Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > DIY i Tinkering
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 29.01.2021., 23:46   #31
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,908
Citiraj:
Autor Majkus Pregled postova
Zašto klima i bojler na posebnu fidovku? Mislim ok,ali dali ima potrebe?
Glavni razlog je što su to uređaji zbog kojih najčešće izbija FIDovka, oni koji su u kuhinji i kupaonici. U tom slučaju je bolje da ti kuhinja ili kupaona ostanu bez struje radije nego cijeli stan ili kuća.

Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
Da... autocorrect kad pišeš s moba

Ok, to je dobro, a sad ako ja stavim tu fidovku, na 33+ utičnice koje mi je spojio antielektričar na jedan osigurač/kabel (komp, tv frižider, balkoni, hodnik, veš mašina i WC)
Jel mogu očekivati neke probleme? Često čujem da ljudima fidovka pravi probleme, tj da iskače na namjanji trzaj. Tipa indukcijski motor od veš mašine.
To je drugi razlog zbog čega se na veš mašinu i sličnu bijelu tehniku stavlja posebna sporija FID-ovka jer motori i popratna elektronika rade prijelazne pojave u strujnom krugu koje se moraju stabilizirati nakon uključivanja. Stavljaju se i sporiji osigurači.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2021., 00:34   #32
cyclone
life is a rollercoaster..
Moj komp
 
cyclone's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2003
Lokacija: Sl Brod
Postovi: 552
renovacija kompletnog objekta, kuca iz 1980., samo dvožilni ppr kablovi bili, nulovano, klasicni osiguraci. iskopano uzemljenje, ubodena sonda, razvučeno cca 14m trake za uzemljenje, uzemljena svaka uticnica razvlacenjem dodatnog kabla, promijenjeni osiguraci, plus dodana fidovka. recimo, najjeftinija solucija da se riješi, a da nije kompletno čupanje instalacija. sreća pa imam podrum i tamo se sav razvod spustio
cyclone je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 30.01.2021., 00:58   #33
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
Jedina teoretska buduca opcija je spuštanje plafona, jer je ovako i nako dosta visok, i onda sprovest najnoviju struju #3 po plafonu, tako da ima struje po podu, u zidovima i na plafonu
S pozitivne strane, kad dođe solarna mega-oluja, ti budeš lijepo izoliran u svom faradayevom kavezu
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2021., 01:06   #34
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,140
Ja ne kužim kako vama izbacuje fid. U stanu sam 8 g. nikada nije jednom izbacila. Imam 3 klime, mašine koje postoje, strujni bojler, grijanje struja i nikada. Tipična instalacija sa dvije fid sklopke.

Htjeo sam spomenuti samo da se fid još zove I diferencijalna sklopka. Ona gleda razliku struje koja prolazi na fazi i koja se ajmo reci vraća na nuli. Ako je rezlika znači da je struja prošla mimo nule tj. ili po uzemljenju ili po čovjeku pa opet na zemlju što treba prekinuti dakle I tu izbacuje. Ako netko nema uzemljenja razlike praktički nikada neće biti.

Sent using Tapatalk
mann je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2021., 02:47   #35
Kristijan_7
Just don't give a fuck
 
Kristijan_7's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Zg
Postovi: 764
A dal to znaci uzemljenja kao sonde u podu van kuce ili uzemljenja fizicki dostupnog kao treceg provucenog voda? Jer kod mene je recimo u ormaru samo spojeno sarnir uzemljenja na sarnir di su nule, jednom zicom kao brikom. Jel to uzemljenje s kojim fid moze raditi ili ne?
__________________
“One morning I shot an elephant in my pajamas. How he got into my pajamas I'll never know.”
Kristijan_7 je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2021., 03:01   #36
Daedalus
Sir Paški
Moj komp
 
Daedalus's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Split
Postovi: 355
Ova tema je noćna mora svakog električara.
Za početnike pogledajte koji video Električar 1 na yt da vidite kako stvari oko struje funkcioniraju. Sa fidovkom se nemojte zajebavat, 30 mA u stanu i amen. Ako izbacuje onda je najčešće neki uređaj (koji je spojen na mrežu) u kvaru (pećnica, mašina, klima).
__________________
Daedalus je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2021., 03:29   #37
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,381
Citiraj:
Autor generic Pregled postova
Vezano za 30 mA vs 300 mA:

Herc-fib

Negdje mi zvoni da 300 mA ide ako je strujni krug iznad 32 A, al nisam siguran da je primjenjivo za zgradarstvo.
Zar nisu ove preko 30 mA zabranjene kada su kućanstva u pitanju? Davno sam čitao te zakone...

