Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > ISP
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 27.03.2023., 14:10   #1
Filc
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: Rijeka
Postovi: 442
Gtnet.hr (Rune)

.
U Istri naveliko se nudi gtnet mreža.
Nude internet, tel i iptv ukoliko se ne varam. Nude dosta toga, daju pakete gdje možeš birati brzinu od 10-300 Mbps što i nije loše za onog tko nema drugih boljih mogućnosti. Daju vanjsku antenu (mali tanjurić ko satelitski) valjda unutar kuće ruter. Ima li to neko u Puli pa da nam pobliže iznese mane i prednosti ukoliko ih ima.
Iznese iskustva po tom pitanju.
.

Zadnje izmijenjeno od: Filc. 27.03.2023. u 14:26.
Filc je online   Reply With Quote
Staro 27.03.2023., 15:36   #2
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
Gtnet.hr (Rune)

Imam ja u Rovinju. Imam klasicni 25/5 vec godinama, koristim ga za turizam. Patio sam jedno vrijeme jer je glavni router bio 150kn i jednostavno je bio uzas. Nakon toga sam stavio c20 koji kosta isto ali radi triput bolje (bolji router ce vjerojatni raditi jos bolje), nema stekanja, sve radi tip top osim FPS online gejmanja. Nije ni to lose ali se ne moze usporediti s zicnom linijom koju imam usporedno za potrebe kucanstva.
Ako trazis optiku preko njih, provjeri da li je tvoja pozicija u njihovom planu uopce.
spawn je offline   Reply With Quote
Oglas
 
Oglas
Oglasni prostor

Staro 27.03.2023., 19:38   #3
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,064
filc iz rijeke traži komentar na gtnet u puli preko rune infrastrukture? to je krivo po toliko puno aspekata


dakle u puli nema rune-a. zapravo nema optike in general, because pula.

ako ti treba alternativa dsl-u, u puli, onda ILI a1 5g ILI tehnoline.
ako ti treba rune u rijeci (više okolici rijeke, jer rijeka je solidno premrežena ostalom optikom) onda gledaj na rune stranici tko ti šta nudi po kojoj cijeni.
ako se stvar nije pomaknula unapred, gtnet daje tplinkove kao ap.
tehnoline daje mikrotike.
fenice mislim da daje ubnt onu kocku.
krk sisteme/satcom/sat iveta bih preskočio. krk sistemi i sat ive je core biznis wifi na krku i okolici, satcom pokriva matulje i okolicu, i svima njima je rune "onako usput, uletilo". zapravo svima njima je rune nešto novo i to još kašlje i kašljuca, kod nekog više kod nekog manje.

svi operateri na rune-u daju zaključane routere i cgnat adrese. javna statička se plaća, javne dinamičke nema. s nekima ćeš se dogovorit oko otvaranja neke količine portova, s nekima nećeš, ali zaboravi da ćeš dobit javnu osim ako ju ne platiš.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2023., 08:56   #4
Filc
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: Rijeka
Postovi: 442
.
jp_rv /premium/ "filc iz rijeke traži komentar na gtnet u puli preko rune infrastrukture? to je krivo po toliko puno aspekata".


Nije niti malo krivo-Imam kuću u Poreču i stan u Rijeci, ljeti iznajmljujem kuću i živim u stanu u Rijeci. Pola godine živim u Rijeci pola u Poreču, što je tu "krivo po nečijim aspektima"?


Inače, svakodnevno slušam preko Radio Istre i Radio centra Poreč reklame u svezi Gtnet. Postavio sam upit obzirom da Gtnet u Istri tek sada ide u ozbiljno širenje svoje mreže. Kako kažu u Puli imaju preko 2000 zadovoljnih korisnika, a počeli su sa instalacijama i po Poreču odnosno u zapadnom djelu Istre. Zato tražim info iz Pule. Nemam neki bogzna kakav signal na A1 5G autdor u Poreču te za internet tražim dok ne dođe optika neko bolje rješenje.

