Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 05.06.2021., 00:07   #9241
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Zna se. Sljedeće godine.
Jesi kupio išta?
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 05.06.2021., 09:11   #9242
Starsylph
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Sfera
Postovi: 399
Citiraj:
Autor Brko Pregled postova
Zna se. Sljedeće godine.
Jesi kupio išta?
A nisam. Cekam da se proizvodnja graficke povo pokrene kao prije.
Starsylph je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.06.2021., 10:03   #9243
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
To bu došlo nakon što se podmire konzole i rudari. AMD konzolama, Nvidia rudarima, PC gemirma šipak do daljnjega. Vidiš da su nastale neke liste čekanja za grafe ko osamdesetih liste za stanove
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 05.06.2021., 12:15   #9244
JC Denton
dr. sc. tech. dipl. ing.
Moj komp
 
JC Denton's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Rijeka-Opatija
Postovi: 3,130
Vidim da se dosta vas napalilo na Zen3 + 3D V-Cache ili kako se vec zove... ja bas nisam dobio dojam da planiraju izac s tim? Rekao bih da je to prije bio technology demo. Bar sam ja to tako shvatio.

Tek toliko da Intel zna što ih čeka kad 3DCache "nalijepe" na poboljšanu Zen4 jezgru
JC Denton je offline   Reply With Quote
Staro 05.06.2021., 12:19   #9245
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Imaju Intel marketing magovi već PPTX spreman. 14nm sa nekoliko desetaka pluseva budu samo nazvali 10nm i to bude hajlajt odgovora na 3D V-cache.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 05.06.2021., 12:45   #9246
zwer54
Premium
Moj komp
 
zwer54's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Dublin
Postovi: 1,977
Citiraj:
Autor Brko Pregled postova
Imaju Intel marketing magovi već PPTX spreman. 14nm sa nekoliko desetaka pluseva budu samo nazvali 10nm i to bude hajlajt odgovora na 3D V-cache.
Inace, intel je od 2019 do 2021 investirao 7 milijardi dolara u kampus u irskoj, ukupno zaposljava 5000 ljudi, a trenutno se gradi nova tvornica koja ce zaposliti jos 1600 ljudi...

"Eamonn Sinnott, Vice President of Manufacturing and Operations and General Manager of Intel Ireland, said its investment was designed to bring the company's latest "generation 7 nanometer process technology" to the region and expand its manufacturing operations."
__________________
zwer54 je offline   Reply With Quote
Staro 05.06.2021., 13:03   #9247
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Da, ali AMD od 2019. već ima funkcionalne 7nm proizvode na tržištu, a za to vrijeme kad Intel uopće krene sa svojim, AMD će već biti na 3nm.

I OK, svi znamo da su imena tih nm proizvodnih procesa samo marketinški nazivi, te su u ovom trenutnku mogu komotno zvati Branko i Slavko.

Jedini je zajeb da Branko (AMD) već godinama na terenu odrađuje posao, dok Slavko (Intel) tek mora poslati CV i temeljem kvalifikacija potencijalno biti pozvan na razgovor za posao.

Primjera radi, AMD za Zen 2 i Zen 3 i dalje ima 7nm TSMC proces, a ako slože 3D cache na Zen 3 kao što je bilo najavljeno i kasnije potvrđeno od strane Iana Cutressa - bog-bogova.

To su onda tri generacije na istom procesu s popriličnim porastom performansi. Zen 4 bude klasa za sebe, dok Intel sljedeće tri generacije planira kombinirati na 10nm i 7nm uz hibridni big.LITTLE pristup.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 05.06.2021., 13:10   #9248
zwer54
Premium
Moj komp
 
zwer54's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Dublin
Postovi: 1,977
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Da, ali AMD od 2019. već ima funkcionalne 7nm proizvode na tržištu, a za to vrijeme kad Intel uopće krene sa svojim, AMD će već biti na 3nm.

I OK, svi znamo da su imena tih nm proizvodnih procesa samo marketinški nazivi, te su u ovom trenutnku mogu komotno zvati Branko i Slavko.