Citiraj:
Autor Majkus Pregled postova
Eto već kad se raspravlja,radim hižu koja će imati 5 klima,vanjsku kuhinju i bazen. Koliki mi je dovodni kabel dovoljan od ormarića (vanjskog) do unutarnjeg ormarića? 5 x 16 ili je dosta i 5 x 10 ? Dali da idem na trofaznu ili nema potrebe? Kakva je sad procedura sa prijavom za priključak na mrežu? Navodno da ormarić mora na rub parcele da je čitljiv odvana? Šta ako ja stavim portun npr na pola parcele?
Osobno bih išao prije na 5 x 16, možda i 5 x 25 da budem spreman za punjenje auta danas-sutra na 22 kW punjaču bez da mi izbaci ostatak kuće. Svakako idi na trofaznu, ne znam čemu se ograničavati.

Napravi si neki komad zida na ulazu u dvorište i tu stavi sva brojila. Bit će bolje i tebi i njima, nitko nikoga neće smetati.

Citiraj:
Autor mann Pregled postova
Ja ne kužim kako vama izbacuje fid. U stanu sam 8 g. nikada nije jednom izbacila. Imam 3 klime, mašine koje postoje, strujni bojler, grijanje struja i nikada. Tipična instalacija sa dvije fid sklopke.
Jesi li testirao FID preko tipke ili testera? Znaju one često zaglaviti, misliš da radi, a onda zakaže u najgorem trenutku.

Citiraj:
Autor Kristijan_7 Pregled postova
A dal to znaci uzemljenja kao sonde u podu van kuce ili uzemljenja fizicki dostupnog kao treceg provucenog voda? Jer kod mene je recimo u ormaru samo spojeno sarnir uzemljenja na sarnir di su nule, jednom zicom kao brikom. Jel to uzemljenje s kojim fid moze raditi ili ne?
Nulovanje mora biti prije FID-a, drugačije ne može, strujni krug se mora zatvoriti preko nje, tj. ono što uđe mora i izaći kroz nju.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2021., 10:19   #38
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,525
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Zar nisu ove preko 30 mA zabranjene kada su kućanstva u pitanju? Davno sam čitao te zakone...
Nisu, zašto bi bile? Prije je bio standard 500mA a njih su maknuli i sad je standard 300mA za cijeli stan + 30mA za vlažne prostorije i uređaje koji rade s vodom.
Citiraj:
Autor Kristijan_7 Pregled postova
A dal to znaci uzemljenja kao sonde u podu van kuce ili uzemljenja fizicki dostupnog kao treceg provucenog voda? Jer kod mene je recimo u ormaru samo spojeno sarnir uzemljenja na sarnir di su nule, jednom zicom kao brikom. Jel to uzemljenje s kojim fid moze raditi ili ne?
Može raditi samo se mora spojiti kako treba, to se zove nulovanje i mora se odraditi prije fidove.
Citiraj:
Autor webstartm Pregled postova
@Nikky ,ok, to mogu ispitat
U takvom slučaju,kako se ugrađuje? ako možeš malo podrobnije objasnit na primjeru gore navedenog bojlera koji je na svom 16A osiguraču,sam.
Neće ti bojler biti nulovan onda, ne isplati ti se ta zezancija.
tiki66 je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2021., 11:55   #39
Renesis
Ex-Gastarbajter
Moj komp
 
Renesis's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Zagreb / Rijeka
Postovi: 5,428
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova

Primjer std. 3-fazne, 300 mA > https://www.schrack.hr/trgovina/fid-...-bc004130.html
Ista takva ali 30 mA > https://www.schrack.hr/trgovina/opre...-bc004103.html
treba paziti na detalje