Svejedno jp_rv zahvaljujem na iscrpnom obrazloženju.
.

Zadnje izmijenjeno od: Filc. 28.03.2023. u 09:10.
Filc je online   Reply With Quote
Staro 28.03.2023., 09:17   #5
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,064
ne vidim šta si toliko nadrndan rano ujutro, ovo je zajebancija.
nije isto pula, poreč, rovinj ili umag.
a zašto je pula+rune "krivo" onda savjetujem da pogledaš kartu:
https://www.ruralnetwork.eu/hr/kako-...eno-projektom/

zapadna obala istre nema rune, nego HT optiku. da li si u poreču u zoni obuhvata, provjeri na
https://www.t.ht.hr/objave-gradnje-opticke-mreze

sad je možda nešto malo jasnije.

gtnet ko wifi provider, svoju uslugu daje preko wifija. pula je kaos. poreč nije. u poreču će to puno bolje raditi nego u puli, u skladu sa mogućnostima airmax-a obzirom da je gtnet na airmaxu.
ako nemaš u poreču mogućnost ht optike, a dostupan ti je gtnet preko wifija, idi na gtnet. treće opcije, osim 5g-a, nemaš.

ps - gtnet nema 2000 korisnika. niti u puli, niti ukupno. ne mogu si zamisliti kako bi to izgledalo da imaju 2000 korisnika, jer oprema krene štekat sa 25 korisnika po ap-u. osobito airmax.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2023., 11:38   #6
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,779
Zar nije opcina Medulin na Gtnetu, imas mozda kakav info? Kao da sam to cuo prosle godine da je tako. Na zgradi opcine je antena koja mi izgleda slicno kao one koristene za wifi linkove.

Dosta kolega u Puli je razmatralo Gtnet uz 4G net - svi su na kraju zavrsili na 4G-u (za privatne potrebe, ne turizam) i zadovoljni su. Medulin i 4G? Not so much... Sve je to vrlo vezano za mikrolokacije.

Nego, sta stvarno gtnet sajt nema validan certifikat ili mene browser trola? Malo neozbiljno od jednog internet providera...
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2023., 12:31   #7
axo
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: Pula
Postovi: 1,366
Ja ih nebi uzeo jer su kao prvo cijene paprene.
Ne mogu ih ni preporučiti jer ništa nisam čuo da ih netko zapravo koristi.
Nemaju ga, ne trolla te browser.
Samo za info nas patnike iz pu i fažane, mi smo jedine općine koje se nisu prijavili na besplatni optički priključak.
Ht i eu financiraju optiku sve što nije pod runeom.
Tako da opet smo opet izvisili.
axo je offline   Reply With Quote
Staro 28.03.2023., 15:03   #8
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,064
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Zar nije opcina Medulin na Gtnetu, imas mozda kakav info? Kao da sam to cuo prosle godine da je tako. Na zgradi opcine je antena koja mi izgleda slicno kao one koristene za wifi linkove.

