Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 17.10.2021., 23:44   #1
telefunken
Premium
 
telefunken's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 610
Smetnje na TV-u sa dvbt2 receiverom



Tv je stari samsung led. Na njega je spojen tcom-ov evo dvbt2 receiver. Prilikom gledanja tv-a dešava se da signal odjednom naglo prestane i jednako tako se vrati. Uspio sam to snimiti, gornji video. Prekidi se dešavaju bez nekog jasnog reda i trajanja: nekad su duži, nekad ih nema dugo nekad su česti itd., totalno random.
Pomislio sam da je možda problem u anteni kupio sam ovu dvbt2 antenu koja dolazi s pojačalom. Antena gleda drito prema Sljemenu. Signal i dalje puca. Probao sam i s uključenom opcijom da dvbt2 tuner od tcoma daje napon anteni no ista stvar se dešava i dalje.
Obzirom da se stvar dešava samo prilikom gledanja tv-a, a nije se poboljšalo sa ugradnjom antene, posumnjao sam da je možda do oscilacija u naponu jer je kuća u selu i znaju nekad ali rijetko žmirkat žarulje pa sam spojio uređaj i na UPS koji imam baš zbog tih padova napona. Sve u svemu nije pomoglo, i dalje su se dešavale smetnje.

Jel ima tko ideju što bi mogao biti problem? Sumnjam da je tcomov receiver problem, da iz nekog razloga gubi signal i zato pokazuje snijeg.
Nekako si razmišljam uzeti neki novi tv koji ima ugrađeni dvbt2 tuner ali ne muči pomisao da ako me zeza napon ću imati iste probleme?
__________________
Pošten trgovac
Trgovine: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
telefunken je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2021., 00:05   #2
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
Al si ga snimio, ima ga ... 😀
Nađi na tom reciveru gdje pokazuje nivo i kvalitetu signala.
Ako pada kvaliteta onda imaš neke smetnje,
isto tako ne valja prejak signal, ako se ne varam na onom inserteru napajanja imaš potenciometar pa namjesti min. da bude dovoljno signala a da ne lupa u max.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 18.10.2021., 00:51   #3
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,178
Jap, kako Nikky kaze, ja sam imao problem da hvatam talijane kad nakeljim na max koji su ometali neke nase kanale. Kad sam malo smanjio potenciometar sve 5
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2021., 09:20   #4
telefunken
Premium
 
telefunken's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 610
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Al si ga snimio, ima ga ... ��
Nađi na tom reciveru gdje pokazuje nivo i kvalitetu signala.
Ako pada kvaliteta onda imaš neke smetnje,
isto tako ne valja prejak signal, ako se ne varam na onom inserteru napajanja imaš potenciometar pa namjesti min. da bude dovoljno signala a da ne lupa u max.
A teško ga je uhvatit jer se dešava random, no dovoljno je da se vidi kako izgleda


nivo i kvaliteta signala se vidi kad se pritisne gumb za prikaz liste svih programa pa onda uz program ima plava crta koja (valjda) pokazuje snagu signala za svaki program. Nisam siguran jel to uistinu prikaz snage signala ili bi morao postojati neki općeniti za cijelu frekvenciju jer kad sam opet pretraživao kanale, primjetio sam da mi slična takva plava crta se pokazuje ispod frekvencije koju trenutno traži i kad je tražio po zemaljskim kanalima je bila puna na 88% dok kad je bio na frekvenciji sa EVOtv kanalima je bila oko 30ak %



Ono što je zanimljivo je da ako stavim da receiver daje napajanje anteni, onda mi na toj listi prikaza svih kanala npr. HRT HD 1 & 2 imaju skoro cijelu punu crtu signala dok NOVA i RTL imaju jedva malo signala, no ako uključim pojačalo od antene i isključim napajanje antene od receivera onda mi HRT-i padnu na svega malo signala dok nova i rtl skoče na skoro ful signal


Na inserteru napajanja nema ničega za posešavanje, samo ulaz za 5V u koji ide strujni adapter koji je došao s antenom te antenski ulaz i izlaz


No htio bih naglasiti da se ove smetnje razlikuju od smetnji slabog signala: prije ove antene sam imao onu staru analognu s pojačalom još iz doba CRT-a i kada je signal slab, tipa kad bi vani bilo nevrijeme, onda bi slika trzala, kockastila se i ostajala na ekranu. Dok sam imao tu antenu su se počele odjednom dešavati ove nagle smetnje i zato sam kupio ovu novu antenu. Ove smetnje ne izgledaju kao slab signal već kao da receiver pušta signal ali da ne uspijeva obraditi sliku pa pusti snijeg. Ne znam, meni ovo više djeluje kao da krepava tuner u receiveru nego da je signal loš?
__________________
Pošten trgovac
Trgovine: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
telefunken je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2021., 10:33   #5
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,525
Meni isto ovo smrdi na problem sa tv-om ili risiverom nego na slab signal. Probaj risiver spojiti na drugu telku ili monitor da vidiš u čemu je problem. Možeš i probat sa spušanjem rezolucije i čačkanjem po sličnim postavkama na risiveru i/ili tv-u.
tiki66 je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2021., 11:11   #6
Bruno_Rv
Premium
Moj komp
 
Bruno_Rv's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Rovinj
Postovi: 7,928
Meni je skoro pa isti problem na starom samsung tv-u stvarao HDMI. Probao sa scartom, problemi su nestali. Kasnije sam se zezao s raznim hdmi kablovima, i odustao i pustio na scartu jer u toj sobi nije toliko bitno kako je spojen.
Bruno_Rv je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2021., 14:28   #7
Charlie Harper
YouTube Master
 
Charlie Harper's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2020
Lokacija: Split
Postovi: 48
Da napišem i svoje iskustvo.
Citiraj:
Autor telefunken Pregled postova
...dešava se da signal odjednom naglo prestane i jednako tako se vrati...
Jednako tako se događa i meni, ali pošto nije naročito često ne smatram to velikim problemom, T-comov dbtv Evo tv, ista stvar.

