Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Softverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 14.01.2021., 18:48   #1
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,764
Laptop ne boota Win 7 - SSD je ispravan

Laptop je Inspiron 15 3521, na njemu Win 7 koji rade već godinama. Lap se praktički i ne koristi osim za autodijagnostiku i word.

Ugrađen mu je Intel SSD prije valjda 2 mj. Tada sam umjesto turn off-a počeo koristiti hibernaciju (brže bootanje, puno praktičnije).

Zadnje je na njemu pogledan jedan yt video i hiberniran. Danas ga palim, baca Dell post i nakon toga ima dva ishoda:
1) za legacy boot baca ovaj PXE error:
https://i.imgur.com/I98iwYm.jpg

2) za uefi boot sa hdd-a, baci crni ekran i ništa se ne događa. Ne vidim nikakav windows logo.

Interna dijagnostika uredno vidi SSD, BIOS isto, boot manager također.

Testirao sam ssd - nema greški ni bad sektora. Uredno sam sve backupirao s njega.

Probao sam ga bootati kroz usb ladicu - neće
Probao sam napraviti usb recovery stick po uputama - boot manager uopće ne vidi usb, koji god port odabrao. Nemam sada nikakav bootabilni stick spreman, budem ovo još testirao.

Zadnje što sam napravio obrisao sam hiberfil.sys sa C: u nadi da je možda koruptiran samo taj fajl, ali nema promjene. Očito niti ne dolazi do windowsa.

Što još probati?
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2021., 19:22   #2
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
Jeli se možeš sjetiti kako je W7 instaliran preko Legacy ili preko UEFI varijante ?
Ovo sa slike je pokušaj PXE boot preko mrežne,
kao da Bios / UEFI ne vidi ssd.

Pretresi sve postavke u Bios - u, makni secure boot ...

Za recovery moraš pripremiti W7 install sa integriranim drajverima za usb, sata kontroler, ...
Možeš upotrebiti i Live Win baziran na W10 samo moraš biti pažljiv i znati šta radiš.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.01.2021., 21:29   #3
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,764
Nažalost ne sjećam se :\ Taj dio nisam baš školovala, ne znam ni razliku (čak niti što od toga imam na win10 desktopu). BIOS sam resetirao

Da, to je izgleda boot s mreže. Pod legacy boot opcijama su mi poredani hdd, cd/dvd pa network. Štogod od toga odaberem, vidim PXE ekran pa pretpostavljam da prođe kroz boot opcije i dođe do mreže.

Legacy vidi i nudi hdd (kada izvadim disk, nema te opcije)
UEFI vidi i nudi "windows boot manager (ime ssd-a)"
BIOS ga isto vidi na sata port 0 lokaciji

Bilo bi mi lakše da je kontroler prdno, ovako sad moram probati svašta da bi se poštedio ponovnog setupa laptopa. Možda je samo boot krknuo. Ako uspijem skužiti kako napraviti taj nesretni usb stick, opet moram proučiti i kako fixati boot, vjerojatno će biti kroz neku konzolu i sl... zasad ne prolazi stick kreiran rufusom i ms toolom sa win7 iso koji je ujedno instaliran i na laptopu. Budem čačkao do vikenda, a onda rušim sve i bok.

EDIT:
Stick me jebao, valjda je premoderan za ove namjene (256GB samsung fit)
Nažalost ništa od repaira "this version of system repair is not compatible with version of windows you are trying to repair...". A koristim isti iso fajl. Mah, bit će novi sistem sve mi se čini
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.

Zadnje izmijenjeno od: xlr. 14.01.2021. u 21:57.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2021., 22:03   #4
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
Reinstall je lakši ako možeš spremiti sve bitne podatke / postavke
+
Uredno napravljen install medij sa integriranim potrebnim drajverima.

Da si bliže brzo bi to riješili.
Ako treba mogu pogledati detalje.
Koji w7 su bili (home / pro, x32 / x64) ?
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2021., 22:15   #5
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,764
Da, reinstall ce biti opcija jer ona prolazi (ne sjecam se ni verzije winsa, samo da su x64). Taj iso dolazi s 10ak varijanti na odabir pa... Reinstall se mnogo zali, pored navedenih drivera, govori nesto i za disk (MSR partition, ne da mi dalje)...