Jedini je zajeb da Branko (AMD) već godinama na terenu odrađuje posao, dok Slavko (Intel) tek mora poslati CV i temeljem kvalifikacija potencijalno biti pozvan na razgovor za posao.
Branko i Slavko

Da, ima tu svega, ni tih 7nm na cemu je amd nije 7nm u biti... No kako stvari stoje, intel pravi svoju tvornicu tako da ne mora ovisit o TSMC-u i slicnima, sto bi moglo popravit stanje na trzistu, a mozda i kvalitetu 7nm cipova... Samo jedan nacin je da saznamo...
__________________
zwer54 je offline   Reply With Quote
Staro 05.06.2021., 13:21   #9249
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Da, Intel gradi dosta toga, ali prije 2024./2025. većina toga neće biti u pogonu, dok TSMC već godinu dana ima 5nm u masovnoj proizvodnji, dok istovremeno grade i ulažu puno više, nego Intel.

Također, Intel i TSMC su potvrdili da će Intel htjeli priznati ili ne, nadalje ovisiti o pomoći TSMC-a, jer su ovi jednostavno prenapredni i predaleko su otišli u odnosu na Intel.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 05.06.2021., 13:43   #9250
zwer54
Premium
Moj komp
 
zwer54's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Dublin
Postovi: 1,977
istina, Amd je u velikoj prednosti trenutno. Jedino me zanima kako ce izgledati intelov 7nm cpu obzirom da su bili sposobni izvuc nemoguce iz 14nm... Ali da, ta njihova 7nm tvornica u irskoj nece proizvest cpu jos 5 godina, a u IT-u to je vjecnost...
__________________
zwer54 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.06.2021., 13:55   #9251
Starsylph
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Sfera
Postovi: 399
Citiraj:
Autor JC Denton Pregled postova
Vidim da se dosta vas napalilo na Zen3 + 3D V-Cache ili kako se vec zove... ja bas nisam dobio dojam da planiraju izac s tim? Rekao bih da je to prije bio technology demo. Bar sam ja to tako shvatio.

Tek toliko da Intel zna što ih čeka kad 3DCache "nalijepe" na poboljšanu Zen4 jezgru

Samo čekaj kad Alder Lake dođe sa 4D V-KAŠLJOM te pomete Zen4 na drugo mjesto.
Starsylph je offline   Reply With Quote
Staro 05.06.2021., 14:35   #9252
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Dobro bude, ako Alder Lake ponudi ikakav odgovor na Zen 3 performanse, jer AMD-ova SMT implementacija, količina jezgri i učinkovitost istih su Intelu čak i s Alder Lakeom - nedostižni, pa zato i idu na velike Core i male Atom jezgre.

Nadolazeći Raptor Lake bude moral konkurirati AMD Zen 4 arhitekturi, ali to je već priča za sebe, jer koliko imamo prilike vidjeti AMD može do onda složiti kojekakva čuda tehnike.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 05.06.2021., 16:55   #9253
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 813
Zen3+ (nazovimo ga tako) će donijeti oko 15% perf boost ako je suditi po grafovima i biti će konkurencija Alder Lake-u, malo slabije single thread, bolje multithread performanse. Dok se za Zen 4 pričalo oko 20% IPC boost naspram Zen 3, i to prije nego se znalo za taj 3d v-cache, dakle nije nerealno očekivati da sada tih 20% bude naspram Zen 3+ što će biti popriličan IPC boost i moći će konkurirat Raptor Lake-u, dakle Zen 4 je svijet za sebe u trenutku kada izađe, debelo ispred svega, i k tome sve high performance jezgre. Intel trenutno nema rješenje bazirano na MCM dizajnu pa su prisiljeni koristiti te male jezgre kako bi sve to stalo u monolitni dizajn i bilo prihvatljive veličine i yield-a.
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Staro 05.06.2021., 20:33   #9254
the_ghost
lar~
Moj komp
 
the_ghost's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,532
Citiraj:
Autor JC Denton Pregled postova
Vidim da se dosta vas napalilo na Zen3 + 3D V-Cache ili kako se vec zove... ja bas nisam dobio dojam da planiraju izac s tim? Rekao bih da je to prije bio technology demo. Bar sam ja to tako shvatio.

