Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 20.06.2023., 10:31   #3691
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,945
Ma nije do updatea, kao sto rekoh moj se updateao isti dan bez problema. Synology je bas konzervativan sto se tice updateova, Beta/RC traje mjesecima prije nego izadje final update.

Cista slucajnost, u biti HDD je vjerojatno bio nacet i eto dogodilo se sr...
A i kao sto Tihomir rece SMR diskovi nisu dobri za NAS. Iam cjela sag aoko tog ai kako je WD pokuso to zamaskirat i niej reko korisnicima pa se onda nakon skandala pocelo oznacavat WD red, WD red Pro, WD red plus da s ekao oznaci ipak koji su SMR a koji CMR.....

Sto se tice novog diska od 8TB zar i dalje ne planiras imati dva diska tj. Raid-Mirror ?
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 20.06.2023., 11:00   #3692
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,797
WD bas mrsi muda u zadnje vrijeme s tim diskovima, osobno im ne planiram dati svoje novcice u skorije vrijeme. Cisto da spomenemo i taj zadnji fijasko s WD disk testom:

https://youtu.be/lss7t6BZ5KY
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 20.06.2023., 14:41   #3693
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,077
oko mene je par ljudi koji imaju synology nas-eve (2 bay i 4bay), kao i da sam u bivšim firmama imao synologyje 4bay , i u svima su bili red diskovi.

i onda, jedan crko kod kolege s posla, dok je stigao naručit drugi i ugradit ga, taman krenuo rebuild raid polja, krepao drugi wd red i ćao podaci.

u firmi smo onda stari 2bay nas ostavili sa starim wd red diskovima, a novi 4bay nas odlučili napuniti sa ironwolf-ima, i onda na njega napravit bekap od prvog nas-a.

u zadnjoj firmi su isto 2 nas-a oba sa wd red, sad je taman vrijeme da to krene crkavati (4 i 5 godina starosti), nisam više tamo da znam da li već je ili će nekoga strefit infarkt ubrzo




od sad, samo ironwolf pro diskovi za nas-eve.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 20.06.2023., 14:44   #3694
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,352
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
oko mene je par ljudi koji imaju synology nas-eve (2 bay i 4bay), kao i da sam u bivšim firmama imao synologyje 4bay , i u svima su bili red diskovi.

i onda, jedan crko kod kolege s posla, dok je stigao naručit drugi i ugradit ga, taman krenuo rebuild raid polja, krepao drugi wd red i ćao podaci.

u firmi smo onda stari 2bay nas ostavili sa starim wd red diskovima, a novi 4bay nas odlučili napuniti sa ironwolf-ima, i onda na njega napravit bekap od prvog nas-a.

u zadnjoj firmi su isto 2 nas-a oba sa wd red, sad je taman vrijeme da to krene crkavati (4 i 5 godina starosti), nisam više tamo da znam da li već je ili će nekoga strefit infarkt ubrzo




od sad, samo ironwolf pro diskovi za nas-eve.

RAID 5 Zato Raid 6 ili Raid 5 + Spare + Backup i mir. Nazalost dugogodisnjim iskustvom ne vjerujem vise ni WD-u ni Seagate-u.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 20.06.2023., 14:59   #3695
RaneZ
Vršni visioc
Moj komp
 
RaneZ's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Samobor
Postovi: 2,189
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
WD bas mrsi muda u zadnje vrijeme s tim diskovima, osobno im ne planiram dati svoje novcice u skorije vrijeme. Cisto da spomenemo i taj zadnji fijasko s WD disk testom:

https://youtu.be/lss7t6BZ5KY
Meni rikla 4 wd red u 3 godine...presao sam na toshibu i ironwolfove...zasad ok.
__________________
Bez potpisa.
RaneZ je offline   Reply With Quote
Staro 20.06.2023., 15:16   #3696
murina
Premium
Moj komp
 
murina's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: St
Postovi: 442
Citiraj:
Autor Lewis Pregled postova
Ma nije do updatea, kao sto rekoh moj se updateao isti dan bez problema. Synology je bas konzervativan sto se tice updateova, Beta/RC traje mjesecima prije nego izadje final update.

Cista slucajnost, u biti HDD je vjerojatno bio nacet i eto dogodilo se sr...
A i kao sto Tihomir rece SMR diskovi nisu dobri za NAS. Iam cjela sag aoko tog ai kako je WD pokuso to zamaskirat i niej reko korisnicima pa se onda nakon skandala pocelo oznacavat WD red, WD red Pro, WD red plus da s ekao oznaci ipak koji su SMR a koji CMR.....

Sto se tice novog diska od 8TB zar i dalje ne planiras imati dva diska tj. Raid-Mirror ?
Vjerojatno je slučajnost ali bi mi bilo lakše da nije krepao baš pri updateu. Recimo, kod recovery-a onom metodom koju sam linkao, kaže da se na "rezervni" hdd instalira ista verzija koja je bila i na "krepanim" disku. Ne znam jeli odradio update do kraja. Ne znam dali javi mailom ako ne uspije, ne sjećam se da sam ikad imao taj slučaj.

Planirao sam imati 2 diska i prije ovog fijaska, sad definitivno.

