Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Kućišta, napajanja i modding > Case Modding
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 02.03.2007., 14:45   #61
rib@
Premium
 
rib@'s Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Varaždin
Postovi: 1,189
Uz intelov cooler se onaj mali cooler na bridgu grijal ko lud, pa sam od starog mmx procesora cooler prepilio na pola, i stavio umjesto originalnog.
Prednja strana

zadnja strana

Plastike i federi su ostali od starogcoolera, samo je trebalo izbusiti rupe i narezati navoj.
__________________
cpu e4300/sonictower+nexus120; mbo gigabyte p35-ds3-l; ram kingmax1024/667x2; vga hd3850; psu corsair hx 520w; dvd benq 1655; hdd wd1200jd&samsung hd321kj&ST3160021A; ZM-MFC1; lg22ws; btc6300; mx 518 i sve u chiefu s nekoliko nexusa
rib@ je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2007., 16:06   #62
RAK
Feldwebel
Moj komp
 
RAK's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: bolnica
Postovi: 3,735
Lijep thread ali je potpuno kriv od samog početka.

- Komp se ne utišava. Komp se od floppya na dalje radi da bude tih kada se složi.
- Kučište MORA biti dovoljno malo da se može postići odlično strujanje zraka i dovoljno veliko da stane sve bitno u njega.
- Hard diskovi moraju biti postavljeni bočno u kučištu
- Kučište ne smije biti od tankih limova
- Matična ploča mora biti pasivno hlađena a to jedino dobro izvode ASUS i ABIT na nekim modelima
- Grafička kartica se hladi sa Zalman VF-900 na 5V. pasivci na grafičkoj se ne kelje sa žvakama nego dvokomponentnim ljepilom na 2 ruba i termalnom pastom
- napajanje je TAGAN
- Svi ventovi su 12cm Papst na 5V
- hard može biti i Seagate ali točno određeni model. Ne bilo koji.
- Ne postoji tih komp ako prvi maxotor nije udaljen najmanje 300m zračne linije.

A ovako se to radilo prije 4 godine.
http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=3672

Zadnje izmijenjeno od: RAK. 02.03.2007. u 16:26.
RAK je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.03.2007., 16:30   #63
SRV
Premium
Moj komp
 
SRV's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: n/a
Postovi: 6,128
Citiraj:
Autor RAK Pregled postova
Lijep thread ali je potpuno kriv od samog početka.

- Komp se ne utišava. Komp se od floppya na dalje radi da bude tih kada se složi.
- Kučište MORA biti dovoljno malo da se može postići odlično strujanje zraka i dovoljno veliko da stane sve bitno u njega.
- Hard diskovi moraju biti postavljeni bočno u kučištu
- Kučište ne smije biti od tankih limova
- Matična ploča mora biti pasivno hlađena a to jedino dobro izvode ASUS i ABIT na nekim modelima
- Grafička kartica se hladi sa Zalman VF-900 na 5V. pasivci na grafičkoj se ne kelje sa žvakama nego dvokomponentnim ljepilom na 2 ruba i termalnom pastom
- napajanje je TAGAN
- Svi ventovi su 12cm Papst na 5V
- hard može biti i Seagate ali točno određeni model. Ne bilo koji.
- Ne postoji tih komp ako prvi maxotor nije udaljen najmanje 300m zračne linije.

A ovako se to radilo prije 4 godine.
http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=3672


Itekako da se moze stisat glasan komp. A tko kupuje nove stvari, dao sam preporuke.

Napajanje Tagan? Bas i ne. Za ostalo se slazem.
SRV je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2007., 16:52   #64
SRV
Premium
Moj komp
 
SRV's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: n/a
Postovi: 6,128
Kolega Matesonik se potrudio i napisao dosta o moddanju stock coolera na grafickim, o moddanju napajanja drugim ventilatorom, o podmazivanju ventova...
Hvala Matesonik.

Kako stvari stoje, pisat ce se sticky, ali to ce potrajat(trenutno nemam vremena, a kad sam otvorio thread nisam planirao sticky). A one koji su nesto moddali bih zamolio da ovdje opisu proces kako bi sticky bio konstruktivniji. Hvala.