Tek toliko da Intel zna što ih čeka kad 3DCache "nalijepe" na poboljšanu Zen4 jezgru
https://twitter.com/anandtech/status...70424658087941

Citiraj:

In a call with AMD, we have confirmed the following:

This technology will be productized with 7nm Zen 3-based Ryzen processors. Nothing was said about EPYC.
Those processors will start production at the end of the year. No comment on availability, although Q1 2022 would fit into AMD's regular cadence.
This V-Cache chiplet is 64 MB of additional L3, with no stepped penalty on latency. The V-Cache is address striped with the normal L3 and can be powered down when not in use. The V-Cache sits on the same power plane as the regular L3.
The processor with V-Cache is the same z-height as current Zen 3 products - both the core chiplet and the V-Cache are thinned to have an equal z-height as the IOD die for seamless integration
As the V-Cache is built over the L3 cache on the main CCX, it doesn't sit over any of the hotspots created by the cores and so thermal considerations are less of an issue. The support silicon above the cores is designed to be thermally efficient.
The V-Cache is a single 64 MB die, and is relatively denser than the normal L3 because it uses SRAM-optimized libraries of TSMC's 7nm process, AMD knows that TSMC can do multiple stacked dies, however AMD is only talking about a 1-High stack at this time which it will bring to market.
the_ghost je offline   Reply With Quote
Staro 13.06.2021., 22:42   #9255
picajzla0707
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: Zadar
Postovi: 309
evo još malo vijesti o amd strix pointu s big.little dizajnom
https://hothardware.com/news/amd-pat...zen-8000-zen-5

ovaj put sam amd u patentu navodi big i little processors
picajzla0707 je offline   Reply With Quote
Staro 14.06.2021., 22:57   #9256
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 813
Citiraj:
Autor picajzla0707 Pregled postova
evo još malo vijesti o amd strix pointu s big.little dizajnom
https://hothardware.com/news/amd-pat...zen-8000-zen-5

ovaj put sam amd u patentu navodi big i little processors
Još ne zna kako će to izgledati, sumnjam da će biti kao kod Intela jer nemaju potrebu zbog MCM chiplet dizajna. Intel je bio prisiljen prebaciti se na big/little jer nemaju rješenje bazirano na MCM dizajnu pa su ostali na monolitnom, a bilo kakvo povećanje broja jezgri bi rezultiralo ogromnim die size-om i lošijim yieldom pa su skombinirali velike i male jezgre kako bi sve to stalo u paket. Ako bi i bilo slično kao kod Intela onda AMD može nabaciti 16+ velikih jezgri i isto toliko tih malih što je opet dosta superiornije od Intelovih 8 ili max 10 velikih + male. Kako god bude jedno je sigurno, AMD neće nazadovati po pitanju multithread performansi, a Zen 4 će postaviti visoke kriterije.
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Staro 14.06.2021., 23:43   #9257
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
I pitanje je kakve će biti te "male" jezgre. Hoće to biti nešto skroz novo ili samo downclockane Zen 3/4 jezgre. Ova arhitektura je više odgovor na ARM nego na Intelov pokušaj big.little arhitekture.
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Staro 14.06.2021., 23:55   #9258
SlavoS
Premium
 
Datum registracije: May 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 1,115
Citiraj:
Autor picajzla0707 Pregled postova
evo još malo vijesti o amd strix pointu s big.little dizajnom
https://hothardware.com/news/amd-pat...zen-8000-zen-5

