Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 27.10.2021., 15:29   #1
GoGoGamerS
Premium
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: ZG/ST
Postovi: 105
Prime 95 test fail... I ostali problemi...

Pozdrav,

10400f i AsRock h510 chipset (low end ploča).
Kad pokrenem Prime 95 SMALL FFT test, nakon cca pola sata mi se obično jedna jezrga (dva threada) baci error.
Ništa nije OCano.

Primjetio sam da kada gledam u HWMonitor i pratim koliko struje troši procesor, vidim da je u full peaku taman negdje prije nego što baci grešku vuče 90W.
Ali svakih minutu-dvije wataža padne na 40-45w, temperature isto naglo padnu i to traje 2-3 sekunde onda se opet vrati na 90w i temperature na stare vrijednosti.

Izgleda mi kao da ploča ne daje kontinuiranu struju, ili pak napajanje?

Zadnje što sam promijenio je napajanje, rabljeno staro VX550 sam stavio u kučište ali se taj problem mogao događati i prije napajanja (nisam testirao pa ne znam kada je točno i zbog čega počeo problem)
GoGoGamerS je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2021., 23:05   #2
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,979
Nisi napisao koji hladnjak je gore i koje su temperature.
PSU vrlo vjerojatno nije odgovorno za problem jer bi se manifestirao ranije.
Mogao bi biti RAM, čak i na small fft testu.

Možeš pogledati u bios-u ploče da li ti daje mogućnost povećanja W limita za turbo boost.

No bez obzira na sve, po meni je prime95 zastario test koji ne testira dobro moderne proceve nego ih prži workloadom kojeg nikad neće doživjeti u normalnim aplikacijama. Prime95 diže potrošnju 20-30% više od bilo kojeg drugog bencha. Pokreni Intel Burn test par puta, ili Aida64 stress test po sat vremena. Iskreno, ne bih se zabrinjavao zbog rušenja nakon prime-a95 nakon 30 minuta. Ako ti pc radi dobro u aplikacijama koje koristiš i stabilan je koga briga što se prime ruši nakon pola sata.
Exy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.10.2021., 00:39   #3
Matebaron
Premium
Moj komp
 
Matebaron's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Supetar
Postovi: 323
Možda bi čak smanjenje napona prije pomoglo. Jer vjerojatno se nešto pregrijava, procesor ili VRM-ovi. Te oscilacije potrošnje su normalne. Osobno preferiram RealBench.
__________________
I have spoken.
Matebaron je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2021., 05:58   #4
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,337
VRM-ovi vrlo vjerojatno.

https://www.techspot.com/article/225...b560-disaster/

Koje napajanje si imao prije VX550?
Provjeri dali hladnjak dobro nasjeda na CPU. Napisi i koje su temperature u loadu.
Dali imas nekih drugih problema osim da se Prime rusi?
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 02.11.2021., 01:59   #5
GoGoGamerS
Premium
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: ZG/ST
Postovi: 105
Pozdrav svima i hvala na odgovorima!
Moram priložiti malo više detalja, pa se nadam da će biti jasnije što stvara problem.

Eliminiram napajanje jer sam stavio unutra novi Seasonic Focus 650w, koji ni pod full loadom nije upalio ventilator za hlađenje.

Ploča koju imam je Asrock H510m-hdv/m2.
Ploča ne podržava RAM frenkvenciju Kingston 3200Mhz, pa RAM radi na 2600 ili 2666 (ne sjećam se točno).

U biosu ništa nije dirano osim dizanje limita W-ataže na 95W, prije negoli se downclocka turboboost sa 4.0-4.3 na manje.
Prije bi se downclock događao nakon par minuta stress testa na 65W što je nativna (po papirima) Wataža za 10400f, pa mi je to išlo na živce jer sam htio da mi turbo boost radi na 4+ ghz cijelo vrijeme.

Cooler na procu je Artic Freezer 7 i temp proca u idle-u je 28c.
Kučište je dobro hlađeno i pod full opterećenjem nakon par sati temp procesora ne prelazi 70C.
Da li je 70C za taj procesor puno ili ne?

Nemam nikakvih problema u radu osim rušenja threadova pod prime95 loadom.
Problem je što radim extra komplicirane kalkulacije i izralučune u excelu na desetke tisuća redova, kroz Visual basic i kroz tone makro-a pa nebi htio da procesor fula kalkulaciju u sredini izračuna a da ja ne mogu to kasnije znati/detektirati da je nešto u finalnom izračunu krivo...

Zar je moguće da Prime95 zagrijava procesor za gotovo 15 stupnjeva više od Intel Burn Test-a?
I da procesor vuče puno više W-struje nego Intel Burn Test?
Imajte na umu da je Intel test pokrenut preko 1h, a Prime95 je došao do temp 70+ i 80+w u roku 5 minuta.
Nije li to samo pokazatelj da je Prime ipak bolji stress test koji doslovno zakolje CPU?

Intel Burn Test:





Prime95 :





Kad vrtim Prime95, gotovo mi uvijek isti thread krepa (9 i 10), dok ostali rade i dalje...
Pretpostavljam da su worker 9 i 10 skupa jedna jezgra i ta ista jezgra stvara probleme?

Napomena : Vrteći CPU stress test, pokrenut je istovremeno bio i GPU stress test zbog namjernog dizanja temperature u kučištu, jer kad je GPU po opretečenjem doslovno sije toplinu oko sebe ko toplana

Zadnje izmijenjeno od: GoGoGamerS. 02.11.2021. u 03:12.
GoGoGamerS je offline   Reply With Quote
Staro 02.11.2021., 06:04   #6
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,337
Prime uvijek dere CPU vise nego bilo sta drugo. Sinteticki test. Si procitao link gore sto sam postao (u tom grmu najvjerojatnije lezi zec) ?
I najbitnije - dali se dogadaju ikakve nuspojave i nestabilnosti kad ne vrtis Prime?
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 02.11.2021., 12:08   #7
Deamon101
Premium
Moj komp
 
Deamon101's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 507
Ja mislim da se ovaj problem može riješiti nepokretanjem programa Prime95 odnosno pronalaženjem zanimacije u životu.
Deamon101 je offline   Reply With Quote
Staro 02.11.2021., 15:34   #8
GoGoGamerS
Premium
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: ZG/ST
Postovi: 105
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Prime uvijek dere CPU vise nego bilo sta drugo. Sinteticki test. Si procitao link gore sto sam postao (u tom grmu najvjerojatnije lezi zec) ?
I najbitnije - dali se dogadaju ikakve nuspojave i nestabilnosti kad ne vrtis Prime?
Je, pročitao sam i pošto ja imam low end ploču vjerovatno je do nje.
Ne događaju se nikakve nuspojave kad ne vrtim Prime...
GoGoGamerS je offline   Reply With Quote
Staro 02.11.2021., 16:38   #9
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,337
Citiraj:
Autor GoGoGamerS Pregled postova
Je, pročitao sam i pošto ja imam low end ploču vjerovatno je do nje.
Ne događaju se nikakve nuspojave kad ne vrtim Prime...

Onda se ne zamaraj. Ako se u igrama ne krsi - vozi Misko. Probaj neki vent uperit u smjeru VRM-ova da ih hladi al vise od toga ne mozes.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na