Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > ISP
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 21.01.2022., 03:14   #211
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,058
Cijena najma opreme Tcom vs A1:

Tcom (cijenu određuje HAKOM)
Pristup i korištenje SDM-a:
mjesečna naknada za korištenje svjetlovodne niti od distribucijskog čvora do korisnika,
uključujući i dio instalacije u zgradi: 47,96 HRK *
mjesečna naknada za najam prostora u distribucijskom čvoru za smještaj pasivne opreme
(djelitelja, kazete itd.) – jedinica 1RU (44,45 mm) visine: 22,44 HRK

A1 (cijenu NE određuje HAKOM)
Pristup i korištenje SDM-a:
• Mjesečna naknada za korištenje svjetlovodne niti od DČ do
korisnika, uključujući i dio instalacije u zgradi: 93,91 kn
• Mjesečna naknada za najam prostora u distribucijskom čvoru za
smještaj pasivne opreme (1 unit, kazete itd.): 57,29 k

Dakle, očito je zašto Telemach ne nudi optiku preko A1 infre.
Što se tiče pitanja "zašto onda ne nude svugdje optiku preko HT-a": zato što (još) nemaju pristup "distribucijskom čvoru" iliti centrali.
kopija je offline   Reply With Quote
Staro 21.01.2022., 10:56   #212
simpleplan
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 261
Citiraj:
Autor dnb Pregled postova
ima ima šanse, ja sam na Telemachu a infrastrukturu u zgradi je radio HT. Došao tehničar iz Telemacha i proveo dio po stanu, od ulaznih vrata do routera .
Evo kod mene primjer, prije pola godine nedostupna ikakva optika.


Negdje u 9. mjesecu, postavili su telemach kutijice i zvali me da mi nude optiku (doduše još je nisu došli spojit). Odjednom prodajni predstavnik t-coma, sad i oni nude optiku tu.

Rekoh ajde, po koliko, 169 kn 200/100. Na moje pitanje zašto bi njih uzeo,a ne 1 gbit za te lovce + 6 mjeseci dzabe telemacha, imao je odgovor kao da je telemach loš i da s njima mnogi imaju probleme.
simpleplan je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 21.01.2022., 11:17   #213
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,480
Možda griješim, ali mislim da je kod optike uglavnom binarno. Ili radi ili ne radi.
A probleme da možeš imati ako svi na pružatelju imaju probleme, tipa link prema inozemstvu ne radi ili je malog kapaciteta.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 21.01.2022., 11:26   #214
simpleplan
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 261
Ma na Telemach cu, koliko vidim po temi radi OK, brzina mi nije toliko bitna, al ako daješ 1 gbit za cijenu 20 posto te brzine kod T-coma, a uz to je 6 mjeseci mukte, izbor je vrlo lagan.
simpleplan je offline   Reply With Quote
Staro 21.01.2022., 15:25   #215
Marko :)
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2016
Lokacija: Unknown
Postovi: 634
Citiraj:
Autor simpleplan Pregled postova
Evo kod mene primjer, prije pola godine nedostupna ikakva optika.


Negdje u 9. mjesecu, postavili su telemach kutijice i zvali me da mi nude optiku (doduše još je nisu došli spojit). Odjednom prodajni predstavnik t-coma, sad i oni nude optiku tu.

Rekoh ajde, po koliko, 169 kn 200/100. Na moje pitanje zašto bi njih uzeo,a ne 1 gbit za te lovce + 6 mjeseci dzabe telemacha, imao je odgovor kao da je telemach loš i da s njima mnogi imaju probleme.
Znači sve po starom; konkurencija ne valja, mi smo savršeni. Never change, HT. Never change...
Marko :) je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2022., 10:03   #216
dnb
Registered User
Moj komp
 
dnb's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2021
Lokacija: Behind u.
Postovi: 25
Na moje pitanje vezano uz CGNAT na optici dobio sam ovakav odgovor od SZK:
Poštovani,
zahvaljujemo na strpljenju prilikom iščekivanja odgovora.