ovaj put sam amd u patentu navodi big i little processors
Često se stvari patentiraju za svaki slučaj, a nikom nije naškodila debljina patentnog portfelja......
__________________
SS
SlavoS je offline   Reply With Quote
Staro 15.06.2021., 00:05   #9259
picajzla0707
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: Zadar
Postovi: 309
Citiraj:
Autor Dr. Strange Pregled postova
Još ne zna kako će to izgledati, sumnjam da će biti kao kod Intela jer nemaju potrebu zbog MCM chiplet dizajna. Intel je bio prisiljen prebaciti se na big/little jer nemaju rješenje bazirano na MCM dizajnu pa su ostali na monolitnom, a bilo kakvo povećanje broja jezgri bi rezultiralo ogromnim die size-om i lošijim yieldom pa su skombinirali velike i male jezgre kako bi sve to stalo u paket. Ako bi i bilo slično kao kod Intela onda AMD može nabaciti 16+ velikih jezgri i isto toliko tih malih što je opet dosta superiornije od Intelovih 8 ili max 10 velikih + male. Kako god bude jedno je sigurno, AMD neće nazadovati po pitanju multithread performansi, a Zen 4 će postaviti visoke kriterije.
Nije stvar u maksimalnom napucavanju velikih jezgri, za to je amd itekako sposoban za razliku od intela. Samo je pitanje u kojem cjenovnom razredu i za koju namjenu.
U desktopu je stvar kompromisa, ako je 8/16 sasvim ok za high end gaming, 6/12 za mid, zašto ići na upgrejd core count dodavanjem još 4 ili 6 ili još više velikih jezgri i borit se s potrošnjom i skupom proizvodnjom kad možeš dodat 4 ili 6 ili 8 manjih, jeftinijih i efikasnijih little jezgri koje će dodati cote count uz sasvim dovoljno upgrejda u odnosu na dosadašnji 6/12 i 8/16.
Još ako microsoft odradi kako spada win11 da se posao između malih i velikih jezgri izmjenjuje glatko, imat ćeš daleko bolji high end gaming 8/16+8 proc umjesto dosadašnjeg 8/16 bez little cores, a opet jeftiniji i efikasniji od nekog 16/32 koji ostaje za profi upotrebu. Zapravo to može biti odličan potez