Ta "nova" sa Led slikovnicom, 3-faze, 300 mA i trostrukom cijenom > https://www.schrack.hr/trgovina/opre...-bcp64430.html

Ova 1-faza, 30 mA bi odgovarala za banj (bojler, grijalica i svijetlo) > https://www.schrack.hr/trgovina/opre...-ar004203.html
Ne znam koja je vazeca norma u HR, ali u DE je AC tip fidovki zabranjen od 1985. Za kucne primjene treba biti minimalno tip A
__________________

Abit IS7-E + TR NB-1
Intel Pentium 4 2.8E@3500(250*14, 1.45V) na vodi
2x512Mb DDR Kingston (2.5-3-3-7, 200Mhz)
ATI Radeon 9800PRO 128Mb @ default (412/385 max)
Audigy 2 ZS, SkyStar 2, Hauppauge WinTV, Hitachi 160Gb
Logitech Z-5500, Xerox XA7-19i
Moja makina - tišina je prednost

A. Einstein - Samo su dvije stvari neograničene, ljudska glupost i svemir, a za svemir baš i nisam siguran.

Homemade custom kanta - projekt
Homemade vodeno part1
Homemade vodeno part2
Renesis je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2021., 12:38   #40
SPLiFF
Premium
Moj komp
 
SPLiFF's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,020
Na ovoj stranici sam pročitao slučajno:

Ako bi radili u Njemačkoj, Belgiji ili Švicarskoj, morali bi koristiti tip A jer je to noramtiv u tim zemljama.


Kod mene u stanu dvožilna instalacija, dakle ne mogu imati FID?
SPLiFF je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 30.01.2021., 13:07   #41
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,180
U belgiji nemaju nulu, i mislim u norveškoj isto pa tamo vjerojatno sve drugačije i radi
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2021., 13:10   #42
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
OcKe, linkao sam ranije tu i/ili susjednu stranicu ... dakle tip A.

@tiki66
Pogledaj kako se FID spaja, ono šta sam kolegi ranije napisao je ok,
nulovano ili uzemljeno ovisi o izvedbi u konkretnom objektu.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 30.01.2021., 13:22   #43
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,908
Citiraj:
Autor mann Pregled postova
Ja ne kužim kako vama izbacuje fid. U stanu sam 8 g. nikada nije jednom izbacila. Imam 3 klime, mašine koje postoje, strujni bojler, grijanje struja i nikada. Tipična instalacija sa dvije fid sklopke.

Htjeo sam spomenuti samo da se fid još zove I diferencijalna sklopka. Ona gleda razliku struje koja prolazi na fazi i koja se ajmo reci vraća na nuli. Ako je rezlika znači da je struja prošla mimo nule tj. ili po uzemljenju ili po čovjeku pa opet na zemlju što treba prekinuti dakle I tu izbacuje. Ako netko nema uzemljenja razlike praktički nikada neće biti.
To je točno. FID sklopka reagira kada magnetski tok na fazi nije jednak magnetskom toku na nuli koji je u protufazi. To bi bila vjerojatno točna definicija.

Meni je FID okinula kad je "majstor" išao skidati lampu iznad ogledala u kupaonici da promijeni pločice i zaboravio je spustiti osigurač prije toga. Možda mu je spasila život jer tko zna što je napravio.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2021., 14:47   #44
markecSMB
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Cro
Postovi: 945
Moj dobronamjerni savjet je da ne prčkate po instalacijama. Iskoristite ovaj forum i razmjenite iskustva o električarima. Možete uštedit da nađete nekog elektraša koji će u fušu to radit.