Administrativnom provjerom je utvrđeno kako je svim našim korisnicima optičkog interneta dodijeljena javna IP adresa.

Pa sad... hoće li i u buduće tako biti ili će doći do promjena... tko zna u mom slučaju je od početka korištenja usluge javna IP adresa.
dnb je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2022., 11:19   #217
Stipest
Registered User
 
Stipest's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Split
Postovi: 2,019
Citiraj:
Autor dnb Pregled postova
Na moje pitanje vezano uz CGNAT na optici dobio sam ovakav odgovor od SZK:
Poštovani,
zahvaljujemo na strpljenju prilikom iščekivanja odgovora.

Administrativnom provjerom je utvrđeno kako je svim našim korisnicima optičkog interneta dodijeljena javna IP adresa.

Pa sad... hoće li i u buduće tako biti ili će doći do promjena... tko zna u mom slučaju je od početka korištenja usluge javna IP adresa.
Evo kako provjeriti jeste li iza CGNAT-a:
https://www.remoterig.com/wp/?page_id=3494
Stipest je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2022., 15:34   #218
Marko :)
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2016
Lokacija: Unknown
Postovi: 634
Nek uključe IPv6 pa da se nastavi baština Tele2.

Prvi snizili cijene razgovora, SMS i interneta; prvi omogućili usluge bez ugovorne obveze; prvi uveli neograničen internet. Bilo bi lijepo kada bi i prvi uveli IPv6.
Marko :) je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2022., 15:46   #219
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,480
Što dobivaš s IP6 a nemaš sada?
Koliko vidim routeri su mušićavi.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2022., 15:49   #220
bed-boy11
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 44
Ova svađa oko A1 kanalica je samo u zgradama gdje je Amis postavljao optiku. Ja sam upravo u jednoj od njih.

Amis postavio optiku još prije cca. 6 godina čini mi se. Sve je bilo super, pogotovo nakon bakra.
A1 kupuje Amis.

Nakon isteka ugovora prije godinu i pol A1 ne želi produžiti isti. Govore kako Amisova infrastruktura nije kompatibilna s njihovom i oni to polako gase. Ostajem bez optike. Nudi se samo užasna bakrena parica i A1 koaksijalac što i uzimam btw za veću cijenu nego optiku koju su mi ukinuli.

Internet je bio navečer uzasno nestabilan tako da sam jedva docekao Telemach s optikom. Spojili su me prije 3 dana. Sve je super za sada.

Konkretno u mojem slucaju A1 je maknuo sve ljude u ulazu s Amisove optike i onda su se žalili što Telemah postavlja u njihove kanalice optiku jer kao ometa rad njihove. A oni su doslovno maknuli sve ljude s te njihove optike koju se kao ometa. Baš su đubrad, želim da im ga Telemach metne gdje god stignu.
bed-boy11 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 22.01.2022., 17:03   #221
Marko :)
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2016
Lokacija: Unknown
Postovi: 634
Citiraj:
Autor Libertus Pregled postova
Što dobivaš s IP6 a nemaš sada?
Koliko vidim routeri su mušićavi.
https://www.thousandeyes.com/learnin...s/ipv4-vs-ipv6
Citiraj:
Autor bed-boy11 Pregled postova
Nakon isteka ugovora prije godinu i pol A1 ne želi produžiti isti. Govore kako Amisova infrastruktura nije kompatibilna s njihovom i oni to polako gase. Ostajem bez optike. Nudi se samo užasna bakrena parica i A1 koaksijalac što i uzimam btw za veću cijenu nego optiku koju su mi ukinuli.
Prevarili su te. Nakon isteka ugovora za 100/100 (Amis optika), uzeli 1000/500. A1 poslao tehničare koji su napravili nekakvo brzinsko testiranje, montirali Huawei router i to je to.

Dakle, nije istina da Amis optika nije kompatibilna s A1. Sve što su trebali napraviti je prebaciti te na njihovu infrastrukturu u centrali i instalirat ti novi router. Jer zašto bi dobio bolju uslugu, kada možeš lošiju za više para, zar ne?

