Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 03.09.2021., 03:08   #1
Mrakky
Premium
Moj komp
 
Mrakky's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2012
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 113
i5 6500 nezeli bostat na 3.6, max 3.3?

konfa je sljedeča;
cpu - i5 6500
mbo - asus strix b250g
ram - 16 gb (2x8gb) ddr4 3200 mhz - lc power
gpu - gtx 970 G1

kupio mbo i rame, gbo imo i čovjek mi je rekao da ne radi u dual chenelu i pomirio sam se s tim, ali eto juče idem malo benčat kad gledam cpu neide preko 3.300mHz, a trebo bi 3.6mhz, bios je zadnji(prije fleša vratio sve na defoltne postabke da nebi bilo) ima još neka beta za win 11 to nebum stavljal, kak su rami koje ne podržava ploča a ni brzina nisam ni uključivao x.p.m profil, ali i sa njim ista stvar, dignem memu na 2133mhz volte joj ostavim auto makar i kad stavim 1.35 ista stvar syncam sve jezgre na 36 sejvam i neče i dalje od 3.3mhz olfo turbo boost. fakat neznam više kaj mi je za radit postal bum par slika od benča di se vidi da ide max 3.3 i slike biosa, pa ako ima ko se kuži u asus i ima ideju šta mjjenjat neka kaže

[IMG] [/IMG]

hvala puno
Mrakky je offline   Reply With Quote
Staro 03.09.2021., 05:00   #2
rendula
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Zagreb, Trešnjevka
Postovi: 5,731
Taj 3.6ghz boost je skoro 1-core. Ako bencas sve jezgre ne ide (vjeroajatno 3.6 1-core, 3.3 all core)

Pokreni tipa cinebench single core test.
rendula je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 03.09.2021., 07:15   #3
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,770
Rendula dobro kaže.
Meni isti cpu boosta na kad se bootaju winsi, a poslije nisam primjetio da radi iznad 3,3.

Na slici zaokružen boot, a kasnije pokrenuo winrar benchmark i na kraju prime95 - ništa od boosta.
Kada ugasim multithreading u winraru onda dobijem taj boost.

https://imgur.com/a/DB8AhfY
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 03.09.2021., 07:17   #4
Mrakky
Premium
Moj komp
 
Mrakky's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2012
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 113
Citiraj:
Autor rendula Pregled postova
Taj 3.6ghz boost je skoro 1-core. Ako bencas sve jezgre ne ide (vjeroajatno 3.6 1-core, 3.3 all core)

Pokreni tipa cinebench single core test.
ok hvala, ako je tako ok, al onda me opet kopka zašto ima bios sync all core?

Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Rendula dobro kaže.
Meni isti cpu boosta na kad se bootaju winsi, a poslije nisam primjetio da radi iznad 3,3.

Na slici zaokružen boot, a kasnije pokrenuo winrar benchmark i na kraju prime95 - ništa od boosta.
Kada ugasim multithreading u winraru onda dobijem taj boost.

https://imgur.com/a/DB8AhfY
ma da, baš budem probao sa winrarom, jet fakat mi čudno da boosta sam 100mhz, pa kakav je to boost, ok na jednoj jezgri 3.6, al opet, kaj nije bilo da se to u biosu dalo ispeglat baš sa tim sync all cors?

Citiraj:
Autor Mrakky Pregled postova
ma da, baš budem probao sa winrarom, jet fakat mi čudno da boosta sam 100mhz, pa kakav je to boost, ok na jednoj jezgri 3.6, al opet, kaj nije bilo da se to u biosu dalo ispeglat baš sa tim sync all cors?
ok sad kad smo utvrdili da bosta all cors samo na 3.3mhz, dal postoje još di oni biosi sa kojima se mogla ta 6gen non k cpu ocat ili su to i zeznulu preko windows updejta?
preko winrara sa isključenim multithertingom nevidim da jedna jezgra boosta na 3.6, al vidim preko real temp-a


još jedno pitanje kada bi mjenjao taj cpu i matičnu i eventualno rame (rame bi možda i ostavio jer su dva keksa od 3200mhz lc power) za amd-ov cpu i ploču šta bi mogao očekivat, koji ryzen i otprilike koja ploča?

hvala

Zadnje izmijenjeno od: domy_os. 04.09.2021. u 13:23. Razlog: spojeni postovi
Mrakky je offline   Reply With Quote
Staro 03.09.2021., 17:29   #5
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,979
Normalno ti radi CPU. Ovaj sync all cores u BIOS-u je kad sam postavljaš multiplier, ostavi to na auto pošto nemaš K procesor.

To za što ga možeš zamijenit je teško pitanje pošto se na njuskalu i sl. i dalje inteli sa 4 jezgre cijene nerealno, pa probaj to iskoristit.
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 03.09.2021., 18:42   #6
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,554
Pa kolika je drama jeli radi na 3.3 ili 3.6 Ghz ?
Kako su ti rekli ako se opterete sve jezgre onda ide 3.3 Ghz,
specs > https://www.intel.com/content/www/us...fications.html
fino piše da je 3.2 Ghz osnovna a Turbo Boost 3.6 Ghz.