Dosta kolega u Puli je razmatralo Gtnet uz 4G net - svi su na kraju zavrsili na 4G-u (za privatne potrebe, ne turizam) i zadovoljni su. Medulin i 4G? Not so much... Sve je to vrlo vezano za mikrolokacije.
nije na gtnetu. ali gore je oprema za linkove.
od mobilnog neta, jedino šta dole valja (pula meduljin i taj đir) je tele2 na B28. ostali bandovi su u raspadu. B28 vjerojatno jer routeri ga većinom ne podržavaju. u zonama di nemam ništa, tele2 B28 uredno radi.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 03.04.2023., 16:31   #9
d3o
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2023
Lokacija: Pula
Postovi: 4
Citiraj:
Autor Filc Pregled postova
.
U Istri naveliko se nudi gtnet mreža.
Nude internet, tel i iptv ukoliko se ne varam. Nude dosta toga, daju pakete gdje možeš birati brzinu od 10-300 Mbps što i nije loše za onog tko nema drugih boljih mogućnosti. Daju vanjsku antenu (mali tanjurić ko satelitski) valjda unutar kuće ruter. Ima li to neko u Puli pa da nam pobliže iznese mane i prednosti ukoliko ih ima.
Iznese iskustva po tom pitanju.
.
Pozdrav, imam 6 priključaka u GTnet mreži, 2 u Puli, okolica Žminja, 2 u Medulin, Premantura. Bavim se turizmom, koristim ga doma i u uredu. Preporučam ga i nemam problema da mi netko javio da je pogriješio, generalno svi budu zadovoljni jer su dobili stabilan brz flat net. Koristim ga već više od 9 godina. Imao sam nekoliko smetnji u tih 9 godina koje sam prijavio i riješili su isti ili slijedeći dan. Za Rune nemam iskustva jer ih ovdje nema, ali za gtnet znam da su odlični i povoljni.
d3o je offline   Reply With Quote
Staro 03.04.2023., 18:37   #10
Filc
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: Rijeka
Postovi: 442
.
Nikako vas ne razumijem! Za jedne su preskupi za druge su povoljne cijene. Nešto tu ne štima? Če biti ono kad susjed susjeda pita na koliko drži grijanje u kući i kaže na 24 st.c. drugi reče ma ja držim na 18 meni je isto toplo. U quraz oba dva.
.

Zadnje izmijenjeno od: Filc. 03.04.2023. u 18:58.
Filc je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 04.04.2023., 10:46   #11
djzuza
Premium
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Pula
Postovi: 327
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
dakle u puli nema rune-a. zapravo nema optike in general, because pula.

Valdebek i Šišanska cesta navodno imaju
djzuza je offline   Reply With Quote
Staro 12.05.2023., 14:20   #12
Filc
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: Rijeka
Postovi: 442
.
Danas dobio ponudu od Gtnet-a Pula nakon što su izmjerili parametre, evo uvjeta:
______________________________________________________________________

FastNet S, 10 Mbps

Download speed (from 7 to 10 Mbps); upload (from 1,4 to 2 Mbps); 1,00 kn / 0,13 EUR aktivacija (ugovorna obveza 24 mjeseca)

119,99 Kn / mj / 15,93 EUR mjesečno
______________________________________________________________________
FastNet M, 20 Mbps

Download speed (from 14 to 20 Mbps); upload (from 3,5 to 5 Mbps); 1,00 kn / 0,13 EUR aktivacija (ugovorna obveza 24 mjeseca)

149,99 Kn / mj / 19,91 EUR mjesečno
_______________________________________________________________________
FastNet L, 35 Mbps

Download speed (from 25 to 35 Mbps); upload (from 6 to 8 Mbps); 1,00 kn /0,13 EUR aktivacija (ugovorna obveza 24 mjeseca)

189.99 Kn / mj / 25,22 EUR mjesečno
______________________________________________________________________

Kažu da na mojoj adresi postoje svi uvijeti za instalaciju i mogućnost rada na najvećoj mogućoj brzini od 35 Mbps. Ukoliko treba i fiksna tel linija + 25 kn za 60 min razgovora ostalo po tarifi. Moguće ga koristiti prva godina min 6 mj a druga min 3 mj s time da je aktivacijska pristojba 120 kn. Nema probnog roka, dužni su ti isporučiti min 70 % od ugovorene brzine.
Meni se čini ovo mala brzina. Kada se koristi jt na 2 mjesta, kada se koristi iptv na tv na 4 mjesta, istovremeno 10 korisnika interneta na mobu - dali će sa tom brzinom od min 24 Mbps internet sve istovremeno moći upogoniti? Treba ostaviti i neku rezervu. Ima li još netko osim d30 gtnet internet na području Poreča, molio bih ga da mi se javi na pm. Hvala.
.