Dobio sam preporuku da disk pošaljem u infoLAB u Zg
__________________
murina je offline   Reply With Quote
Staro 20.06.2023., 15:18   #3697
spiderhr
Premium
 
Datum registracije: Jul 2021
Lokacija: Sesvete
Postovi: 554
Citiraj:
Autor murina Pregled postova
Vjerojatno je slučajnost ali bi mi bilo lakše da nije krepao baš pri updateu. Recimo, kod recovery-a onom metodom koju sam linkao, kaže da se na "rezervni" hdd instalira ista verzija koja je bila i na "krepanim" disku. Ne znam jeli odradio update do kraja. Ne znam dali javi mailom ako ne uspije, ne sjećam se da sam ikad imao taj slučaj.

Planirao sam imati 2 diska i prije ovog fijaska, sad definitivno.

Dobio sam preporuku da disk pošaljem u infoLAB u Zg
Šalji u Datasector. Nemam ništa sa njima u oba sam nosio diskove tuđe (svoje nisam imao potrebe), ali kažu da je DS bolji
__________________
Mali Čile SAD Češka Peru
spiderhr je offline   Reply With Quote
Staro 20.06.2023., 22:42   #3698
Max Rockatansky
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zg/Zd
Postovi: 674
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
... Nazalost dugogodisnjim iskustvom ne vjerujem vise ni WD-u ni Seagate-u.
Da, i meni je to postala jedina taktika, 100% pouzdanog nema pa nema smisla gubiti vrijeme oko toga, tražim dobru cijenu i što više komada.
I da se skupe sva iskustva na forumu to je opet kap u moru, više anegdote. Mogu nabrajati u beskraj, od par komada najjeftinijh Toshiba P300 koje rade već 6-7 godina do slučajeva kad novi WD Gold nisu doživjeli ni kraj prvog buildanja polja.
Na milijunskim uzorcima je to prihvatljivih 1-3% ali se buka uvijek digne kad nešto crkne, ovih 97% mudro šuti .
Max Rockatansky je offline   Reply With Quote
Staro 21.06.2023., 19:53   #3699
murina
Premium
Moj komp
 
murina's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: St
Postovi: 442
Citiraj:
Autor spiderhr Pregled postova
Šalji u Datasector. Nemam ništa sa njima u oba sam nosio diskove tuđe (svoje nisam imao potrebe), ali kažu da je DS bolji

Znas li kakvi su sa cijenama?


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
murina je offline   Reply With Quote
Staro 21.06.2023., 20:10   #3700
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,451
Ovisno o kvaru, ja sam jednom nosio disk od klijenta sa slikama i bila je cifra 1500kn, to je bilo prije korone.
__________________
Mall B&D 1250 pila na prodaji
Alister je offline   Reply With Quote
Staro 21.06.2023., 22:11   #3701
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,941
Infolab sigurno nije jeftiniji 😁
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 22.06.2023., 07:41   #3702
spiderhr
Premium
 
Datum registracije: Jul 2021
Lokacija: Sesvete
Postovi: 554
Citiraj:
Autor murina Pregled postova
Znas li kakvi su sa cijenama?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Iskreno nemam pojma. Odnio sam samo disk i dalje sve preusmjerio na vlasnike da se dogovaraju a nisam pitao kasnije. Zaboravio.
__________________
Mali Čile SAD Češka Peru
spiderhr je offline   Reply With Quote
Staro 23.06.2023., 17:07   #3703
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,797
Opet kucšlus. Container manager dobio update, nakon cega mi opet prestaje raditi domena i nginx proxy u dockeru. Samo ovaj put sam bio pametniji i odmah rebootao nas. Sve je proradilo. Nisam ovoliko rebootao nas valjda otkad ga imam.

Ocito je nastalo neko sranje na relaciji update sa 7.1 na 7.2, docker, posrojeci stackovi i mozda neka konfiguracija istih i macvlan mreza koju koristim da odvojim nginx proxy na vlastiti ip zbog koristenja portova 80 i 443. Nesto krkne i ocito upiti prema domeni ne dolaze do proxyja, error 502.

Farbaj Jovo nanovo!

Zao mi je samo sto nemam vremena to sve razj* i sto sam prodao rpi-jeve. Najradije bi sve maknuo ca sa sugavog nas-a i stavio na random rpi. Dva piholea mi rade vec pola godine na rpi zero bez rebootanja, sve up-to-date. Ne mogu reci isto i za synologyja

Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Anyway, jos jedan reboot nas-a je magicno sredio problem pristupa nas-u preko custom domene.......
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 23.06.2023., 18:04   #3704
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,578
A ja se par postova poviše rugao da idu M$ stopama pa ste rekli da nije 😂
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 24.06.2023., 00:20   #3705
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,395
I ja svog updateao nakon par tjedna odgađanja i sad ne vidi diskove, možda sam ga šokirao jer sam konačno prebacio klime na hlađenje. Ništa, idem po krunicu...
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 24.06.2023., 10:15   #3706
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,481
Znači zaključak je da ako ste na 7.1 da ne dirate.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 24.06.2023., 10:38   #3707
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,797
Da mogu vratiti vrijeme, ne bi nis dirao samo zato jer mi se vise neda oko toga kopati. Multichannel mi ne treba, dsm container app ne koristim. Od ostaloga iskreno i ne znam sto 7.2 nosi, toliko o tome.