Citiraj:
Autor bed-boy11 Pregled postova
Internet je bio navečer uzasno nestabilan tako da sam jedva docekao Telemach s optikom. Spojili su me prije 3 dana. Sve je super za sada.

Konkretno u mojem slucaju A1 je maknuo sve ljude u ulazu s Amisove optike i onda su se žalili što Telemah postavlja u njihove kanalice optiku jer kao ometa rad njihove. A oni su doslovno maknuli sve ljude s te njihove optike koju se kao ometa. Baš su đubrad, želim da im ga Telemach metne gdje god stignu.
Ja jedva čekam da dođu do mene, istog trenutka odlazim do Telemach poslovnice u Mall ugovorit uslugu. Iz A1 su mi se zamjerili bezobrazlukom prema postojećim korisnicima. Stvarno navijam za Telemach da poberu što više korisnika. Jer cijene su im doslovno onakve kakve bi trebale bit, te zovu korisnike po isteku i nude još bolje ponude. Za razliku od A1 koji nude—ništa.

Zadnje izmijenjeno od: Marko :). 22.01.2022. u 17:38.
Marko :) je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2022., 19:26   #222
m4dm4n
Does youer dewg byte?
Moj komp
 
m4dm4n's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,916
Oni koji imaju optiku, koji kabel vam je provučen do Nokia routera i koji konektor?
__________________
" Have you tried turning it off and on again ? Are you sure it is plugged in ? "
m4dm4n je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2022., 14:03   #223
bed-boy11
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 44
Citiraj:
Autor m4dm4n Pregled postova
Oni koji imaju optiku, koji kabel vam je provučen do Nokia routera i koji konektor?
Opticki kabel je do rutera, a sad koji je to konektor ne znam
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_20220123_135624-min.jpg‎
Views:	1341
Size:	389.1 kB
ID:	24832  
bed-boy11 je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2022., 14:14   #224
dnb
Registered User
Moj komp
 
dnb's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2021
Lokacija: Behind u.
Postovi: 25
Citiraj:
Autor bed-boy11 Pregled postova
Opticki kabel je do rutera, a sad koji je to konektor ne znam

Takodjer isti spoj kod mene.
dnb je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2022., 15:43   #225
Blagus
Premium
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 505
SC/APC je to, prema slici. Isti kao i HT.

Jel još uvijek ne daju bridge? Bez toga mi ne pada na pamet uzimati ih makar su dosta jeftiniji od HT-a i Iskona uz veće brzine.
Blagus je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2022., 18:40   #226
Marko :)
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2016
Lokacija: Unknown
Postovi: 634
Citiraj:
Autor Blagus Pregled postova
SC/APC je to, prema slici. Isti kao i HT.

Jel još uvijek ne daju bridge? Bez toga mi ne pada na pamet uzimati ih makar su dosta jeftiniji od HT-a i Iskona uz veće brzine.
Ne daje ni A1 tako da ti i oni otpadaju. Iako ne vidim što bi konkretno dobio s brigde. Spojiš ga na njihov, ugasiš DHCP, Wi-Fi, NAT i voila. Tako ja imam na A1 i sve radi bez ikakvih problema.
Citiraj:
Autor bed-boy11 Pregled postova
Opticki kabel je do rutera, a sad koji je to konektor ne znam
Kaj se više ne provlače oni žuti kabeli?
Marko :) je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2022., 19:56   #227
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,066
Žuti opticki kabel obicno ide do mjesta spoja/ormarica, a ovaj jeftinjara "ribarski najlon" je "patch" koji spaja LC (obicno plavi) konektor sa žutog kabla na SC (obicno zeleni) ulazni konektor routera.

Zadnje izmijenjeno od: Prezime. 23.01.2022. u 20:20.
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2022., 21:03   #228
Blagus
Premium
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 505
Citiraj:
Autor Marko :) Pregled postova
Ne daje ni A1 tako da ti i oni otpadaju. Iako ne vidim što bi konkretno dobio s brigde. Spojiš ga na njihov, ugasiš DHCP, Wi-Fi, NAT i voila. Tako ja imam na A1 i sve radi bez ikakvih problema.
A1 mi ni nije dostupan s optikom tako da oni odmah otpadaju, ali barem znam pouzdano da se Huawei može natjerati u bridge, ili se zaobiđe s SFP modulom. A PPPoE podaci ne trebaju jer oni koriste DHCP.