Budem ga sutra temeljitije backupirao (da nesto ne zaboravim) i sve ispocetka ukljucujuci reparticioniranje. Najbitnija stvar mi je u virtualbox kontejneru, setup auto dijagnostike, i to bi se trebalo moci lako opet "upogoniti"...
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2021., 10:39   #6
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
Na desnoj strani je USB 2.0,
izgleda da sve ima na supportu > https://www.dell.com/support/home/en...5-3521/drivers

...
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2021., 10:49   #7
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,764
Jedina dva porta koja koristim su ta dva usb 2.0 porta. Uz napomenu da mi ovaj desni (usamljeni) port nikada nije radio - ni sada kroz boot menu ne vidi usb ni u windowsima. Stogod ustekao unutra kao da je mrtvo.

S lijeve strane onaj uz 3.5mm jack je 2.0
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2021., 11:47   #8
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,549
Da, i taj do 3.5mm jack je isto USB 2.0 > https://downloads.dell.com/manuals/a...uide_en-us.pdf

Šta se tiče drajvera, vjerojatno ih već imaš na hdd / ssd - u.
Chipset je "dovoljno star" pa bi install mogao proći sa W7 medija šta da imaš,
možeš privremeno uštekati mišonju (isto na 2.0 port) ako u setupu ne radi touchpad,
a bitno je da ti setup vidi ssd.

Neka je u Biosu ugašen secure boot, upali Legacy (CSM), SATA mode, ...

Šta se particioniranja tiče ja preferiram to odraditi sa boot alatima, noviji znaju postaviti ispravni alignment kada detektiraju ssd, i to:
1_Boot (1 GB, bootabilni)
2_W7 (za os, veličine po želji, recimo da je 64 GB sasvim dovoljno)
3_Data (sve je jasno, na kraju ostavi cca 10 - 16 GB ne particionirano)

Ovo ne particionirano kasnije iskoristiš sa boot Acronis TI i na to mjesto spremiš backup nakon šta digneš i složiš os, drajvere i osnovni sw.

...
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 19.01.2021., 10:16   #9
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,764
Danas stize novi ssd pa cu probati dignuti prvo win10. Ako se ne pokaze oke vracam ga na win7. Lap ima 8gb rama i win7 je prodisao nakon upgrejda ram-a i ssd-a. Nadam se da ce i win10 ici jednako dobro kad mu pogasim updejtove i malo ga optimiziram.

I dalje vrijedi da pustim legacy umjesto uefi-ja?

Particioniranje bi pripremio kroz ladicu na mom pc-u, kroz windows disk manager kao i do sada. Do sad sam to radio kroz windows setup proces, a u zadnjih 5 godina sam mozda 3 kompa radio od nule i onak, kad citam postove tu i po netu, taj setup particija zvuci kao podesavanje svemirskog broda prije polijetanja

Izasli smo iz domene ovog upita pa ako budem imao drugih pitanja, pitam u nekoj drugoj temi. Pomirio sam se da od restoranja ovog OS-a nema srece.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 19.01.2021., 11:23   #10
kasko
Premium
Moj komp
 
kasko's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Ivanić_Grad
Postovi: 1,943
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Danas stize novi ssd pa cu probati dignuti prvo win10.
I dalje vrijedi da pustim legacy umjesto uefi-ja?

Particioniranje bi pripremio kroz ladicu na mom pc-u, taj setup particija zvuci kao podesavanje svemirskog broda prije polijetanja
Mozes i uefi staviti ali secure boot i dalje drzi iskljucenim, nema potrebe za time.

Samo stavi ssd u laptop, obrisi sve particije na njemu, kreiraj jednu za sustav, setup ce ti automatski napraviti druge potrebne particije za boot i recovery. Ostatak neparticioniranog prostora podjeli kako ti odgovara. Odaberi particiju koju si namjenio za OS (kraj svake particije ce ti pisati njena velicina pa po tome znas koja ti je za os) i kreni s instalacijom.
kasko je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na