Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 30.06.2021., 06:47   #1171
LAcy
Pink Floyd fan
Moj komp
 
LAcy's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Santa Clara, CA
Postovi: 5,332
A gle, svatko gleda iz svog (ne)objektivnog kuta. Romobili su inicijalno igracke za djecu koje su dobile motore. Prvo tek toliko da se ne moras odgurivati a sad vec jure brze od motocikla pa i automobila. A i dalje su koncepcijski isti, igracke sa malim kotacima i ruckom naprijed. Nestabilni, ni za stazu ni za cestu. Dok su bile igracke, ako se dijete ili odrasli zaleti u nekog bila je mala vjerojatnost ozbiljne povrede. Sad...

Za ostala prometala, motocikl, automobil... trebas dozvolu, mora biti registriran, proci tehnicki pregled... Ako se vozis gdje ne smijes i uhvate te, slijede kazne, oduzimanje dozvole pa i cak i vozila.

Za bicikl ne treba dozvola ili registracija ali se ne smijes voziti po pjesackoj stazi nego ili po biciklistickoj ili na cesti i moras nositi kacigu. Elektricni bicikl, ako je iznad odredjene snage i maksimalne brzine, takodjer mora biti registriran i mislim imati dozvolu za motocikl. Ako ima throttle, tretira se kao elektricni motocikl.

Elektricni romobil je nedefiniran i svi ili barem vecina zagovornika zele da ostane tako. A i iskreno, nemam pojma ni gdje ga smjestiti. Ne valja na cesti, ne valja na pjesackoj stazi, a ne valja ni na bicklistickoj. Zapravo ne bi trebao bi postojati u ovom obliku ili barem biti ogranicen na brzinu kojom se moglo ici obicnim romobilom. Cisto za one kojima se ne da hodati ili odgurivati.
__________________




Gigabyte Z170MX-Gaming 5 LGA1151
Core i7-6700K LGA1151 Skylake
Thermalright Le Grand Macho RT
Patriot Viper 4 Series DDR4 64GB (4 x 16GB) 3200MHz
RTX 2080 TI 11GB GDDR6
Samsung 850 EVO M.2 1TB SSD
Samsung 32" (2560x1440) CHG70 Gaming Monitor with Quantum Dot
MacBook M1 Pro
MacBook Air M2
Moto Edge





LAcy je offline   Reply With Quote
Staro 30.06.2021., 07:27   #1172
Gilbert5
Agent 0
Moj komp
 
Gilbert5's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Kutina - ZG
Postovi: 4,307
Lijepo si to napisao.

Mislim da sam među prvima kupio m365 kada je izašao i došao u hr, tamo 2017.
Nikad problema, ne treba mi kaciga, ne treba mi drugi par očiju niti sam opasnost za ikog.

Vozim se po biciklističkoj, iznimno po pješačkoj. Tko ima taj tip romobila, i malo kulture i odgoja neće biti problem. Kao i u svemu, naša vozačka kultura je nisko, tako da je teško za očekivati čuda, pogotovo sada kada i kikićima se kupuju romobili jer su dosta povoljni.

Imo, regulirati maksimalnu snagu kao i kod bicikla na 250w, 20 il i25kmh. Ako se voziš pješakim moraš prilagoditi brzinu. Bez kacige ofkors, kao i nizozemci. Ova fama da moraš imati kacigu mi ide na jetra.

Veći romobili koji idu preko 30 nemaju smisla za biciklističke, a nema ni za cestu. Jbg, ne može zakon biti rješenje s kojim će svi biti sretni niti je to cilj. Možda i bolje da ostane ovako, nedefinirano.
Gilbert5 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 30.06.2021., 08:24   #1173
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,644
Električni romobili i bicikli