Zadnje izmijenjeno od: picajzla0707. 15.06.2021. u 00:11.
picajzla0707 je offline   Reply With Quote
Staro 15.06.2021., 00:41   #9260
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
Nema to nikakvog smisla za gaming...za gaming je bitna keš memorija a ne male i velike jezgre. Gameri trebaju jeftine 8/16 velike jezgre sa puno keša za idućih ohoho godina.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 15.06.2021., 01:01   #9261
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Sudeći prema dosadašnjim glasinama i nagađanjima, AMD radi na tome od 2019., a za sad je sve uz njihov big.LITTLE dizajn vezano isključivo za APU modele koji će pak kombinirati (big) Zen 5 + (LITTLE) Zen 4D jezgre. Ukoliko se ovaj Zen 4D odnosi na Zen 4 + 3D cache, te pod pretpostavkom da je sve i dalje efikasna Zen arhitektura, AMD bez problema može složiti 24C/48T mobilni APU koji će imati i više nego prihvatljiv TDP. Da bi ovo bilo u skladu s Intelom, onda bi AMD za svoju implementaciju trebal koristiti jake Zen jezgre uz SMT + slabašne npr. Jaguar jezgre za one manje zahtjevne namjene, a opet da budu dosta za većinu korisnika. Nažalost za Intel, AMD nema potrebu za takvim manevrima, jer imaju samo Zen, dok Intelu Atom treba, mada tehnički mogu složiti jače Core uz HT i slabije Core jezgre, inače sve ode u Mp3 po pitanju potrošnje i zagrijavanja. I ovak bude na knap s Alder Lakom. Zapravo u AMD-u mogu kaj god ih volja, tj. ono kaj samo već u nekoliko navrata pričali diljem ovih tema. Ko zna, možda im je ovo ujedno i podloga za nadolazeće konzole kroz koju godinu.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 15.06.2021. u 01:10.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 15.06.2021., 01:23   #9262
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
Ovo je odlično za konzole, dodaju "male" jezgre za pozadinske zadatke, a na "velike" dodaju 3D V-cache. Još ako konzole prihvate chiplet arhitekturu, moglo bi doći do dosta velikog skoka u performansama.
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Staro 15.06.2021., 01:55   #9263
picajzla0707
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: Zadar
Postovi: 309
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Sudeći prema dosadašnjim glasinama i nagađanjima, AMD radi na tome od 2019., a za sad je sve uz njihov big.LITTLE dizajn vezano isključivo za APU modele koji će pak kombinirati (big) Zen 5 + (LITTLE) Zen 4D jezgre. Ukoliko se ovaj Zen 4D odnosi na Zen 4 + 3D cache, te pod pretpostavkom da je sve i dalje efikasna Zen arhitektura, AMD bez problema može složiti 24C/48T mobilni APU koji će imati i više nego prihvatljiv TDP. Da bi ovo bilo u skladu s Intelom, onda bi AMD za svoju implementaciju trebal koristiti jake Zen jezgre uz SMT + slabašne npr. Jaguar jezgre za one manje zahtjevne namjene, a opet da budu dosta za većinu korisnika. Nažalost za Intel, AMD nema potrebu za takvim manevrima, jer imaju samo Zen, dok Intelu Atom treba, mada tehnički mogu složiti jače Core uz HT i slabije Core jezgre, inače sve ode u Mp3 po pitanju potrošnje i zagrijavanja. I ovak bude na knap s Alder Lakom. Zapravo u AMD-u mogu kaj god ih volja, tj. ono kaj samo već u nekoliko navrata pričali diljem ovih tema. Ko zna, možda im je ovo ujedno i podloga za nadolazeće konzole kroz koju godinu.
Zar nije najavljeno da će svi desktop procesori imat igpu, ili barem verziju sa i bez nje. Dakle ovo se potencijano ne tiče 'isključivo' nekakve apu serije nego svih desktop procesora.
I zasad su vani samo informacije koje govore o big zen5 i little zen4d, dakle big.little arhitektura kako je i ranije bio leak.
Nitko ne kaže da je ovo 100% budućnost, ali sve smrdi na big little kako i sam amd to naziva u patentu.
Ne kužim čemu sad nagađanja o nečem drugom, osim neka vrst izvlačenja jer se ranije tvrdilo da nema nikakve šanse da amd ide na big.little
picajzla0707 je offline   Reply With Quote
Staro 15.06.2021., 01:57   #9264
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 813
Citiraj:
Autor MadBoY Pregled postova
Ovo je odlično za konzole, dodaju "male" jezgre za pozadinske zadatke, a na "velike" dodaju 3D V-cache. Još ako konzole prihvate chiplet arhitekturu, moglo bi doći do dosta velikog skoka u performansama.
Pitanje je samo vremena kada će i konzole prihvatiti chiplet ili neku drugu vrstu MCM dizajna, MCM dizajn je budućnost, pa i dragi Intel će ga u potpunosti prihvatiti kad pronađu njima adekvatno rješenje.
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Staro 15.06.2021., 02:07   #9265
picajzla0707
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: Zadar
Postovi: 309
Citiraj:
Autor Dr. Strange Pregled postova
Pitanje je samo vremena kada će i konzole prihvatiti chiplet ili neku drugu vrstu MCM dizajna, MCM dizajn je budućnost, pa i dragi Intel će ga u potpunosti prihvatiti kad pronađu njima adekvatno rješenje.
Nekako se čini da je baš big.little budućnost, arm je odavno na tome, intel je već pečen jer drugo i nemere, majkrosoft najavljuje win11 kojem je glavna značajka podrška za to, a sad se vidi i da će amd vrlo vjerojatno ići na big.little sa tzx. strixom.
Možda ne zato jer nema druge mogućnosti kao intel, nego baš zato jer može, uz uštedu u cijeni proizvodnje i dodatne efikasnosti.
Ali ajde, bumo videli, tasad su i sami debelo potvrdili tu mogućnost
picajzla0707 je offline   Reply With Quote
Staro 15.06.2021., 03:36   #9266
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 813
Citiraj:
Autor picajzla0707 Pregled postova
Nekako se čini da je baš big.little budućnost, arm je odavno na tome, intel je već pečen jer drugo i nemere, majkrosoft najavljuje win11 kojem je glavna značajka podrška za to, a sad se vidi i da će amd vrlo vjerojatno ići na big.little sa tzx. strixom.
Možda ne zato jer nema druge mogućnosti kao intel, nego baš zato jer može, uz uštedu u cijeni proizvodnje i dodatne efikasnosti.
Ali ajde, bumo videli, tasad su i sami debelo potvrdili tu mogućnost
Ti sad pričaš o 2 različite stvari, MCM dizajn možeš primijeniti i na big/little jezgre, ili na sve big. A Intel je prešao na big/little jer nisu imali izbora, a ne zato što je to nešto superiorno, future itd. AMD nije zato što im MCM dizajn omogućuje da nabacaju hrpu jezgri i pritom ostane dobar yield, simple as that. Hoće li i oni preći na big/little vidit ćemo, nemaju potrebu zasada, tim manje što im je to prednost što mogu napraviti sve velike jezgre i tako apsolutno dominirati u multithreadu nad Intelom.
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Staro 15.06.2021., 09:16   #9267
picajzla0707
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: Zadar
Postovi: 309
Citiraj:
Autor Dr. Strange Pregled postova
Ti sad pričaš o 2 različite stvari, MCM dizajn možeš primijeniti i na big/little jezgre, ili na sve big. A Intel je prešao na big/little jer nisu imali izbora, a ne zato što je to nešto superiorno, future itd. AMD nije zato što im MCM dizajn omogućuje da nabacaju hrpu jezgri i pritom ostane dobar yield, simple as that. Hoće li i oni preći na big/little vidit ćemo, nemaju potrebu zasada, tim manje što im je to prednost što mogu napraviti sve velike jezgre i tako apsolutno dominirati u multithreadu nad Intelom.
Ma da, mcm sam mislio kao only big, sorry na izrazu. I ne ne mislim da je big.little nešto super za nas korisnike, nego za same firme koje tako mogu lakše ugurati više jezgri i smanjiti proizvodnu cijenu i potrošnju.
Ma imaju oni rješenja o kojima uopće drugi ne razmišljaju, to su pokazali svojim invacijama na kešu i ovo im nije nužna potreba svakako, no očito se i o tome razmišlja
picajzla0707 je offline   Reply With Quote
Staro 15.06.2021., 10:01   #9268
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Citiraj:
Autor picajzla0707 Pregled postova
Zar nije najavljeno da će svi desktop procesori imat igpu, ili barem verziju sa i bez nje. Dakle ovo se potencijano ne tiče 'isključivo' nekakve apu serije nego svih desktop procesora.
Je, ali iGPU može biti dio chipleta ili zaseban chiplet, dok se ovaj big.LITTLE koncept i dalje spominje u APU kontekstu:
Citiraj:
At this moment, it is believed that Ryzen 8000 series “Strix Point” will be AMD’s first to implement heterogeneous architecture with 3nm Zen5 cores combined with Zen4D on a single package.

