Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Intel
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 08.03.2021., 02:19   #151
stitrek
Premium
 
stitrek's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2021
Lokacija: SpaceLandia
Postovi: 329
Kad se ocekuju Intel gaming kartice s obzirom da im je sada glavni projekt serverske Gpu?
stitrek je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2021., 16:55   #152
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Kartice samo što nisu ...
The Exiled je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.03.2021., 02:41   #153
stitrek
Premium
 
stitrek's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2021
Lokacija: SpaceLandia
Postovi: 329
Znaci kraj 2021. i vjerovatno Tsmc 6nm.
stitrek je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2021., 14:15   #154
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
To bi bila neka idealna situacija, pod uvjetom da Raja, opet i još uvijek ne mlati praznu slamu, obzirom da već dvije godine u eter plasira isključivo render ili teaser nečega kaj može, a i ne mora biti Intel gaming desktop GPU.
EDIT:
Citiraj:
Raja Koduri Teases "Petaflops in Your Palm" Intel Xe-HPC Ponte Vecchio GPU
Citiraj:
Raja Koduri of Intel has today posted an interesting video on his Twitter account. Showing one of the greatest engineering marvels Intel has ever created, Mr. Koduri has teased what is to come when the company launches the Xe-HPC Ponte Vecchio graphics card designed for high-performance computing workloads. Showcased today was the "petaflops in your palm" chip, designed to run AI workloads with a petaflop of computing power. Having over 100 billion transistors, the chip uses as much as 47 tiles combined in the most advanced packaging technology ever created by Intel. They call them "magical tiles", and they bring logic, memory, and I/O controllers, all built using different semiconductor nodes.

Mr. Koduri also pointed out that the chip was born after only two years after the concept, which is an awesome achievement, given that the research of the new silicon takes years. The chip will be the heart of many systems that require massive computational power, especially the ones like AI. Claiming to have the capability to perform quadrillion floating-point operations per second (one petaflop), the chip will be a true monster. So far we don't know other details like the floating-point precision it runs at with one petaflop or the total power consumption of those 47 tiles, so we have to wait for more details.
Izvor: TechPowerUp

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 24.03.2021. u 14:27.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 03.04.2021., 22:40   #155
stitrek
Premium
 
stitrek's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2021
Lokacija: SpaceLandia
Postovi: 329
Prica se da Intel otvara 2 nove tvornice za 7nm, ima smisla s obzirom da prosiruju ponudu sa grafickim karticama te da 12. generacija procesora bi trebala biti 7nm.
stitrek je offline   Reply With Quote
Staro 03.04.2021., 22:47   #156
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Ti fabovi budu u pogonu tek za dvije do tri godine i to primarno za CPU proizvodnju, a u međuvremenu je već potvrđeno da im TSMC radi Ponte Vecchio GPU - ovaj koji Raja ponosno slika diljem Interneta.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 04.04.2021., 10:12   #157
picajzla0707
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: Zadar
Postovi: 309
Citiraj:
Autor stitrek Pregled postova
Prica se da Intel otvara 2 nove tvornice za 7nm, ima smisla s obzirom da prosiruju ponudu sa grafickim karticama te bi 12. generacija trebala biti 7nm.
malko sam izmijenio, sorry
picajzla0707 je offline   Reply With Quote
Staro 04.04.2021., 10:42   #158
darkijas
Premium
Moj komp
 
darkijas's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,791
Ovdje bi konkurencija amd-nvidia duopolu stvarno bila dobrodošla. Low end grafa iz intela bi bila pravo osvjezenje, tim više što je taj dvojac gore potpuno odustao od rada na jeftinijim grafama
darkijas je offline   Reply With Quote
Staro 04.04.2021., 11:01   #159
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
Čak i da budu konkurentni ne znači da bi išli u rat cijenama. Mogu se komotno priključiti u trenutni vlak nabijanja cijena. Ima nas cc osam milijardi na Zemlji, sasvim dovoljno da se uvijek nađe dovoljan broj ljudi koji će izdvoji recimo 10 000 kn za grafu bez da trepnu. Štoviše, što su skuplje to su bolji statusni simbol a time i poželjniji...poput Applea
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 04.04.2021., 14:03   #160
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Raja i Intel u prvom redu moraju složiti funkcionalan Ponte Vecchio GPU, jer im o tome ovisi jedini ugovor za superračunalo, čije puštanje u pogon je već nekoliko puta odgađano, zbog Intelovih obećanja i nemogućnosti dovođenja vlastitih 10nm i 7nm proizvodnih procesa u realnost, pa je sve skupa otišlo dalje i dublje u rupu bez dna, nego je trebalo. Nadalje, ukoliko je išta od ovoga istina, onda Intel prije svega priprema ono o čemu smo već pričali - mobilna grafička rješenja, jer sudeći po specifikacijama, sve osim jednog modela su BGA pakiranja, dakle zalemljeno direktno na PCB, dok bi taj jedan PCI-E model po uzoru na DG1 trebal raditi isključivo s Intel platformama.