Za Telemach još uvijek ovdje nisam vidio info jel koriste PPPoE ili DHCP, kako se autenticiraju na GPON, jel samo serial ili serial+PLOAM password, i jel koriste GPON do 1Gbps, a iznad toga 10G-PON, ili za sve brzine koriste 10G-PON tehnologiju. Pitanje je koliko se da hakirati taj kinez, koji god bio da su ga prepakirali pod Nokijinim imenom. A dupli NAT mi ne igra, u prvom redu zato što na OpenWrt-u držim dynamic DNS i on uzima WAN IP, tako da bih morao kemijati s tim. Osim toga, pitanje je hoće li Nokia dozvoliti port forward svim portova koji mi trebaju, neki ruteri ne daju portove 80 i 443 koje koristim. Svoju opremu i imam zato da ne ovisim o raznim kinezima upitne kvalitete. Konfiguracija mreže mi je prekompleksna za bilo koju igračku koju dobijemo od ISP-a.

Zatim je nepoznanica koliko bi bili dosadni da im je oprema nevidljiva. Za HT znamo da ih nije briga a Iskon je bio nadobudan ali odustao je od zivkanja.

Tako da, s obzirom na sve navedeno, nisam spreman biti prvi pokusni kunić.

Citiraj:
Autor Prezime Pregled postova
LC (obicno plavi) konektor sa žutog kabla na SC (obicno zeleni)
Samo mala nadopuna: boja označava tip konektora. Zeleni je APC a plavi je UPC.
Blagus je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2022., 02:06   #229
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,066
Da, LC i SC mogu biti APC pa su zeleni, ali mogu biti i UPC pa su plavi...

Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2022., 08:08   #230
Slow
Premium
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 332
Jel dolaze vanjske antene uz Nokia Router? I ako je netko provjerio, koliko su realne razlike sa i bez antena na tom routeru?

EDIT: Ne dolaze. Ima unutarnju samo (3dBA), vanjske daju 5dBA.

Zadnje izmijenjeno od: Slow. 25.01.2022. u 08:59. Razlog: EDIT: Antene
Slow je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2022., 08:40   #231
bed-boy11
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 44
Ne dođu antene s ruterom.
bed-boy11 je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2022., 11:27   #232
Stipest
Registered User
 
Stipest's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Split
Postovi: 2,019
Koje brzine su žično, a koje preko wi-fi i koliko je stabilan net?
Stipest je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2022., 13:27   #233
dnb
Registered User
Moj komp
 
dnb's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2021
Lokacija: Behind u.
Postovi: 25



žično spojeno, nema oscilacija tokom dana, u večernjim satima brzina je ista, throttla nema, povlačio sam FTP-om nekolicinu većih fajlova kroz par sati bez ikakvih poteškoća i kontinuiranu brzinu. Packet loss-a nema, tak da kaj se tiče multiplayer igara to je no issue.
Za WiFi nemam pojma, max kaj sam dobio je 250/300mbit preko Samsung A10 tableta - a to je vjerojatno i neki maximum koji mogu protjerat.
dnb je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2022., 14:48   #234
Marko :)
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2016
Lokacija: Unknown
Postovi: 634
Citiraj:
Autor dnb Pregled postova



žično spojeno, nema oscilacija tokom dana, u večernjim satima brzina je ista, throttla nema, povlačio sam FTP-om nekolicinu većih fajlova kroz par sati bez ikakvih poteškoća i kontinuiranu brzinu. Packet loss-a nema, tak da kaj se tiče multiplayer igara to je no issue.
Za WiFi nemam pojma, max kaj sam dobio je 250/300mbit preko Samsung A10 tableta - a to je vjerojatno i neki maximum koji mogu protjerat.
Jel možeš napravit traceroute prema popularnim destinacijama (1.1.1.1, 8.8.8.8, amazon.com, microsoft.com, facebook.com) i napravit speedtest prema par destinacija (Amsterdam, Frankfurt, London, Beč)?

