Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > DIY i Tinkering
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 11.04.2021., 17:39   #1
Doom
Émile Flournoy
Moj komp
 
Doom's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Okokolo Pule
Postovi: 1,492
Preporuka Solarnog Sistem 230V Za Kamp Kućicu

Ne spada pod kućnu struju pa otvaram novu temu.

Prijatelj je kupio kamp kućicu koja će mu služiti kao vikendica i sad gledamo srediti struju.
U kampici je sve na 220(230) tako da bi išlo preko invertera. U budućnosti eventualno LED rasvjetu ubacimo i spojimo direktno na 12 ili 24v ( ovisno o solarnom sisitemu ).

Od većih potrošača ima: malu grijalicu od 700w koju bi povremeno palio, mini perilicu od 250w i klasični hladnjak ( veći potrošač jedino prilikom starta kompresora).
--------

Idealno bi bilo da svu opremu nabavimo u Osječkom Solar shopu i sad gledamo razne kombinacije:

Ono za sad sigurno je da trebamo sinusni inverter od 1.5 - 2 kW, MPPT kontroler punjenja i panel sa jednostavnim krovnim nosačem od barem 180w.

Ali u SolarShop ponudi mu nude 12v sistem sa jednim 160Ah akumulatorom od 160 Ah što mi djeluje kao prenizak napon za 1.5 kW sistem i po mojoj procijeni bi trebalo ići na 24v sistem za tu snagu.

---

Prvo to a onda i ako netko od ekipe ima iskustva / preporuku za specifičan model i kombinaciju opreme.

Inverter ima ugrađenu zaštitu izlaza, ali između njegovog izlaza i 230v mreže kampice bi svakako ubacili barem jedan 16A automatski osigurač.
Kako se ponašaju fidovke u ovakvom sistemu, slobodno ubacimo 300mA fidovku u malu nadžbuknu kutiji do osigurača - hoće li raditi ispravno i štitii mrežu iza invertera ?
Dodatni osigurač između akumulatora i ulaza invertera se podrazumijeva ...
Doom je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2021., 07:44   #2
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,942
Za inverter ti je jako bitno da ima čisti sinus na izlazu čak i ako ga koristiš za rasvjetu, ventilatore i sl. Ovi pravokutni i aproksimacijski će ti polako ali sigurno poderati elektroniku i motore. Za snagu koju si opisao imaš all-in-one uređaja koji su MPPT, inverter i charge controller sve u jednom.

Ako ideš na 24V prepolovit ćeš struju koja izlazi iz svakog akumulatora pa će ti aku puno dulje trajati. Da li se isplati ovisi koliko često i koliko jako češ prazniti taj akumulator. Mnogi charge kontroleri imaju opciju 12V/24V pa je lako kasnije dodati još jedan.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 12.04.2021., 10:22   #3
Daedalus
Sir Paški
Moj komp
 
Daedalus's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Split
Postovi: 355
Ako je kamp kucica u pitanju, kakvo je uzemljenje? Ako je nesto bez veze ili ga nema onda nema smisla stavljat fidovku.
Frizideri tj. njihovi kompresori znaju bez beda povuc 5x vecu struju prilikom starta pa uzmite i to u obzir.
Na kraju sve ovisi koliko je covjek spreman uloziti u sve to, neki kazu da se ne ide na nivo ispod Victrona, a nekima je i to smece.
__________________
Daedalus je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2021., 11:17   #4
Doom
Émile Flournoy
Moj komp
 
Doom's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Okokolo Pule
Postovi: 1,492
Tnx,

Zbog hladnjaka i perilice je odluka u startu pala na pure sw inverter.

All in one uređaj bi bio poprilično olakšao montažu. Sad na brzinu što sam izguglao vidim modele koji imaju upravljački dio ( tipkovnica i display ) na kućištu uređaja.
S obzirom da bi akumulatori bili negdje na podu a inverter bi gledao povezati što je moguće bliže akumulatorima, tražim neki aio model sa odvojivim control panelom - to bi bilo idealno.

U vezi fid-ovke sam nešto sinoć istraživao i svodi se na to kako je riješen izlaz invertera ( plivajući izlaz ili ima uzemljenje koje je interno nulovano ). U ovom drugom slućaju fid bi trebala raditi iza invertera bez problema ...
Kad prijatelj poslika i pošalje stanje u kampici znat ću više o tome kako je struja razvedena ali trebala bi biti klasika sa trožilnim vodovima i uzemljenjem na utičnicama.
Fid u kampovima bude unutar one vanjske razvodne kutije gdje se spoje na struju i vodu.

A po pitanju love
Krenuli smo od powerbanka preko 100€ solar kompleta do sad ovih ozbiljnijih sistema od 3-4 k kn
Pa ćemo negdje i stati
Doom je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2021., 20:23   #5
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,942
Napomena: električne uređaje i letve nije pametno stavljati na pod zbog poplave pogotovo u kampovima.

BTW: FID sklopka reagira na promjenu toka između faze i nule. Koliko znam uzemljenje se ne spaja na FID?
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2021., 20:55   #6
Doom
Émile Flournoy
Moj komp
 
Doom's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Okokolo Pule
Postovi: 1,492
Samo aku bi bili na podu, inverter povišeno ali ne puno dalje od aku tako da skratimo kabele na min.
Za FID bi trebalo provjeiti sa električarem koji ima više iskustva, mislim da je pravilo da je prije sklopke uzemljenje uredno ( pravo ili dobiveni nulvanjem ).

Za 10-ak dana idem do njega da izvidim situaciju i odlučimo se za opremu.
ova grijalica od 700-njak W koju je on zamislio korisititi u sistemu mi izgleda kao nemoguća misija ako bi se zadržali na 160 - 180 Ah ukupnog kapaaciteta akumulatora i 200 - 300W panelom.
Doom je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2021., 23:56   #7
zwer54
Premium
Moj komp
 
zwer54's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Dublin
Postovi: 1,977
Javi se Vedranu:
https://www.facebook.com/vedran.ban.5

Ne znam jel imam dobar broj pa najbolje da ga kontaktiras preko fb. Decko radi sve zivo i nezivo kaj se struje i solara tice i ok je.
__________________
zwer54 je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2021., 12:36   #8
Doom
Émile Flournoy
Moj komp
 
Doom's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Okokolo Pule
Postovi: 1,492
Citiraj:
Autor zwer54 Pregled postova
Javi se Vedranu:
https://www.facebook.com/vedran.ban.5

Ne znam jel imam dobar broj pa najbolje da ga kontaktiras preko fb. Decko radi sve zivo i nezivo kaj se struje i solara tice i ok je.
Evo, proslijeđujem investitoru


edit:

Da javim nakon više od mj dana da je prijatelj za sada odustao od uvođenja solarne letrike. Snašao se za struju u susjeda...
Ugl. promijenio sam mu razvodni ormarić za onaj sa 4 mjesta i pored glavne sklopke ubacio FiD-ovku, instalirao LED "neonku" i malo sredio / provjerio ostatak instalacija.
Eno, sve radi i ne trese struja. Javim dojmove / savjete ako bude nekih radova u vezi solara

Zadnje izmijenjeno od: Doom. 05.06.2021. u 16:01.
Doom je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na