I naposljetku imamo najidealniji slučaj koji može postojati, a to je da Intel uistinu priprema GPU u rangu RTX 3070 ili RX 6800 i to bude super, ako se stvarno pokaže konkurentnim, jedino kaj bude u najboljem slučaju na tržištu dostupno dobre dvije godine nakon aktualnih nVidia i Radeon modela, a do onda ovaj dvojac opet ima nove arhitekture, pa čak i ako se sve poklopi, Intel opet mora hvatati konkurenciju. Kaj se cijena tiče, imamo prilike vidjeti da kad i izbace šrot poput Rocket Lakea, opet imaju i više nego dovoljno razloga da nabiju cijene, jer i dalje žive u svijetu u kojem su oni sami sebi najbolji, neovisno o tome da ih konkurencija (TSMC, Samsung, nVidia, Apple, AMD, ARM, itd.) sa svih strana sad već godinama fino pritišće.

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 04.04.2021. u 14:08.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 09.04.2021., 05:59   #161
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,402
Zvuči jako dobro....kao i Larabee


Ima i nekih malih hintova za slijedeću arhitekturu CPUa.
Izgleda da se plavi lagano bude, ali opet, ovo su samo glasine, dok ne vidimo....
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je online   Reply With Quote
Staro 09.04.2021., 10:10   #162
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
To je to, ostaje samo da strpljivo pričekamo 2023. kad Intel ubacuje u višu brzinu za Lunar Lake. Dajbog, da je bar nešto od ovoga konkretno.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2021., 13:12   #163
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,908
Citiraj:
Autor darkijas Pregled postova
Ovdje bi konkurencija amd-nvidia duopolu stvarno bila dobrodošla. Low end grafa iz intela bi bila pravo osvjezenje, tim više što je taj dvojac gore potpuno odustao od rada na jeftinijim grafama
Apsolutno se slažem. U 10 godina star komp se može staviti low-end grafička kartica koja podržava HW decoding AV1, HEVC, VP9, H264, etc. i eto upotrebljivog kompa za HT, multimediju i sl. bez da grije sobu i vrti HEP-ov sat prebrzo.

Jedini je problem što takvih graf. kartica još uvijek nema. Možda Xe to promijeni ako ikada dođe. Iako poznavajući Intel oni svašta obećaju godinama unaprijed i onda ono što na kraju dođe na tržište nije ni pola obećanoga...
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2021., 13:21   #164
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Možda Kinezi izbace kakvu grafičku i prije Intela?

https://wccftech.com/china-readies-i...es-amd-nvidia/
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2021., 14:39   #165
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Budemo vidjeli kaj budu na kraju iskemijali, ali sudeći po DG1 i Rajinim Twitter propagandama, ne treba držati dah.

Pogotovo kad lik u videu ima sve detalje i Xe-HPG DG2 kartica izlazi krajem ove godine, ali AiB partneri ne znaju ništa o tome, niti im je rečeno.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2021., 15:21   #166
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Jel se sjeća neko?

segregator je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2021., 15:30   #167
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
VLC media player kao najjači Intel GPU ikada. Sad imaju Raju, pa im dođe na isto.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2021., 16:06   #168
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,402
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Apsolutno se slažem. U 10 godina star komp se može staviti low-end grafička kartica koja podržava HW decoding AV1, HEVC, VP9, H264, etc. i eto upotrebljivog kompa za HT, multimediju i sl. bez da grije sobu i vrti HEP-ov sat prebrzo.

Jedini je problem što takvih graf. kartica još uvijek nema. Možda Xe to promijeni ako ikada dođe. Iako poznavajući Intel oni svašta obećaju godinama unaprijed i onda ono što na kraju dođe na tržište nije ni pola obećanoga...
Ma ja bi rekao da je HTPC odavno out.
Nekakav Android TV troši 10ak W a žvače sve.
Imam Shield, i za tu upotrebu je bogovski, em vrti i emulatore, em android igre, em sve od videa do 4k.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je online   Reply With Quote
Staro 09.04.2021., 22:46   #169
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,908
Citiraj:
Autor Disco Pregled postova
Ma ja bi rekao da je HTPC odavno out.
Nekakav Android TV troši 10ak W a žvače sve.
Imam Shield, i za tu upotrebu je bogovski, em vrti i emulatore, em android igre, em sve od videa do 4k.
Ali je neupotrebljiv za Zoom, Teamse, Webex i sl., a to je danas prilično traženo.
Čak i da podržava, kad nadogradnje i security patchevi prestanu za godinu-dvije najviše tri, gotov je.
10god+ stari komp s modernom grafičkom karticom koja ima HW video codec odradi to bez problema.