Pokretač teme nije napisao u kakvoj se zgradi nalazi? Ja sam u Splitu, u gornjem katu zgrade od 4 kata i sumnjam da je tomu uzrok susjedov mobitel koji je ispod mene. No, kažem, to prođe ili ja malo pomaknem antenu (sobna je antena).

Inače, sve hvatam kroz eter, i jako sam zadovoljan novim digitalnim FHD signalima. Signal i slika je sad otprilike 3-4 puta bolji nego prije dok je bilo sve analogno.
Zato, sve u svemu, pozitiva, a što misllite, može li to biti mobitel kao uzrok? (Ne zove mene nego ona s nekim razgovara...)
Charlie Harper je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2021., 14:33   #8
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,518
Sobne antene su podložne bilo kakvoj smetnji
Hodanje, mikrovalna, gsm
Prolazak automobila na cesti

Sobna antena je nužno zlo, a mnogo puta je bolja solucija samo kabel obixni goli (da radi)
Ili mala riblja kost sa intregriranim pojacalom u sebi
Tuner napaja sa 5v i radi mnogo bolje od sobne antene
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2021., 16:26   #9
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
Nemojmo pričati o kruškama i jabukama,
EVOtv daje više prijemnika, fino se u Menu nađe info o kojem se uređaju radi.
Možda nebi bilo loše napraviti (ako već nije) fw upgrade na zadnju verziju.

EVOtv Support uređaja > https://www.hrvatskitelekom.hr/podrs.../evotv-uredaji
Upute za nadogradnju > https://www.hrvatskitelekom.hr/webre...adogradnju.pdf
Odraditi kako je navedeno.

Citiraj:
Autor telefunken Pregled postova
primjetio sam da mi slična takva plava crta se pokazuje ispod frekvencije koju trenutno traži i kad je tražio po zemaljskim kanalima je bila puna na 88% dok kad je bio na frekvenciji sa EVOtv kanalima je bila oko 30ak %
Bilo da "crta" pokazuje nivo ili kvalitetu signala ovih 30ak % je malo ako gledaš EVOtv kanale.

Napisao si "Antena gleda drito prema Sljemenu.". Nadam se da si antenu montirao vani (kad već tako zgodno izgleda). Nekada treba taktizirati sa fizičkom pozicijom antene (osim usmjerenja prema odašiljaču) da ti ne kupi smetnje sa ulice ili 3g/4g/5g repetitora.

Bez prave mjerne opreme teško je utvrditi dali smetnje dolaze od LTE / 4g,
jedno od rješenja je "u liniju" dodati odg. filter,
primjer > http://engelaxil.hr/proizvodi/antens...5-790-mhz-765/

Za one koji su u najmu ili ne žele bušiti im je "tlaka" ima rješenje za provući coax kroz prozor / vrata:
https://www.ms-zagreb.hr/hr/izdvojen...-proizvodi.htm
https://www.ms-zagreb.hr/cms/images/katalog/7151.jpg

Citiraj:
Autor Charlie Harper Pregled postova
Ja sam u Splitu, u gornjem katu zgrade od 4 kata i sumnjam da je tomu uzrok susjedov mobitel koji je ispod mene. ... a što misllite, može li to biti mobitel kao uzrok? (Ne zove mene nego ona s nekim razgovara...)
Prije će smetati tvoj mobitel a ne od susjeda ispod, ne zaboravi da mobitel ima periodički komunikaciju sa baznim stanicama i kada ti ne razgovaraš / sms tamo - vamo ... + koristiš sobnu antenu ...
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2021., 10:31   #10
telefunken
Premium
 
telefunken's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 610
Je, antena je montirana vani, gleda drito preko kuća prema Sljemenu udaljenosti cca 16,5km, područje je slabije naseljeno, kuće bez čestog prometa, najbliža prometna cesta je 150m.
Antenu sam spojio drtio coax kabelom kroz okvir pozora i montirao ju na stabilnu drvenu cjepanicu, stoji dakle uspravno direktno usmjerena prema Sljemenu


Ne gledam evtv programe, samo zemaljske dvbt2.
Uređaj je updejtiran na zadnju verziju.


Obzirom da se problem počeo dešavati odjednom te se dešavao i prije ove antene (i da je problem bio povod kupovine ove antene), čini mi se da je najvjerojatnije problem ili u HDMI kabelu ili u samom receiveru. Budem još testirao kabel a ako ni to ne pomogle, vjerojatno ću ići ubost novi tv sa ugrađenim dvbt2 tunerom jer mi se ne kupuje opet receiver, pogotovo jer je TV već star 10 godina
__________________
Pošten trgovac
Trgovine: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
telefunken je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na