Ja sam senior expert PAC engineer s višegodišnjim međunarodnim iskustvom, član komore, cired, cigre IEEE, pustio brdo elektrana i transformatorskih stanica, dalekovoda, transformatora.... Ne pada ma na pamet sam se zajebavat s NN, rađe to platim i naprave mi kad spada. Sad trebam razvuć trofazni napon po garaži i rasvjetu. Nit nemam poštenu bušilicu, nit pratim cijene za MCB, ormariće, klemberte, nit ne znam koju rasvjetu da stavim. +ekipa koja to stalno radi ima dealeve za elektromaterijal, ne isplati se zajebavat....bar meni, rađe to vrijeme provedem s klincom
markecSMB je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2021., 16:36   #45
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,180
Istina ali, tribas znat barem toliko da ti se ne dogodi situacija ko moja....
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2021., 18:08   #46
devilldey
Registered User
Moj komp
 
devilldey's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2020
Lokacija: Chemnitz
Postovi: 25
Nisam znao da se ljudi dijele na elektraše i inžinjere. Mada da nije Elektaraša inžinjeri nebi imali šta puštat u pogon
devilldey je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2021., 19:28   #47
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
Kako ne ?
Jedni crtaju i računaju a drugi odrađuju fizikalu tj. ugrađuju šta su prethodni nacrtali
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 30.01.2021., 19:47   #48
markecSMB
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Cro
Postovi: 945
Citiraj:
Autor devilldey Pregled postova
Nisam znao da se ljudi dijele na elektraše i inžinjere. Mada da nije Elektaraša inžinjeri nebi imali šta puštat u pogon
Elektraša, u smislu zaposlenika Elektre. Nije tajna da puno zaposlenika lokalnih elektri radi u fušu NN instalacije.

Ja sam kao senior znao imat junior engineere zajedno s njihovim tehničarem i svojim tehničarem...uvjek bi imao veću korist od tehničara nego od inženjera.

Ko god podcjenjuje tehničare je ...

Radit u eplanu il cadu i radit struju nije isto.

Ja sam isto pametan išao postavljat nosač za televizor, i sadja to analiziram,gledam po netu udaljenosti,gledam visinu...rezime priče je da sam izjebao sid, ima ekstra 6 rupa, kupio krive tiple...i onda sam zvao prijatelja tehničara i onda sam ja njemu asistirao.
markecSMB je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2021., 19:58   #49
Renesis
Ex-Gastarbajter
Moj komp
 
Renesis's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Zagreb / Rijeka
Postovi: 5,428
Nazalost, po iskustvima forumasa, kolicina fusa prilikom postavljanja instalacija je fascinantna.

Netko radi novi stan ili kompletnu renovaciju starog stana, i onda postave "majstori" (ako imas srece) samo zakonski minimum. strujne kablove zaliju direkt u beton/zidove bez flex cijevi, vucu se kablovi kud se nebi smjelo.

Ako nisi proucio unaprijed, oderu te ko malog macka za 500€ razlike materijala...

Bas gledam sebi za stan, racunam 21 osigurac bi trebao doci u ormaric, samo za kuhinju mi trebaju 3xindukcija, 2xpec, mikrovalna+sudjerica, frizider, sve ostalo... ode to brzo
__________________

Abit IS7-E + TR NB-1
Intel Pentium 4 2.8E@3500(250*14, 1.45V) na vodi
2x512Mb DDR Kingston (2.5-3-3-7, 200Mhz)
ATI Radeon 9800PRO 128Mb @ default (412/385 max)
Audigy 2 ZS, SkyStar 2, Hauppauge WinTV, Hitachi 160Gb
Logitech Z-5500, Xerox XA7-19i
Moja makina - tišina je prednost

A. Einstein - Samo su dvije stvari neograničene, ljudska glupost i svemir, a za svemir baš i nisam siguran.

Homemade custom kanta - projekt
Homemade vodeno part1
Homemade vodeno part2
Renesis je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2021., 20:17   #50
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,920
Ode to brzo, al kad se vec bacas u renovaciju/izgradnju novog onda to treba odradit kako treba.

Radije ustedit na stolu i stolicama (karikiram) nego na strujnoj/strojarskoj instalaciji.