Zadnje izmijenjeno od: Filc. 12.05.2023. u 14:37.
Filc je online   Reply With Quote
Staro 12.05.2023., 14:42   #13
Avan7garde
Premium
Moj komp
 
Avan7garde's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2017
Lokacija: Pula
Postovi: 235
ma to otpili i uzmi od a1 ili ht pokucni 5g brzina 200. i miran si
Avan7garde je offline   Reply With Quote
Staro 12.05.2023., 14:47   #14
Filc
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: Rijeka
Postovi: 442
.
To već imam, ali dok ne dođe 5G SA to radi samo na 4G i na n28 (5G) kod mene kada stavim na n28 radi još slabije tj brzina manja.
Signala na 5G na n78 je bilo mjesec dana, nestao, i više nikako ga uhvatiti. Imam A1 5G autdor bez UO.
.

Zadnje izmijenjeno od: Filc. 12.05.2023. u 14:53.
Filc je online   Reply With Quote
Staro 12.05.2023., 14:47   #15
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,779
24Mbps nije dosta za to sto pitas, udarat ces maksimum i onda ce ti pizditi oni koji gledaju iptv ili yt. Oni na mobovima nece primjetiti nista osim duzeg cekanja na loadanje sadrzaja (osim ako gledaju yt/netflix, onda ce i oni pizditi).

Imao sam brzinu oko 20Mbps na 4G u najgorim danima i to je sve stekalo. Onda sam istresao jedno 300 eura na bolju opremu i tek tada sam uspio postici da ruter bolje odradjuje QoS (quality of service, raspodjelu bandwidtha po korisnicima u real timeu). Znaci bez beda sam mogao funkcionirati na 20ak Mbps.

Problem je sto to lijepo radi kada ja gledam yt (u fhd rezoluciji), zena gleda iptv i eventualno surfa na instagramu, to je otprilike to. Imam oko 20 uredjaja na mrezi, ali to je zapravo nebitno. Bitno je znati koji je maksimum koji ti ta brzina moze pokriti i sto ruter moze izhendlati, tj moze li reagirati kada 3 moba odjednom pozele updejtati aplikacije. Tu se pokazuje koliko dobro ruter moze hendlati QoS.

Najbolje sto sam uspio dobiti je:
- 3 iptv streama u isto vrijeme
- 1 iptv + 1 netflix + skidanje torrenta

Iptv mi ima bitrate oko 5Mbps
Yt, netflix, hbo sve gledam u fhd rezi i to me spasavalo. Nemam 4k tv.

4k streaming sadrzaj ima bitrate oko 10-15 Mbps, ovisno o izvoru.

Ako imas bolji ruter probaj si limitirati brzinu na ruteru i probaj testirati.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 12.05.2023., 15:17   #16
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,314
Zašto ti nude tako smješne brzine za optiku? Ja na bakru imam 70/30 Mbps.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 12.05.2023., 16:06   #17
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
Gtnet.hr (Rune)

Fastnet je wireless internet. Meni sav sadrzaj radi bez problem preko toga ali iskljucivo sa vrhunskim routerom. Mislim, nesto bolje, trenutno je spojen tplink AX 55 i sve radi. Naravno, download i upload nije kao na a1 5g ali radi

Zadnje izmijenjeno od: spawn. 12.05.2023. u 20:15.
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 30.05.2023., 16:23   #18
Filc
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: Rijeka
Postovi: 442
.
Evo ja dobio info da kod mene postoje uvijeti za instalaciju gtneta max do 35 mbps. Odbio sam iz razloga što ti moraju isporučivati min 70 % od toga a meni je malo 25 mbps. Kažu da će nakon ljeta povećati brzinu /i cijene/.
Kod mene je grad Poreč dobio sredstva
od EU za besplatni optički proključak, čekamo...
.

Zadnje izmijenjeno od: Filc. 30.05.2023. u 21:11.
Filc je online   Reply With Quote
Staro 30.05.2023., 17:22   #19
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,929
Citiraj:
Autor axo Pregled postova
Samo za info nas patnike iz pu i fažane, mi smo jedine općine koje se nisu prijavili na besplatni optički priključak.
Imaš neki link za ovo?
mkey je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na