Ako je moguce:
-proces ukljucivanja/smanjivanja AAM-a(makar fotke tko ima fotic)
-moddanje VF700/VF900
-moddovi kucista(u cilju smanjenja buke)
-stisavanje HDD-ova

Zadnje izmijenjeno od: SRV. 02.03.2007. u 18:33.
SRV je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2007., 14:19   #65
Blaž
Premium
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 97
Citiraj:
Autor RAK Pregled postova
- Hard diskovi moraju biti postavljeni bočno u kučištu

Možeš molim te objasniti zašto je važno da su diskovi postavljeni bočno u kučištu i kako je to moguće za izvesti?
Blaž je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2007., 16:34   #66
SRV
Premium
Moj komp
 
SRV's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: n/a
Postovi: 6,128
Citiraj:
Autor Blaž Pregled postova
Možeš molim te objasniti zašto je važno da su diskovi postavljeni bočno u kučištu i kako je to moguće za izvesti?
To ovisi o kucistu, neka kucista(ona koja valjaju) imaju kavez za diskove koje je smjesten bocno. Zasto je to bolje? Diskovi su bolje hladjeni, jer je veca povrsina kad su stavljeni bocno nego inace. Pogotovo u slucaju vise diskova...
SRV je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2007., 17:08   #67
Optik
________
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: .
Postovi: 773
[56k warning]

Evo kako sam bio uzeo novu-polovnu graficku 9600pro i ona ima onu zujalicu koja mi je mozak probijala i onda sam gledao neke pasivce i ugledao HR-03 ali je samo 400kn pa ga nisam uzeo .
I onda sam dosao na ideju da ugradim HR-05 sli verziju da mi neb smetale druge pci kartice.
I evo kako to izgleda







Zadnje izmijenjeno od: Optik. 04.03.2007. u 15:42.
Optik je offline   Reply With Quote
Staro 04.03.2007., 14:05   #68
Bartuc
The All Seeing Eye
Moj komp
 
Bartuc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,103
Stvarno odličan topic! Ja bih dodao još par savjeta, pa krenimo:

1) Najslabija karika kod kučišta su njegove bočne stranice. One su glavni krivac velikih vibracija zato jer je na rjetko kojem kučištu dobro rješen spoj stranice i kučišta te vibraciom HDD-a najviše zvuka proizvode baš bočne stranice! Da bi smanjili vibracije tih bočnih stranica potrebna vam je samo izolir traka s kojom napravite sljedeće:

Bočna stranica (prije): - bez izolir trake!

Bočna stranica (poslje): - izolir traku naljepite po rubu stranice gdje je ona u kontaktu sa kučištem! Time čete dobiti čvršći spoj stranice i kučišta, a pošto je izolir traka mekana smanjile buju se i vibracije!


2) Kontakt između ventilatora i kučišta je isto slaba točka zbog vibracija! Da bi ih izbjegao ja sam koristio plastificirani stiropor (Blaž probo i oduševljen je) koji se može kupiti u Pevecu za 6kn (1m kvadratni). Stiropor je debljine 2mm te je vrlo mekan i možete ga koristiti za što god želite!

Ventilator (prije): - prije stiropora

Ventilator (poslje): - stiropor se zaljepi na sam rub ventilatora te se time dobije mekani kontakt između njega i kučišta. (rupice na stirporu su nacrtane, možete ih zbušiti sa odvijačem)


Osim za smanjenje vibracija ventilatora, ovaj stiropor može dobro poslužiti i za smanjenje vibracije HDD-a i optike (CD/DVD) tako da između njih i kučišta (gdje se dodiruju) stavite sloj tog stiropora!

3) Za ljude koji komp drže na parketu odnosno koji nemaju tepih dobro je staviti gumene nožice ispod kučišta jer se time smanjuje kontaktna površina između kučišta i parketa. Time možete dodatno izbjeći vibracije! Također ako vam je komp naslonjen na ormar možete na tu stranicu kučišta naljepiti gore navedeni stiropor (također protiv vibracija)!

4) Ovo je VRLO VAŽNO pravilo (bavim se klimatizacijom te je informacija točna): Koliko zraka izađe iz kučišta toliko zraka mora i uči u kučište!!!
Zašto... Zato jer ako imate ventilator koji ispuhuje zrak iz kučišta, a nemate pritok zraka u kučište tada stvarate kontra efekt! Time dobivate efekt VAKUMIRANJA kučišta te time gušite CPU Cooler i ostale komponente!

Evo, nadam se da sam vam malo pomogao! Nov sam ovdje i nadam se da bumo se dobro slagali!