Obicno vecina nas stedi na krivom mjestu.
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2021., 21:08   #51
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,180
Ja nisam tio stedit reka coviku stavi sve duple uticnice, zato ih i ima 33, nemoj stedit stavi mi i dobar kabel (rasvejta mi je na 3x2.5mm2) reka mu da mi stavi osigurače odvojene za podna za klimu da mi odvoji wc.
Na kraju mi nije odvojio wc, kompletna rasvjeta mi je na jedan osigurac. Podna na jedan umisto na dva i svega i svačega je tu bilo, coviknse predstavio da zna, ja nisam zna nosta o struji i povirova sta je reka, i vidio puno kabela i zica racunam dobro je to... Nisam ni skuzio nista do trenutka kad sam isao ukljucit lampu u jednu uticnicu a busit nesto kod druge pa htio iskljucit sklopku, kad sam iskljucio sklopku sve prestalo radit... a i onda nisam virova jer mi je rečeno da je mozda smao sve zice presopojio na jedan osigurac itd itd
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2021., 23:18   #52
scarwin
Premium
Moj komp
 
scarwin's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2014
Lokacija: Zagora
Postovi: 165
Koliko onda ukupno imaš osigurača u stanu? Daj sliku ako.mos
scarwin je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2021., 02:09   #53
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,180
Citiraj:
Autor scarwin Pregled postova
Koliko onda ukupno imaš osigurača u stanu? Daj sliku ako.mos
Imam pomisanu staru i novu struju, stara je odlična, super raspoređena i sve 5 sa njom. Piece of art zapravo

Nova nakon renovacije, u kojoj su dvije od 4 sobe, sa do tada dvije uticnice po sobi, prebacene u dnevni boravak i kuhinju. Dodana su 4 nova osiguraca. Jedan za perilicu posuđa, jedan za pećnicu, jedan za klimu i jedan za garažu koji samo prolazi kroz moj stan. Znači prije je bilo 25 osigurača sad je 29, prakticno 3 dodana za cijeli "novi" stan. I ovaj osigurac sa 33 utičnice je prebacen sa 16A na 20A. Nema odvojenog voda za indukciju ali to sam djelomično sam kriv jer sam rekao da će bit plin i struja, pa je on za plocu samo provuka još kabel od pećnice. Na to se pravi elektricar bas puno nazivcira.

Da ne spominjem da je sve ostalo u ormariću u drugom stanu. Kad je došao pravi elektricar rekao je da je trebao dovuci 5xnesto kabel do drugog stana i tu uštemat novu kutiju i onda iz nje dalje razvoditi po stanu. Međuostalim je to reka

Slika ti nema neke koristi kad je to slika ugl stare struje
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2021., 02:15   #54
LeskiRM
Premium
Moj komp
 
LeskiRM's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2015
Lokacija: Samobor
Postovi: 590
Kako najbezbolnije riješiti situaciju da luster nije pozicioniran iznad stola a stol ne mogu nikako uklopiti da je ispod lustera?
LeskiRM je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2021., 02:37   #55
mamikulcic
Premium
 
Datum registracije: Mar 2019
Lokacija: Ljubešćica
Postovi: 224
Citiraj:
Autor LeskiRM Pregled postova
Kako najbezbolnije riješiti situaciju da luster nije pozicioniran iznad stola a stol ne mogu nikako uklopiti da je ispod lustera?
https://conrad.ba/category/kanalice-za-kablove
Ovakvom kanalicom dovesti kabel na mjesto gdje ti treba? Nije baš ona obična neugledna...
mamikulcic je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2021., 03:28   #56
LeskiRM
Premium
Moj komp
 
LeskiRM's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2015
Lokacija: Samobor
Postovi: 590
Malo sam se krivo izrazil, to fakat je najbezbolnije ali mi to ne izgleda bas primamljivo.
LeskiRM je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2021., 04:09   #57
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,381
Citiraj:
Autor LeskiRM Pregled postova
Malo sam se krivo izrazil, to fakat je najbezbolnije ali mi to ne izgleda bas primamljivo.
A gore je kakav strop? Ako je knauf ili nešto slično, jednostavno probuši drugu rupu, premjesti kabel i zatvori originalnu rupu. Ako je žbuka, onda možda imaš sreće pa ti kabel ide tim putem kojim trebaš. Uzmeš detektor kabela i gledaš gdje ide. Treća opcija je kanalica i četvrta razbijanje zida i produživanje kabela.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2021., 08:52   #58
LeskiRM
Premium
Moj komp
 