U UK su pustili godinu dana bez reguliranja da vide kako će stvari funkcionirati. Nedavno je to isteklo i proglašeni su ilegalnima. Neki dan gledam zašto je murja posvuda…hvatali su ekipu na romobilima. Sve je više nesreća, ekipa na romobilima otima mobitele i ostale stvari ljudima iz ruku, voze se njih dvoje ili troje gore i rade sranja u prometu…
Ako nemaš osiguranje, nemaš što tražiti u prometu.
Firme koje ih iznajmljuju su jedine legalne i to funkcionira ok. Privatno vlasništvo nije, ide paprena kazna i potencijalno oduzimanje ako te zaustave, a budu.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 30.06.2021., 08:51   #1174
strgani
Premium
 
strgani's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb-Križevci
Postovi: 554
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
U UK su pustili godinu dana bez reguliranja da vide kako će stvari funkcionirati. Nedavno je to isteklo i proglašeni su ilegalnima. Neki dan gledam zašto je murja posvuda…hvatali su ekipu na romobilima. Sve je više nesreća, ekipa na romobilima otima mobitele i ostale stvari ljudima iz ruku, voze se njih dvoje ili troje gore i rade sranja u prometu…
Ako nemaš osiguranje, nemaš što tražiti u prometu.
Firme koje ih iznajmljuju su jedine legalne i to funkcionira ok. Privatno vlasništvo nije, ide paprena kazna i potencijalno oduzimanje ako te zaustave, a budu.
Kažeš da ako nemaš osiguranje, nemaš što tražiti u prometu.
A bicikli?
strgani je offline   Reply With Quote
Staro 30.06.2021., 08:52   #1175
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,323
Baš mi i nema neke logike da ih firme mogu iznajmljivati, a privatnici ih ne mogu posjedovati. Nema mi logike jer i jedne i druge voze iste osobe. Idiot na privatnom romobilu će biti idiot i na iznajmljenom.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 30.06.2021., 09:06   #1176
buljaka
Premium
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,850
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Baš mi i nema neke logike da ih firme mogu iznajmljivati, a privatnici ih ne mogu posjedovati. Nema mi logike jer i jedne i druge voze iste osobe. Idiot na privatnom romobilu će biti idiot i na iznajmljenom.
Firme plaćaju osiguranje vjerojatno
buljaka je offline   Reply With Quote
Staro 30.06.2021., 10:10   #1177
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,644
Električni romobili i bicikli

Citiraj:
Autor strgani Pregled postova
Kažeš da ako nemaš osiguranje, nemaš što tražiti u prometu.
A bicikli?
Za početak, bicikli nisu motorna vozila i imaju svoju infrastrukturu za prometovanje.

Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Baš mi i nema neke logike da ih firme mogu iznajmljivati, a privatnici ih ne mogu posjedovati. Nema mi logike jer i jedne i druge voze iste osobe. Idiot na privatnom romobilu će biti idiot i na iznajmljenom.
Kod rentanja si osiguran i ti i svi oko tebe. Općenito je to ovdje normalno da ako možeš utjecati na tuđu imovinu, da imaš public liability, a ako je posao u pitanju onda i public indemnity osiguranje.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 30.06.2021., 10:24   #1178
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,104
Citiraj:
Autor LAcy Pregled postova
A gle, svatko gleda iz svog (ne)objektivnog kuta.
Statistika se ne vodi emocijom, a statistiku navodim u prijasnjem postu, naspram predimenzioniranih naslova. Samo tako se moze izvuci zakljucak, o nekim promjenama u prometu. Osim, ako se ne vodi o zadatoj mjeri koju sve zemlje moraju provesti. Ali srecom, za sada, romobili jos nisu usli u religiju ljudskih prava

Citiraj:
Autor LAcy Pregled postova
Nestabilni, ni za stazu ni za cestu. Dok su bile igracke, ako se dijete ili odrasli zaleti u nekog bila je mala vjerojatnost ozbiljne povrede.
S normalom brzinom, moderacijom u doziranju iste, to nije problem. Tada su stabilni. Vozim i maksimalnih 30-tak na cistini, kad nemam ikoga u vidiku na km, vozim i ispod 10 izmedju pjesaka, nisam imao nesrecu, nisam se zabio u ikoga, nitko mi nije kleo potomke. Sve jeu kulturi vozaca.