Hvala.
Marko :) je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2022., 15:18   #235
dnb
Registered User
Moj komp
 
dnb's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2021
Lokacija: Behind u.
Postovi: 25
dnb je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2022., 15:54   #236
Marko :)
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2016
Lokacija: Unknown
Postovi: 634
Hvala! Ovo mi se čini odlično. Jedino mi je brzina prema Frankfurtu malo čudna, ali to je vjerojatno do servera prema kojem se mjeri.

Čisto za usporedbu, traceroute s A1:

Cloudflare


Google


Facebook
Marko :) je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2022., 16:55   #237
JosephBullet
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 35
Citiraj:
Autor dnb Pregled postova
Na moje pitanje vezano uz CGNAT na optici dobio sam ovakav odgovor od SZK:
Poštovani,
zahvaljujemo na strpljenju prilikom iščekivanja odgovora.

Administrativnom provjerom je utvrđeno kako je svim našim korisnicima optičkog interneta dodijeljena javna IP adresa.

Pa sad... hoće li i u buduće tako biti ili će doći do promjena... tko zna u mom slučaju je od početka korištenja usluge javna IP adresa.
Cemu to sluzi, odnonso za sto ti to treba? Ja sam sad na testnom periodu ali me slabo ima doma pa ako mi je to nesto korisno sto mozda jos ne koristim da ili pocnem ili otkazem testni ako mi treba...
Hvala
JosephBullet je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2022., 17:01   #238
njuskalo
Premium
Moj komp
 
njuskalo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Remetinec
Postovi: 924
Citiraj:
Autor JosephBullet Pregled postova
Cemu to sluzi, odnonso za sto ti to treba? Ja sam sad na testnom periodu ali me slabo ima doma pa ako mi je to nesto korisno sto mozda jos ne koristim da ili pocnem ili otkazem testni ako mi treba...
Hvala
Meni je trebalo radi torrenata, ne radi port forwarding ako nemaš javnu ip adresu. Potrebno ti je samo ako koristiš privatne trackere i želiš uploadati. Download normalno radi.
njuskalo je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2022., 17:13   #239
JosephBullet
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 35
Citiraj:
Autor dnb Pregled postova



žično spojeno, nema oscilacija tokom dana, u večernjim satima brzina je ista, throttla nema, povlačio sam FTP-om nekolicinu većih fajlova kroz par sati bez ikakvih poteškoća i kontinuiranu brzinu. Packet loss-a nema, tak da kaj se tiče multiplayer igara to je no issue.
Za WiFi nemam pojma, max kaj sam dobio je 250/300mbit preko Samsung A10 tableta - a to je vjerojatno i neki maximum koji mogu protjerat.
Meni su slicne brzine preko kabla. Preko Nokia rutera koj dobijes su mi brzine oko 500Mbps ako sam blizu ruteru. Cim se udaljim brzo pada. Nokia ruter koj dobijes od Telemacha ne moze ni ici brze od 500-600. Ako oces vecu brzinu treba ti bolji ruter koj se dobije ako uzmes 10Giga. Tako mi je instalater reko.

Od Iskona imam Meshtar mesh mrezu. Dobiju se 2 AirTies nodea. Specifikacije su na
https://www.iskon.hr/Wi-Fi-MESHtar/A...karakteristike
Kad mjerim brzinu dobijem download 350-450Mbps i upload od 500Mbps. Ali mi je mesh mreza puno stabilnija kad se udaljim od nodea (brzina ne pada puno). Jel ima neki bolji mesh paket da pusta tu 1Gb brzinu i preko WiFija?
WiFi brzinu sam testirao na MacBooku pro i iPhoneu 13.
JosephBullet je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2022., 18:19   #240
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,072
a da imaš paket od 2gbita biš tražio da imaš 2 gbita preko wifija isto?
jp_rv je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na