LeskiRM's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2015
Lokacija: Samobor
Postovi: 590
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
A gore je kakav strop? Ako je knauf ili nešto slično, jednostavno probuši drugu rupu, premjesti kabel i zatvori originalnu rupu. Ako je žbuka, onda možda imaš sreće pa ti kabel ide tim putem kojim trebaš. Uzmeš detektor kabela i gledaš gdje ide. Treća opcija je kanalica i četvrta razbijanje zida i produživanje kabela.
Potkrovlje, knauf. To sam htio čuti, zvuči kao jeftin trošak.

Zadnje izmijenjeno od: LeskiRM. 31.01.2021. u 12:39.
LeskiRM je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2021., 11:40   #59
devilldey
Registered User
Moj komp
 
devilldey's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2020
Lokacija: Chemnitz
Postovi: 25
Jeftin trosak i lako za odradit. Komad kabla i malo gleta


Poslano sa mog ELS-NX9 koristeći Tapatalk
devilldey je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2021., 21:49   #60
C128
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 199
Citiraj:
Autor markecSMB Pregled postova
Elektraša, u smislu zaposlenika Elektre. Nije tajna da puno zaposlenika lokalnih elektri radi u fušu NN instalacije.

Ja sam kao senior znao imat junior engineere zajedno s njihovim tehničarem i svojim tehničarem...uvjek bi imao veću korist od tehničara nego od inženjera.

Ko god podcjenjuje tehničare je

Radit u eplanu il cadu i radit struju nije isto.

Ja sam isto pametan išao postavljat nosač za televizor, i sadja to analiziram,gledam po netu udaljenosti,gledam visinu...rezime priče je da sam izjebao sid, ima ekstra 6 rupa, kupio krive tiple...i onda sam zvao prijatelja tehničara i onda sam ja njemu asistirao.
1. Što je tu loše? Ljudi znaju kako sa strujom i neće biti mrtvih poslije njih.
2. Inženjeri nisu imali nikakvu praksu kod školovanja, a većina nije bila u potrebi da si sami rade instalacije po stanu i usput nauče posao. Uvijek ima i izuzetaka, poput jednog direktora elektre koji je išao na sve tečajeve kao i njegovi monteri, pa kad je frka može rukovati i motornom pilom ako je drvo palo na dalekovod.
3. Dobar inženjer neće podcijeniti kolegu jer o njegovom radu ovisi hoće li ono nacrtano biti i izvedeno kako je nacrtano i raditi kako treba.

U kupaonici i oko sudopera FiD treba biti 30 mA. Najveći neprijatelj FiD-ovke je ljetno nevrijeme. Ako je uzemljenje dobro, instalacija se može izvesti i bez fidovke, ali od viška glava (uglavnom) ne boli.
Odete na more, a FiD-ovku Vam izbaci grom i puna škrinja se usmrdi do povratka.
Tako je u svakom poslu, pa učite, čitajte, googlajte propise, a nemojte brikati osigurače i fidovke koji rade svoj posao.

Pozdrav
dipl. ing. el.

p.s. Bila jednom knjiga Šegrt Hlapić i tek na kraju priče je šegrt postao Majstor i imao je 3 šegrta.
p.p.s. Nedavno sam imao problem s FID-ovkom i nakon par sati istraživanja instalacija, krivac se našao u profesionalnoj produžnoj letvi koja je pomalo probijala. Da stvar bude bolja uključio bi osigurač na drugom strujnom krugu koji bi izbacio fidovku, a letva je bila na drugom osiguraču koji nije bio uključen. Razlog tome je što osigurači prekidaju fazu, a nule se u pravilu sve međusobno spajaju. Vi uključite trošilo na jednom strujnom krugu, potencijal nule se malo odmakne od uzemljenja i teće struja između nule i uzemljenja. Kad je ista dovoljno velika fidovka ju registrira i isključi.

Zadnje izmijenjeno od: C128. 02.02.2021. u 22:02.
C128 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na