Citiraj:
Autor LAcy Pregled postova
Za bicikl ne treba dozvola ili registracija ali se ne smijes voziti po pjesackoj stazi nego ili po biciklistickoj ili na cesti i moras nositi kacigu.
Ne znam kad si zadnji put hodao ulicama ZG-a, ili nekog veceg grada u HR? Jer neces dvije minute hodati, da se barem s jedne strane nece pojaviti bicikl, da u svakoj ulici pored tebe na nogostupu nece proci barem jedan dostavljac hrane. Kaciga biciklista je eufemizam koji na svakom dvadesetom (ili vise) vozacu moze vidjeti. Sve je to suzivot koji moze funkcionirati, samo je pitanje vozaca. Vozis li ti uopce romobil Lacy?

Citiraj:
Autor LAcy Pregled postova
Elektricni bicikl, ako je iznad odredjene snage i maksimalne brzine, takodjer mora biti registriran i mislim imati dozvolu za motocikl. Ako ima throttle, tretira se kao elektricni motocikl.
Bez konkretne infrastukture, koja na mnogim dijelovima grada muci i bicikliste, novi statusi romobila, ili bilo kojeg drugog vozila, samo su novi addendumi drzavne blagajne i nameta. Zato zakon mora cjelovito o necem promisljati kod izmjene, a ne biti vodjen emocijom naslova, ili predrasudama o nekom vozilu.

Citiraj:
Autor LAcy Pregled postova
Elektricni romobil je nedefiniran i svi ili barem vecina zagovornika zele da ostane tako. A i iskreno, nemam pojma ni gdje ga smjestiti. Ne valja na cesti, ne valja na pjesackoj stazi, a ne valja ni na bicklistickoj.
I na nogostupu i na biciklistickoj, susret dvaju normalnih vozaca, ne radi ikome problema. To je normalni suzivot koji se odvija 7/24 bez prestanka.


Citiraj:
Autor Gilbert5 Pregled postova
Mislim da sam među prvima kupio m365 kada je izašao i došao u hr, tamo 2017. Nikad problema, ne treba mi kaciga, ne treba mi drugi par očiju niti sam opasnost za ikog.
M365pro, s puno dodataka, ne bih ga trenutno mijenjao niti za jedan drugi. A probao kratko iz znatizelje, vise manje sve zvucnije modele dostupne kod nas. Ima pravu mjeru tezine, preklapanja, zauzimanja prostora u gepeku.

Kaciga neupitno ima svoju svrhu, ali isto je ne mogu smisliti. Zato, nazalost, nisam mogao voziti Vespe, osim na moru.

Citiraj:
Autor Gilbert5 Pregled postova
Vozim se po biciklističkoj, iznimno po pješačkoj.
Pa znas i sam, da ima prelaza, pa i ulica, posebno u trenutoj tranziciji obnove (ZG) gdje jednostavno nemas drugdje nego po pjesackoj. Ali tu nema bas problema s normalnim brzinama. Skele, prepreke, pucanja, krivo parkirani auti. Ponavljam, sve je to normalan suzivot, ako u njemu sudjeluje umjerenost.

Citiraj:
Autor Gilbert5 Pregled postova
Imo, regulirati maksimalnu snagu kao i kod bicikla na 250w, 20 il i25kmh. Ako se voziš pješakim moraš prilagoditi brzinu. Bez kacige ofkors, kao i nizozemci. Ova fama da moraš imati kacigu mi ide na jetra.
Sto ionako radimo - svaki dan. Prolazimo iza ili ispred pjesaka, trudnica, roditelja koji voze kolica, starijih, nemocnih, invalida, citaca musavih ekrana. Takticno usporavam da ih ne uznemirujem, cesto me sami pustaju i kad nisam uopce trazio, zvonce/truba kao ni u autu, ne znam kad sam koristio. Zapravo, zvonce mi je fiksirano za nosac navigacije/racunala