Važnije je da sve skupa radi stabilno, ne pregrijava se,
kad već ne možeš dobiti brže (pogotovo ako ne radi dual chenel).
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 03.09.2021., 21:57   #7
Mrakky
Premium
Moj komp
 
Mrakky's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2012
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 113
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Pa kolika je drama jeli radi na 3.3 ili 3.6 Ghz ?
Kako su ti rekli ako se opterete sve jezgre onda ide 3.3 Ghz,
specs > https://www.intel.com/content/www/us...fications.html
fino piše da je 3.2 Ghz osnovna a Turbo Boost 3.6 Ghz.

Važnije je da sve skupa radi stabilno, ne pregrijava se,
kad već ne možeš dobiti brže (pogotovo ako ne radi dual chenel).
upravu si, nakraju sam stavio na auto i ulovio ga da čak i po dvije znaju na cca 3,5, tak da to sve štima, al kužiš morao sam probat onaj crvič neda mira, čak sam ostavio od rama volte na auto i xmp profil nisam palio stavio na max kaj podržava cpu 2133 i kasnije vidio u biosu da su volti za rame 1.2, a ne 1.35, možda baš zbog toga neče u dual chenel, jer prije bio stalno xmp profil upaljen i guralo 1.35v, a nije bilo potrebno, budem sutra probao prebacit keks u dual chenel

budem videl vjerojatno ga budem oostavil, jer je ok u igrama super se slaže sa gigabajticom gtx 970 g1, osim ak ne uleti neka luda kombinacija, najviše ga kočilo to što sam probao pogasit one sve kao sačuvanje energije (one C stvari) da stalno pumpa isto, al nakraju se dokazalo da najbolje radi na svim opcijama auto i tak bu ostalo.

pitanje dal mislite da je moguče da baš zbog toga nije dual chenel radio zato kaj je gurao 1.35v, a uprincipu na auto je potrebno samo 1.2v?

hvala svima!!
Mrakky je offline   Reply With Quote
Staro 04.09.2021., 10:09   #8
maXonja
bu
Moj komp
 
maXonja's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2017
Lokacija: VŽ
Postovi: 2,510
OC-at CPU 6. gen se moglo samo na pločama za 6. generaciju i to većinom na Z170 chipsetu, sa starijim modificiranim verzijama BIOS-a s time da niti to nije bila garancija da će raditi
Ja sam probao nekoliko ploča sa Z170 chipsetom (Gigabyte, Asus, MSI, ASRock) i samo na ASRocku sam uspio složiti da to radi kako spada, ostale su sve imale razna blesiranja
Što se tiče dual channela, bolji ram kitovi imaju XMP profil i potrebno im je 1.35V za rad na koliko automatski prebacuju kada se upali XMP. Tako da, nije moguće da dual channel ne radi zato jer je ram na 1.35V.
__________________
Nvidia u očima
Intel u duši
Alfa Romeo u srcu
maXonja je offline   Reply With Quote
Staro 04.09.2021., 12:11   #9
Mrakky
Premium
Moj komp
 
Mrakky's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2012
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 113
Citiraj:
Autor maXonja Pregled postova
OC-at CPU 6. gen se moglo samo na pločama za 6. generaciju i to većinom na Z170 chipsetu, sa starijim modificiranim verzijama BIOS-a s time da niti to nije bila garancija da će raditi
Ja sam probao nekoliko ploča sa Z170 chipsetom (Gigabyte, Asus, MSI, ASRock) i samo na ASRocku sam uspio složiti da to radi kako spada, ostale su sve imale razna blesiranja
Što se tiče dual channela, bolji ram kitovi imaju XMP profil i potrebno im je 1.35V za rad na koliko automatski prebacuju kada se upali XMP. Tako da, nije moguće da dual channel ne radi zato jer je ram na 1.35V.
tokom dana budem probao prebacit keks, ništa me ne košta, makar je vjerojatno spigan pin, kako si kolege rekli ili čak puko, a kaj se tiče ocanja, sječam se i kolko mi zvoni da i je prvi asrock izbacio mbo sa tom mogučnošču, al nebum sad petljal još i oko toga, ovaj cpu nakon i5 2500 je raketa kaj je je, samo jedno nisam znao da samo jedanu jezgru diže na 3.6 non k cpu, pa mi to nije bilo jasno zakaj neče sve, kak je bilo na i5 2500 non k, makar kako sam sve stavil na auto velim čak znam ulovit i dvije da odu na cca 3.4-5mhz.
Mrakky je offline   Reply With Quote
Staro 05.09.2021., 08:26   #10
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,426
Citiraj:
Autor Mrakky Pregled postova
tokom dana budem probao prebacit keks, ništa me ne košta, makar je vjerojatno spigan pin, kako si kolege rekli ili čak puko, a kaj se tiče ocanja, sječam se i kolko mi zvoni da i je prvi asrock izbacio mbo sa tom mogučnošču, al nebum sad petljal još i oko toga, ovaj cpu nakon i5 2500 je raketa kaj je je, samo jedno nisam znao da samo jedanu jezgru diže na 3.6 non k cpu, pa mi to nije bilo jasno zakaj neče sve, kak je bilo na i5 2500 non k, makar kako sam sve stavil na auto velim čak znam ulovit i dvije da odu na cca 3.4-5mhz.
I5 2500, dakle Sandy Bridge i još Ivy bridge 3xxx non-K procesori su se mogli OC-at na max turbo pa još misli 200mhz iznad na z68/z77 chipsetima. Kasnije generacije procesora to više nisu mogla. Tako da imaš to što imaš.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na