Možda sam IT dinosaur, ali ljudi u zadnje vrijeme pogotovo milenialsi previše kupuju svakakve gadgete i special-purpose stylish hardware kojima su firmwarei sklepani i koji relativno brzo postanu obsolete, a debelo podcjejnuju moć običnog kućnog PC-ja.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2021., 23:11   #170
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,155
Slažem se s android boxevima, ali i mislim da laptop umirovio HTPC. Imao sam potrebu za hi-fi/video playerom, i laptop je imao najviše smisla jer je jeftiniji od HTPC, u principu nečujan što za hi-fi odgovara, i na kraju laptop je, dakle prenosiv je i sa svojom tipkovnicom i ekranom, i koristim ga poslovno kad sam u pokretu.

Postoji neka cjenovna točka u kojoj je HTPC hardverski jači, ali to je nebitno za ove potrebe.
Odinarius je offline   Reply With Quote
Staro 10.04.2021., 09:19   #171
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,402
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Ali je neupotrebljiv za Zoom, Teamse, Webex i sl., a to je danas prilično traženo.
Čak i da podržava, kad nadogradnje i security patchevi prestanu za godinu-dvije najviše tri, gotov je.
10god+ stari komp s modernom grafičkom karticom koja ima HW video codec odradi to bez problema.

Možda sam IT dinosaur, ali ljudi u zadnje vrijeme pogotovo milenialsi previše kupuju svakakve gadgete i special-purpose stylish hardware kojima su firmwarei sklepani i koji relativno brzo postanu obsolete, a debelo podcjejnuju moć običnog kućnog PC-ja.
nV Shield je trenutno Android uređaj sa top podrškom (doduše najskuplji je), izašao je 2015-e, a uredno dobiva update, već 6 godina, dok flagship mobiteli imaju max 2 godine.
Izašlo je par revizija uređaja, ali je uvjek isti SOC unutra.
Teams-i, zoom, skpye for b i sve ostalo radi savršeno na mobu, pa ne moraš za poslovni sastanak sjedit pred tv-om/kompom.
A što se tiče HTPC-a, pa i njega će vrijeme zgazit, sporije, ali hoće.
Meni je sve to tako nekako zgodnije bez da palim komp, komp je tu za druge stvari. Probaj si barem ove aplikacije za mob, možda ti se svidi, a onda se možda odlučiš i za Android TV.
Ima simsla i ovo što Ordinarius kaže, ali to je već specifična upotreba, i ja bi da moram radije koristio laptop u te svrhe.

Neću više OT.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN

Zadnje izmijenjeno od: Disco. 10.04.2021. u 10:28.
Disco je online   Reply With Quote
Staro 07.05.2021., 12:36   #172
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Exclusive: Intel’s DG2 for Mobile and Desktop – Xe enters the second phase
Citiraj:
Intel is currently planning DG2 in the notebook as well as in the desktop area, whereby the latter is left to the board partners and is obviously not active itself. I know from employees from Asus and MSI that Intel has made representations to some of the big names in the industry. But what exactly was agreed (or not) there is still a well-kept secret The diagram below is a bit older and shows the connection to Tiger Lake H. In the meantime, however, Intel is planning to use Alder Lake-P in the notebook sector, i.e. CPUs as 1-chip BGA with a TDP of 15 to 45 watts. The production of DG2 for the mobile sector is supposed to start already in calendar weeks 43 to 50 with the two smaller SKUs (4 and 5), if the current plans go, so that one is probably aiming at still very close to the Christmas business. The major SKUs (1 to 3) should then follow between week 50 in 2021 and week 10 in 2022.
Whether and especially when the three big models will also find their way to the new board partners as desktop GPUs is still uncertain, because the focus is clearly on the mobile area of notebooks according to the sources. The following table is a first indication, but not yet complete. I see a need for clarification especially with the TDP ratings. What you state with the maximum 100 watts should refer to the chip alone. With memory, you’d quickly be in the 125+ watt range – a lot of cooling work for a notebook. The dedicated cards are not mentioned in the current data in this regard, but you should be able to expect well over 200 watts for the entire card.
Izvor: Igor's Lab
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 09.05.2021., 23:44   #173
stitrek
Premium
 
stitrek's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2021
Lokacija: SpaceLandia
Postovi: 329
Kad se ocekuju prve Intel kartice u prodaji i dali ce imati dovoljne proizvodne kapacitete za dio gaming trzista, jer kako ispada vise od pola godine sve od Amd i Nvidie ide na mining.
stitrek je offline   Reply With Quote
Staro 10.05.2021., 00:23   #174
exzzy
Premium
Moj komp
 
exzzy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Zagreb
Postovi: 843
Pa i oni idu na TSMC kaj ne? Tak da nis od dostupnosti, osim ak neće niš valjat pa niko nebu kupil.