Pozdrav svima!
Bartuc je offline   Reply With Quote
Staro 04.03.2007., 14:28   #69
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Super Bartuc, iako si novi, sjajno si počeo (s obzirom da ih većina potroši prvi post na tražnje krekova )

Sve super, plastificirani stiropor je dobra stvar (ja imam obični, onaj koji se trusi u kučištu).
A što se tiče ovoga pod 4, teško da ćeš u kučištu napraviti vakum. Za što tiši komp bolje je ne imati napred ventilator. Ako su stranice dobro zatvorene, i napred se napravi taktička rupa () onda će se i HDD moć dobro hladiti, jer jedino mjesto di će moći zrak ulaziti će biti sprijeda kroz te rupe.

Npr. kod mene na Chief-u starome se jako dobro osjeti dolje na prednjoj masci kako zbog podtlaka (imam 2x 80mm na ispuhu i napajanje, napred ništa) ulazi zrak kroz prednju masku (ako staviš mokru ruku, fino se osjeti kako te hladi).

Napred je jedino potrebno imati vent samo ako se stvarno HDD jako grije. Moj Hitachi ovako nikada nije prešao 37°C i to pod load-om teškim. Normalno je 34-35°C
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 04.03.2007., 15:07   #70
Bartuc
The All Seeing Eye
Moj komp
 
Bartuc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,103
Nisam ja niti mislio na ventilator sprjeda! Glavno je znaći imati rupu (otvor) koji je volumenom jednak ili približno jednak rupi na stražnjoj strani kučišta (gdje ventilator izbacuje zrak).

Također nisam mislio na pravu vakumaciju već na veliki gubitak zraka unutar kučišta koji ubija učinkovitost CPU/GPU ventilatora!

Ponekad moraš žrtvovati koji decibel za zdravlje komponenti!

I da, zaboravio sam napomenuti da sam slike (priložene u prijašnjem postu) radio samo radi predodžbe o čemu pričam, to daleko ljepše i profesionalnije izgleda ako si date truda!

Ako se sjetim još nećeg korisnog, svakako budem podjelio s vama!

EDIT: Sjetio sam se

Onaj stiropor možete također staviti i između kontakta napajanja i kučišta! Vrlo je važno da ako uzimate stiropor da je plastificirani jer kako je kolega rekao "obični stiropor se trusi (mrvi)" te to može začepiti ventilatore i napraviti kaos u kučištu!
Bartuc je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 04.03.2007., 15:16   #71
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Osim plastificiranog, postoji i onaj tvrdi stiropor koji se ne mrvi. Samo, kahm...on je roze boja (barem kod mene)
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 04.03.2007., 15:16   #72
SPLiFF
Premium
Moj komp
 
SPLiFF's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,020
evo potencijalnog FKT-ovca

najs, nema sta i mene ste vec polako odvukli na dark sajd s tom tisinom, kontam da ih ima sve vise
SPLiFF je offline   Reply With Quote
Staro 04.03.2007., 15:23   #73
Bartuc
The All Seeing Eye
Moj komp
 
Bartuc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,103
Nije bitno kakve je boje, tak i onak se ne vidi! Mada mislim da je bolji ovaj mekani jer bolje upija vibracije, a mislim da 6kn po metru kvadratnom nije puno! Ja sam zabunom uzeo 2 metra kvadratna i time mogu utišati cjelom kvartu kompove (to vam je veličine tlocrta osrednje velikog osobnog automobila)!
Bartuc je offline   Reply With Quote
Staro 04.03.2007., 15:42   #74
SRV
Premium
Moj komp
 
SRV's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: n/a
Postovi: 6,128
Tnx, Bartuc. rep up za ovo.
SRV je offline   Reply With Quote
Staro 04.03.2007., 18:02   #75
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Citiraj:
Autor Bartuc Pregled postova
Nije bitno kakve je boje, tak i onak se ne vidi! Mada mislim da je bolji ovaj mekani jer bolje upija vibracije, a mislim da 6kn po metru kvadratnom nije puno!
Je, tebi nije, ali zamisli otvoriš pred nekim PCEkspertovcem kučište a ono unutra rozo sve

Taj tvrđi je bolji za izolaciju cijelog kučišta (lakše se reže, ne mrvi se), mekani za vibracije , IMO

A i to kaj veliš, stiropor je jeftin...
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote