Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > DIY i Tinkering
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 30.09.2022., 12:20   #481
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor klokan057 Pregled postova
Instalacija ne bi imala veze sa HEP mrežom, direkt žica sa panela na posebni osigurač te na peć.
Koliko vidim na internetu te peći čuvaju toplinu 10-20 sati , tako da bi toplina trebala biti sačuvana od zalaska sunca danas do jutra sutra (te se u tom razdoblju grije).
Tj cigle glume bateriju - pa nije bitno što nema sunca kada treba grijanje.
Ja sam jednom davno kao student trebao HRT-u platiti petogodišnju TV pretplatu sa zateznim kamatama jer sam imao monitor za računalo u sobi
Nije problem što nema sunca po noći zimi, problem je što ga nema po danu
segregator je online   Reply With Quote
Staro 30.09.2022., 14:01   #482
BinaryJesus
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2021
Lokacija: Sveti Petar
Postovi: 174
Solarno zimi je beskorisno u kontinentalnim krajevima. Ili je oblačno ili je magla negdje tamo do podne. Jako malo sunca ima.
BinaryJesus je online   Reply With Quote
Staro 30.09.2022., 14:22   #483
klokan057
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: H
Postovi: 57
Ima netko sa solarima u pogonu ?
Kolika je iskoristivost po oblačnom / kiši / magli ?
Na internetu nalazim brojke 10-50% što baš i nije neka informacija.

Citiraj:
Autor BinaryJesus Pregled postova
Solarno zimi je beskorisno u kontinentalnim krajevima. Ili je oblačno ili je magla negdje tamo do podne. Jako malo sunca ima.
klokan057 je offline   Reply With Quote
Staro 30.09.2022., 17:35   #484
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,937
Citiraj:
Autor klokan057 Pregled postova
Što mislite o ideji napajanja termoakumulacionih peći solarnim panelima?vodu u cijevima na krovu te spremati u bojler?
Bolje je staviti protočne solare koji griju vodu. Električni solari imaju iskoristivost 20% a protočni puno više i uz to direkt stvaraju toplinu. Ljudi griju bazene na to.

Ne znam kako ćeš to akumulirati… možda u veće bojlere?
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 30.09.2022., 19:38   #485
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,450
Citiraj:
Autor klokan057 Pregled postova
Ima netko sa solarima u pogonu ?
Kolika je iskoristivost po oblačnom / kiši / magli ?
Na internetu nalazim brojke 10-50% što baš i nije neka informacija.
Evo meni ti je danas 10-15% bila iskoristivost, u prijevodu na jednom 200w panelu sam dobijao max 15W
__________________
Mall B&D 1250 pila na prodaji
Alister je offline   Reply With Quote
Staro 30.09.2022., 19:48   #486
net
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 91
Po "oblačnom" zanemarivo 20w, paneli od 325w. Sunacni dan, 650w daje cca 230Ah, oblačni bez trunke sunca 10Ah i manje.

Zadnje izmijenjeno od: net. 01.10.2022. u 09:14.
net je offline   Reply With Quote
Staro 30.09.2022., 19:49   #487
O_D_E_Z
Premium
 
O_D_E_Z's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: eg
Postovi: 133
Citiraj:
Autor Alister Pregled postova
Evo meni ti je danas 10-15% bila iskoristivost, u prijevodu na jednom 200w panelu sam dobijao max 15W
Koliko ih imas ?

Stavis 20tak komada i nije lose.. 3-4kw ... zima ti nebi trebalo bit !?
__________________
O_D_E_Z je offline   Reply With Quote
Staro 30.09.2022., 20:04   #488
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,450
Dobra ti je računica, znači na 4kw panela dobiješ oko max 500w danas, a bilo je i perioda i po 250 kada je bilo više oblačnije.
__________________
Mall B&D 1250 pila na prodaji
Alister je offline   Reply With Quote
Staro 30.09.2022., 20:09   #489
O_D_E_Z
Premium
 
O_D_E_Z's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: eg
Postovi: 133
Citiraj:
Autor Alister Pregled postova
Dobra ti je računica, znači na 4kw panela dobiješ oko max 500w danas, a bilo je i perioda i po 250 kada je bilo više oblačnije.
haha umoran san veceras ...
Trebao bi ih min... 50 komada panela ... izgleda za nekih 1.5kw kad je naoblaka ...!? Znaci kucica od max 50-60 kvadrata .. I izolacija zidova pola metra ... I ako netko otvori vrata .kuku lele !
__________________
O_D_E_Z je offline   Reply With Quote
Staro 01.10.2022., 20:48   #490
domina
Premium
Moj komp
 
domina's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: KC (HR)
Postovi: 898
suncan dan, 25 celz, idealna temp, naide oblak, proizvodnja pada na 8% kapaciteta. string inverteri.
domina je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2023., 14:30   #491
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,471
Surfajući naišao na solarna-elektrana.hr, koji su izgleda web od solarno.hr tj. tvrtke Hvaljen budi d.o.o. Prodaju solare Kineske tvrtke Risen Energy, model Titan. Ima li tko kakve komentare na tvrtku i na solare?

Imate li kakve proporuke izvođača i modela solara i ostale opreme za cca +-10kW na krovu?
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 23.03.2023., 10:12   #492
Daten
Premium
Moj komp
 
Daten's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 394
Citiraj:
Autor Alister Pregled postova
Trofazna struja može imati povrat HEP-u 10KW, možeš ti imati i 100kw, ali HEP prima nazad samo 10KW.
Također ti to ovisi i o trafostanici na koju si spojen, neka me ispravi netko stručniji. I ona ima limit koliko ljudi mogu spojiti solare nazad na HEP
Razmišljam dodati na krov još dodatna 2 panela pa me zanima jel na dvosmjernom brojilu ima neki limitator koliko struje mogu poslati u mrežu ( na trofaznom sam priključku )?

U papirologiji piše da je priključna snaga u smjeru predaje u mrežu 6,00kw jer su toliko napisali projektanti u projektu.

Također zanima me ima li tko da je na opskrbljivaču Eon, zanima me njihov mjesečni obračun poslane i predane el energije.
__________________

Daten je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2023., 14:11   #493
IHJ
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2022
Lokacija: Zagorje
Postovi: 4
Razmišljam o investiranju u solarnu elektranu. Pročitao sam prethodne postove i za početak imam neka pitanja:
1. Treba li prije traženja ponuda imati projekt ili postoje izvođači koji imaju svoje projektante te mogu dati ponudu za kompletnu realizaciju (uklj. projekt i ishođenje potrebnih papira od HEP-a?
2. Ako postoje, mogu li se, barem neki, ovdje navesti?
3. Traje li obračuska godina za predaju energije u mrežu i potrošnju iz mreže od 1.1. do 31.12. ili od početka ljetnog do zaršetka zimskog obračunskog razdoblja potrošnje energije iz mreže (kod mene je to sada 1.2. do 31.1. slijedeće godine)?
IHJ je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2023., 14:27   #494
VandaL.pr!
Premium
Moj komp
 
VandaL.pr!'s Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: zaDAR
Postovi: 760
1. Mozete samostalno napraviti projekt cca 3t kn ako bi se prijavljivali na neke poticaje od države/županije. Inace možete ugovoriti "ključ u ruke" da date punomoc nekoj firmi i oni vam sve naprave.
2. Google, teško je preporučiti, pošaljite par upita za ponudu i koji vam se čine ok na njih se odlučite.
3. Obračunska godina je od 1.1 do 31.12.


Evo meni su u petak 07.04 završili sa montažom elektrane, 3 dana je trajala montaza.
Ugovor sam sklopio 15.10.22 god., znači skoroooo 6 mj je prošlo do montaže, ali još čekam HEP za zamjenu brojila i da da dozvolu za trajni pogon...
Ugovorili smo 9,9 kw panela, što ispadne 22 kom od 450w ali kad je došao majstor monter nije uspio smontirati 2 kom je kao nema mjesta na krovu pa ih je smontirao 20 kom ili 9kw...

__________________
ORIGIN: CR0_VandaL | STEAM: vandalzd | TDU2: VaandaL | R* Social Club: vandal_zd | DayZ: VandaL | battle.net: VandaL #2220
VandaL.pr! je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2023., 18:52   #495
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,915
Citiraj:
Autor VandaL.pr! Pregled postova
kad je došao majstor monter nije uspio smontirati 2 kom je kao nema mjesta na krovu pa ih je smontirao 20 kom ili 9kw...[/url]
Ovo je stvarno top. Nije velika greška, niti 10%
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2023., 15:51   #496
IHJ
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2022
Lokacija: Zagorje
Postovi: 4
@VandaL.pr!, hvala lijepa.

Sada sam mali potrošač, između 2000 i 2500 kWh godišnje, ali s perspektivom povećanja potrošnje (npr. elektro automobil, toplinska pumpa za grijanje na struju_barem djelomično, priprema ptv na struju, smanjenje udjela niže noćne potrošnje). Instalacija je 3 fazna. Krov je orjentiran na jugoistok, a nalazim se u kotlini s čestim maglovitim jutrima. Razmišljam da bi panele bilo poželjno orjentirati tako da je zimi što je moguće bolja iskoristivost, a to je na mojoj lokaciji jugozapadna strana. Ideja je da od fotonaponskih panela izradim nadstrešnicu uz jugozapadno pročelje, s nagibom optimalnim za zimski period.

Za definiranje nadstrešnice, pomogli bi mi odgovori na slijedeća pitanja:

1. Ima li moje razmišljanje smisla?
2. Postoje li neka ogranićenja za ugradnju nadstrešnice na pročelje u ruralnom području?
3. Kolika je dimenzija pojedinog panela (širina x duljina)?
4. Mora li širina panela (manja mjera) biti horizontalno, ili može i u smjeru nagiba?
5. Na koliko mjesta i na kojem razmaku je pojedini panel oslonjen na podlogu?

Zadnje izmijenjeno od: IHJ. 15.04.2023. u 16:35.
IHJ je offline   Reply With Quote
Staro 23.05.2023., 13:04   #497
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,471
Ako je netko upućen u tematiku, kako trenutno tržište stoji sa ponudom baterija za solarne elektrane? Uglavnom me zanima rang 10-25 kW, ali možda i nešto jače u poslovnoj primjeni.

Ima li smisla, koji se modeli preporučuju, prednosti, mane...
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 24.05.2023., 02:27   #498
Inovator
Premium
Moj komp
 
Inovator's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 462
Citiraj:
Autor Daten Pregled postova
Razmišljam dodati na krov još dodatna 2 panela pa me zanima jel na dvosmjernom brojilu ima neki limitator koliko struje mogu poslati u mrežu ( na trofaznom sam priključku )?

U papirologiji piše da je priključna snaga u smjeru predaje u mrežu 6,00kw jer su toliko napisali projektanti u projektu.

Također zanima me ima li tko da je na opskrbljivaču Eon, zanima me njihov mjesečni obračun poslane i predane el energije.
Da, limitirano je. A koliko kW ti je inverter?
Inovator je offline   Reply With Quote
Staro 24.05.2023., 10:53   #499
Daten
Premium
Moj komp
 
Daten's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 394
Citiraj:
Autor Inovator Pregled postova
Da, limitirano je. A koliko kW ti je inverter?
Ništa onda, a i onako sam odustao jer bi dodatna dva panela bila montirana na SZ dio krova što mi ne znači puno.

Inverter je 8kw, max što sam proizvodio zadnjih par dana kad je bilo sunčano je bilo 5.6 kwh, moguće da će na ljeto biti još malo veća proizvodnja u satu ali valjda neće prelazit 6kwh.
__________________

Daten je offline   Reply With Quote
Staro 31.05.2023., 10:23   #500
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,635
Citiraj:
Autor Daten Pregled postova
Ništa onda, a i onako sam odustao jer bi dodatna dva panela bila montirana na SZ dio krova što mi ne znači puno.

Inverter je 8kw, max što sam proizvodio zadnjih par dana kad je bilo sunčano je bilo 5.6 kwh, moguće da će na ljeto biti još malo veća proizvodnja u satu ali valjda neće prelazit 6kwh.
Nemoj gledati koliki je inverter, nego koliko imaš ploča i koje vataže na krovu ...

Ako imaš 6kW panela, nemreš dobiti 8kW ...

Inverter se uzima jači, zbog eventualnog peeka, kojeg u ovom slučaju ja ni jednom nisam imao ...

Nego zanima me nešto, ako ima tu koji stručnjak ...

Pošto sam bio pionir u ovome, i nije to toliko bilo razglašeno, zanima me da li je moguće zamjeniti inverter koji trenutno nema za baterije, za onoga koji ima za baterije ...

Naravno postoji ALI : ploče su mi stavljene u seriju na krovu, pa da li i njih treba okretati u paralelu, jer koliko vidim ovi inverteri rade do 48V, da bi punili baterije ili se varam ???

Na krovu imam 2x15 ploča, znači 2 serijska kruga ....
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 31.05.2023., 11:52   #501
BinaryJesus
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2021
Lokacija: Sveti Petar
Postovi: 174
Neki stavljaju više ploča na manji inverter jer je peek ionako teoretski a ovako si maksimiziraš off the peek produkciju. Znači bude flat krivulja kroz dobar dio dana umjesto nekog brijega s vrhom.
BinaryJesus je online   Reply With Quote
Staro 31.05.2023., 13:57   #502
Inovator
Premium
Moj komp
 
Inovator's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 462
Inverter se uvijek uzima slabiji jer je snaga ploca izrazena u Wp ionako, a i krivulja mu je bolja kad radi na 100%. A kako je krenula ova godina sa suncanim danima, povrat investicije sve dalji Danas tek 4kWh proizvedeno.
Inovator je offline   Reply With Quote
Staro 04.06.2023., 11:41   #503
mamikulcic
Premium
 
Datum registracije: Mar 2019
Lokacija: Ljubešćica
Postovi: 224
Pozdrav!
Da li tko od vas koji imate solarnu elektranu ima Huawei inverter i DTSU666-H smart meter i da li ste sudjelovali (gledali) puštanje elektrane u rad?
Naknadno smo ugradili smart meter koji na svojem ekranu prikazuje sve potrebne podatke ali instalater i ja imamo mali problem kako ga dodati u Fusion solar aplikaciju. Njemu je to prvi smart meter, nije ga još nikad ugrađivao pa ako ima koja posebna fora? Postupak koji je na službenim stranicama ne pali - ili ne prihvaća SN number ili ne prepoznaje da je nešto spojeno na inverter...
mamikulcic je online   Reply With Quote
Staro 16.06.2023., 00:26   #504
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,389
Je li tko imao doticaja sa solar trackerima tipa Deger? Baca mi samo SolarShop i Veneko kao dobavljače. Nisu valjda tako rijetki?

https://www.degerenergie.de/wp-conte...EN_04-2022.pdf
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 16.06.2023., 09:50   #505
Igorr
Flajing super šiiiip
Moj komp
 
Igorr's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zd -- Zg
Postovi: 1,664
Citiraj:
Autor mamikulcic Pregled postova
Pozdrav!
Da li tko od vas koji imate solarnu elektranu ima Huawei inverter i DTSU666-H smart meter i da li ste sudjelovali (gledali) puštanje elektrane u rad?
Naknadno smo ugradili smart meter koji na svojem ekranu prikazuje sve potrebne podatke ali instalater i ja imamo mali problem kako ga dodati u Fusion solar aplikaciju. Njemu je to prvi smart meter, nije ga još nikad ugrađivao pa ako ima koja posebna fora? Postupak koji je na službenim stranicama ne pali - ili ne prihvaća SN number ili ne prepoznaje da je nešto spojeno na inverter...
Jesi uspio riješiti?
Ja sam naknadno naručio smart meter, trebao bi stići kroz tjedan-dva pa ti mogu javiti kako je prošlo.
__________________
5.1.4 setup:
Zvučnici - 2x Arendal 1723 S monitors, 1x 1723 S center, 4x 1961 height, 2x 1961 surround, XTZ 12.17 EDGE
Amps - Marantz Cinema 40 + ROTEL RMB-1585
Igorr je online   Reply With Quote
Staro 18.06.2023., 03:12   #506
pinkskin
Premium
Moj komp
 
pinkskin's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Daruvar
Postovi: 1,738
Citiraj:
Autor mamikulcic Pregled postova
Pozdrav!
Da li tko od vas koji imate solarnu elektranu ima Huawei inverter i DTSU666-H smart meter i da li ste sudjelovali (gledali) puštanje elektrane u rad?
Naknadno smo ugradili smart meter koji na svojem ekranu prikazuje sve potrebne podatke ali instalater i ja imamo mali problem kako ga dodati u Fusion solar aplikaciju. Njemu je to prvi smart meter, nije ga još nikad ugrađivao pa ako ima koja posebna fora? Postupak koji je na službenim stranicama ne pali - ili ne prihvaća SN number ili ne prepoznaje da je nešto spojeno na inverter...
Ukratko ovako to ide.

Potrebno je spojiti smart meter u izmjenjivač te ga dodati kao mjerač, nakon toga će se prikazati u aplikaciji.

Inače sve piše u uputama, reci si ovom koji ga je instalirao da ih pročita
__________________

pinkskin je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2023., 20:19   #507
zlatko
Premium
Moj komp
 
zlatko's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: slavonac
Postovi: 467
Imam viška novaca i hti bih napravit solarnu centralu. Kuća je idealno okrenuta, krova ima dosta (13 x 8 m) . Zanima me slijedeće. Ne zanima me prodaja struje.. moja centrala proizvodi struju, ja od elektre uzimam za korištenje, a za višak me boli briga. Nek im bude džabe. ako bude manjka , nije mi problem namiriti razliku. Da li je to moguće ?
__________________
he,he
zlatko je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2023., 20:21   #508
antebr
Premium
Moj komp
 
antebr's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Split
Postovi: 407
Citiraj:
Autor zlatko Pregled postova
Imam viška novaca i hti bih napravit solarnu centralu. Kuća je idealno okrenuta, krova ima dosta (13 x 8 m) . Zanima me slijedeće. Ne zanima me prodaja struje.. moja centrala proizvodi struju, ja od elektre uzimam za korištenje, a za višak me boli briga. Nek im bude džabe. ako bude manjka , nije mi problem namiriti razliku. Da li je to moguće ?
Ne.

Sent from my SM-G991B using Tapatalk
antebr je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2023., 20:25   #509
zlatko
Premium
Moj komp
 
zlatko's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: slavonac
Postovi: 467
Citiraj:
Autor antebr Pregled postova
Ne.

Sent from my SM-G991B using Tapatalk
Onda ništa. Tnx na brzom odgovoru.
__________________
he,he
zlatko je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2023., 21:36   #510
mamikulcic
Premium
 
Datum registracije: Mar 2019
Lokacija: Ljubešćica
Postovi: 224
Citiraj:
Autor zlatko Pregled postova
Imam viška novaca i hti bih napravit solarnu centralu. Kuća je idealno okrenuta, krova ima dosta (13 x 8 m) . Zanima me slijedeće. Ne zanima me prodaja struje.. moja centrala proizvodi struju, ja od elektre uzimam za korištenje, a za višak me boli briga. Nek im bude džabe. ako bude manjka , nije mi problem namiriti razliku. Da li je to moguće ?
Po trenutnom zakonu na kraju godine ne smiješ imati ništa viška jer onda prelaziš u proizvođače i računica je nikakva. Sprema se novi zakon prema kojem ćeš viškove (ako sam dobro shvatio) moći koristiti i sljedeće godine.
Najisplativija opcija je da proizvodiš onoliko koliko trošiš.
Uglavnom, ak imaš viška novaca kreni u akciju, isplati se. Ak si na sjeveru Hr javi se u inb, imam nekoga doma tko se bavi uvozom solarne opreme pa složi nekakvu ponudu.
mamikulcic je online   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na