Citiraj:
Autor Gilbert5 Pregled postova
Veći romobili koji idu preko 30 nemaju smisla za biciklističke, a nema ni za cestu. Jbg, ne može zakon biti rješenje s kojim će svi biti sretni niti je to cilj. Možda i bolje da ostane ovako, nedefinirano.
Dozivio si sam, kao i ostali koji ga voze u temi. Kratke prepreke, veca brzina, ili los polozaj tijela dovode u lako gubljenje ravnoteze. Telefon u ruci ili samo jedna ruka na romobilu, recept je za traume. Kad si na vecoj cistini, pa se zuris, jedino tada bi volio kojih 10 do 20-tak km vece brzine. No, u isto vrijeme, znam da bi me bilo kakva prepreka, uganuce na cesti/nogostupu koje sam lose procijenio, ili nisam do danas prosao, bacila izvan kontrole i prouzrocila ozljedu. Ne volim kacige, ali romobil i brzine iznad od 40 km na vise, to je vec ozbiljan rizik u ostvarivanju traume, te bez kacige je ozbiljan rizik. Ali takve brzine ionako nemaju sto raditi na nogostupu, pa je izvan teme.

Kad sam tek poceo voziti, vjerovali ili ne, ECO mi je bio jedini izbor po gradu izmedju ljudi, pitao sam prodavaca, kome uopce treba iznad 10?

Tek kad dobijes kontinuitet voznje, kilometraze, jasno, ECO postane ziva dosada. A drugi ili top mod, ostaju zapravo jedino koristeni.

@Gilbert u kakvom ti je stanju baterija?

Koliko napravis u komadu do punjenja? Neki dan sam iz stana u Centru, otisao do Preckog, pa do kuce u Dubravi, pa produzio nazad u Centar i jos sam ostao na jednoj (doduse) teperecoj cigli dostupne voznje. 90% u top modu, koji puno brze trosi baterije, ali je za zurbu, bez premca.



...
__________________




>>>> PCE kante 2012 <<





>>>>>>>>> PCE & ostalo <<<<<




>>>>>>> Što sam Slušao? <<<<<<

>>>>> Gimnastika za Okulare & LCD Addendum<<<<

>>>>> P o s t ... M j e s e c a <<<<


______________________________






Zadnje izmijenjeno od: Visage. 30.06.2021. u 10:30.
Visage je offline   Reply With Quote
Staro 30.06.2021., 10:37   #1179
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
Pravila i kazne nisu izmisljeni za one koji su normalni u bilo kojem vozilu. Zato treba za romobile izmislit i pravila i kazne i vi koji se normalno vozite necete to niti osjetiti. Ostali će osjetiti po džepu što je dokazano jedini način kako natjerati egoiste, neoprezne ili one "ležerne" kako da se pravilno voze.
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 30.06.2021., 11:06   #1180
strgani
Premium
 
strgani's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb-Križevci
Postovi: 554
Evo ja koristim ms energy e20, 50ak km po gradu se da napraviti s njime, u top modu koji daje 44km/h kad je pun, drapim od tresnjevke do savskog mosta ujutro, na nasip, po nasipu full gas do mosta slobode, preko mosta slobode kraj malla skroz do buzina, po biciklistickoj dokle je ima, dalje nogostup ili cesta, ovisno o prometu/ljudima na nogostupu. Treba se prilagoditi situaciji, kad ima puno ljudi, radovi su, ili odaberem drugi pravac, odem drugim putem, ili se sporije voziš i svjestan si da se nemoš 30+ vozit među ljudima.

Kad sam prvi put stao na romobil, jako nestabilno je bilo i nije mi bilo jasno kako se ljudi 20+km/h voze. Sad mi je na ravnici 40 malo, pogotovo popodne kad opi.di vručina pa je i na 40 vruče.

Nije problem nereguliranost, nego vozačka kultura. I pješaci su smradovi kad bulje u mobitel, sluške u ušima i zuje i hodaju po biciklističkoj, ne gledaju preko zebre, itd.

A nije ih malo takvih.
strgani je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 30.06.2021., 11:30   #1181
Gilbert5
Agent 0
Moj komp
 
Gilbert5's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Kutina - ZG
Postovi: 4,307
Citiraj:
Autor Visage Pregled postova
@Gilbert u kakvom ti je st