Sent from my RMX2001 using Tapatalk
__________________
exzzy je offline   Reply With Quote
Staro 10.05.2021., 09:50   #175
picajzla0707
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: Zadar
Postovi: 309
Citiraj:
Autor exzzy Pregled postova
Pa i oni idu na TSMC kaj ne? Tak da nis od dostupnosti, osim ak neće niš valjat pa niko nebu kupil.

Sent from my RMX2001 using Tapatalk
ak se ne varam, intel ide na tsmc 6nm gdje nije tolika gužva kao na 7nm

apple poslije ide na 5nm, amd je također najavio prelazak na 5nm sa grafama i procesorima, pa bi 7nm ostao za konzole
čak i da amd napravi neki refresh procesora na 6nm, opet je manja gužva jer nema konzola i ajfona,

no, opet ostaje pitanje koliki su kapaciteti 6nm, pitanje iskoristivosti intelovih grafa za majning što bi ih odmah stavilo na listu za odstrel, itd. itd. itd.
picajzla0707 je offline   Reply With Quote
Staro 10.05.2021., 11:10   #176
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
Krajem ove godine/početkom iduće godine vjerojatno kreće proizvodnja PS5 u 6 nm, može se očekivati da će i Xbox isto nekad tada preći na 6 nm, AMD prebacuje dio svojih CPU-a na 6 nm. Bit će gužva na svim nodovima još godinu-dvije.
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Staro 10.05.2021., 12:28   #177
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,155
Apple je već neko vrijeme na 5nm.

Nego, meni jedna stvar nije jasna. Zen 2 procesori su još uvijek u prodaji, dakle još uvijek se i proizvode, jer od predstavljanja Zen3 ispraznilo bi se skladište da je ne znam koliko. A sve je na istom 7nm procesu. Zašto nisu prebacili cijeli stack na Zen 3, kad im je proizvodna cijena ista? Mogli bi ih i skuplje naplaćivati pošto su brži. Ista anomalija u mobilnim procesorima, u novoj seriji ima i Zen 2 i Zen 3 jezgri. Bolji yieldovi sa starijim procevima?
Odinarius je offline   Reply With Quote
Staro 10.05.2021., 13:38   #178
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,402
Citiraj:
Autor Odinarius Pregled postova
Apple je već neko vrijeme na 5nm.

Nego, meni jedna stvar nije jasna. Zen 2 procesori su još uvijek u prodaji, dakle još uvijek se i proizvode, jer od predstavljanja Zen3 ispraznilo bi se skladište da je ne znam koliko. A sve je na istom 7nm procesu. Zašto nisu prebacili cijeli stack na Zen 3, kad im je proizvodna cijena ista? Mogli bi ih i skuplje naplaćivati pošto su brži. Ista anomalija u mobilnim procesorima, u novoj seriji ima i Zen 2 i Zen 3 jezgri. Bolji yieldovi sa starijim procevima?

Pa moraju imati i ''low end''.
Tko nema ili ne želi dati za npr 5600X ima 3600 itd... vjerujem da im je to sada taktika. Ala Apple, ovogidšnji modeli su visoka klasa i skupi, a prošlogodišnji su jeftiniji.
Vjerujem da doktorica zna znanje štogod da je sada smislila, pokazala je da može i hoće.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je online   Reply With Quote
Staro 10.05.2021., 14:50   #179
picajzla0707
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: Zadar
Postovi: 309
Citiraj:
Autor MadBoY Pregled postova
Krajem ove godine/početkom iduće godine vjerojatno kreće proizvodnja PS5 u 6 nm, može se očekivati da će i Xbox isto nekad tada preći na 6 nm, AMD prebacuje dio svojih CPU-a na 6 nm. Bit će gužva na svim nodovima još godinu-dvije.
a vi'š, to nisam znao, mislio sam da će ps5 i xbox ostati na 7nm
znači sranje kako god okreneš

usput, što se onda očekuje nekakav refresh ps5 i xbox-a? kakva bi razlika trebala biti u odnosu na aktualni ps5?
picajzla0707 je offline   Reply With Quote
Staro 10.05.2021., 14:57   #180
thunder11
Premium
Moj komp
 
thunder11's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: Umag
Postovi: 1,690
A bit će kao i dosada. Slim I pro verzije.
Neki mali bump u snazi i potrošnji i to je to. Možda po koji gimmick uz to, kao što je pro imao 4k HDR

Sent from my Pixel 4a (5G) using Tapatalk
thunder11 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na