A desktop variant codenamed “Granite Ridge” is not currently rumored to feature big/small core architecture.
Dakle, ako idu na monolitan APU dizajan kao i dosad, onda samo kombiniraju dvije Zen arhitekture na istom pakiranju. Za desktop modele se zapravo ništa konkretno ne zna.
Citiraj:
Autor picajzla0707 Pregled postova
Ne kužim čemu sad nagađanja o nečem drugom, osim neka vrst izvlačenja jer se ranije tvrdilo da nema nikakve šanse da amd ide na big.little
Tvrdilo se da AMD nema potrebe (1 - 2) za big.LITTLE implementacijom kakvu Intel provodi, jer AMD nema ništa slično Atomu, niti im to treba kad imaju efikasan Zen za sve.

Intel mora složiti manje šparne jezgre, da dobe na konačnom broju jezgri, jer čiste Core jezgre ne mogu složiti, zbog potrošnje i zagrijavanja.

AMD, pak (prema ovome) ide na dvije Zen arhitekture u istom (monolitnom) APU pakiranju, a obje naposljetku mogu imati sve jezgre kao i dosad.

Intel slaže big.LITTLE za mobilne i desktop modele, te im to glavna tehnologija za sljedeće tri generacije, a za AMD tek moramo vidjeti kud to vodi.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 15.06.2021. u 12:00.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 15.06.2021., 12:45   #9269
picajzla0707
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: Zadar
Postovi: 309
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Je, ali iGPU može biti dio chipleta ili zaseban chiplet, dok se ovaj big.LITTLE koncept i dalje spominje u APU kontekstu:

Dakle, ako idu na monolitan APU dizajan kao i dosad, onda samo kombiniraju dvije Zen arhitekture na istom pakiranju. Za desktop modele se zapravo ništa konkretno ne zna.
ondak sam krivo povezao kad je baba su najavila da će svi procesori ići sa igpu, mislio sam da to automacki znači gašenje apu linije
da, onda bi to značilo da idu samo na apu verzije s ovim big.little, ako i to
picajzla0707 je offline   Reply With Quote
Staro 15.06.2021., 13:56   #9270
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,155
Tko zna, svakako imaju tehnološke mogućnosti i za podebljati GPU dio u APU ako žele i tako diferencirati proizvode. Trenutno još koriste stare Vega jezgre. Sve je otvoreno dok nije službeno
Odinarius je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na