" SATA HDD-ovi od 16 i više TB

Citiraj:
Autor Nick7 Pregled postova
Svasta se moze desiti, samo je ipak pitanje kolika je sansa za to.
S takvim stavom naučit ćeš kolike su šanse na teži način Zapravo sugeriraš da je šamsa toliko mala da se neće dogodit

U enterpriseu nitko pametan više ne koristi RAID5. To rade neiskusni IT-ovci i/ili oni koji štede na diskovima.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2024., 09:07   #52
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,469
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
S takvim stavom naučit ćeš kolike su šanse na teži način Zapravo sugeriraš da je šamsa toliko mala da se neće dogodit

U enterpriseu nitko pametan više ne koristi RAID5. To rade neiskusni IT-ovci i/ili oni koji štede na diskovima.
Ne. Kao prvo, prvo pravilo kod diskova je ne da li ce umrijeti, nego kada ce umrijeti.

Ovaj moj 'stav' se odnosi za mali NAS-ic za po doma.

Posto se bavim bas enterprise storage sustavima, imam ponesto iskustva.
I od prijasnjih dana mi je bilo nelagodno kad se koristili SAS diskovi <=1.2TB u RAID5, jer kao rebuild je dovoljno brz. Ali isto tako znalo se da se mogao (a i negdi se i desio) desiti double disk failure, i pa-pa sve.

U sadasnje vrijeme ionako vecinom su ili Flash diskovi ili NL diskovi.
Flash diskovi imaju stvarno mali failure rate i brzi rebuild, pa je tu RAID5 OK.
Kod NL diskova je ionak' RAID6.
.. naravno tu dolaze i razni file/S3 storage sustavi, ali oni vec vise ionak idu na erasure coding.
__________________
Idiocracy. Kad satira postaje stvarnost.
Nick7 je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na